Најавата дека во Неапол ќе биде супер интересно, се оствари. Дуелот меѓу Наполи и Реал Мадрид на крајот му припадна на шпанскиот тим со 2-3, во меч со многу шанси, убав фудбал и голови, и еден сомнително досуден пенал. Наполи прв се закани и дојде до предност со голот на Остигард, по лошата реакција на Кепа и на одбраната на „кралевите“. Меѓутоа Реал Мадрид се врати само за седум минути со два гола. Во 27. минута Винициус користи асистенција на ...

Екипата на Барнли дојде до првиот триумф во оваа сезона во Премиерлигата, откако вечерва го совлада тимот на Лутон со 1-2. Особено возбудлив беше финишот на мечот, во кој Лутон најпрво дојде до израмнување, а потоа Барнли даде уште еден гол за конечен триумф. Фостер во финишот од првиот дел донесе радост на гостинскиот тим. Во вториот дел Лутон се обидуваше да дојде до израмнување, и до него дојде дури во 84. минута преку Адебајо. Сепак, минута ...

Ти-Џеј Шортс ја заврши ланската сезона како МВП во Лигата на Шампионите на ФИБА со Телеком Бон, а македонскиот репрезентативец продолжува во сличен ритам и во Еврокупот, откако летово се пресели во редовите на Париз. Извонредниот плејмејкер имаше европско деби за паметење откако го предводеше Париз до убедлива победа од 105-78 над литванскиот претставник Вулвс. Францускиот тим го отвори мечот со 24-15 во првата четвртина, на одмор замина со осум ...

Работнички претрпе уште еден пораз, втор по ред од стартот на квалификацискиот турни од ФИБА Европа купот во Скопје откако македонскиот претставник загуби од тимот од Азербејџан, Сабах, со резултат 81-83. „Центарци“ повторно покажаа сериозни осцилации во играта, па по одличното издание во првите дваесет минути дојде до огромен пад во второто полувреме, по што Работнички прокоца предност од 15 поени. Македонскиот тим се врати од „минус 13“ во ...

Тренерот на Јанг Бојс, Рафаел Вики на официјалната прес-конференција вечерва пред утрешниот меч во Лигата на шампионите против Црвена Звезда во Белград, кажа дека очекува пеколна атмосфера. Јанг Бојс и Звезда без ниту еден бод влегуваат во меѓусебната пресметка, а се очекува овие два тима да се борат за тоа трето место кое носи во Лигата на Европа, со оглед дека Манчестер Сити и Лајпциг се фаворити во таа група. „Знаеме што да очекуваме од ...

Хрватската репрезентација ја пречекува Турција на 12. октомври во Осијек. Слободната продажба на билетите заврши за само осум минути, односно почна во 15:28 часот, а заврши во 15:36 часот, со што нема повеќе билети за овој меч. „Опус“ Арената собира 13.000 гледачи, а во продажба беа пуштени билети за сите четири трибини. 5% е резервиран за навивачите на Турција. „Колку не’ радува таквиот интерес на навивачите, и капацитетот на Арената во Осијек ...

Марјан Илиевски од денеска повеќе не е шеф на стручниот штаб на Пелистер, откако успешниот стручњак реши да се повлече од функцијата. Тој ќе остане во клубот како дел од управата на „пелистерци“, а во меѓувреме за нов шеф на стручниот штаб на актуелниот вицешампион на Македонија до крајот на сезонава е именуван Дарко Радуловиќ. Причината не е резултатска, без оглед на поразот од Гостивар во првото коло, туку Илиевски е принуден на ваков чекор за ...

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, кажа дека прочуената тактика „тика-така“ е бесмислено додавање без цел. Оваа изјава доаѓа како изненадување, со оглед дека во Барселона ја форсираше оваа игра, меѓутоа тренерот демантира дека тогаш Барса играла така. „Ја мразам тика-така. Тоа значи додавање на топката поради доавање, без намери, и бесмислено е, нема цел“, рече Гвардиола. „Не верувајте на луѓето. Барселона не играше тика-така. Целосно е ...

Неверојатната драма на Олимпискиот стадион во Берлин во која се радува тимот на Брага. Може слободно да се каже незаслужено, затоа што Унион Берлин беше подобар тим во вториот тим, и пропушти неколку шанси. Имаше и 2-0 тимот на Унион, на крајот солзи и молк на трибините стигнувајќи португалскиот тим до 2-3. Бекер во 30. минута го постигна првиот гол за Унион во историјата во ЛШ, а во 37. минута истиот играч уште еднаш ги израдува трибините во ...

Елиф Елмас нема да биде стартер за Наполи против Реал Мадрид, откако Руди Гарсија одлучи одново да не му даде шанса во првите 11, и ќе чека прилика од клупата за резерви. За Наполи ќе напаѓаат Политано, Осимен и Кварацхелија. Кај Реал Мадрид, пак, стопер ќе биде Начо, во отсуство на Милитао и Алаба, а Камавинга ќе игра како лев бек. Интер со Лаутаро и Турам ќе ја напаѓа Бенфика, а Кејн се очекува да биде стрелец на дуелот против Копенхаген. ...

После тешката повреда со која во еден момент животот му беше во опасност, голманот на РКЦ Етјен Фесен се опоравува и првпат се обрати на јавноста. Чуварот на мрежата тешко се повреди во завршницата на мечот со Ајакс, кога имаше судар со фудбалерот Брајан Броби. Натпреварот е прекинат во 86. минута, при резултат 2-3 за тимот од Амстердам. „Драги членови, колеги и навивачи на РКЦ, пред се би сакал да се заблагодарам на медицинскиот тим на Ајакс и ...

Феникс 2010 забележа преубедлив пораз во првиот натпревар од квалификациите за ФИБА Еврокупот кои ги игра во Никозија, Кипар. Подобар од македонскиот тим беше домаќинот Керавнос кој славеше со 107-60 во натпревар во кој што ја имаше целосната контрола и во нападот и во одбраната. Кипарскиот тим ја превзема иницијативата уште од самиот старт на натпреварот во кој поведе со 9-2, а резултатската контрола ја задржа до самиот крај. Феникс 2010 сепак ...

Еден од најупатените европјани во фудбалските случувања ширум светот, Фабрицио Романи, смета дека Стариот континент има нова европска стоперска ѕвезда во името на Антонио Силва од Бенфика. Романо им сугерира на Манчестер јунајтед, кои се во потрага по нов дефанзивец, дека треба да го ангажираат Силва, исто онака како што нивниот градски ривал Сити претходно го ангажираше Хрватот Гвардиол. „Јунајтед е во потрага по стопер. На Ерик тен Хаг му се ...

Поранешниот репрезентативец на СФР Југославија легендарниот фудбалер на Партизан, Џевад Прекази, имал мозочен удар, но се наоѓа во стабилна состојба. Како што пренесуваат српските медиуми, Прекази бил на Копаоник кога му се слошило но веднаш реагирале неговите најблиски и лекарите кои успеале да му го спасат животот. Сега се наоѓа во стабилна состојба, под лекарска нега. Според последните информации се очекува наредните денови да биде пуштен на ...

Српскиот репрезентативец Александар Митровиќ го постигна првиот гол за Ал Хилал во Азиската лига на шампиони, на гостувањето против Мазандаран во Иран. Митровиќ погоди во 18. минута за водство од 0-1 на својот тим, во мечот кој се игра само еден ден по големиот скандал и откажувањето на дуелот меѓу ирански Сепахан и саудијскиот Ал Итихад. Како што е познато, Ал Итихад одби да го игра мечот со Сепахан затоа што на стадионот беше истакната статуа ...

Струга ТЛ утре од 14 часот во Тетово ја очекува заостанатиот натпревар од Првата лига против Шкендија. Стружани по поразот од Шкупи во неделата сега и тоа како посакуваат позитивен резултат како би останале во трката за самиот врв на табелата. „Не може да бидеме задоволни од средбата на Чаир, затоа што поразот и не е најреален приказ на тоа што се случуваше на терен. Бевме подобри во првото полувреме, а потоа се случија индивидуални потези кои ...

Вецлар приреди огромно изненадување на стартот од новата сезона во Купот на Германија откако тимот каде настапува Филип Кузмановски, а помошен тренер е Филип Миркуловски по голема борба славеше над фаворитот Кил, и тоа на гостински терен со 31-32. „Зебрите“ беа апсолутни фаворити во пресрет на овој меч, но Вецлар со одлична игра во нападот успеа да приреди сензација во германскиот куп. Кузмановски и соиграчите го најавија изненадувањето со ...

Со првиот Јуниор Куп, турнир во мини ракомет, најголемата и најдобро организираната школа за ракомет во Македонија, дел од проектот „Ракомет За Секое Дете“, го прослави својот втор роденден и најубав начин ја најави третата сезона од своето постоење. Со натпревари помеѓу екипите составени од децата од школата, поделени според возраст и ракометно искуство, торта и дување свеќа, многу дружење и забава, членовите на школата од Скопје и Велес, ...

Џејдон Санчо јасно им ставил до знаење на своите соиграчи дека нема намера да му се извини на Ерик тен Хаг, што би значело дека тој ќе остане отстранет од првиот тим до крајот на годинава, а потоа во јануари 2024 ќе му биде дозволено да си замине од клубот. Англискиот репрезентативец преку објава на социјалните мрежи го обвини Тен Хаг дека лаже откако стратегот на Јунајтед изјави дека Санчо не бил во тимот поради недоволно залагање на ...

Хрватскиот магазин „Национал“ објави ексклузивна информација дека раководството на Динамо Загреб долго време крие голем скандал поврзан со немилите настани во Атина, пред мечот со АЕК ова лето, кои го потресоа фудбалскиот свет по убиството на 29-годишниот грчки навивач, Михалис Кацулис. „Национал“, од извор близок до раководството на Динамо, дознава дека од клубот во авионот со експедицијата на враќање од Атина прошверцувале еден од навивачите ...

Младата женска репрезентација на Македонија до 17 години оствари убедлива победа над соодветната селекција на Грузија во рамките на воведното коло на квалификацискиот турнир од Б лигата што се одржува во Косово. Избраничките на селекторот Катерина Милеска одиграа одличен натпревар, од првиот свиреж на судијата до последен беа апсолутно доминантни над противникот, во секој аспект од играта и сосема заслужено на крајот се радуваа на убедлива ...

Стартуваа активности на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје во процес на целосно менување на тревната површина на нашиот најголем стадион коешто последен пат е изведено во 2012 година. Со донација од Фудбалската федерација на Македонија целосно ќе се менува теренот на „Тодор Проески“ кој ќе биде согласно највисоките европски стандарди, со 70% хибридна и 30% природна трева. Проектот се очекува да биде готов пред квалификацискиот ...

Карло Анчелоти се соочува со сериозни проблеми околу составувањето на одбранбената линија на Реал Мадрид за гостувањето против неговиот поранешен клуб Наполи. Куртоа и Милитао се веќе подолго време повредени, но главоболките се зголемија откако на болка во мускулот се пожали и Алаба, па Анчелоти нема преголем избор освен да го вклучи искусниот Начо во срцето на одбраната крај Антонио Ридигер. Менди доби шанса на лев бек и не импресионираше, па ...

Јирген Клоп викендов се најде во центарот на вниманието на фудбалската јавност откако Ливерпул беше ограбен на гостувањето против Тотенхем. Германскиот стратег не сакаше жестоко да ги критикува судиите стравувајќи од парична казна, јасно стави до знаење дека е разочаран од арбитражата, а во меѓувреме доби барем една добра вест – поврзана со повредата на Коди Гакпо. Холандскиот ас го постигна голот за израмнување на 1-1 пред самиот крај на ...

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) во соработка со УЕФА, а на покана на претседателот на судиската комисија во рамки на ФФМ, Димитар Мечкаровски, организираше еднодневна судиска работилница и тренинг камп. Вкупно 52 наши судии беа дел од семинарот и имаа исклучителна можност да го следат предавањето на влијателниот член на судиската организација на УЕФА и поранешен судија, Бјорн Кујперс, како и тренинг експертот за елитни фудбалски судии ...

Карло Анчелоти денеска се враќа назад во Неапол, како предводник на Реал Мадрид во рамките од второто коло од групната фаза од Лигата на Шампионите. Очекувано, на прес-конференцијата пред мечот стана збор и за неговото заминување од клубот и конфликтот што го имаше со претседателот Де Лаурентис. Анчелоти дојде на чело на Наполи летото 2018 година на местото ан Сари, но не успеа да ја наметне целосно својата филозофија, имаше неколку караници со ...

Игор Тудор е главен фаворит за седнување на клупата на Лацио откако хрватскиот стратег веќе имал и средба со претседателот Клаудио Лотито. Првиот човек на римскиот клуб летово беше во конфликт со тренерот Сари, искусниот стручњак се жалеше на недоволна активност на пазар, но иако Лотито потоа доведе неколку квалитетни засилувања резултатите на стартот на сезоната се разочарувачки. Поразот од Милан во дербито од минатото коло значеше и пад на 16. ...

Македонската кошарка стана побогата за уште двајца судии со беџот на Светската кошаркарска федерација на семинарот што ФИБА го организираше во Загреб изминатиот месец. Она што го „градеа“ во текот на изминатите три години, Андреј Златевски и Ема Никочевиќ го претворија во она што е сон на многу млади луѓе кои се определиле судењето да им биде една од главните преокупации во животниот век. Она што обично се нарекува и „момент за историја“, е и ...

Во среда од 21 часот актуелниот европски шампион Манчестер Сити ќе гостува кај РБ Лајпциг во рамките на 2.коло од групната фаза на Лигата на шампионите. Тоа ќе биде можност за домаќините да се простат од својот поранешен играч Јошко Гвардиол. Во трансфер вреден 90 милиони евра на почетокот на август, Гвардиол го напушти Лајпциг и премина во редовите на „граѓаните“. Со тој трансфер стана најскапиот стопер во светот. Германскиот „Билд“ пренесува ...

Се е подготвено за стартот на новата евролигашка сезона закажан за четврток, а тренерите вообичаено во „пет до дванаесет“ се соочуваат со проблеми поради повредите на дел од клучните играчи. Најголема главоболка се чини ќе има Одед Каташ, откако Макаби остана без помошта на најдобриот кошаркар од ланската сезона, Вејд Болдвин. Американскиот бек дефинитивно ќе го пропушти мечот од првото коло, на домашен терен против Партизан, а речиси сигурно ќе ...

Скопје

10ᴼ/10ᴼ
0.51
76%
1025

Белград

17ᴼ/12ᴼ
3.6
74%
1017

Софија

10ᴼ/10ᴼ
1.54
71%
1025

Сараево

16ᴼ/16ᴼ
1.33
44%
1023

Љубљана

17ᴼ/13ᴼ
1.03
88%
1021

Атина

20ᴼ/17ᴼ
2.68
60%
1022

Тирана

15ᴼ/15ᴼ
1.54
82%
1023

Подгорица

15ᴼ/13ᴼ
0.51
72%
1023
Currency

61.4833

Currency

58.7371

Currency

70.9854

Currency

37.3628

Currency

42.8715

Currency

63.9129

Currency

8.16014

Currency

0.58992

Currency

0.3921

Currency

0.52441

Currency

2.13754

Currency

0.70648

Алуминиум

2 $

Кобалт

541 $

Никел

595096 $

Рутениум

24115 $

Калај

837311 $

Сребро

676 $

Злато

58670 $

Бакар

7 $

Паладиум

38242 $

Платина

28070 $

Родиум

131832 $

Цинк

82982 $