Автобус излетал од патот мост и паднал помеѓу пат и железничка линија каде се запалил. Несреќата се случила во областа Местре во близина Венеција. Најмалку 21 лице загина од кои 2 се деца. Меѓу загинатите има и јагленисани тела на патниците кои не успеале да излезат од запалениот автобис, објавуваат италијанските медиуми. Извлечени се 18 повредени кои се префрлени во болница. Не е позната причината за несреќата, а споре првичните информации ...

Топ Тема: Колку ја чини Македонија дискриминацијата и економската исклученост на жените. Новиот Закон за родова еднаквост ќе ја подобри нивната положба или ќе стане нефункционален механизам за тоа. Зошто конзервативните кругови се кренаа против Законот. Вечерва во Топ Тема дебата со Јованка Тренчевска – министерка за труд и социјална политика, Даниела Димитриевска – активистка за женски права и Сара Миленковска – истражувачка и коосновачка на ...

Законот за родова еднаквост претрпе уште една измена, и по четири години сѐ уште се доработува. Спорните одредби кои предизвикаа реакции кај црквата и некои граѓански организации ги нема во последната дрфат-верзија на документот. Ова го потврди и министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска во вечерашната Топ Тема. © 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во ...

Со темпото со кое се менуваат работите во подобрување на положбата на жените во Македонија, според Индексот на родова еднаквост, пресметано е дека ќе поминат 57 години пред во земјава да се постигне целосна родова еднаквост. Сепак, истражувачката и коосновачка на Stella Network, Сара Миленковска смета дека немаме толку време за чекање. Немаме привилегија и време да чекаме да се подобрат работите, би рекла дека многу доцниме со некои работи, ...

Стереотипите и предрасудите се најголемата причина зошто на пазарот на труд има јаз од дури 20,3 проценти помеѓу мажите и жените, вели министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска во вечерашната Топ Тема на Телма. Овде причините ќе ги бараме во стеротипите, предрасудите, најголем дел од жените се грижат за домот и семејството, особено во руралните средини тој јаз е многу поголем. Невработеноста на жените и мажите во руралните ...

Собранието денеска ја усвои Предлог-ослуката за препраспределба на средства во Буџетот за 2023 година. Со Одлуката се прераспределуваат 18,2 милиони за исплата на повисоките плати, зголемени пензии, регрес за годишен одмор за сите вработени во јавниот сектор, социјални права, субвенции за земјоделци, за здравствена заштита, односно лекот „Трикафта“ и мерачи за лицата со дијабет, како и средства за нов пакет антикризни мерки. Со Одлуката вршиме ...

Владата на денешната седница го разгледала Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување со кризи, со кој членовите на Владата се запознаени со состојбите за зголемено присуство на мечки во населените места на Општина Маврово и Ростуше. Биле разгледани превентивните мерки предложени од страна на надлежните министерства, Министерството за животна средина и просторно планирање и ...

Во врска со последните изјави од страна на Претседател на ССКЛ (Струков Синдикат на Контролори на Летање) укажуваме дека истите се тенденциозни и не ја кажуваат вистинската слика на работење во М-НАВ и прават опструкција на професионално работење на М-НАВ која е сериозна компанија и го менаџира авиосообраќајот над нашето небо. М-НАВ е институција која работи по највисоки европски и светски стандарди за управување и контрола на воздушниот ...

Владата на денешната 189-та седница ја усвои Информацијата од Министерството за правда за изнаоѓање решение околу актуелните барања и посочени состојби од страна на судската, јавно обвинителската служба и вработените во органите на државната управа. Владата одлучи во рок од седум дена да биде формирана работна група составена од министерот за правда, министерот за финансии, министерот за информатичко општество и администрација и заменикот на ...

Министерството за култура сѐ уште ја чека документацијата на Град Скопје за времено преземање на Универзална сала, и покрај тоа што беше речено дека целата постапка е во финална фаза уште минатата недела. Доколку имаме предвид дека токму Универзална сала е носител на избраната апликација за титулата „Скопје Европска престолнина на културата 2028“ за Костадиновска Стојчевска несфатливо е зошто се пролонгира толку долго целиот процес. Од Град ...

Ерџан Сулкоски-толку споменувано име последните месеци а едвај понекоја фотографија покажува како изгледа кичевчанецот кој е поврзан со најбрзо растечката компанија во последните две години кога станува збор за профит. РКМ каде Ерџан е мнозински сопственик, а некогашниот газда Ратко Капушевски е со помал удел. Откако Сулкоски влезе во фирмата на Капушевски само за една година имаше добивка од 6,5 милиони евра благодарение на продажбата на мазут ...

Нобеловата награда за медицина овва година ја добија двајца научници кои ја развија технологијата којва доведе до мРНА вакцините против Ковид-19. Биохемичарката Каталин Карико и д-р Дру Вајсман уште од 90 години на минатиот век работеле на технологијата која доведе до создавање на вакцините со кои се имунизираа милиони луѓе во светот за време на пандемијата. Овогодишните нобелови лауреати Каталин Карико и Дру Вајсман започнале да работат заедно ...

Инквизиторски и застарени методи при третирање на дете со аутизам. Стручната фела остро критикува за случајот во Психијатриската болница „Демир Хисар“. Во Европа веќе со децении не се врзуваат децата со оваа состојба. Кај нас, мајка зборуваше за фиксирање со синџири и за модринки и гребаници по телото на нејзиниот седумнаесетгодишен син со аутизам, кој бил однесен во здравствената установа откако покажувал поголема агресија. Многу доктори по ...

Откако Врховниот суд ги укина решенијата на судски совет кој 6 судии ги делегираше во судовите кои се соочуваат со сериозен недостаток на судии, во понеделник Советот повторно ќе одлучува за истото прашање. Членовите на советот ќе треба да пресечат дали ќе ги предлагаат повторно истите 6 мина судии кои ја добија битката пред Врховен, со тоа што подобро ќе ги образложат одлуките како што од нив бара Врховниот суд или ќе испрата други судии. Мегу ...

Најава за штрајк секој четврток, од 11 до 17 часот преку ден да нема полетувања од скопскиот и охридскиот аеродром, а прелетите да се намалат за половина. Треба да почне на 12-ти октомври доколку директорите на М Нав, контролата на летање не ги исполнат барањата на синдикатот. Синдикатот се жали дека нестручни луѓе се вработуваат на брзи тридневни конкурси и бараат подобра опрема и подобри работни услови за оние за кои што се грижат за ...

Линеарно покачување на пензииите нема да има. Министерката за труд и социјална политика вели дека пензионерите имаат право да протестираат, но линеарно покачување нема да добијат затоа што со тоа би се нарушила стабилноста на пензискиот фонд. Единствено најави дека ќе се носат нови мерки за пензионерите со најниски пензии. -Меѓу тие мерки нема линеарно зголемување затоа што линеарното зголемување не оди во прилог на пензионерите. Мораме како ...

Воспитувачка во градинката „Димче Мирчев“ во Велес им давала на дечињата да консумираат чад од електронски цигари. Тоа траело извесно време се додека неколку од децата не се пожалиле на болки во градите и им раскажале на родителите што се случувало. Тие пак со заверени изјави се обратиле кај директорката на градинката која што веднаш ја суспендирала од работното место и покренала дисциплонска постапка. „Информнацијата е точна. Негувателката е ...

Кој е консултиран, кој го видел, а кој допрва ќе го разгледува законот за амнестија што треба целосно да ослободи 290 затвореници, а на 960 да им ја намали казната за 30 проценти? Владејачката СДСМ е на два ума. Пратениците тврдат дека не биле консултирани и не го виделе досега законот. И од опозицијата кои најавија бројни амандмани, тврдат дека не се консултирани, но премиерот ги демантира сите. Пратеничката Калеска Ванчева во синоќешната Топ ...

Пограничниот ерменски град Горис стана засолниште за повеќе од 100.000 бегалци од Нагорно Карабах, по воената операција од Азербеџан минатата недела. Утринава од таму си замина и последниот автобус со жители, и во овој распарчен регион останаа цивили кои можат да избројат на рака, соопшти мисијата на ОН која од неделата престојува во градот. Ерменците патуваа со денови, а засолништа наоѓале во пештерите. Единствениот пат кој го поврзува Нагорно ...

Пациентите од Југозападниот регион лани имаа можност да искористата само 39 проценти од термините за здравствени услуги преку Мој термин во Клиничката болница во Битола, покажа увидот на државните ревизори во податоците на овој систем. Со тоа не се целосно достапни законски задолжителните термини за специјалистички прегледи со медицинската опрема која е на располагање. Некои болнички оддели креирале помалку од 50 проценти од задолжителните ...

Поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој ја презеде одговорноста за нападот на косовската полиција во Бањска, денеска е уапсен. Одреден му е 48-часовен притвор. „Полициски службеници на Управата за криминалистичка полиција извршија претрес во станот и другите простории на Милан Радоичиќ, кому му е одреден притвор од 48 часа“, соопшти Министерството за внатрешни работи на Србија. Минатата недела Радоичиќ одговори на ...

Инквизиторски и застарени методи при третирање на дете со аутизам. Стручната фела остро критикува за случајот во психијатриската болница Демир Хисар. Во Европа веќе со децении не се врзуваат децата со оваа состојба. Кај нас, мајка зборуваше за фиксирање со синџири и за модринки и гребаници по телото на нејзиниот седумнаесетгодишен син со аутизам, кој бил однесен во здравствената установа откако покажувал поголема агресија. Многу доктори по ...

Несоодветна инфрастуктура, минимална вклученост во политичкиот живот – изборните процеси откриваат дека лицата со попреченост немаат еднакви права. Активистите сметаат дека треба да има квотна застапеност, но нивната вклученост треба да биде реална, за да можат да придонесат за подобрување на условите, зашто токму тие ги знаат потребите на оваа категорија граѓани. Според истражувањата на Здружението ИНКЛУЗИВА, кое организираше панел дискусија во ...

Ото и неговата злобна помала сестра Герда, во 1942 година, со нетрпение ги чекаат божиќните прослави. Нацистичката окупација на Норвешка ја чувствуваат само во ефектите на рационализирањето. На Бадник, нивниот татко е уапсен под сомнение дека засолнил Евреи во селскиот дом. Тие ги наоѓаат врсниците Даниел и Сара во подрумот и ги прифаќаат советите на таткото да се обидат да ги доведат безбедно во неутрална Шведска. На нивно пријатно ...

Мерион и Мингус живеат пријатно – можеби премногу пријатно – со нивната мачка и двете мали деца од претходните врски. Меѓутоа, кога веселиот татко на Мерион, нејзината прекумерно секси сестра и нејзиното поранешно момче кое решила да го поведе на патувањето, без никаква најава ќе дојдат во посета, ќе започнат два незаборавни дена во Њујорк кои ќе ја тестираат врската на Мерион и Мингус. Нивниот несвесен расизам и сексуална искреност без граници ...

Откако тројца чувари на светилникот пристигнуваат на работа на оддалечениот шкотски остров, тие откриваат уништен чамец со сандак полн со злато. Додека еден мистериозен брод се упатува кон островот, тројцата се соочуваат со ситуација што ќе им ги промени животите засекогаш, заробувајќи ги во мрежа од алчност, параноја и убиства. Џерард Батлер и Питер Мулан глумат во овој возбудлив трилер полн со акција, базиран на вистински настани. © 2020 ...

Откако раскина со своето момче, 28-годишната новинарка Хана решава да го напушти Стокхолм и да се врати во родниот град Алингсас, кај нејзиниот барт и родителите. Откако ќе се вработи во локалната новинска станица, нејзиниот свет се превртува наопаку, кога нејзиниот татко, почитуван свештеник во заедницата, ќе го информира своето семејство за неговата женска страна и објавува дека сака на светот да му се претстави како Маријана. Целото семејство ...

Дејствието е сместено во Монтевидео – Уругвај, во 1972 година, една година пред државниот удар во 1973 година. Државата се наоѓа под страшна диктатура, а Диего и Леонардо, двајца писатели на добро познато ТВ хумористично шоу, се борат да го задржат својот интегритет под притисокот да ја намалат политичката сатира против војската. Рохас, поручникот задолжен за мачење субверзивна младина, наоѓа емотивно засолниште кај проститутката Сузана. Полека, ...

Предавања и дискусии на темата булинг ќе се организираат во осумте основни училишта на територијата на Општина Центар во рамки на „Крени глас против врсничкото насилство“, општествено одговорната кампања на „Макпетрол“. Како дел од овие активности, компанијата ќе испечати и едукативен материјал на темата за учениците од шесто до деветто одделение. – Ако се знае колку распространет е проблемот со врсничкото насилство и како тој им влијае на ...

Родителите на учениците од ООУ Његош организирани преку иницијативен одбор за утре со почеток во 17.30 часот пред зградата на училиштето во Јурумлери најавуваат нов протест и ги повикуваат да им се приклучат сите родители. Тие преку соопштение упатија порака до министерот за образование Јетон Шаќири дека ако ги одземе ингеренциите на општината ќе следува бојкот на наставата во сите основни училишта на територијата на Гази Баба. -По заканите од ...

Скопје

10ᴼ/10ᴼ
0.51
76%
1025

Белград

17ᴼ/12ᴼ
3.09
69%
1017

Софија

11ᴼ/10ᴼ
1.54
71%
1025

Сараево

16ᴼ/16ᴼ
1.33
44%
1023

Љубљана

17ᴼ/14ᴼ
2.57
88%
1021

Атина

20ᴼ/15ᴼ
2.57
59%
1022

Тирана

15ᴼ/15ᴼ
1.54
82%
1023

Подгорица

15ᴼ/13ᴼ
0.51
72%
1023
Currency

61.4833

Currency

58.7371

Currency

70.9854

Currency

37.3628

Currency

42.8715

Currency

63.9129

Currency

8.16014

Currency

0.58992

Currency

0.3921

Currency

0.52441

Currency

2.13754

Currency

0.70648

Алуминиум

2 $

Кобалт

541 $

Никел

595096 $

Рутениум

24115 $

Калај

837311 $

Сребро

676 $

Злато

58670 $

Бакар

7 $

Паладиум

38242 $

Платина

28070 $

Родиум

131832 $

Цинк

82982 $