– По донесување на мерките и препораките за рационално користење на електричната енергија од Економско-енергетскиот совет на Владата во пресрет на грејната сезона, донесена е одлука јавните здравствени установи да склучат договори за електрична енергија преку ЕСМ продажба по поповолна цена од берзанската, соопшти Министерството за здравство. Оттаму посочуваат дека во координација со здравствените установи изготвен е план и дадени се насоки до ...

– Репрезентацијата на Хрватска ја победи Канада со 4:1 и ги задржаа шансите за пласман во плејофот, додека Канада не успеа да ја помине Ф-групата на Светското првенство, откако го претрпи вториот пораз. Головите за Хрватска ги постигнаа Крамариќ (два) Ливаја и Мајер, за Белгија погоди Дејвис. Канаѓаните во 1. коло загубија од Белгија (0:1) и по две кола немаат освоено бод. Хрватска е на 1 место, Мароко е на 2 место, селекциите имаат по 4 бода, ...

Проблемот со власта во Македонија е што знаат дека ова им е последно и се држат за столицата и бегаат од избори. Вакво епско, велам епско, затоа што ова е за епови, за приказни, бегање од избори, македонската демократија, ако сакате и регионалната балканска демократија ниту видела, ниту ќе види. Јас не гледам што има толку лошо, за било која политичка партија, да се измери на избори како стои, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар ...

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, министерот за надворешни работи Бујар Османи од утре ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. Како што информираат од МНР, на Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа и пошироко, ќе се разговара за влошената безбедносна ситуација ...

Во вечерашното гостување во централниот дневник на Телевизија Сител во „Тема на денот“ потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој истакна дека градоначалничката Арсовска потребно е да најде решение со превозниците и да не прави политика од тоа. „Скопјани и сите кои го користат Јавниот превоз во Град Скопје заслужуваат брз и ефикасен јавен превоз и нив не ги интересира што се случува помеѓу различни превозници и градот. Тоа е ...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за „Тема на денот“ во дневникот на Сител ТВ истакна дека за случајот Онишченко е прекршен законот кој вели мора да се направат безбедносни проверки и да се направи интервју со лицето, а тој само два дена бил претходно во Македонија и како што додаде има и други вакви случаи, затоа потребно е министерот Спасовски да си даде оставка. – Ова воопшто не е наивен случај, ниту е се случајно. Имено за ...

Лионел Меси може да ја продолжи кариерата во САД. Според „Тајмс“, 35-годишниот Аргентинец е блиску до преселба во Интер Мајами. Клубот од МЛС е уверен дека Меси ќе потпише договор со нив по Светското првенство во Катар и ќе им се приклучи на крајот од сезоната 2022/23 во Европа. Мајами сака да го засили тимот со играчи кои можат да ја надополнат играта на Меси. Меѓу кандидатите се и двајца од поранешните партнери на Лео во Барса, Цеск Фабрегас и ...

На територијата на СВР Битола, денеска во времето од 11:00 до 17:00 часот, спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 124 возачи. Како што информираат од МВР, од нив 97 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 27 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци. Министерството за внатрешни работи ...

– Алфонсо Дејвис постигна гол на денешниот натпревар со Хрватска во 2. коло од групната фаза на Светското првенство 2022. Дејвис го погоди голот на Хрватите уште во 2.минута. Канада по втор пат во својата историја игра на Светско првенство. Првиот беше во 1986 година, но таму Канаѓаните загубија три пати и ниту еднаш не постигнаа гол. До крајот на полувремето Хрватска направи целосен пресврт и со головите на Крамариќ и Ливаја поведе со 2:1. ...

– Возачот на Ферари, Шарл Леклер, раскажа за неуспешните настапи во сезоната 2022 кои ги смета за најболни. На барањето на новинарите да направи споредба на сопствени со тимските грешки, Леклер одговори: -Ова прашање не е лесно. На крајот на краиштата, сите неуспеси беа многу тешко да се прифатат. Но, беше тешко во Франција – на крајот на краиштата, потенцијално можев да заработам 25 поени. Беше особено тешко со оглед на фактот дека во таа фаза ...

– На денешниот Петти конгрес на Зелената партија ДОМ, за претседател на партијата повторно и едногласно е избрана досегашната лидерка, Маја Морачанин. Заблагодарувајќи се на довербата, Морачанин нагласила дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање на сите општествени проблеми и прашања. -Политиката на Зелената партија ДОМ не треба да се врзува само со еколошките теми и климата, туку и со ...

– Во вториот денешен натпревар на Светското првенство во Катар, Мароко ја победи Белгија со 2:0. Сабири во 73. минута и Абукхлал во 90+2. минута се стрелците на головите за мароканскиот национален тим. За Мароко ова е прва победа на Мундијалот по која значително се доближи до плејофот, додека Белгија ќе мора да брка победа во последното коло со Хрватска. Хрватите од 17 часот ќе се сретнат со Канада. На табелата во Г-групата лидер е Мароко со 4 ...

Премиерот Димитар Ковачевски и владата на СДСМ и ДУИ знаат дека на сите анкети на испитување на јавното мислење, ВМРО-ДПМНЕ води со повеќе од два спрема еден, а го чувствува и разочарувањето на народот од владејачката гарнитура и за тоа бегаат од распишување на предвремени парламентарни избори, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски од денешниот настан во хотел Хилтон, одговарајќи на новинарски прашања. Николоски додаде дека ...

– Бранителот на шампионската титула Шкупи ја совлада убедливо попладнево прилепска Победа на гостински терен со 6-0 во рамки на 16. коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Во преостанатите три натпревари од денешната програма, скопски Работнички во градската пресметка ја совлада Македонија ЃП со 2-0, со пресврт Скопје триумфираше над Академија Пандев со 2-1, додека Шкендија и Тиквеш одиграа без голови. Лидерот на табелата Струга вчера ...

– Иранската фудбалска федерација побара денеска оставка од членот на техничката комисија на ФИФА, Јирген Клинсман, откако поранешниот германски репрезентативец ги обвини Иранците дека влијаеле врз судиите за време на дуелот против Велс (2-0) на Светското првенство во Катар. Иран во петокот го победи Велс во второто коло во групата Б со два гола во судиското продолжение и во вторник во директна пресметка против САД ќе се бори за пласман во нокаут ...

– Италијанската влада денеска прогласи вонредна состојба на островот Искија кој вчера го погоди големо лизгање на земјиштето во кое едно лице загина, а најмалку десет се водат како исчезнати. -На вонредната седница на кабинетот, која се свикува за воведување вонредна состојба, беше доделен првиот пакет итна финансиска помош во износ од 2 милиони евра, објасни министерот за цивилна заштита, Нело Музумечи. Казамичола Терме, спа-одморалиште со ...

– Министерот за надворешни работи Бујар Османи во рамки на првата официјална посета на Кралството Саудиска Арабија, се сретна со принцот Фаисал бин Фархан Ал Сауд, министер за надворешни работи, што воедно претставува и прва средба на министри за надворешни работи од воспоставувањето дипломатски односи. На средбата беа разгледани билатералните односи меѓу двете земји, како и начините за нивно понатамошно унапредување, при што беше изразено ...

– Премиерот Димитар Ковачевски денеска ги посети студентите во студентскиот дом „Гоце Делчев“. Тој при посетата ручаше заедно со студентите. Ковачевски објави видео на Фејсбук со кое порача дека студентите се иднината на државата и нема да бидат оставени сами. -Студентите се иднината на оваа држава.Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. Ние ...

– Дестиларата на семејството Петровски, наши иселеници од Канада, викендов ги наполни првите шишиња, дел од нивното сериско производсто на ракија од грозд, дуња и круша во Канада. Може слободно да се каже дека ова е првата семејна дестилара за македонска ракија и алкохолни напитоци со рецептури од Балканот во Северна Америка. Идејата за своја компанија за фармерски производи со потекло од Северна Македонија на Петровски, нашинци од Куманово кои ...

Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со целосно блокирање во сите правци на крстосницата кај Мавровка, односно булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“. Како што најави приватниот градски автобуски превозник „Слобода превоз“, блокирањето ќе биде со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица. – Не е исклучена можноста и не е потврдена информацијата дека на тој ден во утринските часови ...

– Властите во Уганда им забранија на затворскиот персонал да користат мобилни телефони за време на Светското првенство во фудбал, нагласувајќи дека затворениците би можеле да ја искористат невнимателноста на чуварите за да организираат бегство. „Поради натпреварите на Светското првенство, нивото на внимание и претпазливост на чуварите би можело да се намали, и тоа затворениците би можеле да го искористат за да избегаат“, изјавил претставник на ...

– Албанскиот премиерот Еди Рама во обраќањето на заедничката седница на парламентите на Албанија и на Косово, оцени дека ќе има конечно признавање на Косово и дека за тоа нема долго да се чека. -Верувам дека неговото конечно признавање ќе дојде порано и дека Косово нема да чека онолку долго колку што ја прогласи својата независност, конечно да биде меѓународно признато и да биде присутно во секој случај на целата општа организација на светот во ...

– Градоначалникот на Општина Илинден Александар Георгиевски и претставници на Советот на Општината денеска учествуваа во акцијата „Пошумуваме заедно за позелено утре“ во скопското село Миладиновци каде беа засадени над 27 илјади садници на простор од 10 хектари. – Определбата на општината е збогатување и обновување на шумскиот фонд во рамки на проектот „Зелена Општина Илинден“, пошумувањето е природно добро од општ интерес, обврска на секој од ...

– Нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“, на која, меѓу другите, се и поранешниот началник на грчката полиција, обвинителката во Националната служба за разузнавање, но и владиниот портпарол, објави грчкиот весник „Документо“, а од опозициската СИРИЗА бараат од Мицотакис, или да даде одговори или да си поднесе оставка, јави дописничката на МИА од Атина. Проопозицискиот весник пишува дека конкретните лица, биле прислушувани со ...

За случајот со Онишченко треба да има одговорност на три нивоа на одговорност истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски одговарајќи на новинарско прашање во рамки на денешниот настан во хотел Хилтон организиран на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и шведската фондација, потенцирајќи дека тие три нова се кај директорот на АНБ, министерот за внатрешни работи и кај премиерот кои дозволија ваков скандал и ги нарушија безбедноста на ...

– Слаб снег наместа ќе провејува утре во утринските часови, но во текот на денот, како и во вторник ќе има преодно стабилизирање на времето. Нов влажен бран со локални врнежи од дожд, а на планините на запад од снег, се очекува во среда и четврток. Утринските температури ќе се движат од минус 5 до 3 степени, а дневните од 1 до 10 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви ...

– Градоначалниците на главните градови на Босна и Херцеговина и на Украина, Бенјамина Кариќ и Виталиј Кличко, в понеделник во Брисел ќе потпишат Договор за воспоставување пријателски односи. Во документот, што стапува на сила на денот на потпишувањето, се вели дека градовите Киев и Сараево сакаат да развијат „плодна соработка во широк спектар на економски, културни, туристички, образовни и други области на взаемна корист и просперитет“. ...

– Промотивно читање на книгата „Тарафот“ од Петар Трајков од Струмица се одржа синоќа во Скопје. Промоцијата беше реализирана како читање на делови од текстот одбрани лично од авторот и негова интерпретација. Модел кој авторот го избрал како актуелен во земјите со искусна читачка публика. Промовирање со комплет на визија, емоции и мисла презентирани изворно од авторот. „Тарафот“ е трет роман на авторот Петар Трајков по објавените „Орбело“ (2010) ...

– Костарика триумфираше попладнево над Јапонија со 1-0 (0-0) во рамки на воведниот натпревар од второто коло во групата Е на Светското првенство во Катар. Костарика, која во првото коло претрпе катастрофален пораз од Шпанија (7-0), ја забележа првата победа на Мундијалот со гол во финишот на натпреварот во Ал Рајан. Стрелец на победоносниот гол беше Кејшер Фулер во 81 минута. Второто коло во групата Е ќе биде комплетирано до дуелот меѓу Шпанија ...

– Македонскиот автомобилист Виктор Давидовски овој викенд настапува на финалниот гран при викенд од WTCR, кој се одржува на патеката во Џеда, Саудиска Арабија. Во саботните квалификации тој успеа да оствари пласман во втората квалификациска сесија, а во неа го зазема 9. место со време кое беше за нешто повеќе од половина секунда побавно од она на провизорната полпозиција во тој момент. Согласно правилата, тој во првата трка ќе стартува од 9. ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/2ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
95%
1023

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.47
72%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
3.09
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Сребро

673 $/kg

Платина

30851 $/kg

Паладиум

59634 $/kg

Злато

54824 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Олово

436 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Цинк

602 $/kg

Калај

4617 $/kg

Никел

5346 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Кобалт

10546 $/kg