Организаторите на Ролан Гарос ја објавија листата на носители во машкиот и женскиот дел од турнирот. Очекувано, Новак Ѓоковиќ е прв носител кај мажите. Ако нема откажувања, на второто место ќе биде Јаник Синер, а на третото Карлос Алкараз. Следи Александер Зверев, пред Медведев, Рубљев, Руд, Хуркач, Циципас и Димитров. Што се однесува до „вајлд-картите“, нив ги добија домашните тенисери Атман, Гаске, Ербер, Мајо, Милер и Перикар, како и ...

Македонскиот Дејвис куп репрезентативец, Берк Бугариќ е еден од четирите македонски тенисери кои имаат настап на ова издание на Македонија Опен, но во првото коло од квалификациите загуби од Жером Ким од Швајцарија со 2-0 во сетови (7-5 6-0). Бугариќ одигра добар прв сет, но сепак противникот имаше подобар настап. Македонскиот тенисер на прес-конференцијата зборуваше за турнирот и задоволството да се игра на домашно тло. „Вистинско задоволство е ...

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа утре ќе ги почне мечевите од квалификациите на Грен слем турнирот Ролан Гарос. Таа на теренот Сузан Леглен (еден од главните на комплексот Ролан Гарос) ќе игра против домашната тенисерка Марго Рувруа. Французинката има 23 години и се наоѓа на 285-то место на ВТА листата и на турнирот игра игра со вајлд карта. Рувруа најдобриот пласман во кариерата го имаше на 15.јануари 2024 година кога беше ...

Првакот во Формула 1, Макс Верстапен, се врати на победите откако беше најбрз на трката за Големата награда на Емилија Ромања. Холанѓанецот не беше толку доминантен како во претходните трки, но успеа да го добие дуелот со Ландо Норис кој минатиот пат беше поуспешен, а овојпат не успеа. На крајот Верстапен имаше проблем со потрошувачката на гумите и на крајот Норис притискаше, па веројатно ако имаше уште неколку кругови и ќе го престигнеше. „Цела ...

Фудбалерите на Јувентус на својот прв меч по заминувањето на Масимилијано Алегри успеаја да избегнат дебакл и се вратија по негатива од 3-0 до 3-3 за реми против залетаната Болоња. Натпреварот на „Ренато Дал'Ара“ понуди шест погодоци и вистински спектакл за неутралните гледачи. Избраниците на Тиаго Мота отворија перфектно, бидејќи Рикардо Калафиори го отвори резултатот во втората минута. Стоперот налета на одбиена топка од гостинскиот голман кој ...

Италијанскиот калчолигаш Џенова зад себе има доста успешна сезона. Откако се вратија од Серија Б, момците водени од Алберто Џилардино одиграа одлично за своите услови и се на прагот да завршат единаесетти. Поради тоа, клубот од „Луиџи Ферарис“ се реши да му го продолжи договорот на поранешниот италијански репрезентативец. Џилардино парафира нова соработка со Џенова и ќе остане да го води клубот и во следната сезона. pic.twitter.com/gLqFL4sIp3 — ...

Селекторот на фудбалската репрезентација на Аргентина, Лионел Скалони, го објави списокот на фудбалери за тест средбите во пресрет на Копа Америка, но и самиот турнир. Лидер на тимот одново ќе биде Лионел Меси, а има едно изненадување. Во комбинација за настап на двата пријателски натпревари не е Пауло Дибала. Напаѓачот на Рома имаше проблеми со повреди сезонава и веројатно тоа е причината за негово изоставање од списокот. Скалони повика 29 ...

Некогаш најдобриот светски тенисер, Рафаел Надал по пауза од две години се врати на терените во Париз за подготовките за Ролан Гарос. Во моментов асот е 276. на АТП ранг-листата, меѓутоа ќе заигра на вториот сезонски Грен слем, каде што е најтрофеен во историјата. По две години Шпанецот пак истрча на „Филип Шатрие“ за својот прв тренинг во градот на светлината, а на трибините го дочека солидна бројка на фанови. Тие со овации и аплаузи го ...

Манчестер Сити четврти пат во низа стана шампион на Англија и постави рекорд каков што нема ниту еден друг премиерлигаш, но „граѓаните“ во своите редови имаат и еден фудбалер кој го освои својот единаесетти трофеј, иако на теренот минал само 107 минути! Се работи за искусниот голман, Скот Карсон, кој е дел од клубот веќе четири сезони, но досега има само два официјални настапи и најчесто е трет голман во тимот на Пеп Гвардиола. Англиските ...

Французинот Флорен Гизофи официјално ќе биде нов спортски директор на Рома, јавија италијанските медиуми. Информацијата ја потврди и неговиот досегашен клуб, Ница, која му посака многу среќа во натамошната кариера. „Флорен ќе го напушти нашиот клуб и се сели во Рома. Ние сме пресреќни за него, минавме неколку прекрасни месеци заедно и цениме дека е голем професионалец кој секогаш си ја врши работата. Му посакуваме само успеси и цврсто здравје“, ...

Француските медиуми пишуваат за исклучително сериозен инцидент кој се случил по натпреварот помеѓу Ле Авр и Олимпик Марсеј, во кој биле нападнати тројца играчи на гостинскиот тим. Фарис Мумбања, Жан Онана и Бамо Меите се враќале кон своите домови, кога биле пресретнати од група разбојници кои со огнено оружје сакале да им ги одземат автомобилите, по што испукале неколку куршуми кон нив кога се обиделе да избегаат. Еден автомобил е погоден со два ...

Италијанскиот фудбал очигледно доживува огромен подем и квалитетот на Серија А зема сѐ поголем замав во европски рамки. Веќе беше познато дека вкупно осум екипи ќе изборат пласман во евро-куповите следната сезона, но сега се појави можност оваа бројка и да се зголеми. Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) објави дека доколку Фиорентина заврши под седмото место на табелата, но воедно го победи Олимпијакос во финалето од Конференциската лига, ќе ...

Голот на Алехандро Гарначо Фереира на мечот против Евертон е официјално избран за најубав во Премиер лигата за изминатата сезона. Гласањето го спроведе медиумскиот гигант „Би Би Си“, а „ножичките“ на Аргентинецот добија убедливо најмногу гласови од фановите. Натпреварот се одигра на 26 ноември минатата година, Јунајтед славеше со убеливи 0-3 кај „карамелите“ од Ливерпул, но најмногу внимание секако привлече спектакуларниот удар на Гарначо, кој ...

Селекторот на бразилската репрезентација, Доривал Жуниор, го прошири списокот на фудбалери за Копа Америка и повика уште тројца играчи во составот. Јужноамериканската фудбалска федерација (КОНМЕБОЛ) им дозволи на селекторите да имаат вкупно 26 играчи во ростерот, па Доривал реши дополнително да ги повика Жерсон Бремер, голманот Едерсон и Пепе, кој настапува за екипата на Порто. Конечниот список на Бразил за претстојниот континентален собир ...

Управата на Ливерпул не чекаше предолго за да го официјализира доаѓањето на наследникот на Јирген Клоп. На германскиот стратег му истече договорот со последниот премиерлигашки меч против Вулверхемптон и замина од таборот на „црвените“, а управата веднаш го потврди пристигнувањето на Арне Слот од Феенорд. Холандскиот тренер ги имаше договорено сите услови со славниот англиски клуб и веќе е познато дека официјално ќе го преземе тимот на први јуни. ...

Погодокот на Џарел Кванса од Ливерпул против Вулверхемптон беше рекорден во Премиер лигата. Со натпреварите од 38. коло се спушти завесата во најсилната лига на светот, а оваа сезона беше рекордна по бројот на погодоци. Голот на Кванса против „волците“ беше 1.223 во сезоната, со што се надмина рекордот. Во сезоната 1992/93, кога во лигата играа 22 екипи се постигнаа 1.222 погодоци, а тој рекорд беше активен до денешен ден. 1,223 - Jarell Quansah ...

Германската Бундеслига би можела следната сезона да има шест претставници во елитниот ранг на УЕФА. Тоа ќе зависи од финалистот во Лигата на шампионите, Борусија Дортмунд, која ќе мора да го совлада Реал Мадрид за да обезбеди место за уште еден клуб во најквалитетното натпреварување. На оваа разврска се надева екипата на Ајнтрахт Франкфурт, која ја комплетираше сезоната на шестото место и си обезбеди пласман во групната фаза од Лига Европа, но ...

Поранешната НБА ѕвезда, Двајт Хауард, изјави дека му е жал што Денвер не успеал да ја мине Минесота во седмиот натпревар од полуфиналната серија, но воедно истакна и дека Никола Јокиќ незаслужено ја добил МВП наградата сезонава. Високиот кошаркар смета дека „џокерот“ морал да прикаже многу подобра игра во плеј-офот и вели дека Јокиќ повеќе ја заслужил наградата минатата година, кога таа му припадна на Џоел Ембид. „Мислам дека на сите им е јасно. ...

Во среда од 19:00 часот на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, екипите на Тиквеш и Воска Спорт ќе се соочат во 31. финале во Купот на Македонија. За првпат на финалниот натпревар се пласираа екипи кои досега никогаш не се нашле во меч за титула и за првпат, Тиквеш и Воска Спорт преку овој натпревар ќе имаат шанса да излезат во Европа, односно во квалификациите за Лигата на конференции. Финалето на Купот на Македонија е нешто посебно, ...

Тренерската кариера на Карлитос Тевез не започна најдобро. Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити и Јувентус ја напушти функцијата тренер на Индепендиенте. 40-годишниот тренер го известил претседателот на тимот за неговата одлука да си замине. Тевез го презеде тимот минатото лето и го предводеше тимот на 31 натпревар во кои забележа 14 победи, 10 нерешени и 7 порази. Поранешниот голгетер претходно беше на чело на друг локален ...

Уште еден играч кој потекнува од младинската академија на Вардар, викендов доби можност да дебитира на официјален натпревар за сениорската екипа. Во рамките на последното коло во ПМФЛ против екипата на Тиквеш, свои минути на голот доби Никола Филевски, за кој ова беше деби на официјален натпревар за Вардар. Се работи за „дете“ на Вардар кој од својата единаесетта година е дел од најтрофејниот клуб. Филевски ги помина сите младински категории на ...

Фудбалерот на Баер Леверкузен, Флориан Вирц, официјално е избран за најдобар играч во Бундеслигата за изминатата сезона, јавија германските медиуми. 21-годишниот играч од средниот ред беше вистински предводник на „фармацевтите“ во блескавата сезона, ја освои првата историска титула за клубот, а воедно беше автор на 17 голови и дури 19 асистенции. Неговиот учинок е навистина неверојатен, а медиумите во Германија на големо шпекулираат дека тој ...

Македонскиот автомобилист, Виктор Давидовски, го освои петтото место на првата трка која се возеше во белгискиот град, Золдер. Давидовски на овој начин си обезбеди дополнителни 25 бодови од вториот натпреварувачки викенд, а неговиот матичен клуб, Монлау Мотоспорт“ со вкупно 208 бода и натаму се наоѓа на лидерската позиција во екипните пласмани. За нашиот возач ова е седма сезона во европското ТЦР првенство, а следен предизвик ќе му биде трката ...

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и покрај раната елиминација на Мастерсот во Рим, остана на врвот на АТП рангирањето. Тој ја започна својата 426. седмица на челната позиција и има 9.860 бода. На второто и третото место останаа Јаник Синер и Карлос Алкараз кои не играа на турнирот во вечниот град. Напредок на четвртото место си заработи освојувачот на Рим, Александер Зверев. Германецот дојде до 6.345 бода и го надмина Данил Медведев кој сега е ...

Германскиот тенисер Александер Зверев го освои трофејот на Мастерс турнирот во Рим, откако во финалето слави против Николас Јари со 2-0 (6-4, 7-5). Првпат по 2017 година Зверев го освои турнирот во вечниот град и на вистински начин се „загреа“ за Ролан Гарос. По победата, германскиот ас не го криеше задоволството на теренот во Рим. „Првиот Мастерс трофеј го освоив токму во Рим, а сега дојдов до првата титула по повредата на истото место. Рим е ...

Бекот на Партизан, Џејмс Нанели, се огласи на социјалните мрежи после поразот на неговиот тим од Црвена Звезда во финалната серија на АБА лигата. Американецот се загреваше со соиграчите, но потоа беше изоставен од тренерот Жељко Обрадовиќ, кој го казни поради инцидентот со Стефан Лазаревиќ. Нанели реши да се позабавува на својот инстаграм профил, каде објави цитат од раперот Кендрик Ламар, во кој напиша „Еуфорија“, а потоа напиша дека „има ...

Англиските медиуми на големо пишуваат дека неколку премиерлигаши се во „тепачка“ за доведување на тренерот на Ипсвич Таун, Киеран МекКена. Младиот стратег од Северна Ирска оствари голем успех и го промовираше Ипсвич во елитниот ранг, а интересот за него расте со секој изминат ден и на неговата адреса веќе стигнале сериозни понуди од големите гиганти. Пред неколку дена беше објавено дека Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран да го доведе ...

Клупскиот фудбал полека завршува во елитните лиги, а сезоната ја одбележи словачкиот фудбалер Давид Ханцко кој ги брани боите на холандски Феенорд и тоа поради импресивен податок. 26-годишниот дефанзивец ги одигра сите 48 натпревари за тимот од Ередивизие во сите натпреварувања, што е апсолутен светски рекорд. На нив даде седум гола и додаде уште три асистенции. Оваа сезона Словакот не играше само 25 минути, затоа што мораше да биде направена ...

Македонскиот автомобилист Ристо Вуков – Рико, втора сезона по ред настапува во натпреварувањето Порше Суперкуп, кое има највисок глобален ранг, бидејќи во него настапуваат најдобрите од големиот број серии кои се возат низ светот. Традиционално, трките од Порше Суперкуп се возат пред оние од Формула 1, па така за време на Ф1 викендот во Имола, Вуков продолжи онаму каде што требаше да започне минатата сезона, но трката беше откажана поради ...

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ги одреди термините и терените на кои ќе се играат баражите за влез во Втората македонска фудбалска лига (ВМФЛ). Три натпревари ќе ги дадат последните три учесници во второлигашкото друштво, а дуелите ќе се играат во Скопје и Битола. Еве го распоредот... Вардарски - Кораб - 25.05, 17:00 ч. - Стадион „Борис Трајковски“, Скопје Победа - ГФК Куманово - 25.05, 17:00 ч. - Стадион „Ѓорче Петров“, Скопје ...

Скопје

20ᴼ/20ᴼ
2.06
73%
1014

Белград

20ᴼ/20ᴼ
8.23
67%
1009

Софија

19ᴼ/15ᴼ
6.69
63%
1019

Сараево

18ᴼ/18ᴼ
4.17
67%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
3.09
92%
998

Атина

27ᴼ/22ᴼ
1.34
56%
1013

Тирана

24ᴼ/24ᴼ
1.03
69%
1009

Подгорица

22ᴼ/22ᴼ
0.0
64%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $