Поголема група граѓани, меѓу кои и деца денеска не можеле да се симнат од врвот на Водно со Жичницата поради силниот ветер. Од Центарот за управување со кризи информираат дека проблемот е надминат откако Жичницата била повторно ставена во употреба. -На телефонски број за итни повици 112 во 15:40 часот добиена е пријава од лице кое се наоѓало на Водно кај Крстот, каде известува за поголема група на луѓе меѓу кои и многу мали деца кои чекаат да се ...

Континенталниот дел на САД е погоден од најстудениот ветар досега забележан и температура од минус 77 степени Целзиусови во Њу Хемпшир, соопошти метеоролошката служба. Како последица на студениот бран, речиси 100 милиони лица во Северна Америка живеат под арктички студ. Националната метеоролошка служба на САД (NWS) соопшти дека ледените налети на ветрот на планината Вашингтон, во Њу Хемпшир, синоќа предизвикале температури до минус 77 степени ...

И денес на одбележувањето на 151 годишнината од смртта на Гоце Делчев, не се пропушти, а да не се навреди Ромскиот заедница во Македонија. На видеото што се појави низ медиумите, јасно се гледа како бугарски граѓани и новинари на граничниот премин Деве Баир, со висок тон и недолични зборови се обраќаат кон припадниците на македонската полиција со зборовите: „САКАМ ДА ОТИДАМ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, А ВИЕ ТУКА ЦИГАНИ МИ ПРАВИТЕ ПРОБЛЕМ ДА ...

Денеска сѐ помалку е присутна надеж, сѐ повеќе е присутно разочарувањето, мизеријата, болката за неправдата, болката дека нема правда, луѓето се чувствуваат опљачкани, осиромашени, понижени и голем дел од нив одлучуваат засекогаш да ги напуштат своите домови, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на трибината „Гоце е Македонија“ организирана во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години од ...

Бугарскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи кој ја предводеше бугарската делегација на одбележувањето на 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев изрази очекување дека следната година заеднички со неговиот македонски колега Оливер Спасовски ќе положат цвеќе на гробот на великанот во црквата „Свети Спас“ во Скопје. Нам ни беше даден термин од 13 часот и 30 минути, дојдовме и направивме се што беше договорено. Му предложив на ...

На денешната трибина насловена „Гоце е Македонија“ во рамките на одбележувањето на 120 години од Илинденското востание и 130 години од основањето на ВМРО, се обрати професорот Ванчо Ѓорѓиев. Тој посочи дека Гоце Делчев го има чкртнано делот во Уставот на организацијата каде пишувало Бугарска и Бугарин па пишал Македонец. „Автоголот на Бугарската историографија е кога тие редовно кога зборуваат за тие теми тие се повикуваат за еден Устав и ...

„Да бидам попрецизен за настаните кои што беа изминативе денови вклучително и она што денеска се случуваше претпладнево кога одадовме сите почест на великанот, на титанот Гоце Делчев, и професорот Ванчо Ѓорѓиев имаше прилично аргументирано и би рекол инспиративно излагање, еден универзитетски час би рекол поврзан заедно со паузата од 15 минути, но, можевме доста работи да слушнеме и за првпат, многумина од нас овде вклучително и јас. За жал има ...

Алдо КЛИМАН Македонија е заложник на две оpасни атипични мафии со кодни имиња ЗЗ и АА, и со официјално регистрирани мафијашки фирми – СДСМ и ДУИ. Текстот што следи подолу е обид и нив самите, – тие што ни ја уништија Македонија – и нивните верни поданици, да ги освестиме дека тие се најобични мафијаши, криминалци, а не никакви политичари и угледни луѓе како што си се замислуваат себе си и како што сакаат и ние да ги третираме. Од криминал до ...

„Годинава имаме и 120 години од Илинденското востание, имаме 130 години од создавањето на македонската револуционерна организација, 120 години од загинувањето на Гоце Делчев, 120 години од објавувањето на „За македонцките работи“ од Крсте Петков Мисирков. Овде станува збор за година на многу чествувања, година која е исполнета со македонска борба, со македонски пројави за македонска држава “,изјави професорот Ванчо Ѓорѓиев на денешната трибина ...

Лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари испрати отворено писмо до амбасадорите Почитуван амбасадор на Европската Унија, Дејвид Гир, Почитувана амбасадорка на Соединетите Американски Држави, Ангела Агелер, Почитувани амбасадори на земјите членки на Европската Унија акредитирани во Скопје, Искористувајќи ја смиреноста на овој зимски викенд, Ви се обраќам преку ова отворено писмо да ве замолам заедно да кренеме западен фронт за ...

Со скандирање „Сакаме лек, не комодитет “, „Трикафта за сите“, „Немаме време за чекање, животот ни е во опасност“, пациентите со цистична фиброза и нивните семејства денес напладне пред Влада побараа власта да побрза со одлуките и лек да обезбеди за сите болни. „Разберете не, бидете дел од нашата борба, побрзајте со вашите одлуки и вашите промени затоа што ние немаме време за чекање. Веќе не се потпираме на празни зборови и нема да чекаме“, ...

Македонскиот великан Гоце Делчев е „бугарски револуционер и македонски комита“ за поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов – Денес се навршуваат 151 година од раѓањето на големиот бугарски револуционер и македонски комита Гоце Делчев, кој го даде својот живот за ослободување и автономија на Македонија и Одринска Тракија. Гоце Делчев е симбол на заедничката историја што ги поврзува народите во Македонија а Бугарија и денес, напиша Борисов. И ...

Тензично беше денеска на граничниот премин „Деве Баир“, каде падна системот за контрола и во моментот се работи на негово оспособување. Бугарски државјани кои утрово тргнаа кон Скопје за да се поклонат на гробот на великанот Гоце Делчев, не можеа да влезат во државата, по што избија и тензии и кавги со граничните полицајци. Најгласен е претседателот на бугарската фонцдација „Македонија“ Виктор Стојанов, кој објави видео од инцидентот. Во него се ...

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З (35),А.Х(50)и Р.Х(54) бугарски државјани кои најпрво вербално, дрско и недолично со најпогрдни зборови се однесувале а потоа се обиделе и физички да ги нападнат полициски службеници кои преземале службени дејства, при што се приведени и се работи на целосно расчистување на случајот. Денеска над 100 автомобили и десетици тешки товарни возила ...

Бугарскиот технички министер за внатрешни работи Иван Демерџиев по положувањето цвеќе во Скопје на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев изјави дека биле „драконски“ мерките на македонската полиција. Демерџиев не ги дочека бугарските граѓани кои се најавени дека ќе дојдат на скопското Кале. Системот за контрола на граничниот премин Деве Баир 4 часа беше во прекин, поради „ технички пад на системот“, со што се оневозможи брзо ...

Со високи државни почести, мирно и достоинствено, како што доликува на големиот, светски визионер и инспиратор на македонското револуционерно дело и државноста, Гоце Делчев, оддадовме почит денеска, пред неговото вечно почивалиште, во чест на неговото раѓање пред 151 година, на денешниот датум, 4-ти февруари, се вели во Фејсбук статусот на премиерот Димитар Ковачевски. -Идеалите на безвременскиот визионер Гоце Делчев, кој пред повеќе од еден век ...

Аргентинската ѕвезда Лионел Меси имаше интервју за аргентинскиот весник „Оле“ во кое тој зборуваше за продолжувањето на клупската кариера. Се шпекулира дека можно е капитенот да настапи и на Светското првенство во САД, Мексико и Канада во 2026 година. Играчот на ПСЖ кој моментно има 35 години, се сомнева дека ќе игра и на следниот Мундијал. – Поради моите години, тешко дека ќе играм во 2026 година. Сакам да играм фудбал и сè додека сум во добра ...

Одговорот на Москва на можните удари на Киев врз Крим или кој било друг руски регион длабоко во земјата ќе биде брз, тежок и убедлив, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев. Медведев, во интервју за Надана Фридрихсон, објавено на нејзиниот профил на Телеграм, објасни дека Русија не си поставува никакви ограничувања и дека, во зависност од природата на заканите, може да користи секаков вид оружје, во ...

Повеќе од 40 отсто од Македонците би се иселиле од државата, покажуваат најновите резултати на глобалното истражување на Галуп Интернешенел (ГИА) на тема миграција, објави „Дојче веле“. Триесет и шест отсто од населението ширум светот сака да мигрира. Меѓу потенцијалните мигранти се претежно млади луѓе кои се наоѓаат во тешка економска состојба. На овој тренд не е имуна ниту Македонија. Податоците од спроведеното истражување во Македонија во ...

Политичарка од Њу Џерси беше застрелана во средата во близина на нејзиниот дом, а ФБИ ја истражува нејзината смрт. Полицијата ја пронашла Јунис Двамфор (30) во автомобилот со неколку прострелни рани. На местото на настанот била констатирана смрт. Соседите изјавија за вестите на ЦНС дека слушнале четири истрели двапати. Откако Двамфор била застрелана, нејзиното возило се лизнало по ридот и удрило во паркирани автомобили. Кога погледнале од каде ...

Во американската сојузна држава Охајо, во близина на градот Источна Палестина, товарен воз излета од шините, по што избувна огромен пожар, јавува Си-Би-Ес Њуз. Поради пожарот, била наредена итна евакуација на жителите во радиус од 1,6 километри од местото на настанот. Фотографиите и снимките од Источна Палестина, град северозападно од Питсбург, објавени на социјалните мрежи покажуваат запалени повеќе вагони. Засега нема информации за повредени. ...

Првиот кинески воздушен балон за набљудување што го откри Пентагон лета над сензитивни локации на американски балистички ракети би можел да биде воден од напредна технологија за вештачка интелигенција, изјави американски експерт за новинската агенција Франс прес. Вториот кинески балон за набљудување подоцна беше забележан над Латинска Америка пред да се упати кон исток над централниот дел на Соединетите држави, соопшти Пентагон. Кина претходно ...

Ние знаеме како да ги одвратиме нашите противници. Искрено, администрацијата на Трамп го стори тоа. За време на нашиот мандат, Путин не ја нападна Европа или Украина. Да, тоа е неиспровоциран напад врз Европа. Путин е единствениот одговорен за тоа. Но, овие работи не се случуваат во вакуум, рече Мајкл Помпео. – Непријателите одлучуваат кога да нападнат. Владимир Путин секогаш сакал поголема Русија. Тој ќе оди на својот гроб сакајќи поголема ...

Негаторите на македонскиот народ и македонската држава нема да влезат во државата, рече вчера премиерот Димитар Ковачевски во врска со денешното чествување на 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, со што практично најави дека европратеникот и бугарски радикал Ангел Џамбаски денеска ќе биде вратен ако се појави на македонско-бугарската граница. Чествувањето на роденденот на македонскиот великан на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ ...

Под силно полициско обезбедување македонскиот државен врв денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас. На чествувањето на 151 годишнина од раѓањето на Гоце Делчев како дел од државната делегација присуствуваа претседателот Стево Пендаровски, владина делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски, министрите за одбрана Славјанка Петровска, за внатрешни работи Оливер Спасовски и за култура Бисера ...

Денеска е голем ден за секој чесен, честит Македонец кој што може на ваков начин да го одбележи денот на раѓањето на титанот, на великанот Гоце Делчев, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. И ние како ВМРО-ДПМНЕ, зад нас е Патриотскиот институт кој што е составен дел од структурата на ВМРО-ДПМНЕ, со овој марш сакаме да го одбележиме овој ден. Но, она што ме разочарува и она што создава едно би рекол посебно чувство на гнев е ...

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 22 јануари. Денеска е Св. апостол Тимотеј. Тимотеј бил роден во град Листра, Мала Азија. Таму овој дијамант го нашол апостол Павле, на своето прво патување. Подоцна Тимотеј ќе му стане постојан сопатник на апостолот и негова тврда поткрепа. Свети Тимотеј е првиот ефески епископ. Во Ефес го заврши и својот живот пострада маченички за Христа во 97 година. Во четвртиот век моштите му беа ...

Денеска е 22 јануари (според стар стил) и се слави Св. апостол Тимотеј. Тимотеј е еден од седумдесетмината апостоли. Роден во Листра Ликаониска од татко Грк и мајка Еврејка. Мајка му и баба му ги пофалува светиот апостол Павле за нивната нелицемерна вера (2Тим. 1, 4-5). Во Листра Тимотеј за првпат се сретна со великиот апостол и самиот беше сведок кога Павле исцели еден куцоног од раѓање. Подоцна Тимотеј му беше речиси постојан сопатник на ...

Македонците во Македонија и низ светот денеска одбележуваат 151 година од раѓањето на великанот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев, кој ослободувањето на Македонија го гледал само од самите Македонци. „Ослободувањето на Македонија се крие во внатрешното востание. Кој мисли инаку да се ослободи Македонија, тој се лаже и себеси и другите“, гласи една од пораките на великанот. Идеологот на македонската револуционерна борба за ...

Во пресрет на 4 февруари, денот на раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, официјална делегација на Левица, предводена од лидерот Димитар Апасиев го посети родното место на Гоце, градот Кукуш во Егејска Македонија, соседна Грција. Во стариот дел на градот, каде што се претпоставува дека некогаш се наоѓала родната куќа на Делчев, делегацијата составена од членови на Централниот комитет на Левица оддаде почит, положи свежо цвеќе и одржа ...

Скопје

2ᴼ/2ᴼ
2.57
65%
1018

Белград

1ᴼ/0ᴼ
7.2
66%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
7.2
71%
1016

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
7.63
75%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
4.12
60%
1029

Атина

11ᴼ/7ᴼ
1.34
70%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
6.69
65%
1015

Подгорица

6ᴼ/4ᴼ
11.83
36%
1019

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg