Како во антологиската изјава „оваа ноќ не беше мој ден“ на ексјугословенскиот фудбалски репрезентативец од Косово, Фадиљ Вокри, на премиерот Димитар Ковачевски не му беше денот на прексиноќешната трибина на СДСМ во Штип, на која ги помеша Три Чешми и Три Круши. „Автопатот Штип – Скопје го довршивме, го направивме експресниот пат Штип – Радовиш вреден 64 милиони евра, патот од Три Круши до Штип, клучката на влезот од градот, транзитниот правец, ...

Откако завчера наутро во хамбуршкиот кварт Ајмсбител бил навредуван 30-годишен маж од Македонија, полицијата идентификувала осомничен и против него поднела кривична пријава за расизам. Според досегашните сознанија, дошло до гласна расправија меѓу македонскиот возач на автомобил што се паркирал и непознат велосипедист. Притоа, жител, кој дотогаш не бил инволвиран, го фотографирал настанот и и го навредувал македонскиот државјанин на расистичка ...

Поради протестот на приватните превозници во Скопје, за утре МВР соопшти дека поради најавеното одржување на протест со почеток во 07.00 часот, СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот на булеварите “Гоце Делчев“ и булеварите “Крсте Петков Мисирков“ и околните улици. ОД МВР исто така излегоа со апел до скопјани да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници за време на протестот. Можеби ќе ве интересира… ...

„Каурски пи*ки!“ – со ваквите етнички навреди со сексуални алузии, повеќепати извикувани, како и „Косово“, „Албанија“, вечерва навивачката група „Балисти“ од Тетово го „прослави“ својот јубилеј 30 – години од постоењето, изведувајќи марш од трговскиот центар „Палмамол“ низ улиците на градот до плоштадот во центарот. Ова е видно и може да се чуе од видео-снимката, која ја објави информативниот портал на албански јазик „Алмакос“, кој ја објави ...

Од Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта – Скопје попладнево информираа дека нивни екипи будно ја следат состојбата на сите патни правци и планински превои Вечерва снег вее на планинскиот превој Плетвар, а на Стража веќе е побелено. Како што најави Управата за хидрометеоролошки работи, попладнево во повеќе предели низ земјава има врнежи од дожд, а на повисоките места од снег. Се очекува зголемување на ...

„Најголемите македонски партии рекоа дека не им пречи ако се отстрани ‘јазикот на 20 отсто’ и ако се внесе албанскиот јазик. Сега е момент да ги тестираме нашите сограѓани-Македонци дали се подготвени албанскиот јазик да се дефинира така како што треба’ – изјави претседателот на Алијансата за Албанците и претседател на општина Гостивар Арбен Таравари во интервјуто за ‘Њуз 24 Албанија’, од кое нагласки пренесе информативната агенција на албански ...

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и во текот на ноќта кон утрешниот ден ќе има врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините каде се очекува зголемување на веќе постоечката снежна покривка и тоа на планините. На повисоките места пак ќе се формира снежна покривка од 10 до 15 цм. Врнежи од снег ќе има и во некои пониски места (градови), особено во западните ...

Над 27.000 садници багрем, даб и чемпрес обезбедија ДМ маркетите во нивната акција Пошумуваме заедно за позелено утре. Вработени во компанијата, но и волонтери денеска во селото Миладиновци ги засадија садниците, за како што велат позелена иднина. ДМ маркетите во текот на половина месец август и септември од сите нивни продадени производи одвојуваа по 1 денар за засадување на овие садници. Во акцијата на ДМ маркетите асистираа од Министерството ...

Подгответе две рала нерви за утрешниот понеделник. Скопје ќе биде во дополнителен сообраќаен хаос. Додека приватните автобуси на „Слобода превоз“ најауваат дека од 7 часот наутро ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“, Плусинфо дознава дека неизвесно е и дека градските автобуси на ЈСП ќе излезат на улица. Нивната мака е поинаква – немаат нафта за двокатните автобуси. Скопје утре во хаос: Приватните превозници ќе ја блокираат раскрсницата ...

ДОМ ја реизбра Маја Морачанин за претседателка на партијата. Петтиот конгрес беше заокружен со потврда на досегашната политика и програма – партијата останува дел од владиното мнозинство каде ќе се залага за заштита на животната средина и трансформација кон обновливи извори на енергија. Иако дел од владината колација, ДОМ не се запознаени со преговорите кои премиерот Ковачевски ги води за зголемување на мнозинството и влез на Алијанса. Партијата ...

Во моментов снег вее на планинскиот превои Плетвар и Стража, затоа се препорачува внимателно возење. -Поради заладување во вечерните и ноќните часови врнежите ќе преминуваат во снег и на повисоките места, а и во некои од пониските места главно во западните делови. На планините снежната покривка ќе се зголеми, а мала снежна покривка ќе се формира и на повисоките места во западните делови, најави Управата за хидрометеоролошки работи за вечерва. За ...

За одбележувањето на Денот на албанското знаме, градоначалникот на Кичево од ДУИ, Фатмир Дехари, си го украсил целиот град со албански знамиња. Буквално не постои место каде не се вее албанското знаме. На ова со соопштение и фотографии реагираа од ОК ВМРО-ДПМНЕ Кичево од каде велат: “Гледаме денес како градоначалникот Дехари го реализира тоа што го најави пред некој ден. Гледаме како го накитил нашиот град со стотици знамиња на туѓа држава по ...

На 27.11.2022 во 04.14 часот било пријавено дека на патот Прилеп-Битола во бензинска пумпа едно лице со закана од вработениот одзело пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Можеби ќе ве интересира… Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе Министерството за внатрешни ...

Во моментов врне снег на планинскиот превој Плетвар, затоа се препорачува внимателно возење. „Поради заладување на висина, во вечерните и ноќните часови врнежите ќе преминуваат во снег и на повисоките места, а и во некои од пониските места главно во западните делови. На планините снежната покривка ќе се зголеми, а мала снежна покривка ќе се формира и на повисоките места во западните делови“, најави Управата за хидрометеоролошки работи за ...

Премиерот Димитар Ковачевски на својата страница на Фејсбук објави видео од посетата на студенсткиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје, од чијашто менза испрати „историска“ порака дека одлуките што ги носел биле за идните генерации… „Одлуките коишто јас ги носев, тие мачни одлуки за коишто ви зборував, тие одлуки ги носев за идните генерации на оваа држава“, вели претседателот на Владата во снимената изјава во видеото со инсерти од неговата посета на ...

Потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски ја повика градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска да најде решение за нормализирање на јавниот превоз Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска да најде решение со превозниците и да не прави политика од тоа, порача потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во гостување на ТВ Сител. „Скопјани и сите кои го користат јавниот превоз во Град Скопје ...

И претставници на МПЦ-ОА и Даријан Сотировски, претседател на комисијата за односи меѓу верските заедници оценија дека од две држави формираната мешовита историска комисија не може и не смее да се меша во црковни прашања откако вчера бугарскиот историчар Димитров рече дека бугарската страна иницирала да се разговара и за промена на училишните лекции кои се однесуваат на Охридската Архиепископија. Според Сотировски, црковните прашања не смеат да ...

Охридската архиепископија стана нов „камен на сопнување“ за историчарите. Експертите од бугарската страна во мешовитата историска комисија, имале забелешки како истата е претставена во нашите учебници. Резултати и компромис од состаноците нема, но сега гласни се реакциите од црковните кругови. Претставници на МПЦ-ОА и на комисијата за односи меѓу верските заедници, оценија дека историската комисија не може и не смее да се меша во црковни ...

Приватните превозници утре со 30 автобуси и 300 лица ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“ односно булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“. Од „Слобода Превоз“ велат дека не се знае времето на протестот и се планира истиот да трае до исполнување на барањата кои ако брзо не се решат во наредните денови протестот ќе се прошири и на други делови од сообраќајниците во Скопје. Во рамките на своите активности за решавање на ...

И новата недела скопјани ќе ја почнат со нервози додека да стигнат до работното место. Приватните автобуси на Слобода превоз и Макеспрес од утре се радикализираат. Во 7 часот изутрина со 30 автобуси и 300 вработени ќе ја блокираат крстосницата кај „Мавровка“ односно булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“. За решавање на проблемот утре треба да се сретнат и со Управниот одбор на ЈСП, и ако од таму не излезат со конкретно ...

Жив ама сепак мртов. Управата за водење матични книги направила техничка грешка па пензионерот Стево Матевски од службеникот во Управата за матични книги дознава дека нема ниту матичен број, ниту државјанство – што значи службено е покоен. КОД открива како од изводот исчезнале податоците кои претходно ги поседува. Масон од Хрватска, изборен измамник со македонски гласачи на австралиски избори, кошаркарска петорка, многу непознати инвеститори – ...

Имам сознанија дека украинскиот бизнисмен Олександар Онишченко, кој има македонски пасош, само два дена престојувал во Македонија, и дека има уште случаи на неосновано издавање македонски пасоши, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во дневникот на Сител ТВ. – Ова воопшто не е наивен случај, ниту нешто е случајно. Имено, за било кое лице кое не е родено во Македонија да добие државјанство мора да се направат безбедносни ...

Малолетна девојка заврши со изгореници по телото по добиен струен удар додека била качена на вагон на железничката станица во скопската населба Маџари. Неофицијално, девојката качена на возот снимала видео за социјалната мрежа Тик Ток. Според полициски информации, повредената е 17-годишна девојка која е пренесена во ургентниот центар во комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Информациите оттаму, што ги објавија дел од медиумите, се дека ...

Генералштабот на украинската армија ја соопшти состојбата на теренот за претходниот ден, при што беше констатирано дека Русите се прегрупираат во три правци и дека планираат нови мобилизации. Руската мобилизација, која предизвика масовен егзодус на мажи од земјата, заврши на 28 октомври, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тогаш изјави дека регрутирале 300.000 мажи и дека не планираат нови регрутации. Сепак, претседателот на Украина, ...

„Ако сакаш од неухранет политичар во Македонија да станеш капиталист, тогаш биди дел од Владата.“ – вели писателот и политички аналитичар Ким Мехмети во својата колумна со наслов „Знамето на нашата гордост како покритие за нивната бесрамност“, која ја објави информативната агенција на албански јазик ИНА. Покрај другото, Мехмети пишува: „Општеството на Албанците во Македонија уште од поодамна е пашалак на челниците на Демократската унија за ...

Малолетното девојче, кое заврши на Ургентен центар откако го удри струја на железничка станица во Маџари, има тешки изгореници по целото тело, но е надвор од животна опасност, потврдија болнички извори за ТВ Сител. Девојчето било во свесна состојба и на истражните органи самото им потврдило дека до несреќата дошло откако се обидело да сними видео за социјалната мрежа Тик-ток, качувајќи се притоа на вагон под висок напон на железничката станица. ...

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ им изрази поддршка на Македонците во Албанија во нивната намера подарените бугарски книги во Пустец да ги користат за потпала во зимските месеци, како што најави Македонското друштво „Илинден“ – Тирана. „Ги поддржуваме нашите браќа и сестри МАКЕДОНЦИ во Албанија!“, порачаа од движењето со седиште во Вашингтон, од каде што пред неколку години ги координираше четириесетината протести на Македонците од пет ...

Еднаш беше една од фирмите што организираше јавен превоз низ Полог, градското авто-транспортно претпријатие „Полет“. Денеска, по стечајот на компанијата, има само масовни гробишта од автобуси и нечистотија, иако се наоѓа среде градот Тетово. Повеќе од една деценија никој не се грижи за ова место да го отстрани отпад и да се обезбеди почиста средина. Контактиравме со сопствениците кои го приватизираа местото, да прашаме зошто оваа нечистотија е ...

Енергетската транзиција на државата е во полн ек. Во изминатите 10 месеци, само за овој краток период од мандатот на Димитар Ковачевски инсталирани се 27 мегавати фотонапонски централи во земјава. Тоа се 11 мегавати повеќе од она што беше направено од ВМРО-ДПМНЕ за вкупно за 11 години, се вели во соопштението од СДСМ. Од партијата додаваат дека се реализираше инвестиција во фотонапонската електрана од 10 мегавати, во „Осломеј“. Неодамна почна ...

Дезертерот Димитар Ковачевски на големи маки кого попрво да слуша, дали Зоран Заев од Струмица или Али Ахмети од Зајас, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Затоа пионот Ковачевски, кога не знае што треба да направи или оди во Зајас кај Ахмети, или во Струмица кај Зоран Заев да се советува. Бидејќи Ковачевски и СДС знаат дека се ближи нивниот крај, партијата СДС и дезертерот Ковачевски се претворија во вазали на ДУИ и Али Ахмети. За некој ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.54
93%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.47
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

9ᴼ/6ᴼ
3.6
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg