Додека користиме различни социјални мрежи, апликации и уреди секој ден, не ни помислуваме дека – не толку одамна – тие не ни постоеле. Со сигурност можеме да кажеме дека тектонските промени кои се случуваат со децении доведоа до технолошки промени во светот. Пред околу 20 години започна масовното ширење на компјутерите и интернетот. Во тоа време, луѓето најмногу имаа на располагање компјутери со исклучително слаби карактеристики кои можеа да ги ...

Компанијата Samsung, односно нејзината подружница Samsung Display, разви нов прототип на смартфон на склопување со шарка што може да ротира за 360 степени, а овој дизајн би можел да ја одреди насоката на мобилните телефони од овој тип. Samsung Display, кој е одговорен за производство на екрани на Samsung, покажа прототип на екран и шарка на саемот CES. Станува збор за екран наречен „Flex In & Out“ кој има способност да ротира за 360 степени, ...

Сајбер бандите минатата година заработиле 40 отсто помалку пари од откуп во споредба со 2021 година, јавува Би-Би-Си. Експертите за криптовалути од фирмата Chainalysis тврдат дека сајбер бандите изнудиле најмалку 457 милиони долари од жртвите на нивните сајбер напади во 2022 година, што е за 311 милиони долари помалку отколку во 2021 година. Точните бројки се веројатно поголеми, но експертите се согласуваат дека сè помалку жртви на сајбер напади ...

Американската вселенска агенција НАСА соработуваше со Боинг за да развие „позелена“ технологија за комерцијални летови. Двете организации ќе соработуваат на проектот Sustainable Flight Demonstrator со цел да произведат, тестираат и употребат авион со еден премин до крајот на деценијата, што ќе ги намали емисиите. НАСА планира да го направи првиот пробен лет на новиот експериментален авион Боинг наречен концепт Transonic Truss-Braced Wing во ...

WhatsApp континуирано работи на воведување нови функции, а меѓу претстојните е и нов начин на поставување статуси. Станува збор за снимен глас, односно „говорен“ статус, функција која е една од десетте алатки кои моментално се развиваат, а повеќето од нив се достапни преку бесплатната верзија на апликацијата за Android, додека една е ексклузивна за iOS. На Android, WhatsApp моментално го тестира гласовниот статус, што значи дека корисниците ќе ...

Компанијата Boston Dynamics покажа нови вештини на својот робот Atlas. Во видеото објавено на социјалните мрежи, Atlas покажува импресивна агилност и умешност. За време на демонстрациите, хуманоидната машина достави торба со алат до врвот на скелето, каде што се наоѓал „работник“ кој претходно заборавил да ја земе со себе. It’s time for Atlas to pick up a new set of skills and get hands on. pic.twitter.com/osOWiiBlSh — Boston Dynamics ...

Компанијата SpaceX за американската војска успешно лансираше нов GPS сателит во орбитата, пренесува CNN. Лансирањето на новиот GPS сателит ги продолжува напорите за зајакнување на констелацијата на глобални сателити за позиционирање и навигација, кои се користат од апликациите за паметни телефони, но се користат и за воени операции и многу повеќе. Deployment of the GPS III Space Vehicle 06 confirmed! pic.twitter.com/ACoHueuGqH — SpaceX (@SpaceX) ...

Microsoft објави дека ќе престане да продава лиценци за Windows 10 од 1 февруари оваа година. Ова беше објавено на страниците на сите верзии на Windows 10 во Microsoft Store, каде што компанијата предупредува дека последниот ден кога може да се купат лиценците е 31 јануари. Со други зборови, ова се однесува на сите верзии на системот Windows 10 кои се моментално достапни, вклучувајќи ги Home, Professional и Workstation. „31 јануари 2023 година ...

Минатата недела Apple објави дека во текот на оваа ќе пристигне ажурирањето на iOS 16.3. Американската компанија пред два дена ја најави надградбата, чиј главен фокус е на безбедноста. iOS 16.3 додава можност за користење безбедносен клуч за заклучување на вашиот Apple ID и се чини дека ја носи напредната заштита на податоците на компанијата за функцијата iCloud во земји надвор од САД. Ажурирањето, исто така, го прилагодува системот за итни SOS ...

Ова е ретка можност за секој поединец, компанија или бренд да поседува дел од историјата на Интернет. Интернет доменот Sex.com официјално е на продажба. Претходно, овој домен беше продаден за 13 милиони долари во 2013 година. Сега почетната цена е дури 20 милиони долари. „Sex.com е едно од највредните и најпрепознатливите имиња на домени во светот и ние сме воодушевени да го понудиме на продажба на оној што ќе понуди најмногу“, рече Елназ ...

Компанијата Apple ги претстави новите модели на MacBook Pro од 14 и 16 инчи за 2023 година, како и Mac mini со новите Apple M2 Pro и M2 Max процесори. Моделите на MacBook добија подобрени опции за поврзување, а Mac mini доби пониска основна цена. MacBook Pro, односно моделите од 14 и 16 инчи, може да се добијат со процесорите M2 Pro и m2 Max, кои нудат до 20 проценти подобри CPU и 30 проценти подобри перформанси на графичкиот процесор во ...

Најголемиот авион во светот наречен The Roc, кој има шест мотори, постави уште еден значаен рекорд. The Roc полета од воздушното и вселенското пристаниште „Мохаве“ во југоисточна Калифорнија и постави уште еден рекорд за авиони со неговата големина со тоа што помина шест часа во лет пред да слета на истата писта. Го произведe компанијата Stratolaunch како „носач“ со распон на крилата подолг од фудбалско игралиште. Тоа е всушност авион кој ќе ...

Познат дојавувач од кинеската социјална мрежа Weibo откри нови интересни детали за претстојниот телефон на преклопување Huawei Mate X3. Овој модел ќе се појави на пазарот пред серијата P60, што значи дека ќе стане првиот од претстојните предводници на Huawei кои се очекуваат. Mate X3 ќе ја поддржува следната генерација на сателитска комуникација која ќе им овозможи на своите корисници бесплатно да испраќаат и примаат кратки пораки преку директна ...

Првата лунарна сонда од Јужна Кореја испрати импресивни фотографии од Земјата и Месечината. Korean Pathfinder Lunar Orbiter започна да орбитира околу Месечината во декември, откако вселенското летало беше лансирано со ракетата Фалкон 9 на SpaceX од Кејп Канаверал, Флорида минатиот август. Името Данури за сондата го избраа граѓаните на Јужна Кореја, а е составено од корејските зборови „месечина“ и „уживање“. Ќе орбитира околу Месечината 11 ...

Американската вселенска агенција НАСА ја модифицираше капсулата Crew Dragon Endurance на компанијата SpaceX, која моментално е прикачена на Меѓународната вселенска станица (ISS). Капсулата доби уште едно седиште кое е наменето за дополнителен астронаут на НАСА, едно повеќе од претходно планираното. Вселенската агенција ја модифицираше капсулата за да биде подготвена за потенцијален итен случај откако руското вселенско летало Soyuz MS-22 остана ...

Нашиот модерен и фокусиран на технологија свет ни овозможува лесно да паднеме во мрзелив начин на живот. Постојано сме приклучени на компјутер додека сме на работа, поминуваме време на паметните уреди дома, па дури и имаме автоматизирани домашни системи што можат да ги вклучат нашите светла или телевизори. Сепак, технологијата исто така може да нè поттикне да го подобриме нашето здравје давајќи ни поголем пристап до целокупната здравствена ...

Огромна жаба која е пронајдена во Квинсленд, Австралија ги шокираше чуварите на паркот со својата големина. Станува збор за крастава жаба наречена „cane toad“, која е шест пати поголема од просечната единка од овој вид. Тежи 2,7 килограми и најверојатно ќе го собори светскиот рекорд. Ова „чудовиште“ го добило прекарот „Toadzilla“ и било пронајдено во северната австралиска прашума. Овој вид жаба е присутен во Австралија од 1935 година и е еден од ...

Серијата паметни часовници TAG Heuer Connected Caliber E4 беше претставена минатата година, а компанијата сега додаде уште три члена во семејството. Како што може да очекувате, часовниците се скапи, а опцијата од 42 мм е „најповолна“ од 2.350 долари. Оваа верзија е помала од оригиналот и има екран од 1,28 инчи со панел без рамка, кој е заштитен со сафирно стаклена купола. Сепак, и понатаму се работи за OLED екран со резолуција од 416 x 416 ...

Американската вселенска агенција НАСА ја разгледува можноста за изградба на цевководи за ефикасен транспорт на кислород до различни локации на јужниот пол на Месечината за да ги задоволи потребите на претстојните мисии од програмата Артемис. Ова беше иницирано откако Питер Курери, шеф на Lunar Resources Inc. ги детализираше проблемите со постоечките планови на НАСА за транспорт на кислород со помош на роверот. Курери го поднесе својот предлог до ...

Сајтот DownDetector детектира проблеми во работењето на бројни услуги на Microsoft, а проблемите ги пријавуваат корисниците ширум светот. Како што сугерира DownDetector, Microsoft Teams, Microsoft 365, Outlook.com и Microsoft Store се соочуваат со проблеми со перформансите. We've identified a potential networking issue and are reviewing telemetry to determine the next troubleshooting steps. You can find additional information on our status page ...

Еве неколку трикови со кои ќе останете анонимни додека го пребарувате она што ве интересира на Instagram. Не постои човек кој користи социјални мрежи, а да не „демне“ некого. Пречки во овој облик на „истражување“ може да бидат заклучените профили на Instagram, но и Story каде што можете да видите кој ги гледал. Подолу се дадени неколку трикови како да ја зачувате анонимноста и во исто време да го пронајдете она што ве интересира. Како да гледате ...

Пред повеќе од еден месец компанијата Xiaomi го претстави MIUI 14, базиран на Android 13. Набргу потоа почна да пристигнува на некои Xiaomi телефони во Кина, а сега конечно пристигна и на глобално ниво. Xiaomi 12 е првиот глобален телефон на Xiaomi кој почна да добива MIUI 14. Покрај MIUI 14, односно Android 13, ажурирањето ја вклучува и безбедносната закрпа од јануари 2023 година. Оваа надградба моментално е достапна за бета корисниците. ...

Синергијата на накит и гаџети од различни видови не е ништо ново, но најновите слушалки од компанијата Nova Audio носат и некои нови технологии. Компанијата Nova Audio на пазарот понуди слушалки скриени во бисерни обетки. Нивниот гаџет доаѓа на пазарот под името H1 Audio Earrings и тие работат на малку необичен начин. Аудио обетките H1 имаат копче и може да се користат на вообичаеното место или на горниот дел од увото. Покрај вистинските ...

Со објавувањето на Android 13, Google имплементира една важна иновација – зголемување на минималните барања за меморија (RAM). Така, наместо еден гигабајт, корисниците кои сакаат да ги користат сите предности на Android 13 сега мора да имаат телефон со најмалку 2 GB работна меморија. Дополнително, уредите мора да имаат простор за складирање на податоци од минимум 16 GB, за да може на нив да се инсталира најновата верзија на оперативниот систем. ...

Со оглед на тоа што Мајкрософт претстави свои телефони кои работат на Андроид, би очекувале Гејтс да користи уреди од компанијата што ја основал и раководел долги години како извршен директор. Бил Гејтс мина долго време на водечката позиција на листата на најбогати луѓе во светот, а иако веќе извесно време гледа во грбот на луѓе како Илон Маск, Џеф Безос и други, сепак се држи прилично добро. Имено, според листата на милијардери на Блумберг, ...

Norton LifeLock откри дека „неовластена трета страна“ се обидува да се најави на голем број кориснички сметки на почетокот на декември 2022 година. Компанијата ги повика корисниците да ги променат своите лозинки или ризикуваат да бидат хакирани. Законски бараното известување за прекршување на податоците на Norton беше објавено на веб-страницата на Канцеларијата на јавниот обвинител на Вермонт (САД). Компанијата дознала за инцидентот на 12 ...

Доколку имате iPhone и го користите како „батериска лампа“, iOS во своите поставки има опција која ќе ви го олесни користењето на телефонот на овој начин, но и за некои други потреби. Еден вид скриена функција на iPhone се нарекува „Back Tap“, а беше претставена како дел од верзијата на софтверот iOS 14. Функцијата ви овозможува брзо да извршите одредени дејства – на пример, да направите слики од екранот или да ја стартувате камерата – со ...

Инстаграм има тони функции што ги надминуваат стандардните вести и нови објави. Ако сакате да ги погледнете објавите со кои сте комуницирале во минатото, ова е водичот за вас. Инстаграм е одлична платформа за следење уметници, инфлуенсери, музичари и секако пријатели. Со текот на времето, се разбира, нашите ставови се менуваат и понекогаш сакаме да ги отстраниме лајковите од работите што претходно сме ги кликнале двапати. За среќа, Инстаграм ...

Samsung Galaxy S23 е една од најочекуваните серии на телефони оваа година. Знаеме дека ќе биде претставен на 1-ви февруари, а сега дојавувач ги откри можните цени на овие телефони. На Twitter, дојавувачот RGCloudS сподели информации за претстојните телефони и се чини дека тие ќе бидат попристапни отколку што се мислеше, иако најскапиот меѓу нив ќе има рекордна цена. Според извештаите, стандардниот Galaxy S23 ќе има почетна цена од 799 долари за ...

LeEco S1 Pro е паметен телефон кој можеби нема да може да се пофали со импресивни спецификации, дури и кога станува збор за уреди од пониска класа. Сепак, доаѓа со дизајнот на популарниот модел iPhone 14 Pro, кој сепак ќе привлече дел од корисниците. Кинескиот производител LeEco е познат по тоа што црпи инспирација од глобално популарните модели за дизајнот на своите паметни телефони, па го претстави LeEco S1 Pro, телефон кој личи на iPhone 14 ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1009

Белград

0ᴼ/-1ᴼ
3.09
99%
1009

Софија

0ᴼ/-1ᴼ
1.54
96%
1009

Сараево

0ᴼ/0ᴼ
1.51
100%
1011

Љубљана

-2ᴼ/-2ᴼ
1.54
86%
1014

Атина

10ᴼ/8ᴼ
1.34
93%
1004

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
1.03
87%
1004

Подгорица

7ᴼ/5ᴼ
5.14
52%
1007

61.5431

56.5828

70.0495

40.2043

42.423

61.3604

8.34124

0.81689

0.43445

0.52402

3.009

0.69345

Злато

60043 $/kg

Сребро

743 $/kg

Платина

31928 $/kg

Паладиум

53291 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

384085 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

444 $/kg

Алуминиум

535 $/kg

Бакар

1933 $/kg

Никел

5957 $/kg

Калај

6241 $/kg

Цинк

719 $/kg

Кобалт

9942 $/kg