Денес, по повод Меѓународниот ден на музеите, влезот во сите музеи е бесплатен. На територија на град Скопје постојат 13 музеи со постојани музејски поставки но и со тематски изложби кои навистина предизвикуваат огромен интерес. Музејот на Современа уметност годинава прославува 60 години постоење. Во таа чест тие имаат програма која ќе го одбележи овој јубилеј преку целата година. Колекцијата на солидарноста е нивната најголема гордост која ...

Саурон добива моќ во првиот трејлер за втората сезона на „Господар на прстените: Прстените на моќта“, што ќе има премиера на 29 август на стриминг платформата на „Амазон“. Трејлерот полн со акција се фокусира на подемот на страшниот и моќен негативец за време на втората доба на Средната Земја. Саурон (Чарли Викерс) се маскира во елф за да му помогне на Селебримбор (Чарлс Едвардс) во создавањето на прстените на моќта. Во исто време, многумина од ...

Таа е театарска, филмска, телевизиска актерка. Вработена е во Турскиот театар во Скопје. Докторира на тема „Филмскиот актер во дигиталната епоха“ на Истанбулскиот универзитет. Снима спотови, реклами, а исто така ја маѓепсува и фотографијата како уметност. Меѓу другото е и лиценциран тренер за актерската техника Михаил Чехов. Ако за некого одговара познатата турска поговорка ‘on parmak, on marifet’ (десет прста, десет марифети), тоа е сигурно за ...

Инспекторот Умберто е човек кој е разочаран од светот и не верува во иднината на човештвото. Тој, заедно со неговата соработничка Алис, се повикани на увид на брод бидејќи од реката Тагус се извлечени безживотни тела на две млади девојки. Причината за нивната смрт не е позната. Дали се убиени или станува збор за самоуство? Дали се поврзани меѓусебе. Која е тајната што ја крие реката Тагус? Актерите преку неколку случувања ни ја доближуваат ...

30: LORDI: HARD ROCK HALLELUJAH (FINLAND, 2006) Можеби еден од најнеконвенционалните победници на Евровизија, финската хеви метал група Лорди го зафати светот со нивниот настап во 2006 година, Хард Рок Халелуја. Настапувајќи во своите иконски маски и костими, групата не само што ја зачува анонимноста, туку и ги исплаши децата ширум светот. Облеките – подеднакво прикладни за хорор филм како и натпревар за песна на кич – ја додадоа превисоката ...

Жената која послужила како инспирација за ликот на Марта во хит-серијата „Бебе ирвас“ (Baby Reindeer) гостуваше кај британскиот водител Пирс Морган и притоа кажа дека добива смртни закани и негираше дека е демнач. Во автобиографската црна комедија на „Нетфликс“, за која сценариото го напиша главниот актер Ричард Гад, неговиот лик Дени е следен и вознемируван од жена по име Марта откако ја чести шолја чај во пабот во кој што работи. Педесет и ...

Со шест пратеници новиот политички субјект на кумановскиот градоначалник Максим Димитириевски – ЗНАМ влегува во новиот парламентарен состав. Иако не се остварија предизборните симулации кои даваа надеж за десет пратеника, според бројот на гласови кои во првиот круг ги освои претседателскиот кандидат Димитриевски, од ЗНАМ резултатите ги толкуваат како голем успех. Освен во шестата изборна единица, сите останати носители на листи од ЗНАМ влегуваат ...

Во април 1974 беше издадена култната книга „Кери“ од светски познатиот Стивен Кинг, кој до сега нема конкуренција кога се работи за психолошки трилери со драма елементи. Поминаа 50 години а вредностите и поуките од оваа книга се се уште актуелни. Во пресрет на матурските прослави „Кери“ потсетува дека секој заслужува да биде прифатен без разлика како изгледа, од каде доаѓа и на која класа припаѓа. Објавен пред 50 години, на 5 април 1974 година, ...

На 9 мај 1950 година, основањето на Европската унија, каква што ја знаеме, беше утврдено во декларацијата на Роберт Шуман заснована на два основни принципи: мир и солидарност. Европа по војната Во 1950 година, европските земји полека се опоравуваа од човечкото и економско уништување предизвикано од Втората светска војна, под сенката на обновените глобални тензии предизвикани од Студената војна. Група европски политичари, од кои повеќето го ...

На 17 април, косовската претседателка Вјоса Османи прогласи национален ден на жалост во знак на сеќавање на сите жени и девојки убиени со фемицид. Таа недела, две Косовки, Ѓулјета Укела и Ерона Цокли, беа убиени од нивните сопрузи, со што бројот на случаи на фемицид се искачи на 55 од 2010 година, во земја со само 1,8 милиони жители. Ова не е само проблем на една земја. Трагично се зголемува бројот на жени и девојки кои биле убиени во Западен ...

Јосип Броз Тито беше човекот кој изгради своја варијанта на социјализам среде Европа поделена од две спротивставени сили кои се борат за светска доминација. Јосип Броз Тито несомнено беше една од најмаркантните личности на 20 век, не само на Балканот туку и низ земјите од двете страни на Железната завеса. Слично како и секоја истакната историска личност, овој комунистички лидер покренува многу различни мислења. Дури и денес, повеќе од четириесет ...

Четвртата сезона на популарната серија на „Нетфликс“, „Емили во Париз“, ќе биде поделена во два дела. Премиерата на првиот дел е на 15 август, а на вториот на 12 септември. Овој период екипата е преселена во Рим, каде што се снимаат некои сцени. Претходните три сезони се снимаа во Париз и низ Франција. Четвртата сезона почна да се снима во јануари годинава. „Емили во Париз“ имаше премиера во октомври 2020. Главната улога ја игра Лили Колинс, ...

Сара Џесика Паркер го најави почетокот на снимањето на третата сезона на „И едноставно така“, продолжение на серијата „Сексот и градот“. Актерката објави фотографија од сценаријата за првата и втората епизода и на објавата ги означи колешките Кристин Дејвис (Шарлот) и Синтија Никсон (Миранда), заедно со некои од новите актери, како Никол Ари Паркер, Сарита Чудхури и Катерина Таненбаум. „Се вративме“, кажа Дејвис. Пред да заврши втората сезона ...

Градскиот парк во Скопје е најголемиот градски парк во Македонија и со парк-шумата Гази Баба единствен од ваков обем. Градскиот парк датира уште од 19 век, а во периодот пред Втората светска војна во времето на најголемиот скопски градоначалник Јосиф Михаиловиќ е проширен, уредени се патеките и направени се фонтани. Паркот е дооформен по земјотресот во 1963 година, кога е и направен еден од најголемите технолошки зафати во земјава, регулацијата ...

Полјаците се во просек 40 отсто побогати отколку што би биле доколку земјата не влезеше во Европската унија, покажува новиот извештај на Полскиот Економски Институт, објавен по повод 20-годишнината од пристапувањето на Полска во ЕУ. Аналитичарите на PIE пресметале дека полскиот БДП по глава на жител во однос на паритетот на куповната моќ (ППП) – мерка за економската активност земајќи ја предвид големината на населението и трошоците за живеење ...

По операцијата на туморот на мозокот, Џулиен Баптист тврди дека не е човекот каков што некогаш бил. Неговиот поранешен шеф го убедува да и помогне на холандската полиција да бара исчезната 15-годишна поробена сексуална работничка во Амстердам. Додека ја бара, го запознава Едвард Стратон, вујкото на исчезнатото девојче кој се обидува да ја најде… Наскоро откриваме дека е ништо не е ако што изглед на почетокот и дека реалноста е повеќеслојна, а ...

Емилија Санчез е самохрана мајка која работи во рудник, каде што го запознава Леонардо Сантамарија, син на Роберта Кастро, најмоќната жена во градот. Емилија и Леонардо се вљубуваат, предизвикувајќи го бесот на Роберта, која откако дознала дека Емилија го обелоденила нејзиното лошо управување со рудникот, ќе бара одмазда со тоа што ќе ѝ го загорчи животот. Нова продукција на Педро Ортиз де Пинедо, мелодрама полна со предавство, интриги, одмазда ...

Кит Харингтон изјави дека нема да се снима серија за Џон Сноу, која би била продолжение на „Игра на тронови“. „Засега нема такви планови, барем не во догледно време“, изјави Харингтон на промоцијата на неговиот нов филм „Крв за прашина“. „Игра на тронови“ заврши по осум сезони во 2019 и потоа беше најавено дека ќе се снимаат неколку спиноф серии, од кои засега е излезена само „Куќата на змејот“. Притоа се најавуваше дека се развива серија која ...

Ејч-Би-О ги избра главните актери за уште една приквел серија на „Игра на тронови“, насловена „A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight“. Заснована врз романите „Приказните за Данк и Ег“ на Џорџ Р. Р. Мартин, дејството на оваа серија е сместено еден век пред настаните во „Игра на тронови“ и ги следи младиот, наивен, но храбар витез сер Данкан Високиот (Питер Клафи) и неговиот млад придружник Ег (Декстер Сол Ансел) кои лутаат низ ...

Рис Витерспун се враќа на еден од нејзините најуспешни проекти, хит-филмот „Русокоса од Харвард“. Иако уште не е познато дали пак ќе ја игра улогата на популарната Ел Вудс, „Дедлајн“ објави дека таа ќе биде извршен продуцент на новата серија, која е продолжување на филмот. Заедно со Витерспун, продукцијата ја потпишува дуото од серијата „Озборувачка“, Џош Шварц и Стефани Севиџ. Филмот излезе во 2001, а благодарение на големата популарност доби и ...

Новата хит-серија на „Нетфликс“, „Проблем со три тела“ (3 Body Problem), заснована врз романи на кинескиот автор Лиу Цишин, е инспирирана од вистинска научна загатка во астрономијата и математиката. Таа опишува зошто често е тешко да се предвиди долгорочната траекторија на планетите, месечините и ѕвездите. „Проблем со три тела“ е првата книга од научно-фантастичната трилогија на Лиу Цишин „Remembrance of Earth’s Past“. ТВ-серијата следи петмина ...

Nothing Trivial (2011) или Ништо важно, е драма-комедија, симена во Нов Зеланд во 2011 година. Во серијата се раскажува за група од пет пријатели кои се сретнуваат паб во кој учествуваат во квиз, а сите имаат една заедночка судбина – несреќни се во љубовта. Мек е разведен татко со две деца, но сè уште се надева на нова врска својата поранешна сопруга. Мишел е сред разделба со својот партнер и е спремна на сурова одмаза. Кетрин е самохрана мајка, ...

„Не, јас немам проблем со пеги“, рече Пипи. Госпоѓата конечно разбра. Потоа случајно ја погледна Пипи и извика: „Но, драго дете, целото лице ти е покриено со пеги!“ „Точно“, рече Пипи. „Но, тие не ми пречат. Ми се допаѓаат! Добро утро!“ Пегите се бакнежи од сонцето, едно време беа и модерни а пегавите девојчиња се секогаш шармантни и помалку будалести. Книгата „Пипи долгиот чорап“ од авторката Астрид Линдгрен оваа година слави јубилеј од 55 ...

Многу децении Широк сокак е главната социјална артерија на Битола. Место за пиење кафе, место за денгубаеење, за бизнис и „алашвериш“ како што велат битолчани. И токму тука го сретнавме Владимир Симоновски, една од иконите на Широк сокак, уметничка душа и угостител кој повеќе од дваесет години е на Широк сокак. Од утро до вечер во веќе легендарното „Буре“ на најпознатиот и најширокиот македонски сокак. Битолчани се многу горди на својот град, ...

На прашањето што претставувале овие декорации, кустосот Јасминка Намичева одговори: „Најчесто ги користеле како фасадна декорација со преслик на класицистички елементи , која била одлика на академистичниот стил на градби . Во Скопје се користеле во поскромен формат и репертоар, за разлика од Битола“. За кој период е карактеристична оваа орнаментика и кои архитекти ја употребувале? Јасминка: Секако се користат од крајот на 19 век кога почнуваа ...

Се посилно се загрева изборната атмосфера пред двојното изјаснување што ни претстои – и за шеф на државата и за нов состав на парламентот. Дел од оваа констатација е заснована и на билбордите и на видеата на социјалните мрежи со политички пораки. Кампањата сè уште не е почната, па дали е законски и ако не е противзаконски, дали е етички да се води кампања пред кампања? Погледнете го видеото Скопје е преплавено со билборди, а изминативе неколку ...

Сакип Севхеров од Шутка е меѓу најстарите чистачи на чевли во Скопје. Тој вели дека на локацијата каде што е сега, пред Даут пашин амам на влезот на чаршијата е околу 20 години, а претходно бил лоциран на старата меѓуградска станица каде имало секојдневна гужва и каде се заработувало добро. „Ех, ми текнува кога ќе пристигнеа луѓе на автобуска од цела Македонија, сакаа во Скопје да дојдат со чисти чевли… луѓето порано повеќе се срамеа ако имаа ...

Хит-серијата „Еуфорија“ не се враќа во скоро време. Ејч-Би-О дополнително го одложи снимањето на третата сезона и нејзиното излегување не може да се очекува пред 2026 година. ТВ-мрежата соопшти дека новото одложување е поврзано со сценариото, што го пишува креаторот на серијата Сем Левинсон. „Левинсон ќе направи промени во приказната за третата сезона зашто ликовите го напушаат средното училиште. Во меѓувреме, актерите се слободни да работат на ...

Пред нешто повеќе од една деценија, на 1 јули 2013 година, Република Хрватска стана членка на Европската Унија. И покрај тоа што е најнова членка на Унијата, таа е една од земјите во Југоисточна Европа кои постигнаа најголем напредок во процесот на интеграција. Во 2023 година, таа беше примена и во Шенген зоната и во Еврозоната, подвиг што не им успеа на Бугарија и на Романија, иако тие се приклучија на ЕУ неколку години порано. Членството во ЕУ ...

Ејч-Би-О објави два одделни трејлера за втората сезона на „Куќата на змејот“, кои се фокусираат на двете спротивставени страни во серијата. Втората сезона ќе има премиера на 16 јуни. Во „црниот“ трејлер се прикажани Ренира, принцот Дејмон и нивните сили од Дрегонстоун, а „зелениот“ се фокусира на тимот на Алисент, нејзиниот татко Ото и нејзините деца Егон и Емонд. Втората сезона ќе го означи почетокот на Танцот на змејовите, односно на ...

Скопје

21ᴼ/21ᴼ
2.57
68%
1014

Белград

22ᴼ/20ᴼ
9.26
63%
1009

Софија

17ᴼ/15ᴼ
8.75
63%
1017

Сараево

20ᴼ/20ᴼ
3.96
65%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
2.06
91%
998

Атина

29ᴼ/23ᴼ
1.79
50%
1013

Тирана

25ᴼ/25ᴼ
1.03
61%
1009

Подгорица

24ᴼ/22ᴼ
0.51
68%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $