Денвер славеше на гостувањето кај Феникс со 119-111 во рамки на НБА-лигата. Никола Јокиќ имаше 21 поен и 16 асистенции за Негетс, а Реџи Џексон постигна 20. Кај Санс, Јусуф Нуркиќ имаше 31 поен, но Кевин Дурент со 30-те постигнати поени официјално влезе во ТОП 10 најдобри стрелци во историјата на лигата и го мина Мозес Малоун. Дурент сега има 27.423 поени во НБА. Во дербито на Источната конференција, Бостон ја победи Филаделфија со 125-119. ...

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот универзитет Минданао во Марави, најголемиот муслимански град во земјата. Четириесет и двајца други претрпеа претежно полесни повреди, соопштија властите, додавајќи дека ситуацијата е „под контрола“. Во 2017 година, Марави беше сцена на петмесечна битка меѓу владините сили и милитантите поврзани со Исламската држава. ...

Никол Јокиќ продолжува да прикажува фантастични партии, дојде до осмиот трипл-дабл сезонава, но неговиот Денвер нагетс не успеа да слави. Nikola Jokic has two games with a 30-point triple double and 0 turnovers over the last 4 DAYS. Nobody else has multiple 30-point triple-doubles with 0 turnovers over the last 40 YEARS. https://t.co/QXPJr3JfC1 — StatMuse (@statmuse) December 3, 2023 Денвер загуби од Сакраменто со 123:117 и покрај одличната ...

Маж е убиен, а двајца се повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин изјави дека напаѓачот ги нападнал жртвите кои биле туристи околу Кеј де Гренел, кој се наоѓа во близина на Ајфеловата кула. Тој додаде дека уапсениот 26-годишен француски државјанин од претходно им бил познат на безбедносните служби. French police arrest Islamic terrorist in Paris who killed one ...

Овен 21.3.- 20.4. Ненајавените гости можат да додадат доза на стрес во вашиот ден. Иако повеќе би сакале да се одморите, треба да бидете домаќин токму сега. Ова може да предизвика одредена иритација, но најдобро е да ја задржите насмевката и да ја играте улогата на пријателски домаќин. Бидете љубезни, а потоа опуштете се. Бик 21.4.-21.5. Стресот што го доживеавте неодамна може да ве натера да потрошите пари на непотребни работи денес за да ја ...

Променливо облачно со локални врнежи од дожд. Претпладне ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, кој од пладне ќе го промени правецот во северен и долж Повардарието повремено ќе засилува. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 10 до 16 степени. Во Скопје претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти ...

29-годишната Нур Алфалах проговори за врската со Ал Пачино со кој летово го доби синот Роман. Во интервју за TMZ таа изјави дека „не сака да се омажи за 83-годишниот актер, иако го сака“. „Јас не сум тип за мажење“, нагласила таа. Таа додаде дека бракот не го смета за важен чекор во љубовната врска. Нур откри и дека претстојните празници ќе ги помине со Пачино. Нур се осврнала на нејзината врска со актерот неколку недели откако постигнале ...

Пејачката и актерка Џенифер Лопез неодамна објави дека по 10 години ќе издаде нов албум, како и музички филм за себе. Таа на Инстаграм напиша дека и новите песни и филмот ќе ја видат светлината на денот на 16 февруари 2024 година, а сега во ново интервју зборува за нејзиниот добар изглед и години и истакна дека тие ништо не ѝ значат. „Во Холивуд има се повеќе улоги за постари жени и тоа е одлична вест. Се чини дека и публиката и продуцентите ...

Тутунот мора да се откупува по 10, а не по 5 евра за килограм како што нудат откупувачите. Рапидно се зголемени трошоците, намалено е производство, иако е квалитетно, но мора да се постигне исплатливоста. И за тутунарите, и за откупувачите и за државата, беше констатирано на трибината во Прилеп за тутунопроизводството што ја организираше Националната земјоделска мрежа. Трибината на повеќе тутунарски здруженија од земјава се одржа во прилепската ...

Хакери поврзани со Иран упаднаа во повеќе организации во САД, соопштија ФБИ, Агенцијата за заштита на животната средина, Агенцијата за кибер безбедност и инфраструктурна за безбедност (CISA) и израелската Национална кибер дирекција. Тие не кажаа колку организации биле хакирани, а во нападнатите институции се вклучени оние за „производство на енергија, храна, пијалаци и здравствена заштита“. Експертите за кибер безбедност велат дека иако нема ...

Претходната недела бомбастично беше најавена информацијата дека е отворена постапка за доделување на локации во шест ТИРЗ зони и тоа ТИРЗ Скопје 1, ТИРЗ Скопје 2, ТИРЗ Штип, ТИРЗ Струмица, ТИРЗ Прилеп и ТИРЗ Струга за изградба на фотоволтаични електроцентрали со инсталирана моќност од 50 MW, истакнуваат од Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение го пренесуваме нивното соопштение: Изградбата ќе биде со јавно приватно партнерство со ...

Се препорачува работодавците да го реорганизираат работното време на лицата кои работат на отворено од 11 до 17 часот и да не се организираат спортски натпревари и други културни манифестации на отворено. Во Струмица стапуваат на сила мерките за надминат праг на аерозагадување, бидејки два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од дозволеното, соопштија денеска од Министерството за животна средина и просторно ...

Полицијата по наредба на Основното јавно обвинителство Кикинда ја привела С.М. (44) од околината на Нова Црна, соопшти полицијата. Како што беше соопштено, таа е осомничена дека во петокот вечерта по расправија во семејниот дом го полила со запалива течност врз нејзиниот 27-годишен син, чија облека се запалила. Младичот има тешки изгореници. Од Клиничкиот центар на Војводина беше соопштено дека А.Т. (27) во тешка состојба е примен во Ургентниот ...

Интензивно се гради железничката пруга од Куманово до Бељаковце, надлежните се задоволни од динамиката. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и директорот на ЈП ЖРСМ, Зоран Трифуновски денеска извршија увид во работата на изградбата на пругата во кумановската населба „Перо Чичо“. Изградба на првата фаза односно делницата од Куманово до Бељаковце во должина до 31 километар е во вредност ...

Хамас соопшти дека ќе ги продолжи преговорите за ослободување на нови заложници само по завршувањето на војната во Газа, пренесе ДПА. Салех ал-Арури, лидер на Хамас, денеска изјави дека меѓу преостанатите заложници има само мажи кои служеле во армијата и војници. Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, пак, изјави дека меѓу заложниците кои ги држи Хамас се уште има 15 жени и две деца. Минатата недела, Израел и Хамас за првпат се согласија ...

„Не би сакал да ја коментирам неговата изјава, затоа што беше дадена на два јазици, на македонски и на албански. На албански јазик не беше кажано така, беше кажано предлог“, вели Фатмир Битиќи. На овој начин Битиќи одговори на новинарите кои инсистираа на коментар за прозивките од страна на поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, кој во петокот беше осуден на двеипол годишна затворска казна за злоупотреба на положбата. ТВ 21 ...

Се работи за економска катастрофа и задолжување на граѓаните на Македонија за наредни генерации. Ни се случува економско цунами, овој буџет е највисок во историјата на Македонија, речиси 6 милијарди евра. СДС со нивните мегафони коси корнеа кога буџетот беше 3 милијарди евра, изјави Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за „Тема на денот“ во дневникот на Сител. Ѓорчев истакна дека ВМРО-ДПМНЕ тогаш со тој буџет од 3 милијарди евра ја направи ...

ВМРО-ДПМНЕ има конзистентни ставови, додека власта гледаме како две години вели дека следниот месец ќе има гласање за уставните измени и не можат да дојдат до бројките. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е конзистентен и поддржа од граѓаните од убедливото мнозинство на граѓани. А власта е таа која презела обврски кои не може да ги исполни и ставена во тесно, изјави Владимир Ѓорчев член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ за „Тема на денот“ во дневникот на Сител. -Нашата ...

Европската фудбалска унија (УЕФА) денеска соопшти дека вкупниот награден фонд за Европското првенство во Германија во 2024 година ќе изнесува 331 милион евра. Секоја од 24-те репрезентации ќе добие по 9,25 милиони евра за учество на турнирот кој започнува на 14 јуни следната година. Националните асоцијации ќе добиваат по 1 милион за секоја победа, а 500.000 за реми. Пласманот во осминафиналето ќе донесе 1,5 милиони евра, во четвртфиналето 2,5 ...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нема имунитет од кривични пријави за одлуките што ги донел додека бил во Белата куќа, пресуди судијката Тања Чаткан, отфрлајќи го барањето на Трамп за отфрлање на случајот. Специјалниот обвинител Џек Смит го обвини поранешниот претседател дека незаконски се обидел да го поништи изборниот пораз во 2020 година. – Без оглед на имунитетот што го има сегашниот претседател, САД имаат само еден врховен ...

Германија како домаќин на турнирот се најде во групата А и помина прилично добро, бидејќи и покрај тоа што игра во ужасна форма, ќе влезе како фаворит во пресметките со Унгарија, Шкотска и Швајцарија. Сепак, убедливо најтешката е групата Б која е означена како „група на смртта“, а во истата се најдоа Албанија и Хрватска. Носител во оваа група е Шпанија, а како селекција од четвртиот шешир беше избрана Италија. Група А: Германија, Унгарија, ...

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека израелските одбранбени сили (ИДФ) ги напаѓаат областите на Појасот Газа кои не биле мета од почетокот на војната и ги предупредуваат високите команданти на Хамас во јужниот дел на Појасот. – Последниве два дена работиме и на области каде што не сме работеле во последниот месец и тоа ќе се интензивира. Оваа акција ќе допре до секоја област до која треба да се дојде. Одиме на целосна ...

Земјотрес со прелиминарна јачина од 7,6 степени е регистриран денеска во морето кај филипинскиот остров Минданао и беше издадено предупредување за цунами. Земјотресот се случил во 22:37 часот по локално време (15:37 по средноевропско време) и бил на умерена длабочина од 32 километри под морското дно. Тихоокеанскиот центар за предупредување од цунами соопшти дека врз основа на јачината и локацијата, очекува бранови цунами да ги погодат ...

Италијанската премиерка Џорџа Мелони утре доаѓа во Белград на средба со претседателот Александар Вучиќ, јави дописникот на МИА од Белград. Според соопштението од Службата за медиуми на српскиот претседател, таа во Белград ќе одржи состанок со Вучиќ, по што ќе имаат прес-конференција. Вучиќ, вчера во Дубаи ја најави посетата на Мелони и посочи дека тоа е важна посета за билатералните односи, за носење инвеститори, но и за политичките односи и ...

По ноќ помината надвор од своите домови, грчката полиција вчера утро ги пронајде двете исчезнати девојчиња кои исчезнаа на 30 ноември од областа Калитеа во Атина откако се качиле во такси и заминале во непознат правец Според соопштението на грчката невладина организација „Насмевката на детето“, двете девојчиња биле пронајдени во петокот наутро и се во добра здравствена состојба. Инаку, во последните 2 месеци, Катерина трет пат трет пат се ...

Потпретседателката на САД Камала Харис, која е во Дубаи на климатскиот самит КОП28, денеска во разговор со египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси нагласи дека Америка нема да дозволи раселување на Палестинците Како што соопшти кабинетот на потпретседателката, Харис рекла дека САД не го поддржуваат присилното преселување на Палестинците од Појасот Газа или Западниот Брег, постојаната опсада на Газа или прекројувањето на границите и оти една ...

Наскоро фабриката АТС АММО ќе го произведе првиот макдонски дрон, кој ќе биде согласно сите НАТО стандарди, најави премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета на фабриката кај Македонски Брод. Со него беа вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и министерката за одбрана Славјанка Петровска. -За многу скоро фабрикта АТС АММО ќе почне со сериско производство на четири вида дронови. Ќе бидат управувани со вештачка интелигенција и ќе ...

Tоа што Ковачевски не се откажува од техничката влада значи дека ДУИ му забрани да се откаже од идејата оваа техничка влада да има премиер од криминализираната ДУИ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ, откаде велат дека ова е само потврда на фактот дека и со оваа влада управува ДУИ со подизведувач СДС. „Колата за која збори Таче му зариба, зошто наместо горивото изразено во милиони евра во тендери, наместо во народниот резервоар течеше во приватните џебови на ...

Најтрофејниот тим во земјава Вардар ја прекина серијата од четири порази и триумфално го напушти теренот во скопската населба Ѓорче Петров. „Црвено-црните“ ја совладаа Македонија ЃП со 1-0, а победата е од огромно значење за нив бидејќи со неа се враќаат во игра за опстанок во елитната конкуренција. Сега се на два бода негатива во однос на 11-пласираната Брегалница која утре ја пречекува Воска, екипа која е пред неа на табелата. Победата на ...

Откако на социјалните медиуми протече информација дека аерозагадувањето во Скопје е на високо ниво и градот е меѓу најзагадените во светот, од Град Скопје денеска преку соопштение ја демантираа наводната загаденост на воздухот. Од Град Скопје велат дека се работи за пласирање на дезинформација, затоа што светскиот мониторинг сервис „WAQI“, кој во реално време ги покажува податоците за нивото на загаденост во поголемите градови во светот, јасно ...

Скопје

9ᴼ/9ᴼ
0.51
87%
1012

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.17
76%
1018

Софија

11ᴼ/9ᴼ
4.63
87%
1014

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
60%
1015

Љубљана

2ᴼ/0ᴼ
1.54
95%
1021

Атина

21ᴼ/17ᴼ
2.24
83%
1015

Тирана

12ᴼ/12ᴼ
1.54
88%
1014

Подгорица

14ᴼ/10ᴼ
0.0
82%
1013
Currency

61.62

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $