За Анџелина Џоли гласините велат дека има врска со наследникот на познатото семејство на банкари -милијардери во САД, Дејвид Мајер де Ротшилд. Папараци ја фотографирале 47-годишната актерка додека се шетала со 44-годишниот Дејвид. Дали ова беше романтичен состанок не може со сигурност да се каже, познато е само дека парот се упатил кон ресторан. Angelina Jolie goes on three-hour lunch with billionaire David Mayer de Rothschild ...

Сите ги знаеме главоболките што ги предизвика принцот Хари на британската круна. Отсекогаш, на различни возрасти. Дури и сега, како возрасен човек, Хари продолжува со континуираните јавни напади врз роднините, а еден од поновите е и нападот преку објвената книга мемоари „Резерва“. Но, Хари секако не е единствениот кралски потомок кој успеа да предизвика скандали. И шпанскиот двор си има и своја „црна овца“: тоа е Фелипе Хуан Фроилан де Маричалар ...

Теориите за тоа што ја предизвикало разделбата на Шакира и Жерар Пике се бескрајни, и можеби никогаш навистина нема да дознаеме што го спречи можното помирување. Но, има нова трага за тоа што се случило со нив и сè укажува на фактот дека Пике ја претпочита Клара Чиа поради одредени ставови, односно поради една тајна која излезе на виделина. Каталонскиот весник „Ел Национал“ ја објави информацијата со наслов „Најинтимната тајна на Клара Чиа ...

Во 2013 година, еден од најдобрите Формула 1 тркачи беше тешко повреден во ски-центар на француските Алпи. Поминаа речиси 10 години откако еден од најдобрите Формула 1 возачи во историјата, Михаел Шумахер, тешко се повреди во ски-центар на француските Алпи. Пријател на спортистот рече дека неговата сопруга Корина доброволно станала самотник. Сега 54-годишниот Михаел живее во семејна куќа во швајцарскиот град Вуфленс-ле-Шато, во близина на ...

Пејачката и актерка Лејди Гага (36) е видена на снимањето на новото продолжение на филмот „Џокер“, во кој ќе го толкува ликот на Харли Квин. View this post on Instagram A post shared by Lady Gaga Now 🃏 (@ladygaganownet) Новото продолжение ‘Joker: Folie à Deux’ се снима во Њујорк, а Гага папараците ја фотографираа на скалите на њујоршкиот Врховен суд на Менхетен. Пејачката носеше препознатлив Харли костим со црвена јакна и кариран горен дел. ...

Синот на познатиот композитор Ендрју Лојд Вебер (74), Николас Вебер, почина од рак на желудникот. Имаше 43 години. Ендру ја потврди тажната вест на својот Твитер профил. – Скршен сум што морам да соопштам дека мојот сакан постар син Ник почина пред неколку часа во болницата Бесингсток. Целото семејство е заедно и сите сме апсолутно очајни – напиша композиторот. I am shattered to have to announce that my beloved elder son Nick died a few hours ...

Манекенката Емили Ратајковски и пејачот Хари Стајлс беа мета на објективите на папараците во Токио. Видеото на кое особено се гледа моментот на нивниот бакнеж, го објави Дејли Мејл. На видеото можете да видите како 31-годишната манекенка и 29-годишниот пејач прво танцуваат, криејќи се од дождот под чадор, потоа разговараат, по што разменуваат страстен бакнеж. Harry Styles and Emily Ratajkowski spotted kissing in Tokyo. pic.twitter.com/F2PXeK7wli ...

Актерот се прослави како дете со улогата во франшизата за Хари Потер, со партнерката е десет години, сега се возбудени поради новaта принова во семејството. Британскиот актер Даниел Редклиф (33), најпознат по улогата во Хари Потер, ја објави среќната вест дека тој и неговата партнерка Ерин Дарк (38) чекаат дете, пишува Мирор. Редклиф и неговата партнерка се заедно повеќе од десет години, а заедно објавија фотографија на која се гледа трудничкиот ...

Актерката Рис Витерспун и сопругот Џим Тот објавија дека се разведуваат по 12 години брак. Двајцата се појавија на Инстаграм во петокот на 24 март за да објават во заедничка изјава дека ќе се разделат. Според соопштението, разводот бил заедничка одлука и тие ќе продолжат да му даваат приоритет на синот што го делат заедно. Тие исто така бараат почит и приватност во однос на одлуката. View this post on Instagram A post shared by Reese Witherspoon ...

Тој засекогаш ќе биде еден од најголемите актери на големото платно. Сепак, не секој знае колку славата го „извртела“ Ал Пачино. Ал Пачино, само кажете го неговото име и веднаш помислувате на еден од најголемите актери во Холивуд. Неговата главна улога во „Кум“ е невозможно да се заборави. Но малкумина знаат колку кариерета влијаела на менталното здравје на познатиот актер, кој сега има 83 години. Ал Пачино уште од мали нозе сонувал да стане ...

Дилета Лота една од најатрактивните италијански спортски водителки при гостување во телевизиска емисија беше полеана со некаква течност и кога стана за да му се одмазди на водителот на забавната емисија се лизна и падна на подот. Камерите ја забележаа оваа случка, а еве како изгледаше кога убавата Дилета, жената која скрши многу машки срца падна во студиото. Дилета пред извесно време беше во центарот на вниманието на италијанските таблоиди ...

Младата американската ѕвезда Тејлор Свифт ги урива сите рекорди што кој било пејач ги има постигнато, а се однесува на бројот на продадени билети за концерти во текот на еден ден. За само 24 часа Свифт продала 2,4 милиони билети. Оваа млада талентирана пејачка има потпишано договор на своите 14 години со „РЦА Рекорд“, а првиот албум го снимила во 2006 година. Од тогаш нејзината кариера оди само во нагорна линија. Свифт е единствената жена во ...

Виолончелистот од Истра Стјепан Хаузер беше специјален гостин на познатиот тенор Андреа Бочели на промоцијата на филмот „The Journey: A Music Special from Andrea Bocelli“, кој оди во ограничена кино дистрибуција. Тој со своите исклучителни музички способности воодушеви десетици илјади гледачи на специјалниот концерт на отворено во самиот центар на американската метропола. Хаузер се прослави со неговите обработки на поп песни кои беспрекорно ги ...

Раперот Канје Вест ја објави првата објава на Инстаграм по долга пауза. View this post on Instagram A post shared by Ye (@kanyewest) Је објави постер за филмот „Macho and Nerd“ (2012). Според него, откако го гледал, „повторно ги засакал Евреите“. „Никој не треба да го претвори гневот кон еден или двајца луѓе во омраза кон милиони невини луѓе. Ниту еден христијанин не може да се нарече антисемит, имајќи предвид дека Исус е Евреин“, напиша ...

Гвинет Палтроу во петокот од говорницата на сведок во Судот, инсистираше дека скијачкиот судир во 2016 година во луксузниот ски-центар во Јута не бил нејзина вина, тврдејќи дека тоа започнало кога мажот што ја тужел налетал на неа од зад грб. Актерката сведочеше дека несреќата ја шокирала – и начинот на кој скиите на мажот се превртеле меѓу нејзините две нозе, на почетокот ја натерало да се загрижи дека ја „навредува“, рече таа. „Имаше тело врз ...

Летното сметање на времето започнува последната недела во март во 02:00 часот. Летното сметање на времето ќе започне вечерва со поместување на часовниците за еден час нанапред. Стрелките на часовникот ќе се поместат од 2:00 на 3:00 часот. Во Западна Европа поместување на стрелките на часовникот е воспоставено на почетокот на 1970-тите, со образложение дека го „продолжува“ денот, заштедува енергија, ја зголемува продуктивноста, ја подобрува ...

Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54 години помлада девојка, ТВ продуцентката Нур Алфалах. Познатиот актер наскоро ќе наполни 83 години, додека неговата партнерка има 28 години. Парот не им обрна внимание на папараците кои ги фотографираа додека излегуваа од ресторан во Лос Анџелес. Актерот и продуцентката се во врска веќе две години, а првпат беа видени заедно во април минатата година. Последната врска на младата ...

Популарната глумица Рис Витерспун и нејзиниот сопруг Џим Тот објавија дека се разведуваат по 12 години брак. Ѕвездата на Legally Blonde во петокот ја сподели веста со нејзините речиси 30 милиони следбеници на Инстаграм, нарекувајќи ја „тешка“ одлука која е донесена со „длабока љубов, добрина и взаемна почит за сè што сме создале заедно“. Во својата изјава, Витерспун истакна дека нивниот најголем приоритет е нивниот 10-годишен син Тенеси и целото ...

Актерката и пејачка Селена Гомез предизвика гласини за афера со поранешното момче на манекенката Џиџи Хадид, пејачот Зејн Малик. Блогерка од TikTok сподели на социјалните мрежи скриншот од преписката со нејзината пријателка – келнерка во ресторан, во која се дознава за романсата на Селена Гомез и Зејн Малик. „Селена Гомез и Зејн само што влегоа во (ресторанот) држејќи се за рака. Ги седнав на маса“, напишала келнерката на својата пријателка. Тоа ...

Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг и Присила Чан во петокот објавија дека станале родители по трет пат – добиле девојче. Закерберг објави фотографија од бебето на Инстаграм и го откри името што го избрале. – Добредојде на светот, Аурелиа Чан Закерберг! Ти си толку мал благослов – напиша тој. View this post on Instagram A post shared by Mark Zuckerberg (@zuck) Потсетуваме, парот во септември минатата година на социјалните мрежи објави дека ќе ...

Гомез претходно ги повика фановите на нејзиниот Инстаграм профил да престанат да ја мразат Хејли. Откако Селена Гомез ги повика фановите да престанат да ја вознемируваат и да ѝ се закануваат на Хејли Бибер, Хејли сега ѝ се заблагодари за тоа и повика на помалку токсично однесување на социјалните мрежи. – Сакам да и се заблагодарам на Селена што проговори бидејќи таа и јас последните неколку недели разговаравме за тоа како да го прескокнеме овој ...

Синот на Дејвид Бекам, Бруклин Бекам, ја покажал тетоважата од својата сопруга Никола Пелц во емисијата „The Jennifer Hudson Show“ и предизвика бура од смешни коментари на социјалната мрежа Твитер. Станува збор за една во низата тетоважи кои Бруклин ги има, а тврди дека нивниот број е помеѓу 80 и 100. Твитерџиите откако осамна видеото со Бруклин му напишаа многу коментари како тие гледаат на тетоважата со која се пофали младиот Бекам. Еве како ...

Американскиот поп-пејач Џастин Тимберлејк е дел од новата рекламна кампања на „Луј Витон“. Модниот бренд неделава, во соработка со јапонскиот дизајнер Јајои Кусама, ја објави својата колекција „Создавање бесконечност“ (Creating Infinity). Во оваа, како што ја нарекоа, надреалистичка кампања со авангарден стил, Тимберлејк носи сина јакна со точки и – чанта украсена со мотиви на тиква, со потпис на Кусама. Оваа колекција на пазарот ширум светот ќе ...

Британскиот синт-поп бенд „Депеш мод“ денеска ќе го објави новиот, 15-ти студиски албум „Memento Mori“, наслов избран уште пред смртта на еден од основачите на групата – клавијатуристот Енди Флечер. – Смртта на Флечер на некој начин само потврди дека албумот треба да се вика така. Иако мислевме дека е добар наслов, сега мислиме и дека е фер да го наречеме така, изјави гитаристот Мартин Гор. Познатиот Флеч почина на 60-годишна возраст во мај 2022 ...

Вечни студенти, со диплома од средно, со курс или само со осмолетка отсек голем одмор, еве со какво образование располагаат естрадните уметници кои го дрмаат регионот, и кај нас. Сепак, некои можат да се пофалат и со диплома, но најчесто од промашен факултет. Иако кариерата ја изградија благодарение на талентот за пеење, ретко кој знае нешто повеќе за формалното образование на познатите регионални личности, вклучувајќи ја и македонската естрада. ...

Весна Змијанац се опоравува од операцијата на срце. Полседните вести велат дека Весна се чувствува добро после нејзината операција. Ѝ вградиле три „бајпаса“ и докоторите велат дека целиот процес не бил нималку „наивен“. Весна уште еднаш покажа колку е „желна за живот“ и дека е појака од било која животна препрека. Операцијата била успешно изведена на 9ти март. После 10 дена болнички надзор, Весна била пуштена од болница, и сега дома мора да ...

Младата Македонка Бојана Миленковска, со економски факултет, иднината си ја гледа во својата земја, а не надвор од неа, како што е случај со бројни млади умови кои се исселуваат барајќи го своето место под сонцето надвор од земјата, инаку, позната по сончевината. Ни се допаднаа размислувањата на Бојана и ви ги пренесуваме во целост како што самата ги објави на својата Фејсбук страница. „Животот е како математичка задача, колку потешка, толку ...

Ќерката на Том Круз, Сури, го нема видено татка си веќе 10 години. Нејзиното одвојување од Том се случило на нејзината 5 годишна воздраст кога Том и Кејти Холмс се разведоа. View this post on Instagram A post shared by Suri Cruise Holmes 🔵 (@suricruise_sc) Најновите извори велат дека Сури штотуку се спрема да почне да студира во Њујорк на факултет за мода. Кејти Холмс, изјави дека иако Сури расте без татко, таа перфектно се грижи за својата ...

Иако многу ѕвезди ја зголемија безбедноста за да спречат ситуации како упади на приватен имот, обожавателот на Ријана се обиде да се прикраде и да ја запроси пејачката. Популарната пејачка Ријана (35) повикала полиција откако непознат маж влегол на нејзиниот имот за да ја побара за жена. Во четвртокот, портпаролот на полицискиот оддел во Лос Анџелес потврди за Пејџ Сикс дека го уапсиле мажот на нејзината адреса на Беверли Хилс околу 12.30 часот ...

Реалити ТВ ѕвездата, бизнисменка, поранешна сопруга на раперот Канје Вест, Ким Кардашијан и нејзината помлада сестра Клои позираа во костими за капење на плажа. Тие престојуваат во Кабо Сан Лукас, или едноставно Кабо, туристички град на јужниот дел на полуостровот Долна Калифорнија. View this post on Instagram A post shared by Kim Kardashian (@kimkardashian) Ким ги сподели соодветните фотографии со претплатниците на Инстаграм. 42-годишната Ким ...

Скопје

5ᴼ/5ᴼ
0.51
75%
1006

Белград

13ᴼ/8ᴼ
4.12
50%
999

Софија

7ᴼ/4ᴼ
2.06
64%
1008

Сараево

10ᴼ/10ᴼ
3.69
59%
1004

Љубљана

5ᴼ/3ᴼ
3.6
91%
1000

Атина

16ᴼ/10ᴼ
0.45
68%
1008

Тирана

8ᴼ/8ᴼ
2.06
71%
1007

Подгорица

14ᴼ/14ᴼ
5.14
63%
1005

61.9307

57.4363

70.2274

38.2067

41.7905

62.6908

8.36289

0.74322

0.44012

0.52782

3.01186

0.69749

Злато

61727 $/kg

Сребро

728 $/kg

Платина

30830 $/kg

Паладиум

45362 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

265905 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

442 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1860 $/kg

Никел

4787 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

595 $/kg

Кобалт

6894 $/kg