Агенцијата за туризмот продолжува со зајакнета промоција на македонските туристички дестинации, во насока на зголемување на бројот на туристи од полскиот туристички пазар. Промотивните активности вклучуваат реализација на прв и втор дел медиумска кампања, информативни патувања за новинари, инфлуенсери и тур оператори, како и учество на саемски манифестации. Во период од 24ти до 26ти ноември 2022, АППТ е на саемот во Полска, 28 издание на ...

Вкупниот прилив на странски директни инвестиции во Црна Гора на крајот на септември изнесува 847,83 милиони евра, а во исто време од државата се исплатиле 248,8 милиони евра, покажуваат прелиминарните податоци на Централната банка на Црна Гора. „Нето-приливот на странски директни инвестиции изнесува 599,03 милиони евра, што е за 70,03 отсто повеќе во однос на истиот период лани”, се наведува во Билтенот на Банката. Вкупниот прилив на странски ...

Цената на маслото за јадење е намалена за 40 денари, а цената на репроматеријалите мируваат, истакна генералниот извршен директор на „Витаминка”, Сашо Наумоски при денешната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија на фабриката „Брилијант” во Штип, која е дел од групацијата на „Витаминка”. –Цената е падната за скоро 40 денари и ние се трудиме и понатака цената да ја намалиме и да ја донесеме, ако е можно да дојде до ...

Народната банка ги усвои подзаконските акти кои овозможуваат ефикасна примена на новините во платежната сфера Советот на Народната банка усвои сет подзаконски акти со кои се операционализира новата правна рамка во платежната сфера која ја поставува Законот за платежни услуги и платни системи, чија примена ќе започне од 1 јануари 2023 година. Примената на новата правна рамка се очекува да ја засили конкуренцијата на пазарот на платежни услуги со ...

Штип, 26 ноември 2022 (МИА) – Магацините и халите на штипските текстилни конфекции се затрупани со текстилен отпад. Материјалот кој останува по шиењето на готовите текстилни производи се складира и мора да помине низ посебна процедура, за да се транспортира на градската депонија „Трештена скала”. Кирил Нашков, претставник на штипските текстилни конфекции во текстилниот кластер вели дека токму тој отпад е неубава слика пред странските партнери, ...

Во ова време на глобална криза мора, не само да се фокусираме на далечни земји со огромни разлики, туку и на нашиот регион и нашите соседи, на воспоставување мирни односи, доверба и соработка со соседите, на изградба на мостови, да се поддржуваме и она што е логично, да живееме заедно, истакна заменик-претседателот на Владата на Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи во ...

Во организација на Филип Морис Тутунски Комбинат Прилеп Д. О. О. Скопје, како членка на Алијансата за родова еднаквост при Асоцијацијата за е-трговија, во просториите на компанијата се одржа настан посветен на иницијативата која се стреми да придонесе за еднакви можности, еднаква застапеност и еднакво вреднување на трудот, и преку промовирање на важноста на родовата еднаквост, недискриминација и еднакви права и можности за сите, да се постигне ...

Повеќе од два милиона германски граѓани редовно ги користат услугите на банки за храна, а еден милион не можат соодветно да ги загреат своите домови, и покрај силната економија во изминатите десет години, покажа истражувањето на институтот WSI. Во 2019 година, уделот на граѓаните со приходи повеќе од половина од просечниот беше 11,1 отсто од населението од 84 милиони луѓе, покажа Институтот за економски и социјални науки WSI во истражувањето. Од ...

Деновиве започна со работа новиот портал на Македoнско кредитно биро Мој.МКБ чијашто цел е да понуди целосни финансиски извештаи и информации потребни за нашата бизнис-заедница. Дали ова е вистинско време за нов бизнис-почеток? Дали оваа фирма може да биде иден партнер во бизнисот? Може ли иднината да се темели само на кажан збор? И на крајот, може ли да се пронајдат информации за финансиските обврски на фирмите со кои може да се соработува? ...

Делегација на Стопанската комора на Северна Македонија, предводена од претседателот Бранко Азески денеска имаше работна средба со заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на која се разговараше за зајакнување на соработката на полето на евроинтеграциите и учеството на Стопанската комора во процесот на преговори. На средбата претседателот Азески потенцираше дека улогата на комората во процесот на преговорите со ...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска имаше работна средба со делегација на Стопанската комора на Северна Македонија, предводена од нејзиниот претседател Бранко Азески, на која се разговараше за зајакнување на соработката на полето на евроинтеграциите и учеството на бизнис секторот во процесот на преговори. На средбата, како што информираат од Стопанската комора, Азески потенцира дека Комората во процесот на ...

Во државава во септември годинава вкупно се потрош ни 434.014 мегават часови електрична енергија, 31.945 милиони нормални кубни метри природен гас, 328.382 тони јаглен и 93.006 тони нафтени продукти. Како што објави денеска Државниот завод за статистика, бруто домашното производство на електрична енергија во септември учествувало со 100 проценти во бруто домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 98,6 отсто од вкупната потрошувачка на ...

Бизнисмени од Сакариа, Турција, предводени од Умит Карајака, претседател на тамошната Стопанска комора, ќе инвестираат и продолжат со својот бизнис во индустриската зона Новаци. Делегацијата од 24 успешни бизнимени во Турција на средба со градоначалникот Стевче Стевановски во Новаци потврдија дека се подготвени да купат градежно земјиште, а во знак на поддршка општината ќе го зголеми опфатот на индустрската зона и ќе објави оглас за лицитација ...

Седуммина млади кои постигнале извонредни резултати во 2021 година денеска го добија признанието „Успешни млади” што го доделува Претседателот на Република Северна Македонија како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. Признанието им се доделува на млади до 35 години. Годинава аплицирале 45 кандидати во седум од осум категории. Не е доделено признание само за млад иноватор зашто немало апликација. ...

Гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска ги претстави најновите макроекономски проекции на Народната банка пред дипломатскиот кор и пред претставниците на меѓународните институции. На настанот, кој се организира редовно по секој нов циклус макроекономски проекции на НБ, присуствуваа претставници на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Обединетите нации (ОН), Програмата за развој на ОН (УНДП), Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), делегацијата ...

Рекордни 17 возила за одржување на хигиена во урбани средини, неделава излегоа од погоните на БРАКО и се испорачани кон метрополите во 5 европски земји. Инжинерите и техничарите во БРАКО навремено и прецизно ги завршија нарачките за вкупно 11 возила во Велика Британија, 3 возила во соседна Грција и по едно возило во Холандија, Германија и Франција. Интересот за електрични возила продолжува да биде на високо ниво, но во испораката има и возило на ...

Започнаа две нови акции на Sport Life кои ќе го зачинат и загреат наредниот период со подароци и добивки, екслузивно за членовите на СЛ клубот. „ВТОРА ШАНСА ЗА ПОДАРОК“ е за недобитните тикети со еден промашен натпревар. Тие ќе се рангираат според висината на погодениот коефициент. За најдобрите тикети се обезбедени – мобилен телефон „Apple Iphone 14“, телевизор „Samsung“, електричен тротинет, велосипеди, паметни часовници, фудбалски топки ...

Комората на трговски друштва за геодетски работи остро реагира на едностраното зголемување на надоместоците со новите тарифници кои ги воведе Агенцијата за катастар на недвижности (АКН), без никакви консултација, а со кои се врши зголемување на цената на добивањето на одредени податоци и до 500 отсто, што е на товар на геодетските друштва, нотарите, адвокати и сите граѓаните кои ги користат услугите на АКН. „На 19.11.2022 година стапија на сила ...

Пред 40-тина компании членки на Стопанската комора на Северна Македонија беа презентирани актуелните кредитни линии на Развојната банка на Северна Македонија. На презентацијата, што се одржа вчера, присуствуваа главниот извршен директор на Развојната банка Кире Наумов и главниот оперативен директор Фарук Исмаили. – Презентирањето на актуелните кредитни линии и производи од страна на стручните служби на Развојна банка беше проследено со голем ...

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа денеска без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Кисела Вода, Карпош, Бутел и Ѓорче Петров, соопштуваат од РЦУК – Скопје. Во периодот од 09:00 до 12:00 часот без напојување со електична енергија ќе останат корисниците од улицата „Саса“ вр.32 во населбата Пинтија, Општина Кисела Вода, од 09:00 до 13:00 часот корисниците од село Бардовци, Општина Карпош, од 09:00 до ...

Македонското иновативно решение за кровни градини Семпервел се претстави на меѓународниот саем Анталија Експо 2022 наменет за иновативни земјоделски технологии и опрема, хортикултурни решенија, системи за наводнување, одгледување семиња и садници, како и за исхрана и заштита на растенијата, а кој се одржува во период од 23-26 ноември. “Воспоставивме контакти и разговаравме за можности за пласман на овој иновативен производ првично на турскиот ...

На шестото издание на винскиот салон „Винодонија”, што ќе се одржува денеска и утре во Скопје, гостите ќе може да дегустираат вина од околу 60 винарии, со импресивен број од над 450 етикети на вино. Скопски вински салон „Винодонија” соопшти дека покрај тоа што има едукативен карактер, настанот со години ја потврдува својата цел – подигнување на винската свест и развој на нашата винска култура. Во рамки на „Винодонија” денеска и утре ќе се одржат ...

Во Охрид денеска ќе биде реализирана демонстрација на заедничка Оперативно-тактичка вежба „ХАРПУН 2022″ од страна на припадниците на Специјалната антитерористичка единица „Тигар” од Република Северна Македонија и Специјалниот одред за борба против тероризмот од МВР на Република Бугарија, во содејство со Одделот за воздухопловни единици при МВР на Република Северна Македонија. Вежбата, најавија од МВР, ќе се одржи на крајбрежјето на Охридското ...

Избраните имиња на бугарските клубови може да претставуваат провокација со оглед на тоа што будат негативни чувства во најголемиот дел од нашето општество и се поврзани со најтемните периоди во европската историја, но граѓаните треба да бидат достоинствени и да се однесуваат со европските манири, како што доликува на државјани на членка на НАТО и земја која започна преговори со ЕУ, порача вчера премиерот Димитар Ковачевски во врска со инцидент ...

Ликуд, победничката партија на предвремените парламентарни избори на поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху, која има задача да формира нова влада, го потпиша својот прв коалициски договор со екстремно десничарската партија „Силен Израел”, соопштија британските медиуми, повикувајќи се на соопштение на партијата Ликуд. Договорот не предвидува целосно и конечно формирање на новата влада, туку на ултранационалистот Итамар Бен-Гвир, ...

Тарик ел Авди, член на одборот на египетскиот претседател за помилување синоќа изјави дека од затвор се ослободени 30 политички активисти. Но, тој не го соопшти идентитетот на активистите, само наведе дека тие се ослободени од истражен притвор. Од 2013 година, Владата на претседателот Абдел-Фатах ел-Сиси приведе илјадници дисиденти и владини критичари. Во 2019 година, „Хјуман рајтс воч” процени дека во Египет има околу 60.000 политички ...

Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Северна Македонија и Бугарија денеска ги продолжува разговорите во Скопје, кои вчера на првиот ден од состанокот биле фокусирани на учебниците, но не беше донесена никава одлука. Драги Ѓорѓиев, копретседател во Комисијата, по вчерашната средба изјави дека не е усвоен конкретен резултат, заклучок или препорака, но оти имале позитивна атмосфера во разговорите ...

Албанскиот премиер Еди Рама застана во одбрана на својот косовски колега Албин Курти по обвинувањата врз него по постигнувањето на договорот меѓу Косово и Србија за проблемот со регистарските таблички. Во објава на Твитер вели дека Албин Курти не може да биде нападнат за договорот, кој е “соодветен и благодарение на кој е избегната ескалација на ситуацијата”. Според Рама, Курти не може да биде обвинуван бидејќи се однесувал како премиер. ...

Веќе петти ден приватните превозници не сообраќаат поради неисплатениот долг на Јавното сообраќајно претпријатие кон нив, а денеска ќе одржат и мирен протест пред централата на ЈСП, а потоа ќе остварат средба со сите советнички групи на Советот на Град Скопје за изнаоѓање решение на проблемите со кои се соочуваат. Тие вчера беа обвинети од градоначалничката на Скопје Данела Арсовска дека од 2017 година наплаќале билети и парите не ги ...

Денеска во Скопје ќе се одржи конференција за здравство насловена како “Подобрување на пристапот до лекови за сите”, во организација на Американската Стопанска Комора во Северна Македонија (АмЧам), по инцијатива на Комитетот за здравствена заштита при АмЧам. Целта на конференцијата е да се поттикне процесот на утврдување и донесување на позитивна листа на лекови која ќе биде во линија со европските стандарди на здравствена заштита и да се ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.54
93%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.47
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

9ᴼ/6ᴼ
3.6
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg