Украинската противвоздушна одбрана денеска собори голем дел од руските ракети истрелани кон Украина, а работниците веќе почнаа да работат на обновување на снабдувањето со енергија, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски. Русија го изврши последниот во серијата воздушни напади врз Украина, уништувајќи домови на југ и енергетска инфраструктура во северниот дел на земјата, соопштија украинските власти, пренесе Ројтерс. Во нападите ...

JAWA NEWS: „Против „уроци“ на 6-ти“ „Оваа, сегашнава, е последната „магија“ на светот: Сали (Бериша )и Илир се фатија за мечовите за да ја уништат Албанија и Албанците и да му одржат лекција на Западот, но Господ ги наведе да се соочат со бројот 6. Бројот 6 е датумот на декември 2022 година, кога се одржува Самитот на Европската Унија во Тирана. Ќе видите како Сали и Илир, штом ќе почне Самитот, ќе се појават на нивните екрани и ќе викаат како ...

Состојбата со Ковид-19 е стабилна, бројката е значително намалена, а смртните случаи се вистинска реткост, изјави за 24 Инфо портпаролот на комисијата за заразни болести, Д-р Злате Мехмедовиќ. -Во моментов состојбата со Ковид-19 е стабилна. Неделно имаме по 30-на пациенти позитивни на корона. Дел од нив се со посилни симптоми и се хоспитализирани во инфективните клиники и се со кислородна поддршка, вели Мехмедовиќ. Оној мал број на смртни случаи ...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ потврди дека ќе оди во Тирана на Самитот на ЕУ и земјите од Западен Балкан. Во денешната изјава, Вучиќ рече дека не е сигурен дека ќе има некаква корист од неговото заминување во Тирана, но дека ќе има голема штета ако не оди, пренесува РСЕ. „Можеби би покажал дека мојата суета е посилна и поголема, но секако дека би била голема штета за земјата, во поглед на привлекување инвестиции и се останато. На ...

Хаосот што во овој период му се случува на Градот Скопје е само поради неспособноста и бизнис интересите на ВМРО-ДПМНЕ и на нивниот претседател Христијан Мицкоски, обвини денеска на прес-конференција премиерот Димитар Ковачевски. -Граѓаните мора да знаат дека ВМРО-ДПМНЕ ја има градската власт во Скопје. Предлози, односно кадри на ВМРО-ДПМНЕ се најзастапени во сите управни одбори и надзорни одбори на јавните претпријатија во Градот Скопје, ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повикаа граѓаните да предложат свои идеи и проекти во следните две недели за време на отворените денови во општините каде што градоначалниците се од нивната партија. Според последните информации од партијата, собрани се 845 идеи кои ќе бидат разгледани и добар дел преточени во буџетски проекти, и за истите ќе бидат предвидени средства за нивна реализација. Од таму додаваат дека овој принцип на ...

ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Имам впечаток дека секој од зборовите Слобода, Еднаквост и Братство кај нашите десничари, ВМРО-ДПМНЕ, вклучувајќи ја и десната Левица, е искривоколчен како Моќ за дивеење (да се прави сѐ, без ограничувања на совеста), Одлучување на немериторните (бидејќи мериторните се „еднакви“ со немериторните) и Нашост („братски“ си делиме, сите сме си „наши“). А токму секој од зборовите на слоганот на француската револуција ги дефинира ...

Напредокот на Северна Македонија на патот кон Европската Унија ќе зависи во голема мера и од успешното сузбивање на корупцијата, има многу работи кои треба да се направат, но ја имате нашата поддршка, истакна Амбасадорката на Сојузна Република Германија во земјава, Анке Холштајн на денешната прес-конференција по предавањето на донираната опрема за МВР. Таа рече дека во пристапниот процес кон ЕУ поглавјето за владеењето на правото е една голема ...

Пишува: Зоран Бојаровски Буџетот не се само бројки на хартија. „Преведени“ тие бројки ги претставуваат вредностите кои во наредниот период ќе се аплиицираат низ политиките на актуелната политичка власт во земјата. Она што е новина е што Буџетот 2023 е прв од реформирамиот Закон за буџет со кој се најавени крупни промени во управувањето со јавните финансии, односно со парите на граѓаните. Поточно и поконкретно, Буџетот 2023 е официјално првиот ...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска се сретна со амбасадорката на Кралството Шведска во Северна Македонија, Ами Ларсон Џеин, со која разговараше за зацврстувањето на стабилноста и безбедноста во евроатлантската област и зацврстувањето на колективната безбедност на Алијансата. Министерката Петровска на средбата потенцираше дека Северна Македонија целосно го поддржува полноправното членство на Шведска во НАТО, што е потврдено и ...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска се сретна со амбасадорката на Кралството Шведска во Северна Македонија, Ами Ларсон Џеин, со која разговараше за зацврстувањето на стабилноста и безбедноста во евроатлантската област и зацврстувањето на колективната безбедност на Алијансата, соопшти МО. Министерката Петровска на средбата потенцирала дека Северна Македонија целосно го поддржува полноправното членство на Шведска во НАТО, што, како ...

Министерството за внатрешни работи денеска поднесе една кривична пријава за дојавите за бомби во училиштата. Направени се проверки во училиштата, остана уште едно, каде проверките се при крај, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во одговор на новинарско прашање по поднесената кривична пријава за малолетник кој испратил една од лажните дојави за бомби во училиштата. -Не станува збор за тоа дека има експлозивна направа, но ...

Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска поднесе кривична пријава против малолетник од Скопје, за сторено кривично дело „тероризам” предвидено и казниво по член 394-б став 2 од Кривичниот законик. – Пријавениот малолетник инспириран од претходни објави за поставени бомби во ...

Почна протестот на приватните превозници во град Скопје. Протестот започна нешто по 06 часот утрово, а полицијата излезе со важна информација за граѓаните. Поради блокадите ќе има посебен режим на сообраќај на булеварот “Илинден” кон крстосницата со булеварот Свети Климент Охридски и крстосницата со булевар “8ми септември и улица “11 октомври” Блокирана ќе биде и крстосницата од бул. „Гоце Делчев“ и бул. „Крсте Мисирков“ (Судска палата). Од МВР ...

-Во вакви околности, повторното актуелизирање на Берлинскиот процес со нова програма за работа е одлична вест. Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во Европската Унија, туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан во ЕУ, истакна претседателот Стево Пендаровски на денешната конференција „Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна ...

На 4 декември 2022 година, пет цивили загинаа, а седум беа повредени во руски напади на територијата на Украина, објави заменик-шефот на Кабинетот на претседателот на Украина, Кирило Тимошенко на Телеграм, јавува дописникот на Укринформ. Според податоците од регионалните воени администрации, двајца цивили загинале, а тројца се повредени во областа Днипропетровск, двајца повредени во Доњецката област, еден убиен и двајца повредени во областа ...

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска нагласи дека најбрзо до членство во ЕУ ќе се дојде само доколку има јасен израз на политичка волја за силни реформи без импровизации од страна на земјите од Западен Балкан, но и јасна политичка волја и од страна на државите членки на Унијата. – Само доколку има јасен израз на политичка волја за силни реформи од страна на државите од Западен Балкан и сите Влади и тоа без импровизација, а од ...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека државата ќе мора да ги покрие долговите за електрична енергија на оние клучни институции кои имале објективни причини за такво нешто, но не и на оние институции кај кои не постојат вакви причини. Оние институции кај кои не постојат објективни причини за неплаќањето на сметките, најави ќе ги повика на одговорност. – Не ми е сфатливо како може со години да не се плати струја што е недомаќинско ...

Пишува: Зоран Бојаровски „Одете во минатото, но оставете ја вратата отворена за да не заглавите таму“, порача писателот Георги Господинов на промоцијата на неговиот најнов роман „Засолниште во времето“ што во превод на Душко Крсетвски го објави книгоиздателството „Или-Или“. Дали деменцијата во нејзината најпрогресивна, и, истовремено, најтажна форма – Алцхајмеровата болест, може алегориски, како писателска досетка секако, да се аплицира на ...

Министерот за надворешни работи денес, (5 декември 2022) одржа брифинг со шефови на странските дипломатски мисии и мултилатерални организации во земјава, каде ги претстави најзначајните активности во надворешната политика во изминатата година. Во рамките на претставувањето на работата на МНР, Османи направи осврт и кон претстојните активности на дипломатијата во 2023 година, со посебен акцент на актуелностите во однос на нашето ЕУ досие, ...

– Треба да се спречи создавање нова блоковска поделба во светот, слична на Студената војна, предупреди денеска германскиот канцелар Олаф Шолц во авторскиот текст за Форин аферс, истовремено испраќајќи апел за градење нови партнерства. Западот мора да застане во одбрана на демократските вредности и да ги заштити отворените општества, „но мора да го избегнеме и искушението повторно да го поделиме светот на блокови“, напиша Шолц. „Ова значи ...

Експлозии се случија во руските воени воздушни бази во регионот Саратов и во близина на градот Рјазан, предизвикувајќи штета на авионите, пренесува Укринформ, повикувајќи се на Телеграм каналот „База“. „Според прелиминарните податоци, утрото на 5 декември 2022 година, непознато летало удрило во пистата на локалниот аеродром. Како резултат на тоа, два авиони беа оштетени. Дополнително, две лица се повредени и пренесени во болница“, се наведува во ...

Меѓународниот семинар „Отпорно новинарство во борба против дезинформациите и пропагандата“ во организација на ЦИВИЛ во партнерство со Youth4Media (Y4M), започна денеска во 9:30 часот. Организаторите подготвија богата и динамична програма на семинарот, што е дел од првото издание на Меѓународната недела на новинарството отпорно на дезинформациите и пропагандата. Семинарот се состои од теоретски дел (понеделник, 5 декември) и практична работа ...

Приватните автобуски превозници денеска од шест часот наутро повторно поставија блокади на неколку главни точки во главниот град, односно крстосниците пред ТЦ Мавровка, Црвен Крст, како и Булеварот Илинден околу локацијата на градското Собрание. Тие велат дека овој пат нема да ги тргнат блокадите се до исполнување на нивните барања. Кемал Муриќ од приватниот превозник „Слобода превоз” вели дека нема да се тргнат блокадите додека нема напредок за ...

Приватните превозници, кои беа дел од јавниот автобуски превоз во Скопје, утре од 6 часот наутро најавија дека ќе блокираат три крстосници во главниот град, откако досега не е постигнат договор. Тие бараат да им се исплати долгот од 1,3 милиони евра, што, како што велат, им го должи Јавното сообраќајно претпријатие, односно Град Скопје. Од „Слобода превоз“ велат дека ќе протестираат се додека не се постигне договор и најавуваат дека во текот на ...

АД Електрани на Северна Македонија соопшти дека ТЕЦ Неготино од изутринава ќе почне со пуштачки активности за ставање на електраната во функција на производство. – Вечерва завршуваат сервисните и ремонтните активности на генераторот и на другата опрема во ТЕЦ Неготино, и утре во 7.30ч почнуваат пуштачките активности за ставање на електраната во функција на производство, информираа синоќа од Електрани на Северна Македонија. Како што посочија од ...

Закани за бомби се добиени утрово во пет училишта во Кавадарци, информацијата ја потврди за МИА Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. – Денеска околу седум часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса на пет училишта, две средни и три основни во Кавадарци е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на ...

Веднаш по реизборот за прв човек на ЗНМ, по маратонското изборно собрание, Чадиковски даде изјава во која ги повтори заложбите за професионалност, правда, етика во новинарството. Тој ја истакна и намерата да се засили потенцијалот на македонското новинарство за да може најверно да им служи на граѓаните. Чадиковски однесе убедлива победа на изборот за прв човек и органите на ЗНМ на најголемиот собир на оваа фела од своето основање во 1946 до ...

Германскиот амбасадор во Велика Британија, Мигел Бергер, изјави денеска за Скај њуз дека во наредните недели очекува нов бран украински бегалци, што ќе се совпадне со ниските температури. Путин продолжува да го тероризира цивилното население. Ние сме многу загрижени поради тоа бидејќи нападите врз енергетската инфраструктура значат дека многу луѓе кои се смрзнуваат на ниски температури би можеле да бидат принудени да ја напуштат Украина, истакна ...

Фотографии направени пред неколку дена во Русија прикажуваат цивили – мажи, жени и деца – кои учествуваат во основна воена обука. Фотографиите се снимени во „спортско-патриотскиот“ клуб Јарополк во Красногорск, во близина на Москва, пренесува Индекс.хр. На фотографиите се прикажани цивили кои учат да користат пушки, носење и контролирање други луѓе кои лежат на земја. Лицата кои ги обучуваат носат униформи и ознаки на руската армија. Во ...

Скопје

7ᴼ/7ᴼ
0.51
93%
1024

Белград

6ᴼ/4ᴼ
4.63
82%
1018

Софија

5ᴼ/4ᴼ
2.57
88%
1027

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.68
85%
1027

Љубљана

8ᴼ/5ᴼ
1.54
93%
1015

Атина

14ᴼ/11ᴼ
2.06
79%
1024

Тирана

8ᴼ/8ᴼ
1.54
87%
1022

Подгорица

9ᴼ/7ᴼ
1.03
100%
1022

61.5723

58.4721

71.9391

39.852

43.4761

62.3743

8.32509

0.96568

0.43439

0.52526

3.13788

0.7176

Злато

55337 $/kg

Сребро

696 $/kg

Платина

31406 $/kg

Паладиум

60190 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Бакар

1745 $/kg

Алуминиум

503 $/kg

Цинк

633 $/kg

Кобалт

10546 $/kg

Никел

5915 $/kg

Олово

450 $/kg

Калај

4835 $/kg