За време на ракометното дерби Вардар – Еурофарм Пелистер кое се одржува во салата „Јане Сандански“, се случи инцидент помеѓу навивачките групи Комити и Чкембари, по што натпреварот беше прекинат. Инцидентот се случи во текот на првото полувреме на натпреварот, навивачите од двата тима влегоа во меѓусебна пресметка, дел од нив излетаа на терен и фрлаа едни на други со шишиња и фаќели. Фото: П.Стојановски Капитените Стојанче Стоилов и Мирко ...

Актуелниот македонски ракометен шампион Вардар 1961 води со 22-15 во големото дерби против Еурофарм Пелистер, кое попладнево беше во прекин половина час поради навивачки инциденти. Дерби натпреварот во „Јане Сандански“ во Скопје беше прекинат во 17-тата минута при резултат 6-6 кога во салата влегоа навивачите на битолскиот прволигаш и со пиротехнички средства почнаа да фрлаат кон домашната публика. Фото: П.Стојановски Десетина навивачи на Вардар ...

Ракометарите на Вардар ја добија првата битка за титулата во домашното првенство, откако во „СЦ Јане Сандански“ во првата пресметка од плејофот со најголемиот конкурент за титулата, тимот на Еурофрм Пелистер славеа со 31:24. Со по седум погодоци најдобри на паркетот беа Филип Талески и Дејан Манасков, додека кај пелистерци се истакна Жарко Пешевски со пет гола. Сепак, натпреварот падна во сенката на инцидетот кој го направија навивачите на ...

Холивудскиот актер Џонатан Мејџорс е уапсен во Њујорк под обвинение за напад, давење и малтретирање. Полицијата соопшти дека ѕвездата од филмовите Creed III и Ant-Man and the Wasp: Quantum Mania, била вклучена во расправија со 30-годишна жена. Полицијата одговорила на повик од стан на Менхетен во саботата во 11 часот, јавува РТС. „Жртвата ја известила полицијата дека била нападната. Полицајците го привеле актерот кој не давал отпор. Жртвата се ...

Иако Плутон е преименуван од планета во џуџеста планета, интензитетот на влијание во астролошка смисла нема никаква врска со нејзината големина. Ако сте еден од хороскопските знаци кои најверојатно ќе бидат погодени од Плутон, тогаш подгответе се за еден од транзитите што навистина има моќ да ви го сврти животот наопаку. Овие четири знаци од Зодијакот најмногу ќе го почувствуваат влијанието на Плутон во Водолија: БИК Плутон во Водолија ќе ви ја ...

Кои работни места ќе ги преземе вештачката интелигенција? На тоа прашање се обиделе да одговорат група професори од неколку престижни американски универзитети. Група професори од Универзитетот во Њујорк, Универзитетот Принстон и Универзитетот во Пенсилванија во својот нов труд со наслов „Како четботите како ChatGPT ќе влијаат на професиите и различните индустрии?“ се обиде да расветли кои занимања ќе бидат првите што ќе бидат погодени од најбрзо ...

Двајца мажи во Индија беа осудени на доживотен затвор за убиство, пред сѐ благодарение на „сведочењето“ на папагалот кој бил во куќата за време на злосторството. Аша Шарма и Рони Меси беа осудени на доживотен затвор, плус парична казна од 72.000 рупии (874 долари), откако Аша призна дека ја убил својата тетка Нилам Шарма, со соучесништво на својот пријател, пренесува India Today. Во февруари 2014 година, двајцата влегле во куќата на жртвата ...

Директор на училиште во Талахаси, Флорида, бил принуден да поднесе оставка откако родител се пожалил дека учениците се изложени на порнографија. Жалбата на родителите била поднесена поради предавање на час по уметност на ренесансата каде на учениците им била покажана статуата на Давид на Микеланџело, иконо уметничко дело и едно од најпознатите во историјата на западната уметност, јавува Би-Би-Си. Сепак, еден родител се пожалил дека материјалот ...

Украинските бегалци се повеќе се мета на сексуална експлоатација со зголемен интерес за порнографија која наводно прикажува бегалци од земјата разурната од војна, според истражувањето. Томсон Ројтерс спроведе истражување кое покажа дека украинските бегалци можат да бидат жртви и на трговците со луѓе на терен и на кибер-воајери. Истражувачите, анализирајќи го глобалниот сообраќај на интернет пребарувачите, открија зголемен интерес за украинската ...

Украина бара свикување на итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации поради најавата на Русија дека ќе стационира тактичко нуклеарно оружје во Белорусија. „Украина очекува ефективни акции против нуклеарната уцена на Кремљ од Обединетото Кралство, Кина, САД и Франција… Бараме итно свикување на вонреден состанок на Советот за безбедност на ОН за оваа цел“, се наведува во реакцијата на украинското Министерство за надворешни работи. ...

Официјалните лица ги повикаа туристите да се држат настрана од пожарите кои беснеат во источна Шпанија, предупредувајќи дека случајните минувачи се изложуваат на ризик и ги попречуваат напорите за гаснење на пожарите. Повеќе од 500 пожарникари, поддржани од 20 авиони и хеликоптери, се борат со огнот четири дена по избувнувањето во близина на селото Вилануева де Вивер во регионот на Валенсија, соопштија службите за итни случаи. Полицијата ...

Најмалку 29 мигранти од субсахарска Африка загинаа кога два брода потонаа во близина на брегот на Тунис додека се обидуваа да стигнат до италијанскиот брег преку Средоземното Море, соопшти во неделата туниската крајбрежна стража. Во одделни несреќи во изминатите четири дена, пет чамци со мигранти потонаа во близина на брегот на јужниот туниски град Сфакс. Во тој процес загинаа девет лица, а 67 се сметаат за исчезнати. По Либија, Тунис стана ...

Поранешниот американски претседател и можен републикански претседателски кандидат Доналд Трамп им вети на своите гласачи дека ќе ја заврши војната во Украина во рок од 24 часа, доколку биде реизбран. Трамп изјави дека рускиот претседател Владимир Путин почнал да распоредува војници на границата со Украина по „катастрофата“ со неговото „бркање од Белата куќа“, пренесува Кликс. Тој ја обвини администрацијата на претседателот Џо Бајден дека не се ...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска го разреши министерот за одбрана Јоав Галант, соопшти кабинетот на Нетанјаху. Галант неодамна се изјасни против контроверзниот план на Нетанјаху за ремонт на израелскиот правосуден систем, објави Ројтерс. Галант во саботата ја повика Владата да го прекине донесувањето на законот за измени во судството, велејќи дека жестокиот спор поврзан со овие мерки претставува опасност за државата. Реформата во ...

Киевскиот режим се обидел да го нападне градот Киреевски во областа Тула во Русија со помош на беспилотно летало Ту-141 Стриж, соопшти руското Министерство за одбрана. „На 26 март, режимот во Киев се обиде да изврши напад со беспилотно летало „Стриж“ (Ту-141)“, се наведува во извештајот. Се прецизира дека групацијата на руските системи за противвоздушна одбрана распоредени во регионот Тула, која ги вклучува противвоздушните ракетни системи С-300 ...

Референдумот за мерките за борба против климатските промени, што се одржа денеска во Берлин, пропадна бидејќи не излегоа доволно гласачи. По преброените околу 98 отсто од гласовите, поддржувачите на предлогот само малку предничеа пред противниците за ваквата измена на законот, односно 423.000 гласаа за, а околу 405.000 беа против, се вели во соопштението на градската изборна управа. Сепак, тој резултат исполни само еден услов за успешен предлог. ...

На аеродромите во Хрватска од денеска се укинати граничните контроли за патници на летови во рамки на Шенген зоната. На 1 јануари Хрватска стана членка на Шенген, со што ги укина контролите на внатрешните копнени и поморски граници. Примената на шенгенските правила на аеродромите од технички причини беше најавена за 26 март, кога почнува летниот распоред на летови. Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска девет меѓународни ...

Во неделата имаше експлозија во градот Киреевск во руската област Тула, во која беа повредени три лица. Според руските медиуми, на местото на несреќата експлодирал украинскиот дрон Ту-141 Стриж. Станува збор за истиот дрон кој минатата година падна во Загреб, а тоа го потврди и воениот аналитичар Горан Реџеповиќ. Да потсетиме, на 10 март 2022 година, авион без екипаж падна во Загреб, во близина на студентскиот дом Стјепан Радиќ. „Тоа е истиот ...

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска беше во работна посета на Тирана, за новинарите изјави дека ги информирал албанските политичари за деталите од договорот за нормализација на Косово и Србија постигнат во Охрид, како и дека побарал помош за зачувување територијалниот интегритет и суверенитет на Косово. „На овие средби истакнав две главни работи. Првиот е демократскиот и економскиот успех и напредок на Косово, во последните две години на ...

Косовската полиција вечерва добила информација дека е можна експлозија на меѓународниот аеродром во Приштина, а патниците ја напуштиле зградата, јавуваат Репортери. Портпаролката на полицијата Фљора Ахмети потврди дека косовската полиција вечерва добила информации за сомнежи за можна експлозија на меѓународниот аеродром „Адем Јашари“. Ахмети вели дека полицијата ги презела неопходните дејствија, а патниците биле изнесени од аеродромот. „Околу 21 ...

Токму борбата против трговијата со наркотични средства и трговијата со оружје е еден од приоритетите во борбата против организираниот криминал и кон тоа сме насочени целиот изминат период. Секако дека таа војна која ја води МВР заедно со јавните обвинителства резултира со многу случаи по кои не само што имаме детектирано, туку и разбиено криминални групи насочени кон продажба на дрога, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во ...

Времено ќе биде затворен патниот премин Неготино, поради изведување работи на железничката пруга Велес-Гевгелија, информираше неготинскиот градоначалник Горан Стојанов. Тој соопшти дека во тек е ремонт на железничката пруга Велес-Гевгелија, делница Ногаевци-Неготино. воз Стојанов додаде дека во рамки на овој ремонт, се предвидува инсталација на гумени елементи на три патни премини на територија на општина Неготино. Појасни дека за непречено ...

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, вели дека за предлог законот за родова еднаквост дијалогот продолжува се до оној момент кога, како што вели, ќе се добие конечно, усогласено и квалитетно решение, поткрепено со заштитни механизми, без правни празнини. Тренчевска во гостување на ТВ Сител вечерва појасни дека законот е работна верзија и во фаза на консултација со сите заинтерсирани. Досега се одржале осум јавни дебати ...

Осумнаесетгодишен мотоциклист беше повреден во сообраќајна несреќа која се случи попладнево во Чаир. „Денеска околу 17,40 часот пријавено е дека на ул.Ќемал Сејфула се случила сообраќајна несреќа помеѓу мопед Јамаха со скопски регистерски таблички, управуван од К.Џ (18) од Скопје и патничко возило Фолксваген Пасат управуван од Е.Р. (24) од Скопје“, велат од МВР. До овој момент пријавен како повреден е К.Џ. кој со возило на Брза помош бил ...

Тони Надал, вујкото на шпанскиот тенисер Рафаел Надал, изјави дека повеќе не се осмелува да го советува својот поранешен ученик. Двајцата поминаа повеќе од две и пол децении заедно, но од 2017 година Тони нема никакво влијание врз одлуките на поранешниот светски тениски рекет број еден. Тони Надал во интервју за „Марка“ изјави дека би било „непримерно“ да продолжи да го советува Рафа и тоа го спореди со ситуацијата во која во моментов ќе се ...

Не постои поскапоцена вредност од душевен мир и хармонија со самиот себе. Но, тоа воопшто не е лесно да се постигне, зашто разните егзистенцијални притисоци, борби и неизвесности го оневозможуваат човекот да се почувствува смирен, хармонизиран и опуштен. Сосредоточувањето кон вредноста на своето постоење и вредноста на сопствените дела, претставува патоказ за спокој на личноста. Затоа треба да ги визуализираме своите вредности, да ги преиспитаме ...

Музичката ѕвезда Хари Стајлс и познатата манекенка Емили Ратајковски беа фатени на дело во далечното Токио. Добитникот на Греми и манекенката се гушкале и сочно се бакнувале на паркингот, несвесни дека некој ги снима, а видеото го објави Дејли Мејл, а потоа се појави на Твитер. Стајлс е во Јапонија на концертна турнеја. Снимени се и како танцуваат по еден од концертите, а овие видеа јасно покажуваат дека се во врска. Стајлс претходно се ...

Мислите дека сте зависници од тесто, а се обидувате да го избегнете по секоја цена-тогаш овој рецепт е совршен за вас. Воздушесто лиснато тесто со освежително полнење од туна. Во комбинација со јајцата и павлаката добивате богат, а лесен оброк. Потребно е: Подготовка: Одмрзнете го тестото и поделете го на два дела. Исцедете ја рибата од маслото и добро изгмечете ја. Сварете четири јајца, излупете ги и исечкајте ги, па измешајте со туна. Додадете ...

Американскиот актер Џонатан Мејџорс е уапсен во Њујорк откако бил обвинет за напад на жена во семеен спор, соопшти полицијата. Њујоршки полицајци вчера околу 11 часот одговориле на итен повик во стан во населбата Челзи во Њујорк, а 33-годишен маж бил вмешан во домашна расправија со 30-годишна жена. Според полициското соопштение за инцидентот, жената се здобила со полесни повреди на главата и вратот и е пренесена во болница. Мажот во инцидентот, ...

Британец бил принуден да отпатува во Украина за време на војната на стоматолошки третман – откако не успеал да добие термин за државната стоматологија во Британија. Ричард Хау (58) од Ели, Кембриџшир, минатиот месец развил апсцес под забот, што му предизвика тешка непријатност. Тој се јавил на својот локален стоматолог за да закаже преглед, но му било кажано дека ќе мора да оди да го лекува приватно – и тоа по висока цена. Затоа Ричард решил да ...

Скопје

6ᴼ/6ᴼ
1.54
70%
1005

Белград

13ᴼ/9ᴼ
3.6
54%
999

Софија

7ᴼ/4ᴼ
2.06
64%
1007

Сараево

9ᴼ/9ᴼ
3.83
59%
1004

Љубљана

7ᴼ/3ᴼ
2.57
92%
1001

Атина

15ᴼ/10ᴼ
1.79
69%
1008

Тирана

8ᴼ/8ᴼ
1.54
71%
1006

Подгорица

14ᴼ/12ᴼ
3.6
71%
1005

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61669 $/kg

Сребро

725 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

45238 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg