Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје го запиша вториот триумф во АБА-лига, откако на домашен терен ја совлада Мега со 94-82 во рамките на осмото коло. Актуелниот македонски првак после повеќе од месец дена успеа да се израдува на победа во јадранското натпреварување. Ајви постигна 15 поени и 6 асистенции, Кефи имаше 14 поени и 8 асистенции, Војдан Стојановски имаше 12 поени, 11 постигнаа Дамјан и Бурсаќ, додека десет поени реализираше ...

РакомерСелекцијата на Франција ќе биде без услугите на двајца ракометари на Монпелје за претстојниот Мундијал во Полска и Шведска. Според пишувањата на „Миди Либре“, Карл Конан, специјалист за одбрана и десниот бек Жулиен Бос, нема да му бидат на располагање на селекторот Гијом Жил. Koнан поради повреда на стопалото ќе биде надвор од терените два месеци, додека Бос сигурно нема да игра до крајот на годинава и нејасно е дали двајцата би можеле да ...

Повеќе нема непоразени екипи во машката кошаркарската Прва лига, откако досегашниот неприкосновен лидер Гостивар загуби вечерва на гостувањето кај Куманово (70-82) во меч од седмата прволигашка рунда. Кумановци и покрај сите проблеми и играчки заминувања одиграа најдобро сезонава, а клучната предност ја обезбедија во вториот период кој го добија со 28-12. Марјан Јанески со 22 поени беше најпрецизен во победничкиот тим, додека Пипкинс со 15 поени ...

Македонската женска сениорска кошаркарска репрезентација ги одигра своите најдобри, 20-25 минути во квалификациите за ЕП 2023, но и тоа не беше доволно да се стигне до сензационален резултат, да се победи против Германија која триумфираше во Скопје со 47:71 (16:18, 19:9, 9:19, 3:25). Хемпе беше најрасположена во нашите редови со 20 поени, а на спротивната страна 23 коша запиша Фибих. На табелата во групата „А“ води Белгија со седум бодови, колку ...

Фудбалските репрезентации на Шпанија и Германија ремизираа 1:1 денеска во дербито од второто коло на Светското првенство во Катар. Црвената фурија сега води во групата „Е“ со четири бодови, по три имаат Јапонија и Костарика, а еден Германија. Сите четири селекции имаат шанси за осминафиналето, на 1 декември ќе се играат мечевите од последното трето коло, Германците мора да атакуваат на победа против Костарика, но ќе им треба и „услуга“ од ...

Најмалку 318 луѓе ги загубиле животите во неодамнешниот земјотрес со магнитуда што ја погоди Индонезија, објави во саботата Националната агенција за управување со катастрофи. Претходната официјална информација говореше за 310 жртви. Според агенцијата, во последното деноноќие биле пронајдени телата на уште осум загинати, а уште 14 лица се водат како исчезнати. Според истиот извор, повеќе од 7.700 жители се ранети, а над 73.000 сѐ уше не можат да ...

Една од најпопуларните млади пејачки, Рада Манојловиќ во раната младост ја изгуби својата мајка, а сега нејзиното семејство го сочинуваат нејзиниот татко Раде, сестрата Марија и полубратот Ненад Манојловиќ. Рада многупати во јавност истакна дека е многу поврзана со семејството и дека ти и се’ во животот. Пејачката на нејзиниот татко му изгради куќа во родното место Четереже, а својата сестра Марија ја запиша на курс за шминкање кога виде дека ...

Оваа голема мачка, судејќи по видеото снимено на социјалните мрежи, кое рибарот го проследи до еколошкото друштво „Движење за сите нас“ (ПЗСН) во Врбас, се прошета по шеталиштето „Шлајз“ до Големиот Бачки Канал во Врбас. Ненад Тешиќ од ПЗСН за Новости изјави дека полицијата и ловџиите се веќе на терен, а ѕверот е снимен на 20 метри од ресторанот на рибарското друштво и на 50 метри од првите куќи во Врбас, во населбата Магаршор. Заедно со ...

Сите сме добро запознаени со пакувањето на сончогледово масло. Кога го отвораме шишето, повеќето од нас го фрлаат заштитното капаче што го гледаме по одвртување на пластиката. Дали знаевте дека тој всушност има цел? Многу луѓе навистина не мислеа дека приклучокот е за ништо – но блогерката Сара Вуручиќ ни ја покажа својата цел. Таа пишува за родителство, но често покажува корисни трикови за домаќинството. Сега, на ТикТок, таа полуде многу луѓе ...

Добро изјави пред некоклку дена Кевин де Брујне дека неговата Белгија веќе ни оддалеку не е фаворит за највисок пласман, затоа што неговата генерација која што се уште е на терен едноставно е престара за такво нешто. Тоа денеска на дело се покажа на дуелот со Мароко, кој Белгија го загуби со 2:0, а потоа во Брисел следуваше хаос и нереди поради лошиот резултат. Превртени автомобили, пожари, и неколку тепачки со полицијата се забележани и ...

Во вечерашното гостување во централниот дневник на Телевизија Сител во „Тема на денот“ потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој истакна дека градоначалничката Арсовска потребно е да најде решение со превозниците и да не прави политика од тоа. – Скопјани и сите кои го користат Јавниот превоз во Град Скопје заслужуваат брз и ефикасен јавен превоз и нив не ги интересира што се случува помеѓу различни превозници и градот. Тоа е ...

Малолетничка заврши на Ургентниот центар по струен удар кој го добила снимајќи видео за Тик Ток на воз во Маџари. Според информациите кои Сител ги доби од МВР, во 13.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на Железничка Станица-Маџари, над еден од вагоните, дошло до струен удар, при што со повреди се здобила 17 годишна малолетничка. На лице место излегле полициски службеници, БППЗ и ИМП. Малолетничката е пренесена во УЦ Скопје за укажување ...

Проблемот со власта во Македонија е што знаат дека ова им е последно и се држат за столицата и бегаат од избори. Вакво епско, велам епско, затоа што ова е за епови, за приказни, бегање од избори, македонската демократија, ако сакате и регионалната балканска демократија ниту видела, ниту ќе види. Јас не гледам што има толку лошо, за било која политичка партија, да се измери на избори како стои, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар ...

Во понеделник на 28 ноември 2022 година почнува Божиќниот пост, а завршува на Божиќ, петок, 6 јануари 2023 година. Се верува дека Божиќниот пост бил воведен уште во IV век, а целото времетраење од 40 дена го добил во 12 век. Постот не значи монотона исхрана или гладување, туку урамнотежена исхрана со растителна храна. Во текот на целиот божиќен пост не се јаде месо, бело месо и јајца. Маслото и виното се дозволени во сите денови освен среда и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара избори поради националното понижување кое што се случува секој ден, вели Николоски, осврнувајќи на последниот случај од пред неколку дена на мешовитата Комисија во однос на Македонската православна црква, сега веќе доби Автокефален статус, односно тоа што е постигнато во црковната борба политичарите на СДСМ и ДУИ сакаат да го избришат „Нема ден да нема национално понижување. Имавте за Македонската православна црква. Значи видете ...

Денеска (27.11.2022) во времето од 11:00-17:00 часот на територијата на СВР Битола спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 124 возачи. Од нив 97 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 27 надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци. Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и во ...

Според американската вселенска агенција НАСА, само 10 кандидати биле избрани за класата астронаути во 2021 година од повеќе од 12.000 апликанти. Главните две барања поставени од вселенската агенција за дури и да аплицирате за работа астронаут се да сте државјанин на САД и да имате магистерски студии по природни науки. Покрај тоа, кандидатите мора да бидат во добра форма и способни да ги поминат сите многу тешки тестови за физичка способност. ...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за „Тема на денот“ во дневникот на Сител ТВ истакна дека за случајот Онишченко е прекршен законот кој вели мора да се направат безбедносни проверки и да се направи интервју со лицето, а тој само два дена бил претходно во Македонија и како што додаде има и други вакви случаи, затоа потребно е министерот Спасовски да си даде оставка. – Ова воопшто не е наивен случај, ниту е се случајно. Имено за ...

Репрезентацијата на Хрватска ја победи Канада со 4:1 и ги задржаа шансите за пласман во плејофот, додека Канада не успеа да ја помине Ф-групата на Светското првенство, откако го претрпи вториот пораз. Головите за Хрватска ги постигнаа Крамариќ (два) Ливаја и Мајер, за Белгија погоди Дејвис. Канаѓаните во 1. коло загубија од Белгија (0:1) и по две кола немаат освоено бод. Хрватска е на 1 место, Мароко е на 2 место, селекциите имаат по 4 бода, ...

ВЕЛАТ НА ЛАГАТА И СЕ КРАТКИ НОЗЕТЕ, А ЈАС ВЕЛАМ НЕКОМУ Е КРАТОК ПАМЕТОТ , А ДОЛГ ЈАЗИКОТ, стои во Фејсбук статусот на Ленин Јовановски, директор на компанијата „Слобода превоз“. Тој објави видео запис во автобус на ЈСП во кој нема фискален апарат, а возчот му продаде билет за кеш без да му издаде фискална сметка. – Ова нешто е пракса во СЕКОЈ автобус на ЈСП , каде возачите од директорот на ЈСП се принудени ова незаконито продавање да го прават ...

Лионел Меси може да ја продолжи кариерата во САД. Според „Тајмс“, 35-годишниот Аргентинец е блиску до преселба во Интер Мајами. Клубот од МЛС е уверен дека Меси ќе потпише договор со нив по Светското првенство во Катар и ќе им се приклучи на крајот од сезоната 2022/23 во Европа. Мајами сака да го засили тимот со играчи кои можат да ја надополнат играта на Меси. Меѓу кандидатите се и двајца од поранешните партнери на Лео во Барса, Цеск Фабрегас и ...

Тежок инцидент се случил во Маџари, на железничката станица. Медиумите јавуваат дека 17 годишна девојка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во ургентниот центар, откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз. Девојката е во свесна состојба и е на одделението КАРИЛ. Според Канал 5, деовојката била качена на еден од вагоните на железничката станица Маџари каде дошло до струен удар при што се ...

На 27.11.2022 во 02.20 часот било пријавено дека во Скопје на крстосницата од бул.„Партизански одреди“ со ул.“Ангел Динев“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило “фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.М.(41) од с.Грчец-скопско, и патничко моторно возило „нисан кашкаи“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.З.(28) од Скопје. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил М.З., констатирани ...

На денешниот Петти конгрес на Зелената партија ДОМ, за претседател на партијата повторно и едногласно е избрана досегашната лидерка, Маја Морачанин. Заблагодарувајќи се на довербата, Морачанин нагласила дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање на сите општествени проблеми и прашања. -Политиката на Зелената партија ДОМ не треба да се врзува само со еколошките теми и климата, туку и со ...

Министерството за внатрешни работи информира дека на 26.11.2022 во 19.15 часот во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во село Љуботен, скопско има повредено лице од огнено оружје, кое со возило било однесено во Комплексот клиники “Мајка Тереза“. Од полициски службеници од СВР Скопје излезено било на местото на настанот и било утврдено дека станува збор за М.Љ.(31) од село Љуботен, кој, според првично пријавеното од лицата кои ...

Во вториот денешен натпревар на Светското првенство во Катар, Мароко ја победи Белгија со 2:0. Сабири во 73. минута и Абукхлал во 90+2. минута се стрелците на головите за мароканскиот национален тим. За Мароко ова е прва победа на Мундијалот по која значително се доближи до плејофот, додека Белгија ќе мора да брка победа во последното коло со Хрватска. Хрватите од 17 часот ќе се сретнат со Канада. На табелата во Г-групата лидер е Мароко со 4 ...

Иранската фудбалска федерација побара денеска оставка од членот на техничката комисија на ФИФА, Јирген Клинсман, откако поранешниот германски репрезентативец ги обвини Иранците дека влијаеле врз судиите за време на дуелот против Велс (2-0) на Светското првенство во Катар. Иран во петокот го победи Велс во второто коло во групата Б со два гола во судиското продолжение и во вторник во директна пресметка против САД ќе се бори за пласман во нокаут ...

Личното писмо на починатата англиска кралица Елизабета Втора е продадено на аукција во Германија за 8.300 евра, објавија организаторите. Единствено што се знае за купувачот е дека станува збор за жена која живее во странство. Писмото е продадено на аукција организирана од аукциската куќа Епи во Штутгарт. Писмото е упатено до германската јавачка Ета Плеш, родена како Марија Грефин фон Вурмбранд-Штупах, чии коњи двапати го освоија престижното ...

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе одлучува за новите цени на нафтените деривати. Согласно последната одлука на РКЕ, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство поевтинија за два денари. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намали за 1,263 ден/кг, а цените на бензините останаа непроменети. Ова се актуелните цени на горивата: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 86,50 (денари/литар) Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 88,50 ...

По најавите за снежни врнежи на повисоките и на некои пониски места, ски центрите во Македонија веќе ја добиваат снежната покривка. -Полека но сигурно, првиот годинашен снег ни доаѓа. Да ни биде среќна и бериќетна и оваа ски сезона ,и нека трае барем колку минатата, објавија од ски центарот Нижеполе на Фејсбук. Од УХМР информираат дека слаб снег наместа ќе провејува утре во утринските часови. Нов влажен бран со локални врнежи од дожд, а на ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1002

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.47
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
1.03
86%
1019

Подгорица

9ᴼ/6ᴼ
3.6
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg