Денеска нè очекува сончево и топло време со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, наместа со услови за појава на краткотрајно невреме. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец најизразен долж Повардарието. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со повремен дожд. Попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со краткотраен пороен дожд и услови за појава ...

Инцидентот се случил денеска, непосредно пред новоизбраниот претседател Лаи Чинг-те да ја преземе функцијата, пренесе Јутарњи лист. Утринската седница веќе била напната, пратениците викаа и се туркаа, уште пред да се донесе законот. Ситуацијата ескалирала кога пратеникот, кој го добил прекарот „Бил бандит“ го грабнал законот и истрчал кон излезот, додека останатите го бркале. Видеото споделено на социјалната мрежа Икс, собра повеќе од девет ...

Судски совет на полноќ ќе одлучува дали ќе му го одземе имунитетот на врховниот судија Наќе Георгиев за да може да му биде одредена мерка притвор. Бидејќи за делото за кое со сомничи е пропишана затворска казна до пет години, согласност за притвор мора да даде Судски совет. За дела за кои лице е затечено на лице место и за кои е пропишана казна над пет години, не треба согласност. Уапсениот судија од Врховниот суд кој беше фатен со мито од ...

Тренерот на Барселона, Чави останува во темнина за неговата иднина во клубот, информира локалното издание „Мундо Депортиво“. Каталонците вчера победија со 3:0 на домашен терен против Рајо Ваљекано и го обезбедија второто место во Ла Лига, што беше минимална цел за него и раководството. Менаџерот денеска не се појави во базата на клубот бидејќи им даде два дена одмор на своите играчи пред последниот натпревар од сезоната против Севиља следната ...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за првпат се огласи по информацијата дека по него ќе биде распишана потерница за злосторства за време на војната против Хамас. Обвинителството на Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска ја објави одлуката за барање за налози за апсење на водачите на Хамас Јахја Синвар, Мухамед Деиф и Исмаил Ханије поради сомнение дека извршиле воени злосторства и злосторства против човештвото, вклучително и земање ...

Има една поговорка, кој губи има право да се лути. Но, добро е да ги пронајдат факторите за поразот, добро е да се реформираат, затоа што си нанесуваат штета на себе и на никој друг, изјави вечерва претседателот на Демократско Движење, Изет Меџити во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 зборувајќи за Европскиот фронт и ДУИ. Според Меџити, апсолутен победник во албанскиот табор е коалицијата Вреди, бидејќи таа освоила 107.000 гласа, додавајќи ...

24 мај – Денот на сесловенските просветители св. Кирил и Методиј е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија. Но, еден ден претходно на 23 мај ќе одмараат сите оние кои се од влашка националност, поради Денот на Власите кој се паѓа во четврток. Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2024 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ: 24 мај (петок) „Св. Кирил и ...

ВМРО-ДПМНЕ како победник на овие избори и иден мандатар на новата влада, очекува да земе уште еден пратеник во петтата изборна единица истакна пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Јован Јаулески во гостување во „Топ Тема“ на ТВ Телма. – Со оглед на тоа каква е ситуацијата дека ВМРО-ДПМНЕ како победник на овие избори и иден мандатар и креатор на идната влада јас сум длабоко убеден дека тој пратеник би одел на контото на ВМРО-ДПМНЕ, но сепак граѓаните ќе го ...

Бајден ја нарече „срамота“ одлуката на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг да бара налог за апсење на премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху. Тој рече дека „срамниот“ потег ги загрозува разговорите за прекин на огнот, пишува Тајмс Оф Израел. Во исто време судот во Хаг(МКС) издаде налог за апсење на лидерот на групатата Хамас. – Да бидам јасен: што и да навести овој обвинител, нема еквивалентност, ниту една, меѓу Израел и Хамас. Ние ...

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, доби донација на книги од автори Македонци од Пиринска Македонија и од македонската емиграција во Бугарија, информираше Васил Стерјовски, претседател на партијата. – На наше големо задоволство добивме значајна донација на книги од автори Македонци од Пиринска Македонија и од македонската емиграција во Бугарија. Оваа мала „Пиринска библиотека“ ќе биде ...

Митко Јанчев, градоначалникот на Кавадарци, истакнал дека го прифаќа извинувањето на 35-годишникот кој му се заканувал, но дека заканите не се прифатливи како однесување, туку дека низ разговори се решаваат проблемите. Тој го повикал лицето на разговор во својот кабинет. Лицето повторно се извинило, кажало дека е невработено, дека има деца и разни проблеми. Јанчев нагласил дека како градоначалник е отворен за граѓаните кои можат во секое време ...

На западните сојузници им треба премногу долго за да донесат одлуки за воена поддршка за Украина, изјави претседателот Володимир Зеленски за Ројтерс во понеделникот во ексклузивно интервју во Киев. Тој ја опиша испораката на воена помош, особено на противвоздушната одбрана, како што е системите Патриот, на кои Украина многу се потпира во војната со Русија, како „еден голем чекор напред, но претходно два чекори назад“. – Секоја одлука до која ...

Време е ДУИ да оди во опозиција, порача Антонијо Милошоски член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата „За или против“ на ТВ Алфа. Милошоски ги искоментира изјавите на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека со прегласување на одредени избирачки места се врши изборен инжинеринг потенцирајќи дека ДУИ вршеше изборен инжинеринг со обидот за бојкот на претседателските избори во вториот круг. – Да говори за изборен инжинеринг човек кој што ...

Уапсениот судија од Врховниот суд кој беше фатен со мито од 10.000 евра е Наке Георгиев, а постои сомнеж дека тој ветувал олеснителни мерки во судската постапка која се води против екс градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев кој беше повторно уапсен овој пат за шверц на марихуана. Полициски извори за Телма потврдиле дека тој е пренесен во полииската станица во Кисела Вода. Веста ја пренесоа повеќе медиуми. За имунитетот на судиите е задолжен ...

Хеликоптерот, во кој патуваа претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, и министерот за надворешни работи, Хосеин Амир Абдолахиан, не го вклучил сигналниот систем или воопшто немал таков систем, соопшти денеска министерот за транспорт и инфраструктура на Турција, Абдулакадир Уралоглу. Уралоглу изјави пред новинарите дека, бидејќи Иран спаѓа во подрачјето на Турција за реакција при вонредни ситуации, властите провериле дали има сигнал од хеликоптерот ...

Мажот кој се самоуби скокајќи од 14. спрат на зграда во градот Тузла во Босна и Херцеговина има иницијали М.Ч. и бил вработен како медицински техничар во Германија, а во Тузла пристигнал пред неколку дена, тврди порталот Klix.ba. Информациите не се потврдени. Истражувачките тимови вршат увид во станот во населбата Ступине на од каде скокна мажот, пренесува српски Мондо. Таму беа пронајдени телата на неговата сопруга и двете деца, за кои постои ...

Косовската полиција влегла во Трезорот на банката „Поштенска штедилница“ и во нејзините пет други филијали во Северна Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток, објавија локалните медиуми. Според пишувањата на медиумите, косовската полиција соопштила дека за оваа акција има одобрение од Обвинителството и дека „врши контрола на работењето“. На самото место се и припадници на ЕУЛЕКС и КФОР. Заменик-командантот на косовската полиција за северниот ...

„Ниту силината на изборниот пораз не ги „заузда” владините функциононери во заминување во трошењето буџетски средства, одење на службен пат во странство, правење гала прослави… До 15 мај 2024 год. поминавме два викенди, три празнични неработни денови и еден изборен неработен ден. Колку потроши Владата во преостанатите седум работни денови, додека треба да се пакува за да ги испразни кабинетите?“. Вака се огласи заменик-министерката за економија ...

Полициски извори за Телма потврдија дека денеска со истрага бил опфатен врховен судија поради сомнеж за барање мито и за поткуп. Според информациите на Телма, судијата бил фатен со 10.000 евра. Во моментот се во тек активности поврзани со судскиот имунитет. За имунитетот на судиите е задолжен Судскиот совет, а при истраги за судии, сите мерки кои се бараат од страна на надлежните органи за истражување треба да бидат одобрени од Судскиот Совет ...

Сашо Мијалков в четврток излегува од затвор под услов до 25 април 2025 година да не стори кривично дело, одлучи Апелациониот суд во Скопје. Како што соопштија денеска од Апелациониот суд Скопје, ова решение е по жалбата на Мијалков на одлуката на Основен Кривичен суд Скопје, а го донеле на нејавна седница одржана на 14 мај годинава. „Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека постапувајќи по кривичниот предмет ...

Во циркусот учиме ние, возрасните, повторно да го гледаме животот низ очите на децата и да се потсетиме на тоа што го знаевме како деца. Пишува Кица Колбе. За мене циркусот во Скопје доаѓаше заедно со летото. Кога школската година се ближеше до крајот, едно утро некој од учениците ќе извикаше: „Еј, дојде циркусот!” Кога тој беше во градот, сиот свет се преобразуваше. Такво беше моето чувство за циркусот во Скопје кога бев на возраст на внука ми. ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Тимчо Муцунски, оствари средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Петра Дрекслер. На средбата претседателот Мицкоски ги презентираше заложбите кои ВМРО-ДПМНЕ како идна влада ќе ги има, а тоа се евроинтеграциите, забрзан економски развој и борбата против криминалот и корупцијата. „Потребно е Македонија да се стави на брза трака кон ЕУ, но и засилено да се ...

По изјавата за абортус на хрватскиот свештеник Томислав Лукач, кој е ѕвезда на Инстаграм, Северина Вучковиќ, реши да се пресмета со него. Хрватската пејачка Северина во текот на изминатите денови водеше Инстаграм војна со Томислав Лукач кој е нарекуван најзгодниот свештеник во Хрватска. Таа пред неколку дена на социјалните мрежи ја сподели објавата во која ги повика сите граѓани на Европската Унија (ЕУ) да ја потпишат петицијата за право на ...

Руска нафтена рафинерија во Славјанск, во Краснодарската област, оштетена е по напад со беспилотни летала, објави денеска државната новинска агенција ТАСС, цитирајќи претставник на компанијата за безбедност. Според локалните власти, 6 беспилотни летала ја погодиле областа на нафтена рафинерија во Славјанск во раните утрински часови во неделата. Новинската агенција Интерфакс објави дека рафинеријата престанала да работи по нападот. – Причинета е ...

Со чартер-лет од Амстердам денеска на охридскиот аеродром допатуваа првите туристи од земјите на Бенелукс кои организирано преку пакет аранжмани на туристичката агенција „ТУИ Аркетравел“ ќе летуваат на охридската ривиера. Со првиот лет сезонава до Охрид допатуваа 138 туристи кои ќе бидат сместени во некои од сместувачките капацитети со кои соработува „ТУИ“. Предвидено е во текот на летната сезона до крајот на септември агенцијата „ТУИ“ да ...

Од 20 мај до 02 јуни 2024 година играчите на Видеолотарија Касинос Австрија имаат можност за забава со најновиот двонеделен онлајн турнир ЏЕКПОТ МАНИЈА со кеш добивки во вредност од неверојатни 600.000 денари. Изненадувањата наменети за играчите на интернет игрите на среќа на единствената легална платформа за интернет игри на среќа во Македонија 2win.мк не запираат. Од 20.05.2024 до 02.06.2024 нова супер промоција. Играчите во текот на овие две ...

Рускиот претседател, Владимир Путин, разговараше со новиот вршител на должноста претседател на Иран за да ги зацврсти блиските врски, пишува Би-Би-Си. Рускиот лидер, Владимир Путин, разговарал со новоименуваниот вршител на должноста претседател, Мохамад Мокбер, опишувајќи го претходниот починат претседател Раиси како „доверлив партнер“. Кремљ го потврдил телефонскиот разговор и рекол дека двете страни ја истакнале својата „заемна намера за ...

Борбата на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да избегне екстрадиција во САД доби огромен поттик откако Високиот суд во Лондон денеска пресуди дека американските гаранции во неговиот случај се незадоволителни и дека тој ќе добие целосно жалбено сослушување, односно право на жалба против екстрадицијата во САД. Асанж денеска не се појави на суд поради неговата здравствена состојба, но неговите адвокати истакнаа дека тој не треба да биде ...

Размислувам да се кандидирам за претседателка на СДСМ, но конечната одлука ќе ја донесам откако ќе биде започната постапката, изјави актуелната министерка за одбрана Славјанка Петровска за Фокус. Таа вели дека сериозно размислува да се вклучи во трката за нов партиски лидер, откако Димитар Ковачевски најави внатрепартиски избори по дебаклот што го доживеа СДСМ на претседателските и на парламентарните избори. Покрај неа, како што пишува најновиот ...

Страшна трагедија синоќа ја потресе Тузла во Босна и Херцеговина, но и целиот регион. Маж се самоубил скокајќи од зграда во тузланската населба Ступине, откако претходно ги убил сопругата и двете деца, објави Српска инфо. Од полицијата потврдиле дека во станот на мажот што вчера се самоуби, денеска биле пронајдени три тела. Се претпоставува дека се работи за неговата сопруга и децата кои тој ги ликвидирал пред да изврши самоубиство. Во тек е ...

Скопје

19ᴼ/19ᴼ
0.51
73%
1014

Белград

20ᴼ/19ᴼ
8.23
71%
1009

Софија

14ᴼ/13ᴼ
6.17
72%
1017

Сараево

17ᴼ/17ᴼ
4.43
72%
1015

Љубљана

16ᴼ/14ᴼ
1.03
92%
997

Атина

25ᴼ/22ᴼ
1.34
62%
1013

Тирана

22ᴼ/22ᴼ
0.0
78%
1010

Подгорица

21ᴼ/20ᴼ
0.51
68%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $