Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.01.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 170 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 31 санкција, 18 мерки за возење без возачка дозвола, 35 санкции за возење под дејство на алкохол,шест мерки за нерегистрирани возила. Изречени се шест пет санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), пет ...

Одлика на работата на градиначалниците на ВМРО-ДПМНЕ е неодговорност, неспособност, нефункционалност на општините, покачување на цените комуналните услуги, задолжување со обврзници. Градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски успеа за само една година, Аердром од најбогата општина, да го доведе во долгови и започна постапка за задолжување на општината со долгорочна денарска обврзница од 5,4 милиони евра. Не се знае колкава ќе биде каматата, ниту ...

Али Ахмети вчера вели ВМРО да не сонува за создавање мнозинство со Левица. Но, Ахмети треба да знае 3 работи: 1. За нова влада не одлучува Ахмети туку народот на избори. Власта ја дава и зема само народот на избори, затоа толку многу се плашат и бегаат од соочување со народот. 2. Правилото на коалицирање на победник со победник не важи и никаде не е запишано, па стравот на ДУИ од ортачките криминали со СДС затоа им е се поголем. 3. Добро е што ...

Прес-конференција, Гоце Георгиевски, комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ Почитувани, Скоро секоја прес-конференција ја започнуваме со потсетување на јавноста дека оваа Влада, предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски води искрена грижа за земјоделскиот сектор и дека СДСМ секогаш ќе биде на страна на земјоделците. Тоа постојано го докажуваме со резултатите од неуморната посветеност на Владата и ресорното ...

Затворот во Македонија постои само за оние коишто немаат врска со власта, СДС, организираниот криминал и корупцијата! Овозможувањето на ладнокрвен убиец да избега од затвор уште еднаш ја потврдува оваа теза! Последното бегство на затвореник, ладнокрвен убиец, се случува со насилство, пукање, ранети полицајци, и веројатно неминовно во дослух со затворските служби. Командир на смената на затворската полиција, којшто и претходно има досие за ...

Осуден убиец избега и рани полицајци, а Спасовски и Ковачевски со денови не можат да го најдат, дали СДС намерно го пушти да избега? Осудениот убиец кој избега, и притоа рани полицајци очигледно добил помош за тоа од власта. Командирот кој бил на смена е човек на СДС, тој на неговиот фејсбук профил не ја крие поддршката за оваа партија. Според информациите кои произлегоа од медиумите и обвинителството станува јасно дека сега избеганиот добил ...

Сопственикот на „Тесла“ и „Твитер“ Илон Маск влезе во Гинисовата книга на рекорди како најголем губитник во историјата, бидејќи од ноември 2021 до декември 2022 година загубил околу 165 милијарди долари, според Гинисовата книга на рекорди. Овие бројки се засноваат на податоци на Форбс, но Гинис наведе дека други извори укажуваат дека загубите на Илон Маск би можеле да бидат уште поголеми, пренесува Би-Би-Си. Во изјавата на Гинис се наведува дека ...

Легендарниот пејач Џеј Рамадановски почина на 6 декември 2020 година, а за неговата музичка големина сведочи и фактот што се снима филм за неговиот живот. Според „Курир“, оваа продукција ќе се вика „Недела“, а сценариото го напиша Стефан Бошковиќ, а режисер ќе биде Немања Ќераниќ. „Недела“ е еден од најголемите хитови на Рамадановски, а со таа песна е погребан во Алејата на заслужните граѓани. Како што се наведува, филмот ќе го прикаже детството ...

„Помеѓу 8 декември и 12 јануари, починаа 59.930 луѓе“, изјави за новинарите претставникот на Националната здравствена комисија Џиао Јахуи. На тој список не се вклучени оние кои починале надвор од медицинските установи. Хоспитализациите поради Ковид-19 го достигнаа врвот во Кина, а бројот на болнички пациенти продолжува да опаѓа. „Генерално низ целата земја, бројот на луѓе кои пристигнуваат на клиниките се намалува откако достигна врв, и во ...

Претходната година беше рекордна по скок на цените на криптовалутите, а минатата година ќе остане запаметена по рекордниот број на хакирање и кражба на криптовалути. Според извештајот на Chainalysis, во 2022 година биле украдени повеќе од три милијарди долари во 125 хакирани паричници и размени. Ова не ги вклучува загубите предизвикани од колапсот на Terra, Celsius, Voyager Digital и FTX, што ги чинеше клиентите милијарди долари. Во петте ...

Во Германија веќе подолго време има недостиг на некои видови лекови, особено оние за деца. Сега министерот за здравство најавува дека овие проблеми ќе се решат. За почеток, предвидени се временски ограничени мерки. Празни полици во аптеките каде треба да има средства за намалување на покачената телесна температура кај децата. Очајните родители одат во Холандија да купат лекови за своите болни деца. Германскиот сојузен министер за здравство Карл ...

Турција „не е во позиција“ да го ратификува членството на Шведска во НАТО во сегашната ситуација, рече Ибрахим Калин, близок советник на претседателот Реџеп Ердоган. „Не сме во позиција да го испратиме законот на ратификација во Собранието бидејќи имаме реален проблем со него“, рече тој и додаде дека постои опасност пратениците да го отфрлат. Анкара денеска ја осуди видео монтажата направена од група блиска до Курдистанската работничка партија ...

„Во тој случај, Ковид-19 повеќе нема да биде болест која може да се пријави и земјата ќе се врати во нормала, изјави тој за Кронен Цајтунг. Според министерот, големиот бран на Ковид-19 во Кина веќе не претставува голем ризик. „Ги презедовме сите неопходни мерки на претпазливост и во моментов не гледам знаци на голема закана“, рече Раух. Иако вирусот нема целосно да исчезне, министерот рече дека верува оти Австрија е подготвена: „Имаме вакцина и ...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на својот Инстаграм профил објави фотографија со јасна порака, како што пишува, дека една мала слободарска земја во срцето на Европа опстојува и напредува, под сите притисоци низ кои поминува. – Секој ден велат дека мора да направиме нешто за Косово и Метохија, мораме да направиме нешто за санкциите против Русија, мораме да се откажеме од поддршката за нашиот народ во Република Српска, и покрај се, мала ...

„Мораме да продолжиме да го зголемуваме притисокот врз Русија и, се разбира, ќе продолжиме со нашата непоколеблива поддршка за Украина“, додаде таа на прес-конференцијата. На почетокот на шестмесечното претседавање на Шведска со Европската унија, Фон дер Лејен рече дека за осум месеци од почетокот на конфликтот во Украина, Русија го намалила снабдувањето со гас на ЕУ за 80 отсто, но дека ЕУ компензирала за ова со диверзификација. „Напорната ...

По неколку минути, EMSC ја објави првата проценка на силата. Велат дека подрачјето на Загреб, со епицентар на 10 километри од градот, го потресе земјотрес со јачина од 2,7 степени. „Се слушна силен татнеж“, е еден од коментарите на читателите. Се слушна татнеж кон Медведница, а потоа се затресе“, пишува друг. Сеизмолошката служба на Хрватска објави на Твитер дека земјотрес со јачина од 2,9 степени според Рихтеровата скала го потресе подрачјето ...

Во врска со бегството на затвореникот, а како потврда дека системот е целосно распаднат и дека Македонија нема институции, ќе споделиме со јавноста дека попладнето во затворот работел “доктор” кој е осуденик и кој издржува казна затвор и внимавајте – истиот нема никаква врска со медицина. Ниту средно медицинско нема. Значи, “доктор” затвореник дал налог да се носи друг затвореник во болница. Во племенски заедници има подобра организација на ...

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира лагите на ВМРО-ДПМНЕ изнесени во денешното соопштение. Станува збор или за свесно лажење или за комплетна неписменост и недоветност, затоа што и полуписмен човек знае дека МВР нема врска со затворската полиција, туку таа е во склоп на Министерството за правда односно Управата за извршување санкции. Оттаму министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ниту можел ниту има било каква врска ...

Единицата за корупција во Сектор за криминалистички истраги при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против четворица затворски полицајци, командир и надзорници, вработени во КПУ Идризово и тоа: С.Д. (50), Т.А. (34) И.А. (49) и Т.П. (47) за сторено кривично дело „Противзаконито ослободување на лице лишено од слобода“ по член ...

На 13.01.2023 во 11.45 часот на ул.„11 Ноември“ во Куманово, полициски службеници од СВР Куманово ја лишиле од слобода Д.И.Д.(36) од Куманово. Таа се сомничи дека на 12.01.2023 околу 08.30 часот во аптека на ул.„11 Октомври“ од лицето Г.М.(38) од Куманово одзела мобилен телефон и платежна картичка. Одземените предмети биле пронајдени и вратени на сопственикот, а лицето било задржано во полициска станица. По целосно документирање на случајот, ...

СДС нема донесено ниту една странска инвестиција, наместо да привлечат реномирани фирми, кумот на Ковачевски е во бизнис поход. Единствен инвеститор во ТИРЗ за време на СДС можеби ќе биде само Пиксел груп основана од Ковачевски, опфатена во аферата Броило, која планира градба на фабрика во ТИРЗ Тетово заедно со бугарски партнер. Нема инвестиции, нема нови работни места, само поволности за фирмите блиски до Ковачевски. Истата оваа Пиксел груп, ...

Прес-конференција, Мартин Костовски, пратеник на СДСМ Почитувани, Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ во најголем дел од општините кои ги раководат, работат неодговорно, нефункционално, ги партизираат општините, ги покачуваат цените на услугите, ги задолжуваат граѓаните и општините ги ставаат во заложништво. Најнов пример е градоначалникот на Аеродром Тимчо Муцунски, кој започна постапка за задолжување на општината со долгорочна денарска обврзница од ...

РУСКИТЕ власти треба да му пружат итна медицинска помош на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални, чија состојба е критична поради самицата и нехуманите затворски услови, изјави денеска портпаролот на германската влада, а пренесува Sky News. Тој додаде дека германските власти се обидуваат да му помогнат, но дека во моментов е тешко во контекст на руската инвазија на Украина. Група руски лекари пред неколку дена го повикаа рускиот ...

Во 2022 година рускиот концерн за оружје „Калашников“ постигнал рекордно производство. „Калашников“ исполнил 45 владини наредби во областа на одбраната. Исполнил и 24 договори во рамките на воено-техничката соработка и постигна рекордно производство во последните 20 години. Покрај тоа, компанијата планира и активности за производствена организација во рамките на договорот за лиценца, објави медиумскиот сервис, пренесува Тасс. Ова се најголемите ...

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (13.01.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 174 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 21 санкција, 11 мерки за возење без возачка дозвола, 11 санкции за возење под дејство на алкохол, четири мерки за нерегистрирани возила. Изречени се шест мерки за користење мобилен телефон при возење, пет санкции за ...

На 13.01.2023 во 16.05 часот на бул.„Партизански одреди“ во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода Б.Р.(52) од Скопје. Тој бил баран по централна потерница по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од две години и осум месеци за сторено кривично дело „кражба“ по член 235 од Кривичниот законик. Лицето било предадено во Казнено-поправната установа Затвор Идризово за ...

На 13.01.2023 во 12.30 часот во Битола, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Битола го лишиле од слобода М.Т.(24) од Битола. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана, гранки од растението канабис и предмети со остатоци од марихуана. Тој бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот, во консултација со Јавен обвинител, против ...

На 13.03.2023 во 13.40 часот во Свети Николе, полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе го лишиле од слобода Д.Т.(27) од Свети Николе. Тој се сомничи дека во периодот од 05.01. до 13.01.2023 од гаража во дворното место од куќа сопственост на А.Л. одзел повеќе делови за патничко возило и трактор и други предмети. Дел од одземените предмети биле пронајдени и вратени на сопственикот, а лицето било ...

Успешните енергетски политики на Владата предводена од СДСМ даваат резултати. Обезбедена е сигурна и стабилна испорака на струја до граѓаните и компаниите, како и стабилност на цената на електричната енергија. За прв пат во 70 години со полна пареа, истовремено, работат сите енергетски капацитети во државата и тоа трите блока на РЕК Битола, РЕК Осломеј, ТЕЦ Неготино, електраните на гас во Скопје, како и сите агрегати на хидроелектраните во ...

Се поврзано со странски инвестиции е заради работата на ВМРО-ДПМНЕ, а СДС за цел мандат не донесе ниту една нова фабрика. Не знаеме кого мисли СДС да манипулира со своите соопштенија, кога секој во Македонија знае дека ВМРО-ДПМНЕ го воведе концептот ТИРЗ, донесе најголем број регулативи и ги привлече сите странски инвестиции, кои се сега мотор на развој. СДС има тотален дебакл на поле на привлекување на странски инвестиции. Пред да зборуваат за ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
1.54
93%
1009

Белград

0ᴼ/-1ᴼ
3.09
99%
1010

Софија

0ᴼ/0ᴼ
2.06
87%
1009

Сараево

0ᴼ/0ᴼ
0.84
100%
1012

Љубљана

2ᴼ/0ᴼ
0.51
76%
1014

Атина

11ᴼ/8ᴼ
0.45
91%
1005

Тирана

8ᴼ/8ᴼ
0.0
71%
1005

Подгорица

8ᴼ/6ᴼ
5.66
42%
1007

61.5431

56.5828

70.0495

40.2043

42.423

61.3604

8.34124

0.81689

0.43445

0.52402

3.009

0.69345

Злато

60080 $/kg

Сребро

741 $/kg

Платина

31900 $/kg

Паладиум

53437 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

384085 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

444 $/kg

Алуминиум

535 $/kg

Бакар

1933 $/kg

Никел

5957 $/kg

Калај

6241 $/kg

Цинк

719 $/kg

Кобалт

9942 $/kg