ОВЕН По една година Сонцето влегува во третата куќа, носејќи ви нови контакти и деловни аранжмани, договори, состаноци, пократки патувања. Средба со роднина која долго време не сте ја виделе. Пријатни моменти заедно со саканата личност. Намалете го внесот на шеќер. БИК Владетелот на вашата приватност, Сонцето, влегува во втората куќа во која веќе се наоѓаат вашиот владетел Венера и Јупитер, што ви носи популарност, пари од два извора на приход, ...

Со традиционална музика, Турците секоја година го слават 19 мај, Денот на сеќавање на првиот претседател на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Во туристичката област Анталија, каде што веќе е почната сезоната, во сите хотели се прават забави за гостите. Турските угостители велат дека македонските туристи им се едни од најредовните. „19 мај, денот на младите и спортот, кој е и ден на сеќавање на Ататурк, го славиме како заеднички празник, ...

Џенифер Лопез беше магнет за погледи на премиерата на нејзиниот најнов филм „Atlas“ во Лос Анџелес. 54-годишната актерка и пејачка без сопругот Бен Афлек пристигна на настанот во Холивуд додека се шират гласините дека имаат брачни проблеми, дека живеат во различни домови и дека Бен „знае дека му е потребен развод“. Лопез изгледаше сензационално во црно-бел фустан од Greta Constantine и впечатлив накит од Manish Malhotra. View this post on ...

Астролозите тврдат дека жените од овие три хороскопски знаци им е многу тешко да остварат љубовни врски бидејќи нивниот карактер не им дозволува да останат предолго во заедница. ДЕВИЦА Има една работа што на луѓето не им се допаѓа кај Девиците – тоа е нивната опсесивно критична и осудувачка природа. Поради нивната перфекционистичка филозофија, Девиците имаат неразумно високи стандарди. Ќе очекува од вас да бидете повеќе од тоа што сте и нема да ...

Секој ден го почнува со молитва, а така и заспива навечер. Бошко Јанкулов од Кавадарци на вратот носи ланче со крст кој го бакнува три пати дневно и секоја лажица храна што ја јаде ја посветува на Бога. Молитвите и вербата му се ѕвезда водилка додека е далеку од дома и се бори за живот, а своето здравје го има доверено на лекарите во Истанбул. Дваесетгодишниот Бошко лани бил дијагностициран со рак на коски, карлица и бели дробови. Од тогаш, тој ...

На улицата Благоја Паровиќ во Ниш се слушаше само вресокот на девојката, кога ја нападнаа врани. Освен неа, некој од блискиот прозорец го снимил „нападот“ на уште најмалку двајца мажи. Најмалку две птици се нафрлија врз девојката. Откако побегнала, паднала во грмушките во близина на пешачката патека. Таа се обиде да се одбрани мавтајќи со парче хартија во раката. Постар господин бил нападнат од врани додека поминувал на пешачки премин. Додека ја ...

Поранешната ѕвезда на Гранд, пејачката Наташа Алимпиќ имаше интересна изјава за разводот на Харис Џиновиќ и Мелина Жиновиќ. Таа рече дека Харис е џентлмен и дека е чест да се има таков сопруг, а потоа додаде дека таков сопруг отсекогаш барала за себе. Сега реагираше и пејачот на оваа изјава. -Немам поим за која се работи, но и благодарам за убавите желби и убавите зборови. Навистина не знам за која пејачка се работи, првпат слушам дека тоа го ...

Марко Чубрило, метеоролог аматер, во најновата временска прогноза најавува дека од утре ќе започне влијанието на нов циклон кој до петок ќе предизвика многу нестабилно време. Од утре се очекуваат силни нестабилности и грмежи, а од среда и освежување. – Денеска во текот на попладневните и вечерните часови во Кошавскиот дел од регионот ќе дува југоисточен ветер. Дневниот максимум ќе биде од 18 до 27 Целзиусови степени. Во вторник кон нас како дел ...

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 21 мај, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денеска. Овен Ако сте сигурни во вашата деловна визија, не дозволувајте да ве убедат во спротивни решенија или спротиставување на вашата волја. Потребна ви е нечија поддршка за целосно да ги реализирате вашите деловни намери. Важно е да бидете доволно инспиративни за вашата сакана личност. Во љубовната средба не препуштајте ништо на случајноста. Бик ...

Охрид, 21. мај 2024 (ОХРИДПРЕС) – Популарната Калиопи ја најави промоцијата на новиот албум со песни на македонски јазик, кој изминатиов период го работеше во Македонија и во Швајцарија, со продуцентот Ромео Грил. За една од песните од албумот, таа ќе снима спот во Охрид, денеска, вторник, 21-ви мај. Претходно, на социјалните мрежи, таа ги повика охриѓани да ѝ се придружат на снимањето. Промоцијата на албумот е закажана за среда, 29-ти мај ...

Психолошкото влијание на парфемот – Зошто матурантите го одбираат внимателно? Матурската вечер е еден од најочекуваните настани во животот на еден средношколец. Тоа е прослава на достигнувања, пријателства и премин од адолесценција во зрелост. Среде налетот на изборот на совршен фустан или костум, изборот на вистинските додатоци и подготовката за големата вечер, еден често занемарен, но клучен елемент е изборот на парфем. Вистинскиот мирис ...

Затемнувањето во Овен и Вага ќе донесе големи промени на љубовно поле, па оваа година ќе се распаднат многу врски, но и разводи. Секое затемнување води до големи промени, а оваа година веќе имаше едно во Овен, а уште едно не очекува во октомври. Знаците како Вага и Овен симболизираат брак, развод, партнерство, себичност, но и иницијатива. Првото затемнување беше во Овен, кој е огнен знак, што значи дека е одговорен за драстични промени во ...

4 хороскопски знаци кои бегаат од љубов и сериозни врски Јарците мислат дека интензивните емоции, како љубовта, само непотребно ќе им го искомплицираат животот, па бегаат од нив. Додека некои луѓе сонуваат да ја најдат својата сродна душа и да изградат живот со неа, други како да бегаат од љубов и врски. Дали бидејќи им е страв да бидат ранливи или мислат дека љубовта само го комплицира животот, тие, едноставно, сметаат дека се посреќни кога ...

По рецепт на нашите баби: Како се подготвува ораховка или ракија со млади ореви? Знаете ли како се прави познатата ракија со млади ореви, позната и како ораховка? Обично во мај, повозрасните често знаат да подготват ракија со млади ореви, позната и како ораховка или ореовка. Старите веруваат дека овој пијалак има лековити дејства, помага при проблемите со тироидната жлезда, го зајакнува имунитетот, а помага и кај анемијата. Познато е дека ...

Колку е опасен убодот од болви + како да го намалите чешањето? Убодот од болви обично не е опасен, но кај некои луѓе може да предизвика алергиска реакција. Чешањето трае само неколку дена, но можете да го ублажите со кремови, но и домашни лекови, како мед. Болвите се ситни инсекти без крилја. Тие се темнокафеави или црни, имаат шест нозе, како силни канџи на дното на нивните нозе што им овозможуваат да се држат до „домаќинот“ и да се хранат ...

Кога станува збор за родителството, секој има свој пристап. Некои родители се нежни, а некои се повеќе фокусирани на редот, работата и дисциплината. Ако некогаш сте се запрашале кои хороскопски знаци имаат тенденција да бидат најстроги родители, еве го одговорот. Јарец На врвот на листата е Јарецот, хороскопски знак кој сам по себе е синоним за дисциплина. Родителите на Јарец го водат своето семејство со воена прецизност. Домашниот буџет? ...

Иако сите мислиме дека одгледувањето домати е најлесната работа на светот, тоа не е. За да се постигне најдобар принос на домати, градинарите советуваат да го отсечат врвот на растението. Четири причини зошто треба да го отсечете врвот на доматот: 1. Промоција на раст Ако го отсечете врвот на доматот на почетокот на сезоната, тоа може да го олесни растот и формирањето на централното стебло. Ваквото „изчистено“ стебло полесно ќе го издржи ...

Ова популарно јадење е природно богато со витамин Б2 и витамин Д. Изматените јајца или кајгана се омилен појадок во многу земји, а фитнес тренерката Ејми Ли сподели здрав трик за да се погрижите секое утро да имате појадок богат со протеини. Иако изматените јајца се всушност здраво јадење сами по себе, тие често се служат со не толку здрави преливи. Ова популарно јадење е природно богато со витамин Б2 и витамин Д, но често се служи со сланина, ...

Квиз: Можете ли да ги погодите ли сите одговори што почнуваат на буквата „Љ“? Знаете ли како се вика песната што Симон Трпчески ја напиша за Тоше Проески за домашниот избор за песна на Евровизија? Ќе одговорите ли точно на овие 10 прашања? Во светот не постојат толку многу поими што почнуваат на буквата „Љ“, како што има на останатите букви. Сепак, колку од нив можете да ги погодите? Решете го овој квиз и забавувајте се, а истовремено ...

8 трикови што ќе ви се најдат низ домот (и ќе ви го олеснат животот) Исчистете ги влакната од миленикот со влажна дланка и исправете ги патиките со пегла за облека. ТикТок и Инстаграм се преплавени со трикови кои го олеснуваат секојдневието. Додека дел од нив очигледно не функционираат, постојат и многу кои сигурно ќе ви се најдат. Неколку трикови од социјалните мрежи кои се навистина корисни: Сечење путер со нож за лупење Невозможно е да го ...

реклама: Светот остана шокиран по објавената снимка од безбедносните камери како во 2017 ја напаѓа својата девојка Касандра „Кеси“ Вентура. Тој по нивна расправија ја пресретнува во ходникот и ја шутира на подот и ја влече за коса враќајки ја назад во собата. 🇺🇸 | Sean Combs, also known as Diddy or Puff Daddy, seen physically assaulting his ex-girlfriend Cassie in a newly released video from 2016 pic.twitter.com/cMNHNhtpdj — Kafka ...

Метео прогноза на Славчо Попоски: Денес од пладневните часови на повеќе места низ Македонија Атмосферата значително ќе се дестабилизира, што значи ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Атмосферата поради високите температури, спарното време и топлиот бран од југ е многу загреана и исполнета со многу енергија, па така локално, особено во западната половина од државава, Пелагониско, како и во ...

Золингер-Елисонов синдром (ЗЕС) е дигестивно нарушување кое се јавува кога тумори наречени гастриноми се формираат во панкреасот или дуоденумот (првиот дел од тенкото црево). Гастриномите се тумори кои произведуваат голема количина на гастрин – хормон кој предизвикува вашето тело да произведува повеќе стомачна киселина. Луѓето со ЗЕС имаат прекумерна количина на стомачна киселина и доживуваат симптоми слични на пептичен улкус и гастроезофагеална ...

Едноставен трик кој ги одбива мувите. Храна која често ја користиме ќе биде трајно решение против мувите – куќата ќе мириса рајски, а инсектите повеќе нема да ви пречат. Се што треба да направите е да пресечете три до четири лимони на половина и да ги наредите на решетките од рерната и да ги оставите да отстојат преку ноќ. Вратата на рерната мора да биде отворена. Следното утро затворете ја рерната и вклучете ја на пониска температура неколку ...

Кога среде ноќ ќе ве разбуди грч на нозете, веројатно се прашувате што се случува. Колку и да трае грчот, не е пријатен и сакате што е можно поскоро да попушти. Ноќните грчеви се особено вознемирувачки затоа што се нагли и предизвикуваат затегнување на мускулите на долниот дел на ногата, понекогаш бутовите или стапалата, а настануваат како резултат на прекумерно, предолго и необично затегнување на мускулите. „Грчот може да трае од неколку ...

Oвeн – Бpзинaтa нa paзвoj нa cитyaциитe ќe бидe мнoгy нaд пpoceĸoт, пa ќe бидe нeoпxoднo дa ce пpитиcнe гac дo дyпĸa. Πoзитивнaтa вoзбyдa ќe ja зaбpзa вaшaтa циpĸyлaциja и дoпoлнитeлнo ќe ja пoттиĸнe вaшaтa вoлja зa aĸциja. Биĸ – Дeнoт мoжe дa ce oдвивa вo eднa гoлeмa cepиja иcĸyшeниja. Ќe бидaт тecтиpaни вaшaтa издpжливocт, oтпopнocт нa cтpec и cпocoбнocт дa ocтaнeтe вo чeĸop co oнa штo cтe гo зaпoчнaлe. Πoтпpeтe ce нa вaшeтo живoтнo иcĸycтвo. ...

Деменцијата е болест која ја погодува постарата популација и која за жал, го нарушува квалитетот на нивниот живот. Заболените често го губат помнењето, понекогаш во одредени моменти, а оние со тешка форма на болеста и постојано, па не ги препознаваат ни најблиските. И покрај тоа, децата и внуците се грижат за постарите лица погодени од оваа тешка болест и се трудат да им бидат голема поддршка, особено во моментите кога се чувствуваат осамено. ...

реклама: Не престануваат шпекулациите за повторната разделба на Џенифер Лопез и Бен Афлек кои очигледно повторно се во љубовна криза. По неколкуте скандали во јавност и расправии тие се повторно забележани заедно на паркинг. Имено парод по еден месец изолација од медиумите повторно се фотографирани на паркинг во Лос Анџелес како одат на настан каде што настапуваат нивните деца. Дошле одделно и не се поздравиле но кусо разговарале а она што ...

Метју Пери почина ненадејно во октомври 2023 година. Актерот имаше 54 години. Американската актерка Кортни Кокс призна дека „разговара“ со покојниот Метју Пери по неговата смрт во октомври 2023 година. Ѕвездата на „Пријатели“ зборуваше за ова во интервју за CBS „Sunday Morning“. Кокс истакна дека блискиот контакт меѓу неа и нејзиниот покоен колега продолжил и по неговата смрт. „Толку сум благодарна што толку блиску работев со него, тој често ме ...

Јосиф Јосифовски бил роден во Велес на 29 август 1927 година. Актер кој долги години беше носител на главниот репертоар на Народниот театар од Битола. Препознатлив по неговата маркантна фигура, со бујниот баритонски глас, живиот и ведар темперамент и со страста која провејуваше скоро низ сите ликови одиграни на штиците што живот значат. Во 1960 година станал член на колективот на Народниот театар – Битола. Тој беше еден од водечките актери на ...

Скопје

21ᴼ/21ᴼ
2.06
68%
1014

Белград

21ᴼ/20ᴼ
8.23
67%
1009

Софија

17ᴼ/15ᴼ
7.2
59%
1017

Сараево

18ᴼ/18ᴼ
4.17
67%
1015

Љубљана

16ᴼ/15ᴼ
3.09
92%
998

Атина

26ᴼ/22ᴼ
1.79
56%
1013

Тирана

24ᴼ/24ᴼ
0.51
65%
1009

Подгорица

22ᴼ/22ᴼ
0.0
64%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $