Во неделниот благослов што се одржа денеска пред десетици илјади собрани на плоштадот Свети Петар, Светиот Отец рече дека насилството ја убива иднината на двата народа. Да потсетиме, во средата две бомби експлодираа на автобуски станици во предградието на Ерусалим, при што загина 16-годишно момче, а најмалку 14 лица беа повредени. Се чини дека станува збор за напад на палестински милитанти. Од здобиените повреди вчера почина 50-годишен маж. ...

Американскиот претседател Џозеф Бајден заминал на празничен шопинг во Масачусетс каде што го поминува Денот на благодарноста, во неколку помали продавници како дел од она што малопродажната индустрија го нарекува „Малите продавници во сабота“. Бајден, неговата сопруга Џил и ќерката Ешли оделе од продавница до продавница на главната улица во центарот на Нантакет, запирајќи во Поло Ралф Лорен, Марејс Тогери Шоп и Блек дог, меѓу другите, објави АП. ...

Претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев денеска пристигна во официјална посета на Москва, каде утре ќе разговара со неговиот руски колега Владимир Путин, соопшти прес-службата на казахстанскиот претседател. „Разговорите меѓу двајцата лидери ќе се одржат утре. Покрај тоа, тие ќе учествуваат виртуелно на Форумот за меѓурегионална соработка меѓу Казахстан и Русија“, се додава во соопштението, пренесува ТАС С. На 20 септември Токаев ...

Британскиот јавен сервис Би-Би-Си денеска објави дека кинеската полиција нападнала и привела еден од нивните новинари кој известувал за протестите во Шангај, но дека тој бил ослободен неколку часа подоцна. „Би-Би-Си е крајно загрижен за односот кон нашиот новинар Ед Лоренс, кој беше уапсен, му беа ставени со лисици на рацете додека известуваше од протестите во Шангај“, изјави портпаролот на британскиот јавен сервис, пренесе Ројтерс. Се додава ...

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во вечерашното обраќање изјави дека Русите подготвуваат нови напади. „Сè додека имаат проектили, нема да мируваат. Неделата што почнува може да биде тешка како и онаа што изминува. Нашите одбранбени сили се подготвуваат. Целата земја се подготвува. Ги разработуваме сите сценарија, вклучително и со партнерите. “, рече Зеленски. Зеленски побара од граѓаните да внимаваат на воздушните предупредувања. ...

Најмалку 14 лица загинаа во главниот град на Камерун Јаунде кога дојде до лизгање на земјиштето за време на погреб, изјави денеска регионалниот гувернер Насери Пол Беа. Десетици луѓе присуствуваа на погреб на фудбалско игралиште на основата од 20 метри висок насип од земја, кој се урна врз нив, изјавија очевидци за Ројтерс. „Ги пренесуваме телата во мртовечницата на централната болница, но се уште трае потрагата по исчезнати лица, најверојатно ...

Најмалку седум лица, меѓу кои и едно девојче, загинаа на јужниот италијански остров Искија, откако лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд го опустоши градот Казамихола, соопшти денеска канцеларијата на префектот во Неапол. „Бројот на жрвтите во свлечиштето во местото Казамичола се зголеми на седум, а се трага по уште пет лица“, изјави во неделата вечерта префектот на Неапол, Клаудио Паломба. Околу 10 лица се уште се водат како ...

Најмалку 14 луѓе загинале а уште десетици други се водат како исчезнати во неделата во уривање на земјен насип при погреб во сиромашен кварт на главниот град Јаунде, соопштија камерунските власти. Гувернерот на регионот на главниот град Насери Пол Беа за камерунската национална телевизија CRTV изјавил дека спасувачките екипи пребаруваат низ свлечиштето под светлина на батериски светилки во потрага по десетиците луѓе кои се пријавени како ...

По договорот меѓу Мадуро и опозицијата САД соопштија дека ќе му дозволат на американскиот енергетски гигант Шеврон да продолжи со испумпување нафта од своите нафтени полиња во Венецуела, откако владата на претседателот Николас Мадуро и опозициската коалиција се согласија да спроведат програма за хуманитарна помош вредна околу 3 милијарди долари и да го продолжат дијалогот во Мексико Сити во врска со напорите. да се одржат слободни и фер избори, ...

Резолуцијата на Европскиот парламент, која Русија ја опишува како државен спонзор на тероризмот, не е правно обврзувачка и Москва не ги зема при срце таквите одлуки, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков во емисија на ТВ каналот Русија. -1. „Европскиот парламент е вид на организација која претпочита да ја заснова својата работа на емоции, на емотивен пристап“, рече портпаролот. „Се разбира, за нас не е тајна дека ...

На улиците во главниот град на Белгија, Брисел, дојде до судири по фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Белгија и на Мароко на светското првенство што се одржува во Катар. Како што објави Јутарњи лист, по завршувањето на натпреварот се судриле навивачи на мароканската фудбалска репрезентација и локалната полиција. Во натпреварот од второто коло од групата Ф, Мароко ја победи Белгија со 2-0, а стотина навивачи во марокански дресови и ...

Аеродромот „Истанбул“ е најфреквентниот аеродром во Европа со просечни 1.220 летови дневно во периодот од 18 до 24 ноември Аеродромот „Истанбул“ e најфреквентниот аеродром во Европа во периодот од 18 до 24 ноември, покажуваат податоците на Европската агенција за безбедност на воздушната пловидба (EUROCONTROL). Во соопштението се наведува дека аеродромот „Истанбул“ е најфреквентниот аеродром во Европа со просечни 1.220 летови дневно во периодот ...

Градоначалникот на украинската престолнина Киев, Виталиј Кличко, возврати во неделата на критиките на претседателот Владимир Зеленски по обвинувањата за пропусти во организацијата на ткн пунктови за затоплување на граѓаните поради прекините во струјата по масовните руски ракетни напади, порачувајќи дека владејачката партија го префрлила проблемот во сферата на политиката и манипулираат со тоа. Во видео обраќањето на Кличко објавено на ...

Акар порача дека Туркије ќе продолжи со својата одлучна борба против тероризмот сè додека од регионот не биде елиминиран и последниот терорист Турскиот министер за национална одбрана Хулуси Акар соопшти дека турските сили неутрализирале најмалку 13 терористи на ПКК, вклучувајќи ги и извршителите на нападот во кој претходниот ден загинаа турски војници, јавува Агенција Анадолија (АА). „Како резултат на акцијата што ја започнаа нашите командоси ...

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, возврати на критиките на украинскиот претседател Володимир Зеленски за мерките што треба да им помогнат на граѓаните да ги издржат прекините на електричната енергија, наведувајќи дека несогласувањата се „бесмислени“ по рускиот напад. Кличко рече дека 430 центри за „затоплување“ им помагаат на граѓаните да се справат со ефектите од руските напади врз трафостаниците, а се планира да се постават уште 100 ...

Сомалиските исламски милитанти вечерва нападнаа хотел во кој има ресторан за владини претставници во главниот град Могадишу, објави Ројтерс, повикувајќи се на полицијата и очевидци. Терористичката група Ал Шабаб, која е поврзана со Ал Каеда и контролира делови од земјата, ја презеде одговорноста за нападот, велејќи дека цел била блиската претседателска палата. „Бевме потресени од силна експлозија, по што слушнавме истрели. Седиме во нашите куќи ...

По мечот на Светското првенство меѓу Мароко и Белгија, на кој Мароканците изненадувачки победија, во центарот на Брисел избија навивачки немири кои предизвикаа хаос. Навивачите кршеле излози, фрлале запаливи средства и запалиле автомобили, јави АФП, која не ја прецизираше од каде се навивачите. Riots have broken out in Brussels, Belgium following the 2-0 defeat against Morocco. Hundreds of police officers have responded. Widespread destruction ...

„Кога војната ќе заврши, сакам да се вратам во мојата земја. Сакам да дојде мирот. И овој курс е еден од начините да заборавиме на тешката реалност“ Во време кога трае руско-украинската војна и од терен секојдневно пристигнуваат вести за нови бомбардирања и можни нови мобилизации, државјаните на двете завојувани земји делат клупа на курсот по турски јазик во Измир, градот во западниот дел на Туркије. Курсот, што беше започнат со поддршка на ...

„Благодарение на нашата иницијатива за извоз на жито од три пристаништа на Црното Море, испративме околу 12 милиони тони храна за светскиот пазар…“ Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека Украина и глобалните партнери создаваат систем за запирање на агресијата, за минимизирање на нејзините последици и за гарантирање на долгорочна безбедност во Украина, цела Европа и светот. Нагласувајќи ја обезбеденоста со храна како „еден од ...

Главната цел на нуклеарната програма на Северна Кореја е да се создаде најмоќното нуклеарно оружје во светот, најавил Ким Џонг Ун. – Нашата голема континуирана цел за изградба на нуклеарна сила за сигурна заштита на достоинството и суверенитетот на државата и народот е најголемата и најважната револуционерна цел, а нејзината крајна цел е поседување на најмоќната стратешка сила во светот, апсолутна моќ без преседан во овој век – навел Ким во ...

Незадоволството во Кина против драконската политика „нулта ковид“ што владата ја спроведува речиси три години продолжува да расте. Нов протест избувна денеска во Шангај откако беше објавена одлука за карантин како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот. Стотици демонстранти во Шангај побараа од претседателот Си Џинпинг да си поднесе оставка и ја осудија Комунистичка партија. На повеќе видеа на објавени на социјалнтие мрежи се гледаат ...

Незадоволството во Кина против драконската политика „нулта ковид“ што владата ја спроведува речиси три години продолжува да расте. Нов протест избувна денеска во Шангај каде илајдници демонстранти побараа од претседателот Си Џинпинг да си поднесе оставка искажувајќи го своето незадоволство и од него, и од владејачката Комунистичка партија. Протестите во Шангај започнаа откако прво се собраа неколку стотици граѓани за да оддадат почит на 10-те ...

Бројот на загинати во свлечиштето што започна на италијанскиот остров Искија на југот на земјата се искачи на седум лица. Десет лица се водат како исчезнати, а стотици се евакуирани од своите домови, објавија денеска локалните власти, пренесува Анадолија. По вонредната седница на италијанската Влада одржана утринава, премиерот Џорџа Мелони прогласи вонредна состојба на островот поради „вонредни поплави и лизгање на земјиштето“. Владата ...

Обединетите Арапски Емирати, понекогаш едноставно наречени Емирати, се федерација од седум емирати: Абу Даби, Дубаи, Шарџа, Рас ел Хајма, Аџман, Ум ел Кајван и Фуџејра. Пејзажот на земјата се состои главно од рамнини со чакал и пустина со песочни дини, a нејзините главни градови и урбани центри се лоцирани главно покрај бреговите. Од бесплатно здравство, бесплатно сместување, до бесплатно образование, се чини дека жителите таму се добро згрижени ...

Бројот на загинатите во големиот одрон на земја во саботата предизвикан од обилните дождови на островот Искија близу Неапол во неделата се зголеми на седум луѓе, а италијанската влада прогласи вонредна состојба островот на југот од земјата. „Бројот на жрвтите во свлечиштето во местото Казамичола се зголеми на седум, а се трага по уште пет лица“, изјави во неделата вечерта префектот на Неапол, Клаудио Паломба. Припадниците на службата за итна ...

Стратегијата подразбира инвестиции во зголемено регионално воено присуство, разузнавачка работа и сајбер-безбедност Канада денеска лансираше нова индо-пацифичка стратегија, ветувајќи повеќе ресурси за справување со „реметењето“ на Кина. Стратегијата вклучува зголемено воено и разузнавачко присуство, а за оваа идеја обезбеди 50 милијарди канадски долари (37,4 милијарди американски долари), за да ѝ застане на патот на Кина, пренесува Ројтерс. ...

Добивај вести на Viber Многу деца зјапаат во ноќното небо и сонуваат еден ден да станат астронаути кои патуваат до Месечината или уште подалеку во вселената. Но, за да се остварат овие соништа, тие треба да поминат низ многу ригорозен процес на селекција, а потоа и обука. Според американската вселенска агенција НАСА, само 10 кандидати биле избрани за класата астронаути во 2021 година од повеќе од 12.000 пријавени. Двете основни барања што ги ...

Видеото, објавено од Фариде Морадани е споделенo на социјалните мрежи по нејзиното апсење на 23 ноември, според активистичката новинска агенција ХРАНА. „Слободни луѓе, застанете со нас и кажете им на вашите влади да престанат да го поддржуваат смртоносниот режим што убива деца“, вели Морадани во видеото. „Тој режим не е лојален на ниту еден од неговите верски принципи и не познава други закони освен сила и останување на власт“, порачува таа. ...

Министерот за надворешни работи на Унгарија одговори на европските обвинувања за наводна корупција со економскиот раст на земјата „Европскиот парламент кој бара да се прекине со финансирањето на Будимпешта, ја мрази конзервативната влада во Унгарија, која е против либералниот мејнстрим“, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за француската телевизија, а клипот набрзо стана познат. Тој тврди дека обвинувањата против ...

Илјадници луѓе се собраа денеска на средновековниот плоштад во Прага за палење на елка висока 25 метри и отворање на новогодишниот пазар, кој по две години повторно е отворен поради Ковид-19. Поради енергетската криза на улиците има значително помалку светилки. Градскиот советник Јан Чабр изјави дека оваа година новогодишното осветлување е поскромно поради енергетската криза, пренесе Ројтерс. „Одлучивме да го намалиме бројот на светлосни украси ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
72%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg