Колку ВМРО-ДПМНЕ се грижи за енергетиката покажува фактот што оваа партија блокираше поволен заем од 100 милиони евра од ЕБОР за поддршка на енергетските капацитети во време на светска економомска и енергетска криза – одговара СДСМ на прес-конференцијта на ВМРО-ДПМНЕ на која оваа партија обвини дека РЕК Битола склучил договор за ископ на јаглен за 20 милиони евра со фирма која била единствен понудувач и за сума за 7 милиони евра повисока од ...

„Паушални оценки, без аргументи и надвор од вистината“, вака од ЕСМ во своето кусо соопштение ги опишаа критиките и поплаките од фирмите кои чекаат да добијат поевтина струја, од 80 евра за мегават час, за да можат да работат порентабилно. Од државните електрани сметаат дека обвинувањата на дел од бизинисот дека процесот на аплицирање се одвива бавно, се неосновани. Ваквата реакција од ЕСМ доаѓа откако дел од компаниите се пожалија дека, иако ...

Ограничена од високите каматни стапки, острата инфлација и руската војна против Украина, се очекува светската економија да постигне само скромен раст оваа година, а уште помалку во текот на 2023 година. Ова е прогнозата објавена оваа недела од Париската Организација за економска соработка и развој (ОЕЦД). Според проценките на ОЕЦД, светската економија ќе порасне за само 3,1% оваа година, што е остар пад во споредба со силните 5,9% во 2021 ...

ВЕЛАТ НА ЛАГАТА И СЕ КРАТКИ НОЗЕТЕ, А ЈАС ВЕЛАМ НЕКОМУ Е КРАТОК ПАМЕТОТ , А ДОЛГ ЈАЗИКОТ, стои во Фејсбук статусот на Ленин Јовановски, директор на компанијата „Слобода превоз“. Тој објави видео запис во автобус на ЈСП во кој нема фискален апарат, а возчот му продаде билет за кеш без да му издаде фискална сметка. – Ова нешто е пракса во СЕКОЈ автобус на ЈСП , каде возачите од директорот на ЈСП се принудени ова незаконито продавање да го прават ...

Сопственикот на Твитер, Илон Маск соопшти дека регистрациите на нови корисници на социјалната мрежа се на рекордно високо ниво и се зголемуваат и покрај масовниот егзодус на огласувачи и корисници. Огласувачите на Твитер, вклучително и големите компании како General Motors, Mondelez International, Volkswagen AG, го паузираа рекламирањето на платформата. Маск рече дека имало „голем пад на приходите“ од повлекувањето на огласувачите, обвинувајќи ...

ЕСМ контра бизнисмените. Ги обвини дека критикувале без конкретни аргументи надвор од вистината. Од државните електрани тврдат дека процесот на аплицирање за евтина струја за фирмите тече непречено и сите пријавени ќе добијат субвенционирана енергија од први декември. ЕСМ ги отфрли критиките од стопанските комори дека процесот е во застој и дека службите бавно ги обработуваат барањата. Информираат дека даваат точни инструкции и поддршка за оние ...

Предвидените пари за усогласување на платите во јавниот сектор не се доволни за пораст на минималната плата – реагираат од Сојузот на синдикати. Според пресметките на синдикатот, минималецот треба да скокне за 1.800 до 2.000 денари, односно да достигне околу 20 илјади денари. ССМ смета дека нема пари за 120 илјади луѓе да добијат зголемена минимална плата. Предложиле амандман до пратениците во Собранието кои моментално дискутираат за новиот ...

Ниту една државна институција не сака да ги каже компаниите кои наместо да си купуваат електрична енергија, ја користеа струјата на домаќинствата. Граѓаните најмногу се заинтересирани дали со тој потег, несовесните бизнисмени користеле поевтина струја, и направиле поголем приход, а поради тоа е можно таа потрошувачка да влијае и врз новата цена по Нова година. Регулаторот за Алсат вели дека навремено ги известиле институциите „РКЕ уште на ...

За време на овогодинешниот „црн петок“ американските граѓани потрошиле рекордни 9,12 милијарди долари, исклучиво на онлајн купување, покажуваат податоците на компанијата Adobe. Онлајн трошењето се зголеми за 2,3 отсто тој ден, пред се благодарение на потрошувачите кои чекаат попусти, соопшти филијалата на компанијата, „Adobe Analytics“. Самата „Adobe Analytics“, која ја мери е-трговијата со анализирање на трансакциите на веб-локациите, има ...

Од 2023 година во Германија ќе стапат на сила новите правила и закони кои се однесуваат на патниот сообраќај и на возачите. Во продолжение прочитајте ги сите нови стандарди и закони кои с ќе важат за германскиот патен сообраќај од 2023 година, според информациите на Ауто зајтунг. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици Данок на CO2 Бидејќи трошоците за ...

Тод Еванс, извршен директор на United Furniture Industries со седиште во Алабама, отпушти 2.700 вработени во рани зори. Во мејлот што го испратил до сите вработени пишувало дека ги известува дека им „прекинал“ работниот однос и дека следниот ден не доаѓаат на работа. „Согласно инструкциите на одборот на директори, со жалење ве известуваме дека поради непредвидени деловни околности, компанијата беше принудена да донесе тешка одлука да го прекине ...

Добивај вести на Viber Белгија стана првата членка на Европската унија која официјално ја воведе опцијата за четиридневна работна недела. Според белгискиот модел, работното време на вработените нема да биде значително намалено бидејќи тие ќе можат да изберат дали сакаат да работат девет и пол часа во текот на четири дена или осум часа пет дена во неделата. Сепак, Белгија не е ниту единствената ниту првата земја во светот која го поздрави овој ...

Регистрацијата на возила е поскапена поради повисоката еколошка такса, велат од станиците за технички преглед. Цените се движат од 400 до 700 денари за патнички возила и од 1050 до 1900 денари за товарни возила во зависност од староста и зафатнината на возилото, објави „ТВ21“. Цените за еколошката такса може да се погледнат во продолжение. ПРОЧИТАЈТЕ И: СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ: Германија планира да го олесни процесот за ...

Владиниот извештај за штедење на струјата лоцира појава на енормно, дури незамисливо зголемување на потрошувачка на електрична енергија во селото Арачиново, Скопско. Извештајот навистина лоцира кој колку е одговорен наспроти препораките на Владата за штедење на струјата. Меѓутоа, во контекст на продлабочување на таа информација, „Нова Македонија“ побара информации за тоа каква е структурата на рекордно потрошената електрична енергија, од над 474 ...

Согласно препораките од Владата на Република Северна Македонија, Министерството за транспорт и врски спроведе мерки ненарушувајќи го процесот на работа и заштеди 47% електрична енергија во месец октомври 2022 година, споредбено со истиот месец минатата година. „Во овие времиња кога сите ги чувствуваат последиците од светската енергетска криза и недостатокот на енергенси, со навремени мерки и почитување на препораките, овозможуваме безбедно и ...

Добивај вести на Viber Бобан Гоговси и Златко Черепналковски добија и амин од Народна банка на Македонија да бидат членови на Надзорниот одбор на ТТК банка, орган кој врши ндзор и практично го контролира работењето на менаџментот на банката. За оваа информација извести банката преку ценовно чувствителна информација на Берзата. „Врз основа на член 33 од Правилата за котација на Македонска берза на хартии од вредност ТТК Банка АД Скопје известува ...

Добивај вести на Viber Честото зголемување на каматните стапки во изминатиот период беа главниот механизам за ограничување на инфлацијата во светот. Сè поскапите станбени кредити и зголемениот обем на работа од гледна точка на враќање на кредитите станаа толку оптоварени што веќе некое време главното прашање и на стопанството и на граѓаните е: „Кога ќе се намалат каматите или барем кога ќе запре растот“. Последниот потег на американската ...

Русија се искачи на четвртото место меѓу најголемите светски економии во однос на девизните резерви. Во првите девет месеци од годината, сопственоста на Русија, вклучително и оние замрзнати од Запад поради санкциите поврзани со Украина, се зголемија на 540 милијарди долари, покажуваат податоците на Централната банка, пренесе Експрес. Ова ѝ овозможи на Русија да ја смени Индија, која го зазема четвртото место од минатото лето. Индиското девизно ...

Нема никаков проблем, ниту пак застој во процесот со кој дел од бизнисот треба да добие поевтина струја од 80 евра за мегават час, тврди премиерот Ковачевски. Вчера, дел од фирмите се пожалија дека имаат доставено комплетна документација, а ЕСМ не им одговара навремено. Ковачевски тврди, дека договорите со ЕСМ Продажба се склучуваат во најкус можен рок. Не постои никаков застој и не постои никаква селективност туку напротив постои интерес од ...

На што се темели оптимизмот дека 2023 за граѓаните ќе биде подобра? – Ако ги погледнете сите економски политики кои што државата ги прави, ние само во 10 месеци од мандатот на мојата Влада имаме зголемување на минималната плата на 18.000 денари, зголемување на пензиите од 10% досега и со новот зголемување коешто ќе следува во март идната година уште 6% тоа ќе биде најголемо историско зголемување на пензиите за 16%, какво што досега се нема ...

И покрај употребата на филтер за гориво, честичките од нечистотија што се таложат во горивото може да се вшмукаат кога ќе се исцрпи и последното снабдување од резервоарот. Цените на горивата се високи, а буџетите на домаќинствата се намалуваат. Многумина од нас тактизираат со точење гориво, чекајќи го последниот момент и често одат подалеку од тоа, возат на резерва, со вклучено светло, речиси до последната капка гориво. Колку ја оштетува колата? ...

Речиси е тешко да се замисли сега, но уште во 2004 година, кога Ferrari Enzo излезе во продажба, опциите за боја за автомобилите на италијанската марка беа ограничени. Сепак, овој Енцо беше пред своето време на повеќе начини и беше единствениот пример што некогаш ја напуштил фабриката со црна мат боја. Според RM Sotheby’s, само влијанието на првичниот купувач му дозволило на овој автомобил да ја напушти фабриката во Неро Опако. Таа привилегија ...

Цената на руската нафта што пристигнува по морски пат треба да биде ограничена на 30 до 40 долари за барел, што е пониско од нивото предложено од Групата седум (Г7), изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски. Владите на Европската унија кои се обидуваат да ја ограничат способноста на Москва да ја финансира војната во Украина без да предизвика шок во снабдувањето со нафта се поделени околу притисокот на Г7 да го постави плафонот ...

Велика Британија и економиите на еврозоната веројатно ќе паднат во рецесија следната 2023 година, смета влијателната американска инвестициска банка Морган Стенли, но САД би можеле за влакно да ја „избегнат“ благодарение на еластичниот пазар на трудот. Во исто време, очекуваното повторно отворање на Кина по речиси три години задржување на пандемијата КОВИД-19 треба да доведе до закрепнување на нејзината економија и на другите азиски пазари во ...

Купувачите потрошиле рекордни 9,12 милијарди долари за купување преку Интернет за време на Црниот петок оваа година, според Adobeu, која ја следи продажбата на веб-страниците на трговците на мало. Вкупните онлајн продажби за денот по Денот на благодарноста се зголемија за 2,3 отсто на годишно ниво, со електрониката како главен придонесувач, бидејќи онлајн продажбата се зголеми за 221 отсто во однос на просечниот ден во октомври, соопшти Adobeu. ...

Квалитетот на водата во Холандија заостанува зад европските стандарди поради загадувањето со азот преку земјоделските ѓубрива и премногу хемиски супстанции и лекови во водата. Холандската влада планира главните загадувачи коишто предизвикуваат азотни врнежи, фармите и компаниите доброволно да го забават своето производство, или да преминат на поодржливи начини на работа. Земјоделците во близина на заштитените региони или над 2.000 компании ќе ...

Цени на пазарот во Ѓорче Петров Костени – 60-130 денари Грав – 120 ситен, 160/180лански, 300 годинешен Ориз – 70/80 денари Свежи печурки – 200 денари/килограм Црвена зелка – 30 денари Зелка – 20/30 денари Домат – 80-100 денари Пиперки – 60-100 денари Компир – 40 денари или 3 кг за 100 денари Кромид – 40/50денари Марула – 25 денари Спанаќ – 30-40 денари Тиква – 20-30 денари Брокула – 80-100 денари Карфиол – 70/80 денари Круши – 90/100 денари ...

Во штипската компанија „Актива“ и во услови на криза успеваат континуирано да го зголемуваат производството и бројот на вработените, како и да извезуваат за познати светски компании како „Тисен Круп“, „Ван Хол“ и „Фастглобал Солушн“. „Пребродувајќи ги здравствената и енергетската криза успешно покажеме дека како домашна компанија кои што ги користи субвенциите на Владата за капитални инвестиции сме успеале после 2021 година и корона кризата да ...

Генералниот извршен директор на „Витаминка”, Сашо Наумоски денеска информира дека цената на зејтинот е намалена за скоро 40 денари. -Цените на репроматеријалите мируваат. Витаминка има инсталирано премногу фотоволтаични централи кои досега делуваа на падот на цената на маслото за јадење. Ние се трудиме и понатаму цената да ја намалиме и да ја носиме како што беше пред три години. Цената најмногу од суровината. Што се однесува за енергијата, веќе ...

Немало застој во процедурата со која фирмите треба да добијат субвенционирана струја од 80 евра за мегаватчас. Откако вчера дел од компаниите се пожалија дека имаат комплетна документација, но ЕСМ навремено не одговара, премиерот Ковачевски уверува дека процесот се одвива непречено. Тврди дека процедурата се одвива електронски и дека договори за снабдување преку ЕСМ Продажба се склучуваат во најбрз можен рок. Генералниот директор на „Витаминка“, ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
72%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg