Во период од 27 ноември до 1ви декември 2023 година, се одржа билатералниот скрининг за Поглавјето 12-безбедност на храната, ветеринарна и фитосанитарна политика, помеѓу претставниците на надлежните органи на Република Северна Македонија и Европската комисија. На состанокот земаа учество претставници на Агенцијата за храна и ветеринарство, како институција носител на поглавјето, и претставници од Министерството за земјоделство, шуварство и ...

Обилните снежни врнежи во текот на ноќта и студеното врме ги парализираа воздушните и железничките врски во јужната германска покраина Баварија, оставајќи заглавени илјадници патници, некои од нив во возови запрени поради лошото време, пренесува ДПА. И другите делови од земјата се зфатанеи од снег и мраз, а дополнително влошување на временските условите се очекува во сабота навечер. Поради снегот во застој е авиосообраќајот на аеродромот во ...

На 01.12.2023 во 12.10 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на регионалниот пат Осломеј-Кичево, кај место викано „Ѓубриштето“, товарно возило „мерцедес“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од К.К.(26) од с.Гарани, кичевско, удрило во велосипед управуван од Ј.С.(63) од Кичево. Од здобиените повреди на местото починал велосипедистот, а смрт констатирал лекар од Медицински центар Кичево. Увид извршила увидна екипа од ОВР Кичево, а по ...

Според статистичките податоци, греалките се втора најчеста причина за пожари поради неправилно ракување. Бројните предупредувања од електричарите деновиве се однесуваат на правилно ракување со грејните тела, бидејќи голем процент од пожарите настануваат поради неправилна употреба на овие уреди. Експертите забележуваат дека грејните тела најчесто се причина за пожари кога ги поврзуваме на продолжен кабел. Имено, не секој продолжен кабел е ...

„Каква мачка“, „Оваа гори“, Радо, ти немаш рамен“, „Бомба и точка“, „Луѓе, погледнете ја таа половина и стомак“, беа коментарите под објавата. Рада Манојловиќ со години важи за една од најубавите пејачки на сцената, а иако има 38 години, нејзините многу помлади колешки не можат да и застанат на патот. Рада сега на Инстаграм сподели фотографија на која позира во долг зелен фустан со неколку исечоци на стомакот. Додека позирала, во преден план ...

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со министерката за надворешни и европски прашања на Република Словенија, Тања Фајон, остварија работна посета на општина Пробиштип, каде свечено го пуштија во употреба новиот SCADA систем на Хидро системот Злетовица и извршија увид на изградената филтерстаница во општина Пробиштип. Делегацијата на Република Словенија, беше пречекана од министерот Николовски, ...

Дуњите се вистински есенски деликатес, со специфичен, но преубав вкус. Нивната главна состојка е витамин Ц, за кој знаеме дека има важна улога во одржување и на физичкото и на менталното здравје. Освен во исхраната, дуњите често се користат за лечење најразлични тегоби, од ублажување кашлица, па се до проблеми со варењето. Интересно е тоа што лековити се и плодот и листовите и семките. Плодот содржи витамин Ц, витамини Б1 и Б2, каротен, калциум, ...

а премиерата на нејзиниот филм „Renaissance: The Beyoncé Movie“, Бијонсе позираше со својата ќерка, 11-годишната Блу Ајви Картер. Мајката на една од најпопуларните поп-уметници на сите времиња, Тина Ноулс, на својот Инстаграм го сподели моментот кога Бијонсе и Блу Ајви позираат заедно. На видеото се гледа како Бијонсе ја прашува ќерка си дали ѝ е ладно, на што таа вели да, а потоа им вели на фотографите да побрзаат со фотографиите. Нивниот ...

Пејачката Гоца Тржан како и многу свои колешки и колеги го преифати предизвикот да седне на жешкото столче и на полиграф да одговори на десетина прашања кои длабоко допираат во нејзината приватност. Без срам Гоца одговори на сите поставени прашања иако се обиде на некои да даде погрешен одговор, односно да не ја изнесе вистината. Меѓу многуте такви прашања беше и следното: „Дали некогаш сте го сексуално злоставувале сопругот Рашо?“. Откако ...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, на седница за пратенички прашања во Собранието на Република Северна Македонија, ги објасни ефектите од донесениот Закон за минимална плата и новата Методологија за пресметка на пензиите, со што има значителни покачувања на платите и пензиите. „Со новата методологија на пресметка на пензиите, пензиите веќе пораснаа за 5.000 денари. Односно сега се поголеми за 5.000 ...

Видовте ли сега дека вината не е кај нас како што миловаат да не викаат “опозиција на опозицијата” ниту пак кај фракционерите внатре во ВМРО туку кај самиот Мицковски напиша Јакимовски. Потврда дека има проблем сам со себе, а тоа значи цела опозиција со него е изјавата на помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан дека од него “ни автомобил не би купил”. Од кого не се купува автомобил, мал џамбаз – преварант. Значи, ...

Регресот за годишен одмор за 2023 година треба да им биде исплатен на сите вработени во основните и средните училишта. Средствата за оваа намена се обезбедени од страна на државата, преку блок дотациите кои на месечна основан им се исплаќаат на општините. МОН апелира до сите локални самоуправи да ги почитуваат правните прописи и да ја реализираат исплатата на регресот за годишен одмор за 2023 година, согласно член 21 од Општиот колективен ...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Њупчо Николовски денеска ја пречека министерката за надворешни и европски прашања на Република Словенија, Тања Фајон. – Поддршката што ја добиваме од пријателска Словенија е значајна. Словенија е наш најголем поддржувач на европскиот пат. Нашите две земји имаат одлична соработка во секој еден сегмент од живеењето, што впрочем може да се види преку бројните проекти што се реализираат во ...

Казна затвор од две години и шест месеци доби поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, за злоупотреба на службената положба и овластување. Во казната затвор му се засметува и времето поминато во притвор и во куќен притвор. Според пресудата која денеска ја објави судијката Фанка Јанчуловска Михаиловски, осомничениот Мухамед Зеќири извршил две временски поврзани дејствија преку кои како службено лице презел дејствие со намера за ...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска, по работната посета на СВР Скопје, одговори на новинарско прашање за мерките и активностите кои овој сектор ги презема како дел од потрагата по исчезнатата малолетничка. „Ова е, секако, најважниот приоритет за СВР Скопје. Има формирано посебен Штаб, којшто работи во Секторот и работи заедно со родителите, односно со семејството и со познаниците, пријателите, соучениците итн. на исчезнатото ...

Со оглед на фактот што денеска е последен ден од работата на Анкетната комисија сеуште немаме закажано продолжение станува јасно дека ДПМНЕ и пратеничката Рашела Мизрахи свесно и тенденциозно ја злоупотребија Анкетната комисија за случајот со Онкологија. Два месеци ДПМНЕ ја злоупотребува работата на комисијата а со тоа ги злоупотребуваше пациентите, граѓаните и македонското собрание, порача денекса на прес-конференција Ненад Коциќ, пратеник од ...

Грчката полиција трага по две девојчиња, на возраст од 13 и 14 години, кои исчезнаа од областа Калитеа, Атика, на 30 ноември. Станува збор за 13-годишната Елефтерија С. и 14-годишната Катерина П. Се претпоставува дека девојчињата се качиле во такси и се упатиле во непозната дестинација, објавија грчките медиуми. Грчката невладина организација „Насмевката на детето“ ја ажурираше својата страница во четвртокот на 30 ноември и веднаш по наредба на ...

„Кој лаже и кому не може да му се верува слушнавме најубаво вчера од помошникот државен секретар на Америка и од кого ни кола не треба да се купи и за кого не треба ни да се гласа“ рече премиерот Димитар Ковачвски во Собранието на седницата за пратенички прашања. Одговорот на премиерот се однесуваше на изјавата на помошник-државниот секретар на САД, Џејмс О’Брајан за „360 степени“, кој рече дека граѓаните се паметни да знаат да проценат некој ...

Со словенечка помош ќе се реализираат пет инфраструктурни проекти во пет македонски општини во вредност од 2,1 милиони евра. Инфраструктурните проекти произлегуваат од Меморандумот за меѓународна развојна соработка за периодот 2023-2024 година што денеска го потпишаа вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и вицепремиерката и министерка за надворешни и европски работи на Словенија, Тања Фајон.. Словенија со 1,3 милиони евра ќе ја помогне ...

Четири тинејџери, од кои тројца браќа и 15-годишно девојче се осудени пред шведскиот суд за убиство на маж што таа го обвини за силување. Жртвата, таксист, беше пронајдена обесена во природниот резерват Енкопинг во централна Шведска во март. Судот во Упсала утврди дека тој бил намамен таму со ветување за сексуални услуги поради претходните обвинувања во врска со девојчето. Потоа го совладале и неговото тело не било пронајдено цела недела, ...

Новиот пакет антикризни мерки, креиран од Владата предводена од СДСМ предводува 36 милиони евра за финансиска поддршка за 187.000 пензионери со пониски пензии, велат од СДСМ. Пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари на своите сметки, по 3.000 секој месец. Тие што имаат пензии до 14.001 до 16.000 денари ќе добиваат по 2.000 денари, а оние со пензија од 16.001 до 19.000 денари по 1.500 ...

Ќе пливате во пари или празни џебови? Погледнете го финансискиот хороскоп за 2024 година! Овен За претставниците на овој огнен знак зимата носи нови можности за зголемување на приходите. Ова е поволен период за старт-ап и нови проекти, а инвестициите во себе (на пример, образование или личен раст) можат да донесат долгорочна заработка. Бик За Биковите новата година носи стабилност во финансиските прашања. Паметните инвестиции и разумните трошоци ...

Целиот регион, вклучително и Интерпол, се вклучи во потрагата по 14-годишната Вања Горчевска од Скопје, која исчезна на 27 ноември на пат кон училиште. Јавноста во Македонија е загрижена за нејзиното исчезнување, имајќи предвид дека Вања исчезна во еден од најпосетуваните делови на градот, Дебар Маало. Вања е исчезната веќе петти ден, а веста за нејзиното исчезнување се споделува во медиумите и на социјалните мрежи низ целиот регион, вклучително ...

Многу јадења се подготвуваат со додаток на вино, бидејќи овој пијалок дава посебен вкус и арома. Можете дури и да додадете вино во тесто. Но, за навистина да го добиете вкусот што го сакате, не е доволно да ставите било кое вино. Важно е да го изберете она кое ќе го подобри квалитетот на вашиот вкус. 1. Не додавајте вино што не би го пиеле Евтините вина може да содржат поголеми количества вода, конзерванси и сол. На пример, ако додадете такви ...

Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа евтина електрична енергија во текот на едно деноноќие од понеделник до сабота и 24 часа во ден недела. Просечно тоа значи заштеда за над 1.000 денари месечно, велат денеска од СДСМ. „Со енергетските политики што ги презема Владата предовдена од СДСМ, се создадени услови домаќинствата да користат дополнителни ...

По речиси 10 години, латино-поп ѕвездата Џенифер Лопез издава нов албум, со наслов „This Is Me… Now“. На истиот ден – 16 февруари 2024 година, и истоимениот автобиографски документарно-музички филм ќе почне со прикажувањата, објави пејачката на Инстаграм. „Кога бев мала, и кога ќе ме прашаа што сакам да бидам кога ќе пораснам, мојот одговор секогаш беше – вљубена“, вели Лопез во последниот кус трелер за филмот. Режисер на филмот е Дејв Мајерс, а ...

Заменик претседателот Бојан Маричиќ, за 360степени, вели дека треба да се формира централна ИПА агенција за успешна реализација на проектите по моделот на ИПАРД. „Моделот што го имаме ние со ИПАРД агенцијата или со агенцијата за Еразмус, по мене е успешен модел и можеби треба да се размисли за правење една ИПА агенција или пак мини тимови во секое министерство кој што веќе ги имаме но би добиле еден поинаков статус кои што можеби ќе бидат ...

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР) денес објави јавен повик за набавка на комбајни за жито од програмата за рурален развој во рамки на мерка 121. Потенцијални корисници може да бидат земјоделски стопанства (физички и правни лица) кои се запишани во ЕРЗС и имаат најмалку 10 ха обработлива земјоделска површина под пченица, јачмен, р’ж, тритикале или овес. Максималната кофинансирана сума по корисник ...

Кромидот е една од најчестите и најкорисните состојки во кујната. Им дава арома и вкус на многу јадења и има бројни здравствени придобивки. Кромидот, сепак, има една непожелна карактеристика – не расплакува кога ќе го исечеме. Зошто е тоа така? Кромидот е составен од многу слоеви клетки кои содржат различни хемикалии. Кога кромидот се оштетува со сечење, некои од овие хемикалии се ослободуваат во воздухот и доаѓаат во контакт со нашите очи. Една ...

Во интервју за емисијата 360 степени, помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан, запрашан за уставните измени, истакна дека станува збор за конкретен компромис кој е потребен за да се стигне до целта за влез во ЕУ и дека е важно Северна Македонија и соседите да наоѓаат начини за да се движат напред. Во однос на ставот на Христијан Мицкоски, О’Брајан низ метафоричен, но крајно разбирлив пример објасни што мисли за ...

Скопје

8ᴼ/8ᴼ
0.0
93%
1011

Белград

1ᴼ/0ᴼ
6.69
81%
1017

Софија

11ᴼ/10ᴼ
4.12
75%
1015

Сараево

7ᴼ/7ᴼ
7.45
58%
1014

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.0
96%
1020

Атина

20ᴼ/15ᴼ
2.68
89%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
2.06
94%
1013

Подгорица

11ᴼ/9ᴼ
2.57
81%
1012
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $