Трите најголеми банки во Македонија, Комерцијална банка, НЛБ Банка и Стопанска Банка АД Скопје ги објавија билансите за своето работење во 2022 година на сајтот на Македонската берза. Трите банки во 2022 година остварија високи добивки од своето работење во износ од 7.045 милиони денари или околу 114,2 милиони евра. Добивките на банките во најголем дел се резултат на каматните приходи кои што во 2022 година се зголемени во однос на претходната ...

Групата седум најбогати земји Г7, Европската унија и Австралија воведоа ограничувања на цените за рускиот дизел и другите нафтени деривати како дел од санкциите против Русија. Мерката на ЕУ, која стапува на сила на 5 февруари, следи по претходното ограничување на цената на руската нафта, која беше ограничена на 60 долари за барел сурова нафта од страна на Унијата, Г7 и Австралија од 5 декември. Коалицијата во петокот соопшти дека поставила ...

На Грција и недостигаат 280.000 работници во градежништвото, туризмот и угостителството, пишува Катимерини. Порталот наведува дека, според студијата на Политехничкиот универзитет, во градежниот сектор недостасуваат околу 200.000 работници, од инженери до занаетчии. Во туризмот и прехранбениот сектор недостасуваат околу 80.000 работници, па компаниите од тие области бараат договори со други земји за вработување на странски работници. Недостигаат ...

Среброто го надмина златото на пазарот во последните три месеци, а неговата улога како индустриски и благороден метал може да го стави на патот кон уште повисоки цени, пишува „Barron’s“. Од 31-ви октомври до 31-ри јануари, фјучерсите на среброто „Comex“ пораснаа за речиси 25%, надминувајќи го растот на златото од речиси 19%, „статистички невообичаено ниво што покажува дека пазарот на благородни метали е нахакан во однос на глобалниот економски ...

Тагата е само чувство како и секоја друга емоција. Но, клиничката депресија е состојба која треба да се лекува. Бројни психолози и психијатри нагласуваат дека постои тенка линија помеѓу овие две состојби и дека често се случува човек да не успее да ја разликува тагата од депресијата, поточно тешката депресија. „Во последно време не се чувствувам добро“, „Не сум расположен“ – ова се некои вообичаени изјави што ги слушаме од луѓе кои не се ...

Дали сето тоа е маркетиншки трик? Сигурно сте забележале кога сте земале лекови за настинка или некоја друга болест, дека некои од нив се обоени. Иако повеќето лекови се со бела боја, таблетите и антибиотиците обично можат да бидат шарени – поточно, тие се состојат од две бои. Но, што всушност значи бојата на нив? Фармацевтот Абас Канани откри дека боите всушност имаат мала врска со самите лекови колку што е мудра маркетиншка одлука. Како што ...

„Ferrari“ постави нов рекорд на продажба во 2022-ра година, бидејќи испорача 13.221 автомобил ширум светот, во споредба со 11.155 во 2021-ва година. Нето добивката исто така достигна ново највисоко ниво од 939 милиони евра, додека во 2021-ва година таа бројка беше 833 милиони евра. Регионот на Европа, Блискиот Исток и Африка (EMEA) беше најголем за „Ferrari“ во 2022-ра година со испораки од 5.958 возила, што е зголемување од 5.492 единици во ...

Како што пренесува „Guardian“, примерок од првата генерација на „iPhone“ е понуден на аукција во САД, а се очекува да достигне цена од повеќе од 50.000 долари. Во моментот на пишување на оваа вест, понудената цена за уредот е 2.750 долари, а до крајот на аукцијата остануваат уште нешто повеќе од 16 дена. Сопственичка на телефонот е уметницата Карен Грин, која го добила на подарок во 2007-ма година. Бидејќи во тоа време веќе имала нов мобилен ...

Фармацевтската компанија „Sanofi“ во петокот прогнозираше скромен раст на профитот за оваа година, велејќи дека поголемата побарувачка за нејзиниот најпродаван лек за астма и егзема „Dupixent“ делумно ќе биде засенет од конкуренцијата за неговиот лек за мултиплекс склероза „Aubagio“ и трошоците за воведување на производот, пренесува „Reuters“. Компанијата со седиште во Париз соопшти дека очекува приспособената заработка по акција за 2023-та ...

Јапонскиот гигант „Panasonic Holdings“ ја намали прогнозата за годишната оперативна добивка за 12,5 отсто, откако објави послаба од очекуваната добивка во третиот квартал погодена од глобалното економско забавување и високите цени на суровините, пренесува „Reuters“. Компанијата се соочува со предизвици со оглед на лошата перспектива за глобален раст бидејќи се обидува дополнително да го развие својот енергетски бизнис, кој вклучува производство ...

2022-ра година ја одбележа енергетската криза во земјите на ЕУ, се вели во анализата на бриселскиот тинк-тенк „Bruegel“. На крајот на годината и во првиот месец од 2023-та година, стана јасно дека земјите од заедницата ќе ја поминат зимата без нарушувања – од една страна, поради доволните резерви на течен гас, а од друга – поради потоплото време од вообичаеното во оваа грејна сезона. Генерално, во 2022-ра година потрошувачката на гас ќе се ...

Подоле ви го пренесуваме целосното соопштение од КАМ маркет. “Со огромно жалење ве известуваме дека по кратко боледување денеска почина нашиот почитуван основач и претседател Гоце Камчев. Гоце Камчев беше еден од најуспешните визионери и менаџери во нашата земја и остави зад себе компанија која е меѓу најуспешните во регионот. Целото искуство, знаење и вештини, стекнати во текот на школувањето и работата со познати компании од земјата и од ...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и директорката на УЈП Сања Лукаревска, денес беа во посета на компанијата „Виталиа“ која како голем даночен обврзник значајно придонесува во буџетот на државата преку плаќање на придонеси и даноци по сите основи. Премиерот Ковачевски посочи дека ваквите компании имаат значајно влијание на растот и развојот на економијата во земјата. Успешната деловна соработка меѓу ...

Стопанска банка АД Скопје и во 2022 година покажа дека една од најсилните банки во Македонија. За периодот јануари-декември 2022 година добивката пред оданочување на Банката изнесува 2.617.019 илјади денари, односно незначителни 4% под нивото остварено минатата година. Истовремено, остварената добивка пред оданочување и исправка на вредност изнесува 3.851.117 илјади денари, што претставува зголемување за 10% во однос на 2021 година. Со тоа, ...

Зголемувањето на референтните каматни стапки од страна на централните банки во борбата против инфлацијата не доведе само до поскапување на кредитите – една од последиците е и зголемување на каматата на штедењето, па домашните банки бележат раст на интересот на клиентите за понудата на каматни стапки и нудат поатрактивен принос од пред половина година. Од друга страна, зголемени се и приносите на државните обврзници, кои можат да ги купат и ...

ChatGPT поставува рекорд за најбрзо растечка корисничка база во историјата. ChatGPT, чат-бот со вештачка интелигенција кој привлече големо внимание од неговото лансирање пред два месеци, е на пат да надмине 100 милиони месечни активни корисници, според податоците собрани од UBS. Ова би значело дека ChatGPT е прифатен побрзо дури и од TikTok или Instagram. Според бројките на UBS, на TikTok му беа потребни девет месеци за да достигне 100 милиони ...

Советот на Народната банка, на својата редовна седница, ја донесе Одлуката за објавување извештаи и податоци од страна на банките, со која се вршат позначителни промени за зголемување на опфатот на податоците коишто ги објавуваат банките и на фреквенцијата на објавите. Промените се однесуваат на зголемување на транспарентноста на банките, како кон супервизорските органи, така и кон јавноста. Со ова се врши натамошно усогласување со европските ...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,98% во однос на одлуката од 1.2.2023 година. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,00 ден/лит. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се намалува за 2,00 ден/лит и сега ќе изнесува 78,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 ...

Европа е повторно подготвена да го зголеми притисокот врз приходите од руската нафта, настојувајќи да ја исцеди воената каса на претседателот Владимир Путин. Но, некои енергетски аналитичари се загрижени дека предложените мерки би можеле да предизвикаат „значителна нерамнотежа на пазарот“. Забраната за извоз на руски нафтени деривати од страна на Европската унија треба да стапи на сила на 5 февруари. Ембаргото ќе стапи на сила точно два месеци ...

Групацијата на Европската инвестициска банка потпиша рекордна сума во ново финансирање за обновливи извори, ефикасност, складирање и мрежи во 2022 година, нагласувајќи ја непоколебливата посветеност на банката на ЕУ да обезбеди пристап до прифатлива енергија во време на екстремна неизвесност. Вкупното финансирање од ЕИБ потпишано за проекти за одржлива енергија во Европската Унија достигна невидени 17,06 милијарди евра, бидејќи банката започна ...

Оваа лековита чајна мешавина со мелено ленено семе ќе ги намали проблемите со стомакот и нервозните црева. Состојки: – 100 гр мелено ленено семе – 100 гр сладунец – 100 гр ајдучка трева – 100 гр нане – 100 гр мајчина душичка Подготовка: Измешајте ги сите наведени состојки и од вкупната количина земете пет полни супени лажици и прелијте ги со еден литар зовриена вода. Повторно добро измешајте, поколопете и оставете да отстои најмалку половина час ...

Истражувањето финансирано од Cancer Research UK и Светскиот фонд за истражување на ракот сугерира дека можеби постои врска помеѓу индустриски преработената храна и зголемен ризик од различни видови на рак. Тимот од Империјал колеџ во Лондон, кој го водел истражувањето, проценил дека врската не може да се докаже бидејќи се заснова на набљудувања, односно дека луѓето се сеќавале што јаделе. Сепак, тие рекоа дека луѓето во Обединетото кралство, ...

„Mercedes“ го претстави „GLE“ за новата моделска година, а со тоа и некои новости. Обновени се и двете верзии, стандардниот „GLЕ“ и „GLE Coupe“. Најголема новина е електрификацијата на целата гама со зголемување на моќноста, а понудата ја сочинуваат „лесни“ хибриди, бензинскиот „GLE 450“, како и дизелите „GLE 300d“ и „GLE 400d“. 3.0-литарскиот бензинец произведува 381 ks и 500 Nm, додека дизелските опции се 2.0-литарски со 269 ks и 550 Nm и ...

Која е тајната на среќниот живот? Најдолгото истражување за човечката среќа откри три клучни фактори за успешно и исполнето постоење. Новата книга насловена „The Good Life“ се заснова на 80-годишно истражување спроведено на Харвард. Студијата започна во 1938 година, а истражувачите сакаа да откријат што го прави животот значаен. Во 1930-тите, тие запишаа 724 машки учесници, од кои некои беа студенти на Харвард, а други кои доаѓаа од сиромашните ...

Директните загуби од војната на 109 големи и средни украински претпријатија беа проценети на 13 милијарди долари. Ова го покажуваат резултатите од студијата на Киевската школа за економија, цитирана од „Kyiv Post“. „Во 2022-ра година, најмалку 109 големи и средни претпријатија претрпеа директни загуби како резултат на целосната инвазија што ја започна Русија на 24-ти февруари 2022-ра година. Вкупниот износ на директни загуби на претпријатијата, ...

Брегзит ѝ штети на британската економија за 100 милијарди фунти годишно во сè, од деловни инвестиции до способноста на компаниите да вработуваат. Ова се заклучоците од анализата на „Bloomberg Economics“ три години откако Велика Британија избра да ја напушти Европската унија. Економистите Ана Андраде и Ден Хансон проценуваат дека економијата е 4% помала отколку што би можела да биде, инвестициите заостануваат, а недостигот на работна сила од ЕУ ...

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми референтната каматна стапка за половина процентен поен и најави ново зголемување на стапката во март. Зад ова значително зголемување на каматните стапки стои целта на ЕЦБ да ја спречи високата инфлација во време кога европската економија забавува, а американската централна банка го намалува темпото на зголемување на каматните стапки, пренесува АП. Американската агенција наведува дека ...

„Sony Group“ ја зголеми прогнозата за профитот за целата година, поттикната од силните перформанси во бизнисот со видео игри. Покрај тоа, гигантот ја зголеми целта на продажбата на својата конзола „PlayStation 5“ за 1 милион единици на 19 милиони за фискалната година до крајот на март, пренесува „Reuters“. Гигантот за електроника и забава, исто така, објави дека Хироки Тотоки ќе стане негов претседател и главен оперативен директор од 1-ви април, ...

Нето добивката на „Deutsche Bank“ порасна во четвртиот квартал благодарение на повисоките каматни стапки, со што ја надмина најсилната 2007-ма година, објави „Wall Street Journal“. Резултатите ги потврдуваат напорите на главниот извршен директор Кристијан Зевинг да ја заузда банката, која со години беше меѓу најпроблематичните во светот по серијата големи скандали, регулаторни казни и проблеми со профитот. Германската банка ја завршува 2022-ра ...

„Microsoft“ одлучи да ја зголеми цената на козолата за игри „Xbox Series X“ од 422 на 460 долари на јапонскиот пазар, додека малку поевтината „Xbox Series S“ исто така поскапе од 248 на 292 долари. Најавеното поскапување ќе стапи на сила на 17-ти февруари, па на Јапонците им остануваат уште околу две недели да ги купат конзолите на „Microsoft“ по сегашни цени. Минатата година „Xbox“ го доживеа врвот на својата популарност во Јапонија, кога на ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
3.09
69%
1019

Белград

0ᴼ/0ᴼ
7.72
67%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
6.69
71%
1016

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
7.76
73%
1015

Љубљана

3ᴼ/0ᴼ
3.09
63%
1029

Атина

11ᴼ/7ᴼ
2.57
70%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
7.2
45%
1016

Подгорица

6ᴼ/4ᴼ
10.8
33%
1019

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg