Денеска во финалниот меч за трофејот на турнирот во Ираклион, Грција, загуби македонската тенисерка, осмата носителка Лина Ѓорческа. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Нашата натпреварувачка е поразена од Русинката Екатерина Макарова со резултат 2:1 во сетови. Макарова го освои првиот сет со 6:4, возврати Ѓорческа со израмнување откако беше подобра во вториот сет со 7:5. Победничката се дозна во решавачкиот трет сет во кој петтата ...

Во осмото коло од АБА лигата составот на МЗТ Скопје Аеродром на домашен терен во СЦ „Јане Сандански“ славеше со 94:82 против Мега Баскет. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Македонскиот шампион ја прекина серијата од три порази во низа и после втората победа е на 10 место со 10 бодови. За „металците“ на денешниот дуел Американецот Ајви имаше 15 поени, додека неговиот сонародник Кефи и В. Стојановски запишаа по 12. На спротивната ...

Тим Квартермен е нов играч на Феникс 2010, 28-годишниот Американец кој со себе носи и НБА искуство настапувајќи за Хјустон и Портланд ќе носи „виолетово-жолто“ до крајот на сезоната. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Настапува на бековската позиција и неговото искуство ќе биде непроценливо за младите кошаркари на Феникс 2010. Колеџ кариерата ja поминува во дресот на престижниот Универзитет на Луизијана каде во последната сезона ...

Хрватска ја совлада Канада со 4:1 во натпреварот од второто коло од групата „Ф“ на Светското првенство во Катар, а Андреј Крамариќ двапати се запиша во листата на стрелците. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Крамариќ вечерва во Доха по победата над Канада изјави дека ова е посебна вечер, како за него, така и за сите негови соиграчи. – Почетокот беше тежок, но го покажавме она што Хрватска секогаш го покажува. Имавме фокус и ментална ...

Фолк пејачката Лепа Брена одржала два концерта во Неделишќе, Хрватска. Фолк ѕвездата пеела во рамките на манифестацијата „Месап есен 2022“, а голем број нејзини обожаватели дошле да ја слушнат и видат. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Како што пишува хрватскиот портал „24сата“, салата била преполна, но поради проблеми со звукот посетителите не можеле добро да ја слушнат. Пејачката се обидела да го реши тоа, но не успеала. На ...

Екипите на Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистрални и регионални патишта – Скопје подготвени ја следат состојбата на сите патни правци и планински превои низ државата. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber „Навремено се превземени превентивни мерки со опесочување на сите делници на кои се очекуваат ниски температури и врнежи од снег“, се наведува во соопштението од ЈПОЗМРП Скопје – „Македонија пат”. Воедно упатуваат ...

Македонската женска сениорска кошаркарска репрезентација ги одигра своите најдобри, 20-25 минути во квалификациите за ЕП 2023, но и тоа не беше доволно да се стигне до сензационален резултат, да се победи против Германија која триумфираше во Скопје со 47:71 (16:18, 19:9, 9:19, 3:25). Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Одлично им париравме на Германките од самиот почеток на средбата. Делувавме доста рамноправно, коректно во одбраната, ...

Судири избувнаа во Брисел по победата на Мароко над Белгија на Светското првенство, при што „десетици луѓе“ нападнале полициски службеници, соопшти полицијата, a пренесе „Индекс“. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Уште пред крајот на натпреварот, „десетици лица, од кои некои маскирани, предизвикале конфликт со полициските сили во центарот на градот, со што ја загрозиле јавната безбедност“, се вели во соопштението на полицијата. Од ...

Кошаркарскиот клуб на Пелистер слави и по четвртипат оваа сезона во АБА 2 лигата. На вториот турнир во Сараево (БиХ) македонската екипа триумфираше над Горица со резултат 100:91. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Битолскиот состав има четири победи во пет натпревари, доволно за приклучок со врвот на табелата и оние екипи кои засега се без пораз. Пелистер на денешниот меч имаше далеку подобар финиш во однос на хрватскиот претставник. ...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски гостуваше во вечерашното издание на емисијата „Тема на денот” на Сител телевизија и истакна дека за случајот Онишченко е прекршен законот за кој вели дека мора да се направат безбедносни проверки и да се направи интервју со лицето, а тој само два дена бил претходно во Македонија. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber „Ова воопшто не е наивен случај, ниту е сѐ случајно. Имено, за кое ...

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел оцени дека „можно е војната во Украина да не заврши, да се одолговлекува како во Кореја (1953) и да има примирје и воспоставување линија на поделба“, пренесе „Нова“. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Во дискусија во Центарот за меѓународни односи во Барселона (ЦИДОБ), Борел рече дека „тоа би можело да биде излез од војната“, иако често се зборува за тоа кој ...

Министерството за внатрешни работи најави дека утре (28.11) ќе има посебен сообраќаен режим во Скопје поради најавено одржување на протест со почеток во 7.00 часот. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber „СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот на бул. „Гоце Делчев“ и бул. „Крсте Петков Мисирков“ и околните улици“, известуваат оттаму. Оттаму апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат наредбите кои ќе ...

Кралицата на рокенролот, Тина Тарнер, вчера наполни 83 години. На музиката ѝ даде голем дел од животот, а животот воопшто не ја галел. Колку е поголема славата што ја доживеала, толку се поголеми трагедиите со кои се соочувала, ако воопшто може да се разликуваат мали и големи трагедии. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Музичката легенда освен што има неверојатни вокални способности, поседува енергија со која зрачи секогаш кога ќе ...

Во 13.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на Железничка Станица – Маџари, над еден од вагоните, дошло до струен удар, при што со повреди се здобила 17-годишна малолетничка, информираат од Министерството за внатрешни работи за телевизија Сител. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber На лице место излегле полициски службеници, Противпожарна бригада и Итна медицинска помош. Малолетничката била пренесена во Ургентниот хируршки центар ...

Прва и важна победа за хрватската репрезентација на Светското првенство во Катар откако со 4:1 ја совлада Канада. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Три селекции во последното трето коло од групата „Ф“ ќе се борат за првите две позиции кои водат во осминафиналето. Хрватите се првопласирани (гол разлика 4:1) со четири бодови колку што има и Мароко (2:0), Белгијците се на третата позиција со три бодови (1:2), а Канада која ги загуби ...

Кевин Де Брујнe, репрезентативецот на Белгија, смета дека неговата селекција нема шанси да го освои Светското првенство во Катар. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber На последниот Мундијал Белгијците беа трета и според многумина ова е последна шанса за големата генерација да стигне до тронот. Белгијците на стартот ја совладаа Канада со 1:0, но во текот на целиот меч беа инфериорен ривал и практично победија со еден вистински шут. – ...

Пејачката и актерка Шер (76) сподели на Твитер нова фотографија од своето 40 години помладо момче Александер Едвардс (36), на која тој позира во боксерки и напиша: „Ова им изгледа чудно на другите, дури и мене, но љубовта не познава математика“. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Една корисничка на оваа социјална мрежа ја прашала кои се најдобрите особини на нејзиниот нов партнер, а американската пејачка одговорила дека таа и ...

Досегашната лидерка Маја Морачанин повторно беше едногласно избрана за претседател на Зелената партија ДОМ на денешниот петти конгрес на партијата. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Заблагодарувајќи се на довербата, Морачанин нагласила дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање на сите општествени проблеми и прашања. „Политиката на Зелената партија ДОМ не треба да се врзува само со ...

Министерството за внатрешни работи извести дека денес, во 2.20 часот по полноќ, било пријавено дека во Скопје на крстосницата од бул.„Партизански одреди“ со ул. „Ангел Динев“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.М. (41) од с. Грчец – скопско, и патничко моторно возило „нисан кашкаи“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.З.(28) од Скопје. Добиј ги ...

Ретко кој забележа дека Мароко го замени чуварот на мрежата непосредно пред почетокот на натпреварот против Белгија на Светското првенство во Катар. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Иако на теренот додека се интонираше химната на Мароко беше голманот Боно, чуварот на мрежата на Севиља, само неколку секунди подоцна беше заменет од Мунир, кога имаше тимска фотографија. Боно побара промена на само минута пред почетокот на натпреварот, ...

На 25 ноември започнува меѓународната кампања 16 дена активизам против родово базирано насилство. По тој повод разговараме со Весна Ивановиќ Кастаред, раководителка на Канцеларијата на UN Women – Скопје. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Денеска започнува меѓународната кампања 16-дена активизам против родово базираното насилство. Кои прашања се во фокусот годинава? – Повикот за обединување на сите чинители во активизмот против родово ...

Се одиграа уште четири натпревари во 16 коло од Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), Работнички со 2:0 го совлада составот на Македонија ЃП. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Првиот погодок за „романтичарите“ го реализираше Рушевиќ во 26 минута, а конечниот епилог беше поставен 120 секунди подоцна по автоголот на Мишевски. Најефикасна беше екипата на Шкупи која со 0:6 ја декласираше прилепска Победа. За тимот од Чаир двоен ...

Поп-пејачката Мараја Кери доби многубројни критики на социјалните мрежи по нејзиниот настап на американската парада по повод „Денот на благодарноста“. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Самопрогласената „Кралица на Божиќ“ настапи на традиционалната парада по повод „Денот на благодарноста“ која секоја година ја организира стоковната куќа „Macy’s“ на улиците на Менхетен, а Мараја Кери се појави во прекрасен розов фустан со чадор и го ...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ги посети студентите во студентскиот дом „Гоце Делчев“ и, при посетата, тој ручаше заедно со нив. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Ковачевски објави видео на својата фејсбук-страница, со кое порача дека студентите се „иднината на државата и нема да бидат оставени сами“. „Студентите се иднината на оваа држава. Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да ...

Властите во Уганда им забранија на затворскиот персонал да користат мобилни телефони за време на Светското првенство во фудбал, нагласувајќи дека затворениците би можеле да ја искористат невнимателноста на чуварите за да организираат бегство. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber „Поради натпреварите на Светското првенство, нивото на внимание и претпазливост на чуварите би можело да се намали, и тоа затворениците би можеле да го ...

Репрезентацијата на Мароко постигна уште еден голем резултат на Мундијалот во Катар, по стартното реми со светскиот вицешампион Хрватска, денеска ја совлада Белгија со 2:0. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber На стадионот „Ал Тумама“ во Доха мароканските фудбалери имаа голема поддршка од своите навивачи кои им возвратија со важен триумф кој може да им донесе пласман во осминафиналето на Светското првенство. Стрелци на головите беа ...

Косовската претседателка Вјоса Османи изјави дека институциите на Косово имаат постојана координација со меѓународната заедница за целата територија на државата, а „не само за одредена територија“, јави дописникот на МИА од Приштина. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber На денешната церемонија во касарната „Адем Јашари“ во Приштина, по повод одбележувањето на Денот на Безбедносните сили на Косово (ФСК), Османи порача дека на ...

Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со целосно блокирање во сите правци на крстосницата кај Мавровка, односно булеварот „Гоце Делчев” и булеварот „Крсте Петков Мисирков”. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber Како што најави приватниот градски автобуски превозник „Слобода превоз”, блокирањето ќе биде со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица. – Не е исклучена можноста и не е потврдена ...

По преземени оперативни мерки и активности од страна на полициски службеници од ЕВР Центар и Бит Пазар, на 25.11.2022 лишени од слобода биле Џ.М.(18) и Д.М.(20) од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека истиот ден на Кеј „Димитар Влахов” во Скопје извршиле разбојничка кражба врз С.Б.(26) и му одзеле пари, соопшти Министерството за внатрешни работи. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber По лишувањето од слобода, како што ...

Лотар Матеус е фудбалерот со најмногу настапи на светските првенства (25) на сите времиња. Легендата на Бундеслигата за „Марка“ ја коментира денешната пресметка со Шпанија против која Германија нема право на грешка. Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber – Мислам дека поразот од 0:6 во Лигата на нации во 2020 година од Шпанија нема да има никакво влијание. Јасно е дека поразот од Јапонија ја става Германија во многу тешка позиција и ќе ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

3ᴼ/1ᴼ
2.06
98%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
2.06
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
93%
1023

Атина

12ᴼ/8ᴼ
5.14
71%
1016

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

10ᴼ/6ᴼ
2.06
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Сребро

673 $/kg

Платина

30851 $/kg

Паладиум

59634 $/kg

Злато

54824 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Олово

436 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Цинк

602 $/kg

Калај

4617 $/kg

Никел

5346 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Кобалт

10546 $/kg