Економија Србија и Романија работат на реализација на проектот „Ѓердап 3“ 21.05.2024г. Србија и Романија наскоро ќе потпишат Меморандумот за разбирање за изградба на гасна интерконекција меѓу двете земји, а вредноста на оваа инвестиција која ја опфаќа делницата од Мокрина до романската граница ќе чини 12 милиони евра и ќе биде завршена до 2026 година. Гасната интерконекцијата на српската страна е во должина од 13 километри, а на страната на ...

На девизните пазари, се зголеми вредноста на доларот во однос на кошничката на валути. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,69 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 104,45 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 155,80 на 156,40 јени. И американската валута зајакна во однос на ...

Добивај вести на Viber Социјалните мрежи се идеални за наоѓање работници а посебно лесно се наоѓаат работници на црно. Има голем број групи во кои нашите кои живеат во Германија нудат работа за чување деца или помош во домот, но никогаш досега не се случило јавно да кажат за колкава плата бараат работници. Таквата ситуација секогаш ги револтира граѓаните кои се заинтересирани да аплицираат за работата, бидејќи, како што велат, секогаш платата е ...

Добивај вести на Viber Странскиот инвеститор за производство на кабли и еден од најголемите извозници во Македонија, Амфенол Технолоџи, е компанијата со најголема остварена добивка во Кочани за 2023. „Амфенол Технолоџи“ е единствената компанија од овој град која годинава се најде во клубот на 100 најуспешни по остварен профит, иако тоа не значи дека Кочани нема и други успешни фирми, барем кога станува збор по остварениот профит. На второто ...

Кина најаваува „историски“ мерки со цел стабилизирање на секторот на недвижности, при што централната банка ќе овозможи дополнително финансирање од 138 милијарди долари и поблаги правила за хопотекарните кредити, а локалните власти ќе купат дел од становите. Инвеститорите посакуваа мерки на поодлучна државна интервенција, со цел да се компензира се помалата побарувачка и за нови и за стари станови, да се сопре падот на цените и да се намали се ...

Добивај вести на Viber Никој нема точен одговор на прашањето до кога ќе трае состојбата во Риека поврзана со недостигот на возачи на јавни автобуси. Иако во последните четири години во градот пристигнаа околу 90 нови автобуси, нивната единствена намена засега е паркирање. - Во последната недела намаливме околу стотина поаѓања на приградските линии, додека откажавме околу 200 поаѓања на градските линии - изјави директорот Роберт Мрвчиќ во ТВ ...

Добивај вести на Viber Сингапур ерлајнс високо ја поставува границата кога станува збор за исплати на бонус. Превозникот ќе ги награди своите вработени со бонус во вредност од речиси осум месечни плати, изјави за Си-Ен-Ен лице запознаено со ова прашање. Лицето побарало да остане анонимно бидејќи информацијата не била наменета за јавноста. Singapore Airlines не одговори на барањето за коментар. Компанијата во средата објави рекордна годишна нето ...

Добивај вести на Viber АД ЕСМ е компанија со најголема добивка остварена во 2023 кај компаниите чија приоритетна дејност е производство на електрична енергија, додека ЕВН Хоме има најголем профит кај трговците со струја, односно оние што ја продаваат на крајниот потрошувач. Државните електрани имаат добивка од 9.770.000 евра, додека универзалниот снабдувач со струја за домаќинствата и малите потрошувачи на регулираниот пазар има заработка од ...

Добивај вести на Viber По смртта на иранскиот претседател Раиси во авионска несреќа, аналитичарите внимателно го следат нафтениот пазар за промени во цената. Во понеделникот суровата нафта од типот „брент“ поскапе на 84,2 долари за барел, додека суровата нафта исто така порасна на 80,1 долар за барел, откако оваа недела поскапе за 1,34 отсто. Како смртта на Раиси може да влијае на нафтените пазари? Иран е голем производител на нафта и постојат ...

Добивај вести на Viber Годинава пораст на цените е забележан речиси во сите земји во Европа, а цените во Грција во 2024 година го следат нагорниот тренд и годинава се нешто повисоки од претходните години. Цените на храната, намирниците и различните производи и услуги варираат од место до место, од остров до остров. Додека една топка сладолед во едно од одморалиштата во северна Грција може да чини само 1,5 евра, во Миконос може да биде ...

Добивај вести на Viber Критичарите велат дека тоа би било исклучително скапо и би го пренасочило финансирањето од јавните услуги, а не мора да помогне во ублажувањето на сиромаштијата. Професорот Џефри Хинтон, компјутерски научник кој е наречен „кум на вештачката интелигенција“ вели дека владата ќе треба да воспостави универзален основен приход за да се справи со влијанието на вештачката интелигенција врз нееднаквоста. Хинтон изјави за BBC ...

Добивај вести на Viber Напливот на мигранти од почетокот на 2022 година има различни влијанија врз црногорската економија, а освен бројните позитивни сегменти видливи се и ефектите од поскапувањето на становите за изнајмување, се вели во извештајот на ММФ за Црна Гора. - Освен ефектите од реалниот раст, мигрантите имаа и други значајни влијанија. Ова ја вклучува инфлацијата, преку притисоците на агрегатната побарувачка, особено на некои ...

Европскиот пазар е преплавен со лажен мед, а во зависност од државата тие сочинуваат од 46 до дури 88 отсто од продадениот мед! Ова алармантно предупредување го издаде Европската пчеларска асоцијација по повод Светскиот ден на пчелите, 20 мај, во која се наведува дека се одбележува во „најтешкото време за пчеларството овој век“. – Пазарот на мед е преплавен со фалсификати од 46% до 88%, во зависност од која земја во Европа. Потрошувачите имаат ...

Добивај вести на Viber Македонската ознака во моменталните околности станува моќно средство на економската дипломатија. Навистина ми е жал кога слушам врвни грчки производители на вино во нашата земја да ни кажуваат дека постојат вина што се појавуваат како македонски и некои клиенти од странство кога говорат за македонски вина да ја имаат на ум Северна Македонија, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Солун, јави дописничката на МИА од ...

Во потрагата по креативни ентериери денес имаме стан од 67 квадрати во Берлин чија што сопственичка Сабина редовно објавува фотографии на Инстаграм. Тука акцентот е ставен на ведрите бои, интересните облици, винтиџ деталите и разните лустери. Целиот простор е исполнет со интересни уметнички детали, керамички украси, саксиско цвеќе, а Сабина одлично ги комбинира неутралните земјени тонови и вибрантните бои. Беж естетиката е надополнета со ...

Најавата дека е можно подигнување на прагот за регистрација на ДДВ обврзници кај компаниите од два на три милиони денари ги подели експеретите и бизнис секторот. Ова би се случило доколку ВМРО-ДПМНЕ успее да формира влада. Оваа мерка е во нивната програма за работа за следниве четирио години. Даночниот експерт Славко Лазовски за Телевизија 24 вели дека тоа е погрешен чекор, движење во погрешна насока. Според него, секогаш кога се одредува прагот ...

Претпазливата монетарна политика и макропрудентата политика, како и зголемената транспарентност на Народната банка одиграа клучна улога во одржувањето на макроекономската стабилност. Во првиот квартал од оваа година, инфлацијата беше сведена на едноцифрено ниво од 3,4%, девизните резерви и натаму се зголемуваат достигнувајќи ниво коешто е повисоко за 30% во однос на периодот пред пандемијата, а финансиската стабилност беше дополнително ...

Граѓаните на Прилеп се чествуваат загрозени од можна еколошка катастрофа, поради градежните активности на конзорциумот „Бехтер и Енка“, стратешкиот партнер на Владата за изградба на автопатиштата од коридороте 8 и 10-д. Локалното население е загрижено дека активностите на ископ на каменот ќе ги загрозат и уништат единствените извори со вода во овој дел од Прилепско, кои се наоѓаат токму на падините на Бабуна Планина, во близина на локалитетот ...

Покрај зголемените цени на сместувањето во Грција, во некои од летувалиштата сепак може да летувате како во Охрид. Цените на апартманското сместување во зависно од дестинацијата и од времето на летување се движат од 12 евра за лице на ден во претсезона, односно 90 евра за седум дена. Во сезона најниска цена која може да се најде за приватно сместување изнесува 35 евра од ден. И во Охрид годинава приватното сместување е многу поскапено. Цените за ...

Пред 100 години со откупувањето на тајната формула, почнува приказната за охридските бисери што ги изработува охридското семејство Талеви. 83-годишниот Климент Талев веќе 62 години изработува оригинални бисери и е пресреќен што го доживеал овој јубилеј, укажувајќи дека годините за него не се пречка секој ден да навраќа во семејниот дуќан во охридската чаршија, раскажува репортерот на МРТ. – Охридскиот бисер е единствен и уникатен. Зошто? Бидејќи ...

Според партиската програма на победничката партија, Македонија ќе има ниски даноци за граѓаните и за фирмите, но се најавуваат и ефективни мерки за зајакнување на борбата против сивата економија и против кривичните дела што ја оштетуваат државната каса Интересна е „мерката за даночно ослободување“ доколку некоја компанија преземе вработен од јавната администрација. Даночните експерти со кои се консултиравме оценуваат дека таа претставува јасен ...

Жителите на прилепски Оревоец од прилепскиот Основен суд побараа утврдување на степенот за загрозување на животната средина, загрозување на извор на вода и на животот на жителите со ископот што го прави компанијата „Бехтел и Енка“, а од Уставниот суд се бара утврдување на уставноста на член во Законот за јавен интерес. Жителите повеќе од две недели протестираат против новиот ископ на градежен камен на конзорциумот „Бехтел и Енка“, кој е на ...

Ќе добие ли ЕСМ конкуренција во цената на струјата која му ја продава на ЕВН за домаќинствата и малите потрошувачи? Идниот месец треба да се донесе нова цена на струјата. Годинава ЕСМ има обврска да му понуди на ЕВН ХОУМ 40 отсто од потребите на струја , но за останатите 60 проценти може да се јават и други фирми со пониска цена. Иако, и досега освен електрани на тендерот на ЕВН за обезбедување на количините електрична енергија, можеле да се ...

Електричната енергија во Македонија се произведува главно во термоенергетски објекти – термоелектрични централи, кои како примарни енергетски извори користат лигнит, мазут и природен гас. Но и хидроцентралите исто така зафаќаат важно место и како инсталиран капацитет и според производството на електрична енергија. Паралелно со тоа функционираат и електроцентрали што се базираат на обновливи извори на енергија, вклучувајќи ги енергијата на вода ...

Грчкиот авиопревозник „Еџиан ерлајнс“ ја запре продажбата на билети за планираната нова линија меѓу Скопје и Крф, која требаше да започне на почетокот на јуни со линијата Атина – Скопје – Крф – Скопје – Атина. Летовите требаше да се одржуваат двапати неделно во вторник и сабота, а кракот Скопје – Атина да се одвива во среда и недела наутро. Според ревидираниот распоред „Еџиан“ целосно ги откажа двата неделни лета и веќе нема да оперира меѓу ...

Министерството за економски развој на Црна Гора минатата неделата објави меѓународен конкурс за концептот и содржината на поставката на изложбата во Националниот павилјон на Црна Гора на светската изложба Експо 2025, што ќе се одржи од 13. април до 13. октомври. 2025 година во јапонскиот град Осака. За трите најдобри труда според оценката на стручното жири, со кое претседава архитект д-р Соња Радовиќ Јеловац, понудувачот обезбеди награден фонд ...

Спортските кладилници и операторите на игри на среќа имаа уште една прилично успешна деловна година во Хрватска, пишува Даница.хр. Нивните приходи и профити растат, бројот на вработени некако се намалува, платите се уште не се многу. Најголемиот од нив, Супер спорт, лани имаше рекордни 203 милиони евра приход со раст од 25 отсто и дури 95,5 милиони евра нето добивка (28 отсто повеќе). Вработува околу илјада лица чија просечна нето плата лани ...

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,27 % во однос на одлуката од 16.5.2024 година. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни ...

Шефовите на држави и влади на земјите од Западен Балкан денеска, во рамки на учеството на Самитот во Котор, Црна Гора, усвоија заедничка изјава со која ја потврдуваат посветеноста на земјите за заеднички регионален пазар насочен кон зајакнување на човечкиот капитал и развој на вештини. Шесте земји од Западен Балкан посветено ќе работат и на поттикнување на дигиталната трансформација, овозможување поволна средина за бизнисмените, како и ...

Цените на недвижностите во Бугарија веќе достигнаа такви височини што ги одбиваат дури и потенцијалните купувачи кои ги добиваат своите плати во евра. Грчките клиенти, на пример, се повеќе одбиваат да купуваат овде, признаваат брокерите. Областа на Петрич долги години беше магнет за соседите кои се населиле во Бугарија поради поевтиниот живот и можностите за развој на бизнисот. „Нивното законодавство ги натера да дојдат во Бугарија. Деловни ...

Скопје

20ᴼ/20ᴼ
2.06
73%
1014

Белград

20ᴼ/20ᴼ
8.23
67%
1009

Софија

19ᴼ/15ᴼ
6.69
63%
1019

Сараево

18ᴼ/18ᴼ
4.17
67%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
3.09
92%
998

Атина

27ᴼ/22ᴼ
1.34
56%
1013

Тирана

24ᴼ/24ᴼ
1.03
69%
1009

Подгорица

22ᴼ/22ᴼ
0.0
64%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $