Не постои поскапоцена вредност од душевен мир и хармонија со самиот себе. Но, тоа воопшто не е лесно да се постигне, зашто разните егзистенцијални притисоци, борби и неизвесности го оневозможуваат човекот да се почувствува смирен, хармонизиран и опуштен. Сосредоточувањето кон вредноста на своето постоење и вредноста на сопствените дела, претставува патоказ за спокој на личноста. Затоа треба да ги визуализираме своите вредности, да ги преиспитаме ...

Кратката македонска политичка историја бележи 10-годишна трауматска епизода на демокрaтски дисконтинуитет: авторитарен регрес. Потврден и заокружен како систем и научно верификуван со особености на систем на т.н. авторитарен популизам – Груевизам. Внатрешно демократски уназаден, а надворешно политички изолиран, македонскиот политички систем беше школски пример како НЕ треба да се третира демократијата и како таа деформира преку окупирање на ...

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Манифестот е замена. Неговите романи се замена. За литературата. За животот. За визиите. Венко е мајката на тие замени. На понудата на шлаг без пандишпан, без кафе, без сладолед, чист шлаг во кој општеството е повикано да се покаже во својата омилена дисциплина, демек во тонењето во мекост, миризливост и празнотија, во бескрајот без содржина. Само шлаг. Огромен базен со шлаг. Впрочем, таква е литературата на која е ...

Ало КЛИМАН Беспримерната без’рбетничка, неморална, самодопадна егзибиционистичка преобразба на Венко Андоновски, од една мизерна, алчна душа, за пусто ќесе пари продадена на архи-простакот, примитивец, неписменото сељачиште, криминалец и најбеден велепредавник Зоран Заев, – наеднаш, преизбричен, свертнат со нови белила и фини пудри од својата космополитско-глобалистичка пудриера, пресоблечен во најморален и најосвестен заштитник на македонскиот ...

1 ден - Фокус - +1

Народот во Македонија е несреќен затоа што тој знае дека нема пониски цени на храна, плаќа највисоки сметки за струја, има најмали пензии и плати, секојдневно слуша за корупција, а кога треба да оди во болница, нема соодветни лекари Пишува: Гордана ДИМИТРИЕСКА-КОЧОСКА Пред еден ден, официјално почна пролетта. Вообичаено, тоа е најубавото годишно време, кое создава убави чувства, надеж, позитивни мисли и чувство на среќа. Во пресрет на пролетта ...

Кога пред некоја година, во едно од недобројните ТВ-беседења на српскиот претседател Вучиќ, тамошната јавност дозна дека ѝ се подготвува основање на ново Министерство за дијалог (и за човечки и малцински права!), еден од последните бардови на тамошната независна интелектуална мисла, проф. Ратко Божовиќ напиша: „Ете го основниот проблем кој ќе ни укаже, како едно општество стигнува до точка кога е неопходно потребно да се основа цело едно ...

“Дали за момент помисливте дека тие две докторки имаат семејство, деца. Дали поверувавте дека две докторки кои се и мајки, ќе се однесуваат несовесно кон беспомошно шестгодишно девојче”? (Д-р Беќаровски) Д-р Беќаровски е познато име во медицината. И во јавноста. Ценет е како лекар, почитуван како општествено – ангажирана личност. Се огласува не само по прашања од медицината. Дава корисни совети, укажува на неправилности… Д-р Бекоровски го ...

„Развојот не е само економски раст, туку и подобрување на животите на луѓето“, вели нобеловецот Џозеф Штиглиц. „Најважниот ресурс за економски развој се луѓето и луѓето, а не капиталот и суровините – се моторот на економијата“, рекол Питер Друкер, таткото на менаџментот. Добробитта на луѓето зависи од економијата и економијата зависи од она што луѓето ќе го внесат како инпут. Во економијата и општеството воопшто, секогаш кога постои соодветно ...

Колку голема вистина има во зборовите на Меџити дека неговата партија „се трансформира во нешто што и ние што сме од почеток не можеме да го препознаеме“. А што ние да кажеме, ние кои сме родени во оваа држава пред многу децении, а денес не можеме да си ја препознаеме земјата!? И како да им веруваме – како што вели тој – на истите луѓе коишто не само пет години не можат да направат пат Скопје-Блаце од 14 километри, туку цели триесет години нѐ ...

Општина Прилеп ќе се задолжува со 5 милиони евра, за да можи градоначалникот да исполни барем едно од изборните ветувања. За прв пат од своето постоење, ЈКП „Водовод и канализација“ бележи загуби од (најмалку) 8.000.000 денари. Швајцарското сирење е ништо во споредба со дупките на градските улици. Во вечерните часови, чаршијата е попразна отколку во време на полицискиот час во пандемијата на коронавирус. Од „непознати“ причини, прилепчани градот ...

Некои текстови просто се излеваат од вас. Дотолку повеќе кога тезата и личноста на која некако спонтано ви доаѓа да изреагирате радо би ја прескокнале. Или правите нешто фино – трчате на сонце. Според Венко Андоновски „четири основни столба на човештвото се добро, зло, машко и женско“! Ликот на Венко Андоновски со кренати четири прста „благоглаголи“ против сексуално образование, родот, родовата еднаквост против сите ничеовски идентитети кои еве ...

Лани во јануари, само еден месец пред руската инвазија на Украина, германската министерка за надворешени работи, Аналена Бербок беше во Москва во обид да го спречи она што изгледаше како неминовно. И да го предупреди нејзиниот домаќин, искусниот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, кој тогаш полнеше 18 години на тоа место, за консеквенциите ако Русија влезе во крвава и уништувачка авантура. Кога излегоа со скаменети лица на прес-конференцијата, ...

„Балкански правила“ се изнаоѓање методи и средства за постигнување одредени цели со непочитување на правилата на играта, што подразбира примена на незаконски и насилни начини. Парадигматичен пример се токму сугестиите од евроатлантските емисари за „балканско решение“, за обезбедување мнозинство за уставните измени… Пишува: Д-р Гроздан ЦВЕТКОВСКИ Стендап (траги)комедијата со уставните измени постана вистинска мантра на македонските властодршци. ...

Пишува: м-р Свето Тоевски Фрау Аналена Бербок, јас, ние, Македонците сме народ не со ѕвездичка пред нашето триилјадалетно име, туку сме Македонци со Сонцето од Кутлеш пред нашето име! Вам, кои од „големите европски височини“ не понижувате и кои однадвор доаѓате да ни го менувате Уставот, да ни водите политика, вам, на Ескобар, на Урсула Лаен, Оливер Вархеи, на Жозеп Борел, ќе ви кажам кои сме ние Македонците, приведувајќи ви ги на ум и на ...

Додека невнимателноста и умерената некомптентност се средуваат со едукација, глупавоста не се лечи, бидејќи глупавоста е неволна да се менува, да ги преиспитува своите видувања, а чувај боже да ги ревидира. Пишува: ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Пред дваесетина години, летно време, еден ден заврна многу дожд и улицата Јуриј Гагарин на еден дел оддесно стана езеро. Секако, се направи нестрплива гужва во сообраќајот на тоа место, во која возачите зад мене ...

Во бројни мои колумни и телевизиски настапи сум зборувал за тоа дека многу од експериментите кои се применуваат во светот, Македонија и македонскиот народ се користат како лабораториски заморчиња за истражување, од страна на дел од меѓународната заедница и одредени центри на моќ. Имено, можете и самите да видите дека одредени процеси, државни уредувања, прекројување на граници, реформи, системски промени и што ли уште не, некаде пробно се ...

Во тефтерчето, запишани беа шест оправдувања. Потшишан, среден, речиси да не го препознае човек (сè додека не почна да зборува), поранешниот премиер Борис Џонсон беше три и пол часа испрашуван од членовите на комисијата за привилегии на британскиот парламент за тоа дали го доведе во заблуда парламентот (ова по англиски) или, поточно, дали лажеше во врска со забавите, собиранките, дешавките во Даунинг стрит 10 за време на глобалната пандемија со ...

СОЊА КРАМАРСКА „Моите аргументи кои јас ги пренесувам на тие состаноци не се аргументи темелени на инает туку на логичен след на настаните“, рече синоќа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју на Канал 5 одговарајќи на прашањето дали му прават притисоци за гласање на уставните измени. „Ако ме прашувате дали има притисок и дали има непријатни состаноци, ќе ви кажам ‘да’, има притисок и има непријатни состаноци. Но ако ме прашате ...

Процесот на нормализација на односите меѓу Србија и Косово, колку и да е тежок, полесно се одвива на меѓусебните средби меѓу претседателот Александар Вучиќ и премиерот Албин Курти и со американско-европските посредници, отколку тензиите што ги чекаат во Белград и во Приштина. Изгледа тоа е непишано правило на Балканите. Полесно е со противниците отколку со домашните. Ништо не се маратонските преговори, монолози и дијалози по 12 и 15 часа ...

Во Македонија, која се смета за унитарна држава, се поделени мислењата дали земјата функционира како официјално двојазична или не. Зависно како кој ги толкува нештата. Успехот во упорноста на туркањето на „јазичниот балансер“ во општетството, како што деновиве можеше да се слушне, е неоспорен, така што, меѓу другото, “имаме три парламенти во регионот кои сега се водат на албански јазик“. На сајтовите на некои министерства, или на општинските ...

Додека го слушам роморот на упорниот есенски дожд што, како за инает, сака да го обезличи првиот ден на пролетта, мислите ми ги облива тивок восхит пред неверојатниот напредок на психолошката наука, која – иако долго време ја сметавме за инфериорна пред безмерната сложеност на умот – во последните децении обезбеди голем број експериментални докази за тоа како човечкиот ум функционира. Едно од најинтересните сознанија е дека познатата изрека ...

Сè си е на место Везач везе седло кај сарач, берач му мавта на машиновозач, барач на правда станал бегач, на гранка грака црн грабач. *** „Нонсенс книжевноста, ви се молам, е нонсенс!“, на клупа во парк им рекол обликувач-одредувач на познавач-поправач, прегледувач-преведувач и толкувач-забранувач, кои сложно кимале со главите. „Не се слагам!“, дрекнал играч-посматрач, кој понекогаш се вмешувал во ситуациите, минувајќи крај клупата. „Ти си ...

Речиси и да нема потреба да се зборува колку му е потребна на Скопје пречистителна станица за отпадни води. Но сепак треба да се каже дека му исполнување на европските обврски во екологијата и да се тргне петното од Скопје, за кој се вели дека е единствен главен град во Европа без пречистителна станица. За во Вардар да тече чиста вода, да пливаат риби, а не фекалии, да не се труеме од сопствените отпадоци, за да бидеме цивилизирани. Скапа е ...

Политиканто – Епизода 8: За тоа дали некој во Македонија знае како се изговара името на кинескиот претседател; за глобалните игри на Кина наспроти Западот; за тоа дали Мицкоски ја третирал германската министерка Бербок како што своевремено ја третираше Меркел (па си седи во подолженија во опозиција); за тоа дека помеѓу „огнените“ и „ахметистите“ во ДУИ помирувачка има да нема; и за реформите кои во Македонија постоечката институционална култура ...

Една атрактивна локација, три балкански држави и три посебни народи. Со спогодбата од Охрид, во август 2001 година, заврши оружениот судир на Националната ослободителна армија на македонските Албанци и македонските сили на редот, а дали езерското летувалиште ќе остане запаметено и како место во кое е сторен уште еден решавачки пробив кон сеопфатната нормализација на односите на Србите и на Албанците две децении по нивниот конфликт и 15 години по ...

Дали сметате дека сеопштата и длабока криза во која се наоѓа нашето општество може да се реши по институционален пат и со употреба на стандардните процеси и алатки на модерните демократии? Мојот одговор е негативен. Сметам дека корупцијата, неказнивоста и неспособноста на институциите да ги извршуваат основните дејности за кои се основани не можат да се решат по институционален пат, со примена на вообичаените демократски инструменти, какви што ...

Премногу случаи на насилство, непочитување на човековите права, висока корупција, пренатрупани затвори, притисоци врз новинари, поделеност на медиумите по политички линии, недоволна транспарентност на Владата, неефикасни судови, насилство кон припадници на ЛГБТ-заедницата и што уште не е нотирано во извештајот на американскиот Стејт департмент за Македонија за изминатата 2022 година. За земја што тврди дека со крупни чекори граби кон ...

Не сме веќе истите луѓе! Ниту како целина, ниту како единки! Веќе ништо не е исто како што некогаш беше! Ниту пак повторно ќе биде! Прегрмевме сериозни потреси, пандемија, преуредување на државата, осиромашување, колективна ментална деградација и …, и тоа не е сè! Трае и трае, сè уште трае! Се навикнавме на скандали, афери и криминал. Живееме со нив и покрај нив. Тука се, околу нас, како дел од нашето секојдневие. Веќе не нè засегаат, зачудуваат ...

Еден поранешен воен министер знаеше да каже, како во “НАТО треба да итаме во јато”! Еден поранешен премиер, пред да влеземе во НАТО во јато, божем гуски во магла, беше го прашал татка си: а, бре, тато, зошто не не примаат во НАТО? Дете татино, затоа што сме од Слатино, беше му одговорил родителот. Шегата настрана, Македонија ja беше задесила судбината во НАТО да ја влечат “специфични” воени министри. Почнувме со Кљусев (“надај се у се и у своје ...

Бидејќи грчката култура и историја од памтивека се дел од универзитетското образование на современите западни политичари, ним не им беше тешко да заземат страна во грчко-македонскиот спор: страната на своето универзитетско образование. Со бугарско-македонскиот спор е малку поинаку. Но, не многу Пишува: Денко МАЛЕСКИ Телевизиската дебата за македонско-бугарските односи, полна со спротивставувања меѓу приврзаниците на двете најголеми политички ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
1.54
81%
1005

Белград

13ᴼ/8ᴼ
3.6
54%
999

Софија

7ᴼ/4ᴼ
2.06
67%
1007

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.69
59%
1004

Љубљана

5ᴼ/3ᴼ
2.57
91%
1001

Атина

16ᴼ/10ᴼ
1.34
68%
1008

Тирана

8ᴼ/8ᴼ
2.06
76%
1006

Подгорица

14ᴼ/12ᴼ
3.6
71%
1005

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61840 $/kg

Сребро

729 $/kg

Платина

30858 $/kg

Паладиум

45396 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg