Горниот дел од новиот затворен Градски пазар во Велес направен е пред година и пол и во него се сместени околу 200 тезги. Покривната конструкција штити од дожд, снег и сонце, но не и од ветер и студ, посебно во зима. Отворен од сите страни, особено во зима со ниски температури и ветер, им создава проблеми на продавачите. Тие од јавното комунално претпријатие „Дервен“ кое стопанисува со пазарот, како и од Општина Велес, која го изгради Горниот и ...

Најавата на рускиот претседател Владимир Путин дека нуклеарното оружје ќе биде стационирано во соседна Белорусија беше критикувано од германската влада, пишува Велт. Весникот посочува дека синоќа Министерството за надворешни работи во Берлин оцени дека станува збор за „дополнителен обид за нуклеарно заплашување“. „Споредбата на претседателот Путин со нуклеарното оружје на НАТО е погрешна. Тоа не може да послужи како оправдување за чекорот што го ...

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва ќе распореди тактичко нуклеарно оружје на територијата на својот сојузник Белорусија, земја на прагот на Европската Унија. – Нема ништо невообичаено во ова: САД го прават тоа со децении. Тие веќе долго време распоредуваат тактичко нуклеарно оружје на територијата на своите сојузници, рече Путин во интервју за руската телевизија. – Се договоривме да го сториме истото, додаде тој, велејќи дека ...

Европската Унија се обидува да избегне да стане зависна од Кина како што беше од рускиот гас, изјави шефот за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел. „Видовме дека таквите зависности, кои беа елементи на мирот, се и оружје што може да се сврти против нас“, рече синоќа Борел, посочувајќи на „преголемата зависност на Европа од рускиот гас“. Според него, бидејќи Европа била зависна од рускиот гас, рускиот претседател Владимир Путин ...

Јенс Столтенберг заминува. А кој доаѓа? Се погласни се шпекулациите за можна генерална секретарка на НАТО. Тоа би била премиера за воениот сојуз. Но, како функционира изборот на кандидати? Во октомври највисокото дипломатско место во НАТО ќе биде испразнето. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој е на функција од 2014 година, минатиот февруари преку својата портпаролка објави дека нема намера да го продолжи договорот со НАТО. Од ...

Промоцијата на Северна Македонија како земја со поволни услови за инвестирање е една од иницијалните начини да се заинтересираат потенцијалните инвеститори за неа. Познавачите во оваа сфера велат дека земјава како мала и зависна економија мора да се промовира многу повеќе од други држави кои се поголеми, поразвиени и етаблирани како алтернативни локации за инвестирање и проширување. Доколку не се промовира и не се работи проактивно на директните ...

За Социјалистичката партија на Македонија измените во ознаките на македонската полиција со тројазични натписи се оценети за противуставни и неприфатливи. Актуелната влада која е водена од кадрите на ДУИ, поддржана од кадрите на СДС, е влада со карактеристики на апархејд каде малцинството владее со мнозинството. Таквиот систем не го демократизира општеството туку го дели и ги маргинализира силите за негов развој. Тоа нелегитимните Ковачевски и ...

Во текот на овој месец забележан е раст на извозот на кромид, од Албанија, за македонскиот пазар, посебно од округот Корча, кој е и најголем производител на оваа градинарски култура. – Големи количини на кромид извезени се за Македонија, на чиј пазар имаше недостиг, идентично како и за Косово. Земјоделците од Корча се задоволни бидејќи имаат поголема добивка, наведуваат медиумите. Додаваат дека земјоделците се повеќе од задоволни како поради ...

25.03.2023, Скопје – Претседателот на Сојузот на стопански комори Трајан Ангелоски и косопственик на компанијата „Ариљеметал” учествуваше на деветтото издание на Меѓународниот саем за индустрија на сврзувачки елементи во Штутгарт Германија. Овој настан е меѓународна трговска изложба на производители, трговци на големо, дистрибутери и добавувачи на технологија за прицврстување, која обединува повеќе од 1.000 изложувачи кои доаѓаат од сите краеви ...

„Развојот не е само економски раст, туку и подобрување на животите на луѓето“, вели нобеловецот Џозеф Штиглиц. „Најважниот ресурс за економски развој се луѓето и луѓето, а не капиталот и суровините – се моторот на економијата“, рекол Питер Друкер, таткото на менаџментот. Добробитта на луѓето зависи од економијата и економијата зависи од она што луѓето ќе го внесат како инпут. Во економијата и општеството воопшто, секогаш кога постои соодветно ...

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, ја отвори читалната што го носи името на доајенот на македонскиот книжевен збор Ацо Шопов. -Во новите простории на читалната во сутеренот на ТЦ „Беверли Хилс“ добредојдени се сите граѓани, каде што ќе имаат можност да го користат нејзиниот книжевен фонд што вклучува повеќе од 2 000 книги од сите жанрови. Членството е бесплатно, а просторот без никаков надоместок е достапен за организирање ...

Гордон Мур, ко-основачот на Интел, производител на полупроводници, почина вчера на 95-годишна возраст, објави неговата поранешна компанија. Интел процесорите се наоѓаат во 70 отсто од персоналните компјутери во светот. Мур, доктор по хемија, ја основаше НМ Електроникс во 1968 година заедно со физичарот Роберт Нојс, познат како „градоначалникот на Силициумската долина“. Неколку месеци подоцна двајцата го откупија името Интел за 15.000 долари. Мур ...

Фирмата за трговија со електрична енергија РЕС одбележа една година постоење и за тој период се позиционира како лидер во снабдувањето со електрична енергија на слободниот пазар. РЕС моментално ја формира најголемата балансна група кај нас, со 270 компании од приватниот сектор кои ги снабдува и годишна потрошувачка од 250 GWh, со што значително ги надмина првичните проекции за развој. РЕС на македонското стопанство му овозможи снабдување со ...

Директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми и директорот на Албанската патна управа Евис Бербери заедно со нивни соработници остварија работна средба во Скопје на која разговараа за повеќе теми. – На оваа возвратна посета на албанската делегација се разговараше за унапредување на соработката и заемна поддршка на проектите од заеднички интерес за двете земји, објавија од ЈПДП. За средбата информираа и албанските медиуми кои ...

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање), од 20.03.2023 до 25.03.2023, регионалниот пат Велес – Градско односно делот од с. Ногаевци до с. Виничани ќе биде затворен за сообраќај од 08:00 до 16:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци ...

Банките во Македонија се добро капитализирани и имаат еден конзервативен модел што е добро бидејќи ги прави да се помалку изложени на кризи. Помала е нивната изложеност за некакви можности на зараза во финансискиот сектор, оценува гувернерот на Централната банка на Хрватска, Борис Вујчиќ во екслузивното видео интервју за МИА. Што се однесува до македонската економија, Вујчиќ смета дека е добро што таа е отворена и според него треба да се ...

Неодамнешното пропаѓање на банката Силикон Вели (Silicon Valley Bank) во САД и кризата со Кредит Свис (Credit Suisse) во Швајцарија во текот на викендот предизвика загриженост за целиот меѓународен финансиски сектор. Додека европските влади и финансиски институции одблизу ја следат состојбата, не е сѐ толку црно. Во понеделникот, европските и финансиските лидери ја креваа довербата на потрошувачите по кризата по кризата во Кредит Свис, втората ...

Во два часот по полноќ со поместување на стрелките за еден час нанапред почнува летното сметање на времето. Тоа значи дека времето во 02 часот ќе се смета како 03 часот. Одлуката за промена на времето од зимско во летно ја донесе Владата на последната седница одржана на 21 овој месец. Летното сметање на времето завршува на 29 октомври во 03 часот, така што со поместување за еден час наназад, времето во 03 часот се смета како 02 часот. бак/мс/ ...

Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој оваа недела беше во посета на Русија, каде што разговараше со претседателот Владимир Путин, сега треба да се сретне и со неговиот украински колега Володимир Зеленски, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц, пренесува ДПА. Кина претходно соопшти дека се обидува да иницира мировни преговори, па во тој контекст подготви и мировен план од 12 точки, кој беше одобрен од Путин. – Сметаме дека е важно да се ...

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги исклучи мелниците за цемент од електрично напојување, со што ќе заштеди 3 MWh електрична енергија. На тој начин УСЈЕ директно ќе придонесе за намалување на стакленичките гасови во атмосферата, кои се и главна причина за глобалното затоплување и климатските промени. Инаку, ...

Претставник на поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро денеска и предаде на бразилската Централна банка комплетот скапоцени камења што тој ги добил од Саудиска Арабија. Американските медиуми пренесуваат дека во филијалата на Централната банка „Каикса“ во Бразилија денеска била предадена кутија со скапоценостите, а тоа било извршено по наредба на владата. Американските медиуми наведуваат дека властите истражуваат дали накитот бил јавен ...

САД денеска усвоија нови санкции против Белорусија, соопшти американското Министерство за финансии на својата Интернет страница. Во согласност со извршната наредба 14038, Канцеларијата за контрола на странските средства на Министерството за финансии на САД – ОФАК (OFAC) им ги блокираше сметките на три ентитети, девет поединци и на листата го стави и претседателскиот авион. Санкциите се наметнати на поединци и ентитети во Белорусија како одговор ...

Денеска на последниот ден на Глобалната недела на пари, во организација на Македонската банкарска асоцијација (МБА) во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари 2023. Победничкиот тим кој ќе ја претставува нашата земја на европското финале на 16 мај во Брисел се Кирил Китевски и Кристијан Лазароски од ООУ “Мите Богоевски” од Ресен под менторство на Соња ...

Пред македонскиот туристички сектор тимот на вработени во АППТ-Струга, Комисијата за субвенционирање на странски организиран туристички промет денес ги презентираа можностите за субвенционирање. Освен за начинот, видот и висина на субвенциите се одговараше на прашања за најчестите пропусти при доставување на потребната документација и поднесени барања. Директорот на АППТ д-р Љупчо Јаневски најави дека 99 проценти од исплаќањето на субвенциите се ...

Три нови законски решенија ќе го стимулираат напредокот на средното, стручното образование и обука, како и образованието на возрасните. Нацрт верзиите се изготвени низ повеќе дискусии организирани периодов со засегнатите страни и во нив интегрирани се сите конструктивни забелешки. Два од законите веќе беа објавени и на ЕНЕР системот каде граѓаните дадоа свои сугестии и предлози за да се унапреди содржината пред испраќање во Собранието. Наскоро и ...

Инфлацијата на цените на производството во Финска дополнително се намали во февруари на најниско ниво во речиси две години, покажаа податоците на финскиот завод за статистика објавени денеска. Индексот на цените на производителите се искачи за 9,2 проценти на годишно ниво во февруари, побавно од порастот од 10,7 отсто во претходниот месец. Понатаму, последната инфлација беше најбавна од април 2021 година, кога цените се зголемија за 8,7 ...

Органскиот отпад од лозјата наместо да се гори може да се користи за повеќе намени, во Неготино денеска беше презентирана машина за балирање на отпад од лозови насади. Во присуство на министерот за локална самоуправа Ристо Пенов, беа промовирани досегашните резултати од проектот „Развој на систем за управување со органски отпад во производство на грозје и вино во Тиквешкиот регион“. Проектот се спроведува како дел од програмата за соработка со ...

Пратеникот Борислав Крмов и членот на Советот на Општина Штип, Ангеле Михајловски од Левица беа на средба со жителите на Стар Караорман и Долни Балван од штипската околина кои се соочуваат со идентична егзистенцијална закана како и речиси сите останати села и населби по теченијата на реките низ државата. Со децении, речните корита и земјиштето околу нив АД Водостопанство преку погубни концесии ги препушта на експлоатација и уништување. Ископот ...

Француската Влада денеска им забрани на сите државни службеници инсталирање и користење на апликации за забава како што се социјалната мрежа ТикТок, американската стриминг платформа Нетфликс или играта Кенди креш. Неименувани соработници на министерот за јавна администрација Станислас Гуерини истакнаа дека тие апликации носат „ризици во однос на кибер безбедноста и заштитата на податоците на јавните службеници и администрацијата“. Забраната ќе ...

Одржлива и долгорочна методологија заснована на објективно дефинирани критериуми е решението кое го бараме за платите на вработените во целиот јавен сектор. Веќе се работи на Законот за плати во јавниот сектор, кој е објавен на ЕНЕР и е на јавна расправа. Решението на ова прашање со платите ќе го бараме заедно со партнерите во Економско социјалниот совет, синдикатите и работодавачите, соопштија денеска од Министерството за финансии. Во моментов, ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
1.54
81%
1005

Белград

13ᴼ/8ᴼ
3.6
54%
999

Софија

7ᴼ/4ᴼ
2.06
67%
1008

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.69
59%
1004

Љубљана

5ᴼ/3ᴼ
3.6
91%
1000

Атина

16ᴼ/10ᴼ
0.89
68%
1008

Тирана

8ᴼ/8ᴼ
2.06
76%
1006

Подгорица

14ᴼ/14ᴼ
5.14
63%
1005

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61727 $/kg

Сребро

728 $/kg

Платина

30830 $/kg

Паладиум

45362 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg