Телма неофицијално дознава дека е приведен Иџет Мемети, член на Совет на јавни обвинители, тој е и поранешен Народен правобранител кој ја извршувал функцијата од декември 2004 до 2020 година. Има сомнение дека Мемети заедно со Наке Горгиев имал влијание злоупотребувајќи ја позицијата член на Советот на јавни обвинители во случајот барање на мито за олеснителни околности за екс градоначалникот кој е во притвор Боро Петрушевски. Уапсениот врховен ...

Косовската полиција ги заплени средствата на филијалите на српската Поштенска штедилница на северот од земјата. Надлежните соопштија дека во шесте филијали во Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ, запленета е и „релевантна документација и докази поврзани со случајот“. Според пишувањата на медиумите, косовската полиција соопштила дека за акцијата добила одобрение од Обвинителството и дека „врши контрола на работењето“. При нивната интервенција ...

Германија оцени дека барањата на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд за издавање налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас под сомнение дека извршиле воени злосторства даваат „лажен впечаток на еквивалентност“. Ваквата реакција доаѓа откако вчера главниот обвинител, Карим Кан, изјави дека се поднесени налози за апсење против Нетанјаху и министерот за одбрана Јоав Галант под обвинение за „предизвикување истребување, поттикнување глад ...

Иран денеска ќе ги спроведе погребните ритуали за иранскиот претседател, министерот за надворешни работи и другите лица кои загинаа во хеликоптерската несреќа. Главниот настан ќе се одржи во Табриз, главниот град на Источен Азербејџан. Телото на Ебрахим Раиси подоцна ќе биде пренесено во Техеран, пред да биде погребано во неговиот роден град Машхад во североисточниот дел на Иран. Според извештаите на иранската новинска агенција Тасним, по ...

Од денеска во државава се спроведува прегласување на неколку избирачки места каде ДИК откри, а Управен потврди неправилности на гласањето на парламентарните избори од 8ми мај. Денеска гласаат болните и изнемоштени лица во избирачки места во Охрид, Крушево, Струга, Долнени и Желино, па поради прегласувањето во овие избирачки места важи обврската за предизборен молк која почна ноќеска на полноќ, а ќе заврши утре по 19 часот односно до затворање на ...

Екс шефот на УБК Сашо Мијалков во четврток излегува од затвор под услов до 25 април наредната година да не стори кривично дело, одлучи Апелација. Како што соопштија од судот, ова решение е по жалбата на Мијалков на одлуката на Основен Кривичен суд Скопје, а го донеле на седница затворена за јавност, на 14 мај. Жалбата на Мијалков е на решението на Основниот кривичен суд Скопје со кое Судот донесе одлука за условен отпуст на поранешниот шеф на ...

Клиниката за токсикологија го добила решението од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат каде стои дека се забранува 18те претходно вработени на дело да продолжат да доаѓаат на работа. Но вчера тие си ги зеле решенијата за работа потпишани само од организациската директорка Бесија Иљази, откако минатата недела беше разрешен медицинскиот директор Данил Петровски кој во моментов користи годишен одмор. Според информациите од ...

Судскиот Совет одобри притвор и му го одзеде имунитетот на врховниот судија Наќе Георгиев кој вчера беше уапсен со 10.000 евра под сомнение дека вршел кривично дело “Примање награда за противзаконито влијание”. Пдлуката е донесена ноќеска на итна седница на Судскиот Совет. Во продолжение соопштение на Судскиот Совет: Судскиот совет на Република Северна Македонија на 487-та итна нејавна седница одржана на ден 21.05.2024 година расправаше и ...

Судски совет на полноќ ќе одлучува да му го одземе имунитетот на врховниот судија Наќе Георгиев за да може да му биде одредена мерка притвор. Бидејќи за делото за кое со сомничи е пропишана затворска казна до пет години, согласност за притвор мора да даде Судски совет. За дела за кои лице е затечено на лице место и за кои е пропишана казна над пет години, не треба согласност. Врховниот судија Наќе Георгиев уапсен за вмешаност во поткуп од 10.000 ...

Трендот на заминување на младите до 18-годишна возраст ја рангираше Албанија на второ место во светот по највисоко ниво на емиграција. „Последните податоци на Евростат покажуваат дека од 2013 до 2023 година, повеќе од 64.215 албански државјани помлади од 18 години, побарале азил во земјите на Европската Унија. Во апсолутна вредност, оваа бројка беше петта во светот, но во однос на населението, Албанија има втора највисока стапка на баратели на ...

Полицијата го сомничи, судски совет треба да даде зелено светло дали ќе му биде симнат имунитетот на врховниот суд Наќе Георгиев за кого има пријава дека зел мито. Крим полицијата на МВР и Одделот за борба против организиран криминал попладнево постапиле по пријава и го привеле во полициска станица во Кисела Вода во Скопје. Според информациите на Телма, судијата е опфатен во истрага поради сомнеж за барање мито и за поткуп. Во моментот се во тек ...

Две прегласувања со потенцијал за значајна промена на силите во парламентот. Кој што добива, а што губи? – Зошто се политизира повтореното гласање на избирачки места во изборните единици пет и шест. Во „Топ тема“ вечерва дебатираат Јован Јаулески од ВМРО-ДПМНЕ, Валентин Груевски од ЛДП, Наим Бајрами од Европски фронт и Блерим Сејдиу од коалиција „Вреди“. © 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или ...

Ширил Линг млада инфлуенсерка од Тајланд стана баба во својата 34 година. Познатата инфлуенсерка од Тајланд има 5 деца од 3 брака од кои најстариот нејзин син стана родител исто како неа на 17 години. Ширил Ланг изјави дека никогаш не би ги охрабрила своите деца да станат млади родители , но дека сепак му дава подршка на својот син. Остварувањето во улога на баба на 34 години отвори дебата на социјалните мрежи за остварувањето во улога на ...

Мотив ќе постои, а мотивот лежи во тоа што пратеникот кој треба да се добие, е пратеник од либерално-демократската партија, рече Валентин Груевски од ЛДП во вечерашната „Топ тема“ на ТВ Телма во контекст на претстојното прегласување на седум избирачки места на парламентарните избори. „Ако реално зборуваме, ВМРО-ДПМНЕ многу тешко ќе дојде до уште еден пратеник во петтата изборна единица. Точно е дека на ВМРО-ДПМНЕ му требаат 350 гласа да го ...

Државната изборна комисија (ДИК) донесе одлуки, Управниот суд ги потврди тие одлуки. Кога има суштествени повреди на изборниот законик во однос на ливче плус, несогласување на терминал со гласачи, должност на членовите на ДИК, согласно законот, е да го поништат тоа избирачко место и не би влегувал во тие теории на заговор дека некој некому би сакал нешто да му земе, рече Јован Јаулески од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашната „Топ тема“ на Телма ТВ. „На ...

Многу нешта се нормални во ненормални услови и ненормална држава. Тенденцијата е многу лоша, намерата е многу лоша и тенденциозно е дефинитивно, рече Наим Бајрами, министер за информатичко општество и претставник на Европскиот фронт, во вечерашната дебата во „Топ тема“ на ТВ Телма во однос на постоизборната политичка врева што се крена, острите критики и обвинувања на ДУИ за изборен инженеринг. „Нема сомневање дека се работи за класичен изборен ...

Ние од секогаш сме имале сомневање во ДУИ, нагласи Блерим Сејдиу од коалицијата „Вреди“ во вечерашната дебата во „Топ тема“ на ТВ Телма. „Ние имавме лошо искуство и од 2016 година, како движење „Беса“. Имавме сомнежи дека тоа искуство ќе се повтори и сега. Не знаевме каде, но бевме убедени дека ќе се повтори некаде. Беше обжалено гласачкото место 2101 во Општина Желино. На крај излезе, како што се сомневавме, Управниот суд, конечно, одлучи таму ...

Полскиот претседател Андрзеј Дуда стана мета на критики од Полјаците откако смрта на иранскиот претседател во хеликоптерската несреќа ја спореди со несреќата на поранешниот полски претседател Лех Казански пред 14 години . Истражувајки сочуство до иранскиот народ ,Дуда објави на платформата Х изјави дека малку нации имале вакви трагични настани во историјата . Ние Полјаците ,кои што бевме погодени од падот на хеликоптерот на поранешниот полски ...

Рускиот претседател Владимир Путин го назначи Олег Савељов за заменик министер за одбрана – началник на штабот на министерот за одбрана. Со друг указ, рускиот лидер го разреши од таа функција досегашниот заменик, генерал-полковник Јуриј Садовенко. Савељов претходно ги извршуваше должностите ревизор на Управата за пресметка и плаќања во периодот 2012-2013 година, а во 2010 година ја извршуваше функцијата заменик министер за одбрана Андреј ...

Ситуацијата во Нова Каледонија е релативно мирна откако илјада полицајци од Франција пристигнаа на француската прекуморска територија, соопштија денеска француските власти. Сепак, демонстрантите продолжуваат да ги блокираат патиштата, а аеродромот останува затворен по една недела немири. Блокадите на патиштата го отежнуваат снабдувањето со храна и пристигнувањето на време на итната медицинска помош изјавија официјални лица од Нова Каледонија. ...

Поради повторување на гласањето за Парламентарните избори 2024 во седум гласачки места во Изборните единици 5 и 6, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ги известува националните радиодифузери и радиодифузерите кои емитуваат програма на подрачјето на Охрид, Крушево, Струга, Долнени и Желино дека за нив важат обврските за изборниот молк, кој почнува од ноќеска на полноќ и ќе трае до 19 часот на 22 мај 2024 година. „За време ...

Судијата во Врховниот суд Наќе Георгиев е приведен поради мито од 10.000 евра и е префрлен во полициската станица Кисела Вода во Скопје, потврдија за Телма полициски извори. Како што веќе објави Телма, врховниот судија бил фатен со 10.000 евра. Претходно бил пријавен од лице кое тврдело дека му било барано мито за судски случај. Врховниот судија кој е приведен беше и член на Судскиот Совет, но си даде оставка кога за судија беше биран неговиот ...

Сашо Мијалков в четврток излегува од затвор под услов до 25 април 2025 година да не стори кривично дело, одлучи Апелациониот суд во Скопје. Како што соопштија денеска од Апелациониот суд Скопје, ова решение е по жалбата на Мијалков на одлуката на Основен Кривичен суд Скопје, а го донеле на нејавена седница одржана на 14 мај годинава. – Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека постапувајќи по кривичниот предмет ...

Министерството за трговија на Кина денеска објави дека на некои американски компании ќе им забрани увозни и извозни активности поврзани со Кина, вклучително и продажба на оружје на Тајван, и ќе им забрани нови инвестиции во Кина. Министерството го стави Џенерал атомикс еронотикал системс на својата листа на недоверливи ентитети бидејќи компанијата продавала оружје на Тајван, се вели во соопштението. Вклучена е и Џенерал дајнамикс ланд системс. ...

Сите обиди за воспоставување на независност на кинескиот регион Тајван осудени се на пропаст, се наведува во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи откако Лаи Чинг-теа ја презеде функцијата претседател на Тајван. – Независноста на Тајван претставува ќорсокак, се истакнува во соопштението. Додека кинеската Канцеларија за Тајван соопшти дека Лаи за време на инагурацијата испратил „опасни“ сигнали со цел да го поткопаат мирот и ...

Привремениот либански премиер Наџиб Макати прогласи тридневна жалост поради смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и неговите сопатници. – Во периодот на жалост знамињата ќе бидат на половина копје на сите јавни администрации, институции и општини, објави агенцијата ННА. Хеликоптерот со претседателот Раиси и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан се урна вчера во северозападниот дел на Иран, во областа Верзеган, а ...

Британската Национална здравствена служба (НХС) денеска го објави извештајот по петгодишната истрага во кој се наведува дека лекарите, владата и НХС го прикривале скандалот со заразената крв и свесно ги изложиле жртвите на неприфатливи ризици. Во периодот од 1970 до 1991 година повеќе од 30.000 луѓе биле заразени со хепатитис Це и ХИВ со откако примиле крвни продукти и трансфузии. Оттогаш починале околу 3.000 луѓе. Се претпоставува дека се ...

Полициски извори за Телма потврдија дека денеска со истрага бил опфатен врховен судија поради сомнеж за барање мито и за поткуп. Според информациите на Телма, судијата бил фатен со 10.000 евра. Во моментот се во тек активности поврзани со судискиот имунитет. За имунитетот на судиите е задолжен Судскиот совет, а при истраги за судии, сите мерки кои се бараат од страна на надлежните органи за истражување треба да бидат одобрени од Судскиот Совет ...

Доказите за воени злосторства се собрани – ова го тврдат од Меѓународниот кривичен суд, за случувањата во Израел, Газа и на Западниот Брег. Истрагата продолжува, од институцијата веќе побараа апсење на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и шефот на Хамас, Јахја Синвар. Оиве информации ги даде обвинителот на Меѓународниот кривичен суд Карим Кан, во опсежната изјава на официјалната веб-страница на институцијата. Покрај Нетанјаху и Синвар, Судот ...

На денот на роденденот доби вознемирувачка порака, службеното возило паркрано во близина на неговиот дом беше опожарено. Кој го запали автомобилот на директорот на Идризово Зоран Јовановски, надлежните се уште истражуваат, но тој во изјaва за Телма се сомнева дека има позадина поврзана со неговата работа. Јовановски смета дека запалениот автомобил била порака од кримналците но зачуден е што институциите не го осудиле чинот. Европскиот комитет за ...

Скопје

21ᴼ/21ᴼ
2.57
68%
1014

Белград

23ᴼ/21ᴼ
10.29
64%
1009

Софија

17ᴼ/15ᴼ
8.75
63%
1017

Сараево

20ᴼ/20ᴼ
3.96
65%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
1.54
91%
998

Атина

28ᴼ/25ᴼ
2.68
50%
1013

Тирана

26ᴼ/26ᴼ
2.06
57%
1009

Подгорица

25ᴼ/24ᴼ
0.51
65%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $