Судски совет на полноќ ќе одлучува за имунитетот на врховниот судија Наќе Георгиев за да може евентуално да му биде одредена мерка притвор. Бидејќи за делото за кое со сомничи е пропишана затворска казна до пет години, согласност за притвор мора да даде Судски совет. За дела за кои лице е затечено на лице место и за кои е пропишана казна над пет години, не треба согласност. Врховниот судија Георгиев кратко беше член на Судскиот совет, но лани во ...

Тренерот на Барселона, Чави Хернандез останува во темнина за неговата иднина во клубот, информира локалното издание „Мундо Депортиво“. Каталонците вчера победија со класични 3-0 на домашен терен против Рајо Ваљекано и го обезбедија второто место во Ла Лига, минимална цел за него и раководството. Менаџерот денеска не се појави во базата на клубот бидејќи им даде два дена одмор на своите играчи пред последниот натпревар од сезоната против Севиља ...

Американскиот врв денеска излезе со остра осуда на одлуката на Меѓународниот кривичен суд за издавање налог за апсење на високи службени лица на Израел. Државениот секретар Ентони Блинкен ја стави под знак прашање „легитимноста и кредибилтетот на истрагата“ на МКС и оценувајќи ја како „срамна“ ја отфрли одлуката соопштена денеска од главниот обвинител на МКС Карим Хан дека побарал налог за апсење на високи службени лица на Израел, меѓу кои и ...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за првпат се огласи по информацијата дека по него ќе биде распишана потерница за злосторства за време на војната против Хамас. Обвинителството на Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска ја објави одлуката за барање за налози за апсење на водачите на Хамас Јахја Синвар, Мухамед Деиф и Исмаил Ханије поради сомнение дека извршиле воени злосторства и злосторства против човештвото, вклучително и земање ...

Додека членовите на израелскиот парламент повторно се состануваат по пауза од шест недели, попладнево пред зградата на Кнесетот во Ерусалим се собраа илјадници антивладини демонстранти од цел Израел. Полицијата постави два реда барикади кои ги делат демонстрантите од Кнесетот, а присутните извикуваа слогани против премиерот Бенјамин Нетанјаху и неговата влада, пишува Тајмс оф Израел. „Биби (прекарот на Нетанјаху) е опасност за постоењето на ...

Добивај вести на Viber Македонската ознака во моменталните околности станува моќно средство на економската дипломатија. Навистина ми е жал кога слушам врвни грчки производители на вино во нашата земја да ни кажуваат дека постојат вина што се појавуваат како македонски и некои клиенти од странство кога говорат за македонски вина да ја имаат на ум Северна Македонија, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Солун, јави дописничката на МИА од ...

Мајкл Коен, некогашниот личен адвокат на Доналд Трамп и клучен сведок на обвинителството, се враќа денеска да сведочи на судењето на поранешниот американски претседател. Трамп е првиот претседател на САД кој некогаш се соочил со кривична пријава, и судијата предложи завршница на судењето идната недела. Коен е соочен со уште неколку часа прашања од адвокатот на одбраната, и уште една серија распити од обвинителството. Претходното судско рочиште ...

Српскиот претседател Александар Вучиќ допатува во Њујорк каде на 23 мај ќе присуствува на седницата на Генералното собрание на ОН каде ќе се разгледува предлогот-резолуцијата за Сребреница. Во делегацијата со Вучиќ е и министерот за надворешни работи на Србија, Марко Ѓуриќ. Пред заминувањето за Њујорк и учеството на седницата на Генералното собрание на ОН, Вучиќ утрово присуствуваше на богослужба на српскиот патријарх Порфирије. – Одам во Њујорк ...

Рускиот претседател Владимир Путин го назначи Олег Савељов за заменик министер за одбрана – началник на штабот на министерот за одбрана. Со друг указ, рускиот лидер го разреши од таа функција досегашниот заменик, генерал-полковник Јуриј Садовенко. Савељов претходно ги извршуваше должностите ревизор на Управата за пресметка и плаќања, а во периодот 2012-2013 г. Во 2010 година ја извршуваше функцијата заменик министер за одбрана Андреј Белоусов во ...

Време е ДУИ да оди во опозиција, порача Антонијо Милошоски член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата „За или против“ на ТВ Алфа. Милошоски ги искоментира изјавите на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека со прегласување на одредени избирачки места се врши изборен инжинеринг потенцирајќи дека ДУИ вршеше изборен инжинеринг со обидот за бојкот на претседателските избори во вториот круг. – Да говори за изборен инжинеринг човек кој што ...

Хеликоптерот, во кој патуваа претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, и министерот за надворешни работи, Хосеин Амир Абдолахиан, не го вклучил сигналниот систем или воопшто немал таков систем, соопшти денеска министерот за транспорт и инфраструктура на Турција, Абдулакадир Уралоглу. Уралоглу изјави пред новинарите дека, бидејќи Иран спаѓа во подрачјето на Турција за реакција при вонредни ситуации, властите провериле дали има сигнал од хеликоптерот ...

Преговорите ВМРО-ДПМНЕ и Вреди за идната Влада влегуваат во напредна фаза, поврзана и со распределба на ресори и кадри. Без да се откриваат позициии и имиња од двете страни, извори на СИТЕЛ откриваат дека: „ВМРО-ДПМНЕ во разговорите инсистира кадровските понуди од Вреди да се професионалци, без дамка во кариерата и да не се поврзани со коруптивни скандали и сомнителни случаи“ Во оваа насока, ВМРО-ДПМНЕ веќе одбиле некои од понудените имиња од ...

Полицијата денеска уапсила судија од Врховен суд поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“. Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, судијата е лишен од слобода на лице место при извршување на кривичното дело. Од МВР дополнуваат дека се чекаат понатамошни насоки од надлежен јавен обвинител. Уапсениот судија има право да се повика на судиски имунитет за кој ...

Претседателката на државата Гордана Сиљановска на денешната средба во вилата на Водно со австрискиот амбасадор Мартин Памер, ја нагласи важноста на австриската поддршка за македонските аспирации за членство во Европската Унија. Како што информираат од нејзиниот кабинет, претседателката посочила на очекувањето за непречено продолжување на евроинтегративниот пат, преку праведно евалуирање на пристапувањето, врз основа на Копенхашките критериуми, ...

Поради повторување на гласањето за Парламентарните избори 2024 во седум гласачки места во Изборните единици 5 и 6, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ги известува националните радиодифузери и радиодифузерите кои емитуваат програма на подрачјето на Охрид, Крушево, Струга, Долнени и Желино дека за нив важат обврските за изборниот молк, кој почнува од ноќеска на полноќ и ќе трае до 19 часот на 22 мај 2024 година. За време ...

Крим полицијата на МВР и Одделот за борба против организиран криминал попладнево го уапсија Наке Георгиев кој работи како Врховен Судија. Уапсен е поради пријава за мито од 10 илјади евра. Сомнежот е дека тој ветувал олеснителни мерки во судската постапка која се води против екс градоначалникот на Ново Село Боро Стојчев кој беше повторно уапсен овој пат за пшверц на марихуана. Уапсениот судија стана познат во јули минатата година кој како ...

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова денеска на амбасадорката на Украина Лариса Дир ѝ искажала поддршка во борбата на нејзината земја против агресијата на Русија. Во соопштението од нејзиниот кабинет за средбата се наведува дека Сиљановска-Давкова „ја нагласи нејзината заложба за продлабочување на соработката во сите области од заеднички интерес, реафирмирајќи ја поддршката за Украина против руската агресија, со која се поткопува ...

Оваа млада девојка на својот профил сподели видео во кое пие и наздравува со својата пријателка под звуците на песната „Хеликоптер, хеликоптер“ на босанскиот пејач Фадил Фазли. I am so happy to see smiles on your faces. This is how the daughters of Minoo Majidi, who was killed by the Iranian regime during the Woman, Life, Freedom uprising, reacted to the news of Ebrahim Raisi’s helicopter crash. ✌️✌️ pic.twitter.com/ypJiIzxD5S — Masih Alinejad ...

Полициски извори за Телма потврдија дека денеска со истрага бил опфатен врховен судија поради сомнеж за барање мито и за поткуп. Според информациите на Телма, судијата бил фатен со 10.000 евра. Во моментот се во тек активности поврзани со судискиот имунитет. За имунитетот на судиите е задолжен Судскиот совет, а при истраги за судии, сите мерки кои се бараат од страна на надлежните органи за истражување треба да бидат одобрени од Судскиот Совет ...

Сашо Мијалков в четврток излегува од затвор под услов до 25 април 2025 година да не стори кривично дело, одлучи Апелациониот суд во Скопје. Како што соопштија денеска од Апелациониот суд Скопје, ова решение е по жалбата на Мијалков на одлуката на Основен Кривичен суд Скопје, а го донеле на нејавна седница одржана на 14 мај годинава. - Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека постапувајќи по кривичниот предмет ...

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски денес оствари работна средба на Единицата за оперативно-технички работи при Бирото за јавна безбедност во чија надлежност е системот за видеонадзор на сообраќајниците познат како “Безбеден град“. Во рамки на посетата министерот беше запознаен со работата на оваа организациска единица, тековните активности и проблеми од делокругот на нивната работа. „Во тој контекст беше истакнато дека во моментот ...

Здравата исхрана е важна за управување со тежината. A пак, појадокот, во таа смисла, важи за најважниот оброк во денот, којшто влијае на човековиот метаболизам и нивото на енергија. За луѓето со над 40 години, високо-протеинска, а ниско-калорична храна наутро може да биде особено корисна. Протеините се клучни за градењето мускули и губењето маснотии, бидејќи поттикнуваат ситост, обновување и зајакнување на мускулите и помагаат за здрав ...

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Метју Лосон, соопштија од нејзиниот кабинет. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што претседателката Сиљановска Давкова истакна дека нашата држава придава особено значење на развојот на пријателските односи и соработката со Обединетото Кралство, вклучувајќи го ...

Високиот суд во Лондон денеска му одобри на основачот на Викиликс Џулијан Асанж право на жалба против екстрадицијата во САД. Асанж денеска не се појави на суд поради неговата здравствена состојба, но неговите адвокати рекоа дека тој не треба да биде екстрадиран во САД, кои го сомничат за масовно протекување на доверливи документи, што потенцијално би го загрозило неговото право на слобода на говор. Двајцата судии треба да одлучат дали се ...

– Британската Национална здравствена служба (НХС) денеска го објави извештајот по петгодишната истрага во кој се наведува дека лекарите, владата и НХС го прикривале скандалот со заразената крв и свесно ги изложиле жртвите на неприфатливи ризици. Во периодот од 1970 до 1991 година повеќе од 30. 000 луѓе биле заразени со хепатитис Це и ХИВ со откако примиле крвни продукти и трансфузии. Оттогаш починале околу 3. 000 луѓе. Се претпоставува дека се ...

Се уште актуелната министерка за одбрана, Славјанка Петровска, во изјава за „Фокус“ вели дека размислува да влезе во трка за нов претседател на СДСМ, откако Димитар Ковачевски најави внатрешни избори после изборниот неуспех. –Размислувам да се кандидирам за претседател на СДСМ, но конечната одлука ќе ја донесам откако ќе биде започната постапката – ни изјави Петровска. Покрај неа, како што пишува најновиот број на неделникот „Фокус“, како можни ...

Ја очекуваме новата Влада на Северна Македонија, да положи свечена заклетва, да ги слушнеме позициите, но првите знаци не се добри, не се охрабрувачки. Ние ги почитуваме меѓународните ратификувани договори, но очекуваме пред и над сè, ова да го стори другата страна, рече портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на денешниот редовен брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина. На новинарско прашање што ...

Добивај вести на Viber Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело – Загрозување на сигурноста според член 144 став 3 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, при вршење семејно насилство, ја загрозил сигурноста на неговиот татко, со сериозна закана дека ќе нападне по неговиот живот. На 18 мај, осомничениот влегол во кујната и побарал ...

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Тимчо Муцунски, оствари средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Петра Дрекслер, соопштија од партијат.а На средбата претседателот Мицкоски ги презентираше заложбите кои ВМРО-ДПМНЕ како идна влада ќе ги има, а тоа се евроинтеграциите, забрзан економски развој и борбата против криминалот и корупцијата. Потребно е Македонија да се стави на брза трака кон ...

Светските цени на златото повторно пораснаа на ново рекордно ниво бидејќи денеска на берзата во Њујорк, Comex, достигнаа цена од 2.449,89 долари за унца. Како што пренесува „Ројтерс“, растот на цените на златото бил поттикнат од очекувањата дека американската централна банка ФЕД набргу ќе ги намали каматните стапки поради минатонеделните податоци за забавување на стапката на инфлација во Соединетите Американски Држави. ФЕД официјално не објави ...

Скопје

20ᴼ/20ᴼ
0.51
78%
1014

Белград

20ᴼ/19ᴼ
8.75
67%
1009

Софија

15ᴼ/13ᴼ
5.66
67%
1017

Сараево

17ᴼ/17ᴼ
4.43
72%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
2.06
92%
998

Атина

26ᴼ/22ᴼ
1.34
58%
1013

Тирана

22ᴼ/22ᴼ
0.0
78%
1010

Подгорица

22ᴼ/21ᴼ
1.03
68%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $