Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, на покана на Форумот на градоначалници на Обединети Нации што се одржува во Женева, Швајцарија, во Палатата на нациите учествува на платформата за размена на искуства и најдобри практики во локалната самоуправа. Арсовска на покана на Форумот е учесник на два панели и тоа за родова перспектива на предизвиците и визиите за градовите на кој се дискутираше за жените во локалната власт и ...

Теренот на Националната арена „Тодор Проески“ ќе добие нова трева. Теренот на нашиот најголем стадион неколку месеци беше во катастрофална состојба, а во прашање беа доведени и понатамошните настапи на македонската репрезентација на овој терен. -Почнуваме активности во насока на целосна ревитализација на тревната површина и нејзините пропратни елементи . АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за ...

Шумската полиција во успешна акција заплени 35 метри кубни бесправно исечени во Црна Гора. - Денеска (03.10.2023) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, ОСПО-ЕБР и СВР Скопје во близина на местото Рамно, Скопска Црна Гора, запленија три камиони натоварени со околу 35 метри кубни бесправно исечени дрва. Дрвата ќе бидат предадени на ЈП „Национални шуми“ и се преземаат мерки за расчистување на случајот, велст од СВР Скопје. ...

75-годишен возач со„голф“ прегази 79-годишен пешак кој се здобил со тешки повреди. -На 02.10.2023 во 14.00 часот било пријавено дека на крстосницата на улиците „Кузман Јосифоски-Питу“ и „Тодор Циповски-Мерџан“ во Тетово, патничко возило „фолксваген голф“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.А.(75) од село Вејце, тетовско, удрило во пешакот З.И.(79) од Тетово. Во несреќата пешакот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во ...

Родители на неколку деца од градинката „Димче Мирчев“ од Велес тврдат дека негувателка во клонот Дворови им понудила на децата да пробаат од нејзината електронска цигара, а децата пробале од љубопитност. Настанот се случил на 29 септември кога негувателката останала сама со групата деца во занимална и наводно им понудила да пробаат електронска цигара. Директорката на градинката „Димче Мирчев“, Маја Велиновска за „А1он“ откри дека во моментов ...

Голем пожар во општина Зелениково помеѓу селата Вражани и Моране, соопшти ЦУК. - Гори висока, сува трева, нискостеблесто деградирано, смрека и млада дабова и габерова шума. Екипи на БППЗ Скопје со возила се на терен, но еден крак од пожарот е веќе развиен кон висок и непристапен терен, информира ЦУК. Додаваат дека поради теренската процена, која укажува дека е неопходна воздушна поддршка, испратен е еден хеликоптер на МВР да помогне во гаснењето ...

Првиот човек на Бутел Дарко Костовски соопшти дека денеска општината доделила 3.500.000 денари финансиска помош на спортските клубови. - Низ една максимално транспаретна процедура со објавен јавен повик врз база на правилник, денес доделивме 3.500.000 денари на спортските клубови од Општина Бутел. Искрено се надевам дека оваа финансиска помош ќе помогне на клубовите и ќе стимулира нови државни, балкански, европски и олимписки шампиони. Спортот ...

ВМРО-ДПМНЕ ја почна акцијата „Важно е! Од тебе зависат промените“, со која планираат да ја поминат цела Македонија директно од терен да разговараат со граѓаните, организации, здруженија, целни групи и да ги слушнат од прво лице проблемите на граѓаните и да понудат решенија, кои ќе биде содржани во програмата што ќе биде дел од кампањата за следните парламентарни избори, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Еден нов пристап на ...

Институцијата Народен правобранител ќе работи на случајот со 17 годишникот со аутизам за кој медиумите објавија дека имал нехуман однос во Психијатриската болница во Демир Хисар. Ова настан во Тетово го најави во одговор на новинарски прашања државниот советник во Народен правобранител Васка Бајрамовска Мустафа. – Слушнавме за настанот, објавија повеќе медиуми. Согласно надлежностите, отворивме предмет по сопствена иницијатива. Ќе ги преземе ...

Надворешната канцеларија за криминалистички работи од ОВР Неготино поднесе кривична пријава против М.Д. (41) од Неготино, поради постоење основи на сомневање дека извршил кривично дело „Злоупотреба на службената положба и овластување” предвидено во член 353 став 1 од Кривичниот законик. - Пријавениот, во периодот од 14.09.2023 до 21.09.2023, во својство на овластено лице вработено во Општина Неготино, ја злоупотребил службената положба со ...

Основното јавно обвинителство Кавадарци денеска поднесе обвинителен предлог против 43-годишен жител на Росоман за кривично дело спречување службено лице во вршење службено дејство од член 382 став 3 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 18 јули, на регионалниот пат Градско – Прилеп, во близина на Росоман, спречил новинари и сниматели да вршат службени дејства, односно да снимаат прилог за сообраќајна несреќа. Тој ...

Завршена е реконструкцијата на повеќенаменското и на кошаркарското игралиште во ООУ „Партенија Зографски“. Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски ја пресече лентата и со тоа ги стави во функција обновените објекти, кои за учениците од овој дел на општина Кисела Вода значат подобри и посовремени услови за спортување и рекреација. Кошаркарското игралиште доби нова асфалтна подлога, како и нова ограда околу него. На повеќенаменското игралиште, кое се ...

Со доаѓање на есента не престанува шаренилото од бои, нијанси, слободата во нивното комбинирање и храброста во создавање на нов и смел изглед. Напротив, треба да продолжиме уште посмело во нови предизвици, самоуверено и храбро! Главниот фокус оваа есен во dm дрогериите се токму боите и поттикот да се задржи шаренилото со слоганот: ,,Мојот свет останува шарен. Храбро, разиграно, во боја”. Акцентот е на шаренилото од бои, храброста во креирање ...

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Специјализираното одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на затворската полиција при Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави кривична пријава против А.А., вработен ПО Арачиново при СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „Злоупотреба на ...

Го читам Јетон Шаќири, министерот за образование и наука како преку медиумите се заканува и упатува ултиматум кон граѓаните на општина Гази Баба. Јетон закани од типот ќе ги одземеме ингеренциите па ќе постапуваме, не поминуваат, вели Жаклина Пешевска, претседателка на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ. - Прашај ги Артан Груби и Арбер Адеми зошто од 2019 година кога ветија ново школо во Идризово до денес немаат направено ништо за да го реализираат своето ...

Фантастични 1.2 милиони евра за метење, џогирање и бришење прозори. Државниот загубар Македонски пошти кој веќе има милионски долгови склучил договор за одржување хигиена во деловни простории за период од две години и за тоа ќе треба да искешира 73 милиони 160 илјади денари, пренесе ТВ Алфа. На фирмата „Стед Комерц увоз-извоз“ која го добила тендерот ќе и се плаќаат по 6.8 денари за секој изметен квадратен метар. Речиси 30 денари по квадрат ќе ...

Предавања и дискусии на темата булинг ќе се организираат во осумте основни училишта на територијата на Општина Центар во рамки на „Крени глас против врсничкото насилство“, општествено одговорната кампања на „Макпетрол“. Како дел од овие активности, компанијата ќе испечати и едукативен материјал на темата за учениците од шесто до деветто одделение. - Ако се знае колку распространет е проблемот со врсничкото насилство и како тој им влијае на ...

По повод 45 години од основањето на објектот „Парк“ дел од градинката „13 Ноември“, градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски заедно со претседателот на Владата Димитар Ковачевски и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска ја посетија градинката каде неодамна беа извршени реконструктивни зафати. Станува збор за молерисување на сите простории во градинката, набавка на нови детски шкафчиња, масички, столчина и друг ...

По обајвувањето на потресното сведоштво на Салка Абдуловска чиј 17-годишен син со аутизам бил врзуван со каиши во Психијатриската болница во Демир Хисар, министерот за здравство не кажа дали ќе побара одговорност од раководството на болницата. Напротив, тој рече дека момчето било лекувано според протокол. Инаку, директор на психијатриската болница во Демир Хисар е жена која нема никаква врска со здравството, а е магистер по правни науки, и ...

Теренот на Националната арена „Тодор Проески“ ќе добие нова трева. „Почнуваме активности во насока на целосна ревитализација на тревната површина и нејзините пропратни елементи . АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката во соработка со Фудбалската федерација на Македонија почнува процес на целосно менување на тревната површина коешто последен пат е изведено во 2012 година. Проектот е ...

Загреб некогаш беше мала Виена а сега е големо Скопје - најгрдиот град во Хрватска.Вака „Јутарњи лист“ прави споредба меѓу двата главни градови. - Од европскиот север се слуша приказната за голем архитектонски бунт. Никој нема да биде убиен во бунтот, но, како и во секоја војна, некои згради може да бидат оштетени. Првенствено модернистички, современи, дехуманизирачки, оние во кои многумина од нас, за жал, живеат и работат, анализира „Јутарњи ...

Осумнаесетгодишник го загуби животот, а 23-годишно момче е повредено во сообраќајна несреќа што се случи вчера во 21 часот и 30 минути на патот Пирок-Тетово кај Долно Палчиште. - Вчеравечер (2 октомври) околу 21 часот и 30 минути во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок-Тетово, во тетовско Долно Палчиште, патничко моторно возило „бмв“ со тетовски регистарски ознаки кое, според првичните сознанија од увидот го управувал ...

Со менување на подот во училишната спортска сала кој ќе биде заменет со нов гумиран под, бојадисување на салата, но и молерисување на ходникот и кабинетот на наставникот по физичко образование денеска стартуваше реализација на проектот „Санација и опремување на спортска сала во ООУ „Мирче Ацев“, извести општина Ѓорче Петров. Општината во соработка со Министерството за образование и наука денеска ги започна градежните работи за репарација на ...

Вчера во 13.00 часот било пријавено дека на автопат Скопје-Тетово, пред клучка Кондово, патничко возило „шевролет“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Н.Џ.(33) од с.Буковиќ, скопско, удрило во велосипед управуван од С.В.(40) од Скопје. Во несреќата велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“. Со телесни повреди се здобила Н.Џ., нејзината сопатничка А.Џ.(28) и уште ...

Синоќа, во 20.30 часот, во СВР Тетово бил повикан С. К. (21) од Тетово, кој еден час пред тоа пријавил дека на улицата Маршал Тито во Тетово, околу 13 часот бил физички нападнат од три лица и повреден со остар предмет, при што му биле одземени и пари. По преземените мерки и активности, набргу било утврдено дека тој лажно пријавил измислувајќи го случајот откако на друго место ги изгубил парите. Според полицијата, по целосното документирање на ...

Денеска (03.10.2023) во рамки на „Детската недела“ која се одбележува секоја прва недела во месец октомври со цел развивање на општествената активност за афирмација на заштитата на децата, а како продолжение на проектот „Отворен кабинет“ на Министерството за внатрешни работи, министерот Оливер Спасовски го отвори својот Кабинет за децата од Јавната општинска установа – детска градинка „Ангел Шајче“ од Куманово, која работи со престој на деца ...

75-годишен возач со„голф“ прегази 79-годишен пешак кој се здобил со тешки повреди. -На 02.10.2023 во 14.00 часот било пријавено дека на крстосницата на улиците „Кузман Јосифоски-Питу“ и „Тодор Циповски-Мерџан“ во Тетово, патничко возило „фолксваген голф“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.А.(75) од село Вејце, тетовско, удрило во пешакот З.И.(79) од Тетово. Во несреќата пешакот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во ...

Откако премиерот Димитар Ковачевски во изјава за новинарите кажа дека вчера му го честитал роденденот, пратеникот Љупчо Пренџов преку социјалните мрежи му се заблагодари, но потенцираше дека уставни измени нема да има и дека нема да убедат ниту еден од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. - Фала му на Ковачевски што ми честитатеше роденден, гледам дека тоа е доживување за него. Во контекст на останатиот дел од неговата изјава сакам уште ...

Родителите и учениците кои го посетуваат ООУ „Његош“ во Јурумлери имаат реален проблем и тоа со години. Училиштето е премало да ги прими сите ученици, а ограниченоста во простор оневозможува отворање дополнителни паралелки на албански јазик како и организирање дневњен престој за помалите ученици. Бидејќи, освен апртиски препукувања, на релација, градоначалник, заменик-министер и министер за образование, ништо друго не добија во последниот ...

Полициска акција во Валандово во потрага на скопјанец со потерница завршила успешно, информираат од МВР. - На 02.10.2023 во 15:50 часот полициски службеници од Оперативен тим потраги во с.Удово, валандовско, го лишија од слобода А.Н.(26) од Скопје. За него била распишана потерница, по наредба на Основен кривичен суд – Скопје, за издржување казна затвор од една година и шест месеци, а во врска со член 235 од Кривичниот законик. Лицето ќе биде ...

Скопје

12ᴼ/12ᴼ
0.51
62%
1024

Белград

18ᴼ/13ᴼ
3.09
66%
1017

Софија

12ᴼ/11ᴼ
3.09
66%
1025

Сараево

17ᴼ/17ᴼ
1.63
43%
1023

Љубљана

17ᴼ/13ᴼ
1.03
88%
1021

Атина

21ᴼ/17ᴼ
4.47
59%
1022

Тирана

14ᴼ/14ᴼ
1.54
94%
1023

Подгорица

16ᴼ/14ᴼ
1.03
67%
1023
Currency

61.4833

Currency

58.7371

Currency

70.9854

Currency

37.3628

Currency

42.8715

Currency

63.9129

Currency

8.16014

Currency

0.58992

Currency

0.3921

Currency

0.52441

Currency

2.13754

Currency

0.70648

Алуминиум

2 $

Кобалт

541 $

Никел

595096 $

Рутениум

24115 $

Калај

837311 $

Сребро

676 $

Злато

58670 $

Бакар

7 $

Паладиум

38242 $

Платина

28070 $

Родиум

131832 $

Цинк

82982 $