Животот на француските тајни агенти – меѓу семејството и опасната работа, во најгледаната француска серија, шпионски трилер на Телма Агентот „Malotru“ по 6 години служба во Дамсак, Сирија се враќа во татковината Франција. Како легенда на својот занает, во DGSE, Генералниот директорат за надворешна безбедност на Франција, во Париз ја добива заслужената позиција во “Le Bureau des Légendes”. Службата DGSE е пандан на американската CIA и на ...

Патувајќи на мотор низ Европа, Блискиот Исток и Америка, Си и Дејв ни откриваат сè за најпопуларното месо во светот-пилешкото. Бушавите бајкери ги истражуваат најфините, сочни, зачинети, традиционални и инвентивни начини на подготовка на храната што ги преминува сите граници на раса, вероисповед, возраст и класа. Тие ќе ги запознаат наградените произведувачи на пилешко месо и ќе ги пробаат необичните семејни рецепти кои со генерации се ...

„360 степени“ придружуваше три лица со попреченост при нивните обиди да добијат некаква јавна услуга. Ако мнозинството во земјата се жали, на пример, дека шалтерските служби се бавни, за лицата со попреченост услугите, најчесто, остануваат целосно недостапни Вознемирувачки изгледа сликата која сведочи дека се потребни и по неколку луѓе, случајни минувачи, за да кренат лице со попреченост и неговото помагало во обид за влезе во автобус, пошта, ...

По сторијата за куќата на Халкидики на име на тештата на претседателот на ДИК, Антикорупциска тргна по трагата на парите; „Многу е лесно е да најдете некој што ќе ви го ‘чува’ имотот, за коj нема задолжение да се пријави имотот и интересите“ – коментира Миша Поповиќ од Институтот за демократија Обвинителството, пак, чека некој друг да му каже дали има основи да постапува за неверојатните профити на подизведувачите на „Дермалог“ во набавката на ...

За реконструкција на студентските домови, на пример, исплатени се 120 илјади евра за провизии на неповлечени средства затоа што кредитот од 20 милиони евра земен во 2019 година „седи“ на сметка. За железничката пруга кон Бугарија, пак, досега се платени 7,1 милион евра провизии за двете фази, Куманово – Бељаковце – Крива Паланка, само затоа што на терен работите се одвивале бавно Досега никој не одговарал што неговата институција земала кредит а ...

Не заборавај да побараш дозвола да живееш! Новата шпанска серија која ќе ја емитуваме наскоро, ќе нè воводе во животот на моќниот Немо Бандеира, кој дознава дека боледува од Алцхајмерова болест и треба да го одбере својот наследник на империјата, која не ја стекнал на легален начин. Неговите деца немаат интерес за тоа, но тука е Марио. Немо го одгледал како свој син, но не го гледа како свој наследник бидејќи во неговите вени не тече неговата ...

Воениот ветеран Дејвид Бад наоѓа работа како полициски наредник во Метрополитен полициската служба во Лондон, во огранокот за кралско семејство и специјалистичка заштита. Тој е назначен да ја заштити министерката за внатрешни работи, пратеничката Џулија Монтег, контроверзна и амбициозна политичарка која еден од нејзините помошници ја опишува како „социопат“ и која има планови да воведе инвазивни нови овластувања за надзор на безбедносните сили. ...

Марсеј е француска драмска телевизиска серија во две сезони по 8 епизоди, создадена од Ден Франк со Жерар Депардје во главната улога. По 20 години како градоначалник на Марсеј, Роберт Таро (Депардје) влегува во војна за градоначалничкото место со неговиот поранешен штитеник, а сега ривал, Лукас Барес (Беноит Магимел). И двајцата се членови на партијата „УПМ“, заснована на централно-десничарската УМП (Сојуз за народно движење). Предавството ја ...

Воениот ветеран Дејвид Бад наоѓа работа како полициски наредник во Метрополитен полициската служба во Лондон, во огранокот за кралско семејство и специјалистичка заштита. Тој е назначен да ја заштити министерката за внатрешни работи, пратеничката Џулија Монтег, контроверзна и амбициозна политичарка која еден од нејзините помошници ја опишува како „социопат“ и која има планови да воведе инвазивни нови овластувања за надзор на безбедносните сили. ...

Полициска работа, бокс и семеен живот во Лапонија! Марија Пудас, поранешна светска шампионка во бокс, истражува злосторства со нејзиниот партнер Саму Пајала во Лапонија. Животот на срдечното и малку хаотично семејство на Марија се менува кога таткото на Марија, Еско добива напад и се открива дека има долгови од 500.000 евра. За да го спаси семејството, Марија решава да се врати во рингот уште еднаш, а за да се реши ситуацијата, важна е само ...

Приказна за интриги, љубов и втори шанси Маж на возраст од околу 55 години се појавува како оди по пуст автопат… Од неговата искината облека и повреденото лице изгледа дека доживеал несреќа, но не може да се сети кој е и како стигнал таму. Тој нема лична карта, нема мобилен телефон или нешто што може да го идентификува. Има тотална амнезија. Неговото име е Хуан Елиас, успешен кривичен адвокат со аспирации да стане декан на универзитетот и учител ...

Најразгледувана варијанта е победникот на овие избори – ГЕРБ да покаже креативност и да предложи некаков формат за другите партии да кажат каде се нивните црвени линии, дали имаат некакви услови под кои би поддржале малцинска или експертска влада предложена од ГЕРБ, вели Марија Симеонова од Европскиот совет за надворешни работи од Софија во интервју за „360 степени“ Во Бугарија во неделата се одржаа парламентарни избори, петти по ред во период ...

По неколкугодишен обид да го напушти светот на организираниот криминал, Џенаро Савастано се враќа во Неапол во обид да го врати она што е негово по раѓање, но најпрво мора да го исчисти сопствениот двор. На неговиот пат стојат преостанатите Капачо и Левантес, охрабрени од успехот и нивните криминални здруженија напредуваат и покрај големите лични загуби. Информација го води во Рига, каде што го наоѓа Чиро Ди Марцио како претставник на руските ...

Актерките Сања Арсовска и Ивана Павлаковиќ за најмладата публика веројатно секогаш ќе бидат Лина и Марија, ликовите од познатата детска серија „Пет плус фамилија“. Да се биде детски идол е убаво чувство, велат актерките, но и голема одговорност, воопшто и за нив како глумици и за ликовите кои ги играат. Неодамна пак, двете актерки, кој и приватно многу се дружат го отворија нивното заедничко драмско студио „Арт бригада“. Велат дека на оваа идеја ...

Утрово на Радио Лидер гостуваше лидерот на Демократски Сојуз, Павле Трајанов. Со него се дискутираше на актуелните политички прашања, а едно од нив беше и „Зошто Демократски Сојуз остана дел од владата на Ковачевски“? Во ова интервју детали за работата на владата и собранието ни изнесе претседателот на демократскиот сојуз, Павле Трајанов во ексклузивното гостување на „Еспресо со Златев и Боцевски“. Тој ни кажуваше дека за да остане во владата на ...

S4:E1 „Епизода 1“ Следејќи ја крајната жртва на Чиро, Џенаро мора да го надмудри гладниот за војна Капачо. Со Патриција покрај него, Џени се впушта во подземјето за да се сретне со Левантес, моќен клан поврзан со неговиот. Како што почнува да се обликува нов поредок, готовинскиот тек останува единствениот приоритет на Енцо. S4:E2 „Епизода 2“ Минатото на Џенаро претставува големи предизвици, додека тој се обидува да се оттргне од насилството и да ...

Не заборавај да побараш дозвола да живееш! Новата шпанска серија која ќе ја емитуваме наскоро, ќе нè воводе во животот на моќниот Немо Бандеира, кој дознава дека боледува од Алцхајмерова болест и треба да го одбере својот наследник на империјата, која не ја стекнал на легален начин. Неговите деца немаат интерес за тоа, но тука е Марио. Немо го одгледал како свој син, но не го гледа како свој наследник бидејќи во неговите вени не тече неговата ...

07/03/2023 08:34 - МРТ

Приказна за едно момче од поранешна Источна Германија кого го регрутираат за шпион во Западна Германија. Насловот на серијата, како и настаните кои се одвиваат во овој период, во Германија 1983 година, говорат за студената војна помеѓу источниот и западниот блок, политичките интриги, бегствата, валканите игри и шверцот. Германската тајна служба го регрутира младиот пограничен стражар Martin Rauch, и го испраќа како шпион на Запад, каде Мартин ...

СРЦА (Cuori 2021 Italia) Кога срцето не е само мускул Приказната се расплетува на крајот на 1960-тите, на почетокот на медицинските техники поврзани со трансплантација на срце и создавање на вештачко срце во одделите за кардиохирургија на болницата Ле Молинет во Торино. Чезаре Корвара, шефот на одделението, формира тим кој ќе може да ја направи првата трансплантација на срце во светот. Конкуренцијата е многу голема, и тоа од многу поголеми ...

Возбудлива трилер серија која ги следи настаните во Ирак, 2003 година, по падот на Садам Хусеин кога Ирак шест месеци е под окупација на американските сили. По распуштањето на војската на Ирак, полицијата и политичкиот врв, веќе никој не управува со државата и не се спроведуваат закони. Во ваква хаотична ситуација, поранешниот полицаец од Ирак, Muhsin al-Khafaji, кој во претходната војна изгубил сѐ што има, имотот, сопругата и синот, тргнува ...

01/03/2023 02:21 - МРТ

Време кога младите ги почитуваа старите, време на закон и ред, тоа е црно-бел свет! Хрватската хумористична серија следи две загрепски семејства од почетокот на 80-те години. Поради автентичните костими, шминката, ентериерот, возилата, звукот и архивските материјали, ќе доживеете вистинско враќање во 80-те! Секојдневните службени и приватни случки во серијата се испреплетуваат со тогаш актуелните општествени случувања, ритуали, навики и неволји ...

Приказна за интриги, љубов и втори шанси Маж на возраст од околу 55 години се појавува како оди по пуст автопат… Од неговата искината облека и повреденото лице изгледа дека доживеал несреќа, но не може да се сети кој е и како стигнал таму. Тој нема лична карта, нема мобилен телефон или нешто што може да го идентификува. Има тотална амнезија. Неговото име е Хуан Елиас, успешен кривичен адвокат со аспирации да стане декан на универзитетот и учител ...

Џенаро ја презема целосната контрола врз целата трговија со дрога во Неапол. Тој сее страв и станува почитуван меѓу подземјето. Чиро ја губи волјата да продолжи и откако го уби Маламмор за да ја одмазди својата ќерка, се сели во Софија за да работи кај Валентин. Подоцна дознава дека Младен (синот на Валентин) се обидел да го намести и ја наредува смртта на Чиро. Сепак Чиро ги убива Валентин и неговиот син, и се враќа во Неапол, додека Џузепе е ...

Ана Стојановска е истакната актерка од помладата генерација. Препознатлива по филмовите на Милчо Манчевски и сè уште актуелна по последниот, „Кајмак“, таа е една од оние глумици што го привлекуваат вниманието. Како ќерка на Силвија и Ненад Стојановски, природно било да се запише на ФДУ. Денес, таа е вработена во МНТ, каде што зад себе има многу улоги и е дел од театарската сцена. Сè уште со скорешни сеќавања од светската премиера во Токио за ...

Зоран Димитровски – Жоро беше дел од утринската емисија на радио Лидер, “еспресо со Златев и Боцевски” и за првпат јавно ја коментираше моменталната ситуација во Македонија и неговото напуштање од Владата на република Македонија. За една од темите кои беше запрашан беше и моменталната ситуација помеѓу Македонија и Бугарија и поставеноста на нашата власт околу оваа проблематика и нејзината анемичност во овој проблем. Димитровски како еден од ...

Готвач-авантурист, автор на бестселери, обожавател на пијалаци и цигари, хедонист... Описот би можел да продолжи до недоглед. Но едно е сигурно: во светот на кулинарството, Ентони Бордејн се изборил за посебно место и статус. Неговото барање на совршено кулинарско искуство интелигентно е претставено во серијалот Ентони Бордејн, без резервации. Во овој проект тој го истражува речиси секое делче од планетата. Не зависно дали се работи за ...

Кое небо е границата на љубовта на еден татко кон своето дете? До каде таа посегнува и дали секој би ги прескокнал сите граници на недозволеното за да го спаси животот на своето дете? Диего Манчини, познат и ценет италијански кардиохирург. Шармантна сопруга и прекрасен дом. Човек, професионалец, кој верува дека кога неговиот пациент повторно ќе ги отвори очите, ќе се почувствува како Бог. Бидејќи оној што спасува животи е само Господ. Но … ...

Сезона 2 По бегството од затвор, Пјетро сфаќа дека неговиот престој во Неапол ќе биде краткотраен и веднаш бега во Келн, оставајќи го кланот во рацете на Маламор и останатите членови кои му помогнаа да избега. Тој, исто така, планира одмазда за луѓето кои го нападнаа Џенаро, кој го преживеа пукањето. Чиро, во меѓувреме, склучува сојуз со Конте, на штета на врската со неговата сопруга Дебора. Една година подоцна, Џенаро е излечен од повредите и ...

30/01/2023 11:45 - МРТ

Режисерот Паоло Соренто ни ја претставува серијата „Младиот папа“, која раскажува контраверзна приказна од почетокот на понтификатот на папата Пие XIII . Роден како Лени Белардо, тој е таинствена и контраверзна личност, со исклучително конзервативни сфаќања, но сепак полн со сочувство за слабите и сиромашните. Првиот американски папа, Пие XIII има огромна моќ и тврдоглаво им се спротивставува на ватиканските службеници, но е незаинтересиран за ...

30/01/2023 11:45 - МРТ

Серијата ја прикажува Граѓанската војна во Сирија, видена од страна на младиот Французин Антоан, кој е во потрага по својата отуѓена сестра за која се смета дека е мртва. Додека постепено тој ја разоткрива мистеријата, им се приклучува на бестрашните курдски жени-борци кои претставуваат најголем кошмар за Исламската држава. Заедно со нив, тој патува низ местата кои ги окупирала Исламската држава, а низ средбите со шпиони, авантуристи и невини ...

Скопје

20ᴼ/20ᴼ
0.0
68%
1017

Белград

20ᴼ/17ᴼ
1.03
92%
1014

Софија

17ᴼ/16ᴼ
5.14
59%
1019

Сараево

16ᴼ/16ᴼ
4.21
73%
1018

Љубљана

19ᴼ/14ᴼ
2.06
94%
1017

Атина

24ᴼ/23ᴼ
4.12
44%
1015

Тирана

20ᴼ/20ᴼ
1.54
78%
1015

Подгорица

20ᴼ/19ᴼ
1.54
60%
1015

61.5731

57.5858

71.5239

38.4501

42.9573

63.4647

8.08914

0.70736

0.4134

0.52499

2.57584

0.6975

Злато

61324 $/kg

Сребро

738 $/kg

Платина

32724 $/kg

Паладиум

45507 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

202150 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

418 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1709 $/kg

Никел

4273 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

479 $/kg

Кобалт

6894 $/kg