Украина е подготвена да се обврзе дека нема да го користи оружјето со долг дострел што го побара од Запад за напади на руска територија, со исклучок на новите руски региони кои Киев сè уште ги смета за своја територија, изјави денеска украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников. Говорејќи на заедничката прес-конференција на украинската Влада и Европската комисија во Киев, Резников рече дека вооружените сили на Украина бараат оружје со ...

Србија можеби ќе мора да воведе санкции кон Русија, им порача претседателот Александар Вучиќ на парламентарните претставници со кои вчера имаше остар вербален конфликт, додавајќи дека не е среќен поради тоа, но дека Белград веќе ја плаќа цената што не го сторил тоа претходно. „Не сум ентузијаст за тоа, но не знам колку долго ќе издржиме ако не воведеме санкции. Ние ја плаќаме цената што не ги воведовме, но тоа е прашање на политичка посветеност ...

Бугарскиот вицепремиер задолжен за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи – Иван Демерџиев, утре во Скопје ќе положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“. Како што јави БТА, Демерџиев, кој ќе биде придружуван од неговиот заменик Венцислав Катинов, ќе му оддаде почит на Делчев по повод 151-годишнината од неговото раѓање. Според најавите, почит пред гробот на Гоце Делчев со положување цвеќе ќе оддадат и ...

САД на Русија ѝ понудиле 20 отсто од територијата на Украина во замена за мир, пишуваат германски медиуми. Белата куќа, пак, демантира. Според германскиот весник „Ноје Цирхер цајтунг“ (НЗЗ), кој се повикува на двајца германски политичари, шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) – Вилијам Барнс, наводно му понудил на Киев „мир во замена за земја“, а на Москва – „земја во замена за мир“. Имено, според предлогот, 20 отсто од ...

Секој кој ќе помисли на кој било начин, со транспаренти или знамиња на туѓи држави, да ги навреди македонската држава и македонскиот народ, нема да може да го стори тоа и за тоа ќе сноси последици, нагласи министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, зборувајќи за создадените тензии околу чествувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Спасовски посочи дека Министерството за внатрешни работи има ...

*** Емисиите од работата на Цементарница УСЈЕ постојано се под граничните вредности определени со Закон Од 2007 година, емисиите на Цементарница УСЈЕ се мониторираат 24 часа, 365 дена во годината од страна на независен, автоматски систем за мониторинг (вкупна прашина, SO2 и NOx), кои се контролирани од страна на надлежните органи. Компанијата не е во можност на каков било начин да влијае врз резултатите. Производството запира доколку филтрите ...

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на седницата за извештајот за напредокот на преговорите со Приштина, денеска изјави дека геополитичката ситуација за Србија никогаш не била понеповолна и дека не треба „да се потценуваат потенцијалните закани што доаѓаат од Западот“. „Ова не е прашање на љубов или идеологија, ова е прашање на опстанокот на нашиот народ и опстанокот на нашата земја“, рече Вучиќ во одговор на прашањата на пратеникот на ...

Полицијата ги контролира пристапите до црквата Свети Спас, во рамки на засилените безбедносни мерки пред утрешното одбележување 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Целосно се затворени за сообраќај улиците „Самоилова“ и другите сообраќајници околу скопското Кале. Полициски сили се распоредени во поширокиот реон околу цркавата Свети Спас и по целата должина на улиците кои водат до неа. Приспап имаат само лица со ...

Војната во Украина можеше да се спречи преку три чекори: ако Украина останеше неутрална со запирање на проширувањето на НАТО, ако Русија продолжи да го држи Крим или со договор или де факто, и ако договорот Минск-2 насочен кон Донбас беше имплементиран, рече професорот на Универзитетот Колумбија – Џефри Сакс. На дискусијата „Зимата на нашето незадоволство“ организирана од Центарот за меѓународна соработка и одржлив развој, тој истакна дека Крим ...

Русија сака конфликтот во Украина да заврши, но ќе одговори на испраќањето западно оружје во Киев, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Според Лавров, руските сили ќе реагираат на испраќањето западно оружје со долг дострел во Украина со истуркување на украинските сили подалеку од нивните граници. На овој начин Русија планира да создаде „безбедна тампон зона“. „Сите би сакале конфликтот во Украина да заврши, но поддршката ...

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников најавува дека Русија подготвува нова голема офанзива во неговата земја и предупреди дека таа може да почне на 24 февруари. Резников изјави дека Москва мобилизирала илјадници војници за да може „нешто да се обиде“ на одбележувањето на годишнината од почетокот на инвазијата во 2022 година. Со таков напад би се одбележал и Денот на бранителот на татковината во Русија, 23 февруари, со кој се слави ...

Ситуацијата на фронтот во источна Украина стана потешка откако руските сили ја засилија офанзивата, истакна синоќа украинскиот претседател Володимир Зеленски. Русија доби замав на бојното поле, најавувајќи напредување северно и јужно од градот Бахмут, нејзината главна цел со месеци. Локациите на пријавените борби јасно укажуваат на постепено руско напредување. „Има зголемување на офанзивните операции на окупаторите на фронтот на истокот од ...

Косовскиот премиер Албин наведе шест услови за прифаќање на формирањето на Заедницата на општини со српско мнозинство, меѓу кои и барањето таа да се формира по конечниот договор со Србија и да нема извршни овластувања. Првиот услов е Заедницата да биде во согласност со Уставот и законите кои се во сила во Косово, вториот е дека не може да биде еднонационална, третиот е да ѝ се смени името, и четвртиот е да не може да има каква било јавна или ...

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека во Хаг ќе биде отворен центар за истрага на злосторствата и собирање докази за акти на агресија во Украина. „Центарот ќе го координира собирањето докази и ќе биде вклучен во заедничкиот истражен тим, кој е поддржан од нашата агенција Еуроџаст“, наведе Лајен. Таа е во официјална посета на Киев заедно со неколку високи претставници на ЕУ. Меѓународниот кривичен суд во ...

Условна казна од четири години доби струшкиот гинеколог Мухамед Асани за давање здравствени услуги во приватна ординација без дозвола за работа. Според одлуката на Судот, Асани не треба да изврши друго дело во наредните четири години, во спротивно ќе треба да одлежи две години затвор. „Му се утврдува казна затвор во траење од две години и истовремено се определува дека таа нема да се изврши, ако осудениот во рок од четири години не стори ново ...

Македонското Министерство за надворешни работи, преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни анти-бугарски активности во Република Северна Македонија“, усвоена денеска, на последниот ден од работата на Народното Собрание на Бугарија, не соодветствува на договорената политика за унапредување на меѓусебните односи преку заемно уважување и почитување и укажува на отсуство на волја за ...

Нашата нова креативна кампања наречена „Прима, природниот дел на домот“ започна. Можеби се прашувате зошто токму тоа име? Зошто Прима е природен избор? Има повеќе одговори! Мебелот Прима природно се вклопува во секој дом. Прима користи природни материјали во производството на висококвалитетен хрватски мебел. Мебелот Прима природно се совпаѓа со секој стил на внатрешен дизајн. Салоните на Прима се природен избор како дестинација за шопинг за ...

Литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис ги повика земјите-членки на Европската унија повеќе да не бидат домаќини на руските амбасадори. Додека растат дипломатските тензии меѓу балтичките земји и Москва поради руската инвазија на Украина, Ландсбергис им рече на новинарите за време на посетата на Рига, главниот град на соседна Летонија, дека „не е од корист да се има руски амбасадор во европска престолнина“. Руските ...

Латвија денеска се закани дека ќе ги бојкотира Олимписките игри (ОИ) 2024 година во Париз доколку на нив им биде дозволен настап на руските спортисти, кои заедно со спортистите од Белорусија се исклучени од речиси сите меѓународни натпреварувања поради руската инвазија врз Украина. Олимпискиот комитет на Латвија, кој воедно е првиот национален олимписки комитет покрај украинскиот што се закани со бојкот на ОИ, ги повика и другите земји да ...

Сите земји кои сакаат да се придружат на ЕУ треба да ги применуваат стандардите за човекови права. Тоа се очекувањата, вели евроамбасадорот Дејвид Гир, потенцирајќи дека тој процес во секоја земја кандидат го следи Советот на Европа. Во интервју за телевизија „Телма“, Гир го коментираше и внесувањето на Бугарите во Уставот. И покрај различните мислења во јавноста, вели тој, треба да се застане и да се размисли што всушност значи измената. ...

„Зелената треска“ продолжува да се шири во најблиските семејни кругови на владините функционери, а последен во низата е таткото на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, Венцислав Бочварски од Штип, управител на новоформираната фирма за производство на електрична енергија „Техно Енерџи“, објави порталот „Фактор“. Сопственик на фирмата е „Техноинвест Штип“, претпријатие кое се наоѓа на истата адреса на која живее и Венцислав ...

Во Белград почна снимањето на најновото кинематографско остварување во продукција на Телеком Србија, Кинооко филм и 100 Strong Production, кое според зборовите на креаторите е најголем проект на домашната продукција во Србија во последните 50 години. Филмот и ТВ серијата „Круна“ се најавува како музичка бајка со елементи на трилер, а режисерот Василије Никитовиќ вели дека оваа приказна за слава, успех и љубов секако ќе се издвои, како со ...

„Откако ќе завршат преговорите помеѓу СДСМ и Алијанса за Албанците ќе разговараме за останување или напуштање на владината коалиција. Ние сме за компромис и околу распределбата на ресорите“, изјави лидерот на Алтернатива – Африм Гаши, на паузата од состанокот со членството во Гостивар. Гаши напомена дека партиските органи ќе одлучат за останување или излегување од владата. Доколку Алијанса биде владин партнер и Алтернатива остане, според Гаши, ...

Руската надворешна трговија се врати на нивото на кое беше пред почетокот на војната во Украина, а санкциите кои Западот ги воведе кон Москва не го постигнаа посакуваниот ефект, пишува „Њујорк Тајмс“. Според американскиот дневен весник, компаниите на многу западни земји не ги прекинале целосно трговските врски со Русија. Како што посочуваат, неодамнешното истражување на швајцарскиот универзитет Сент Гален покажа дека помалку од девет проценти ...

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека формирањето на Заедницата на српски општини (ЗСО) во Косово не е можно бидејќи тоа е спротивно на Уставот и дека Србија е таа која треба да плати отштета за војната во 1999 година. Курти, како што пренесуваат приштинските медиуми, рекол дека Косово е мултиетничко „иако од прогласувањето на независноста, 93 отсто од населението го сочинуваат Албанци“. „Формирањето на Заедницата на српските ...

Американската фармацевтска компанија Фајзер објави дека ја завршил 2022 година со најголем приход досега, благодарение на вакцината и лековите за Ковид-19, предупредувајќи истовремено дека очекува послаб резултат оваа година поради намалените случаи на инфекција со вирусот и резервите. Приходите на Фајзер минатата година зголемени се за 23 отсто на 100,3 милијарди долари. Додека Нето добивката е зголемена за 43 проценти на 31,4 милијарди ...

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора да извршат промена на регистарските таблички со ознаката „МК“ со ознаката „NMK“. Од МВР соопштуваат дека, согласно член 27 став (1) алинеја 5 од Законот за возила („Службен весник на Република Македонија” бр. 140/08; 53/11; 123/12; 70/13; 164/13; 138/14; 154/15; 192/15; 39/16 и 161/19) и ...

Земјите-членки на Европска Унија ќе обучат дополнителни 15.000 украински војници, со што вкупниот број војници кои ќе поминат обука ќе се искачи на 30.000, соопштија неименувани извори од ЕУ. Постоечката мисија за обука почна во ноември минатата година и има за цел да обезбеди индивидуална, колективна и специјализирана обука на вооружените сили на Украина. Мисијата има за цел да ѝ помогне на украинската армија да ја одбрани својата територија и ...

Русија повторно испорачува повеќе природен гас низ Украина кон Европа по неодамнешните намалувања, соопшти денеска државната енергетска компанија Газпром. „Газпром испорачува руски гас по транзит низ територијата на Украина во обем што го потврди украинската страна на гасната компресорска станица Суџа: 29,4 милиони кубни метри на 1 февруари“, изјави портпаролот Сергеј Купријанов во Москва, пренесе ДПА. Гаспром вчера испумпа 24,2 милиони кубни ...

Потенцијалната американска испорака на ракети со долг дострел за Украина нема да „го промени текот на настаните“, а Русија продолжува со својата офанзива без оглед на цената, порача денеска Кремљ. Сепак, снабдувањето на Украина со ракети со дострел до 150 километри ќе доведе до зголемување на тензиите и зголемување на нивото на ескалација, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Тоа ќе бара дополнителни напори од нас, но тоа нема да ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.57
60%
1018

Белград

1ᴼ/0ᴼ
8.75
63%
1022

Софија

1ᴼ/0ᴼ
7.72
71%
1015

Сараево

4ᴼ/4ᴼ
8.0
66%
1013

Љубљана

5ᴼ/0ᴼ
3.09
60%
1028

Атина

11ᴼ/8ᴼ
2.06
69%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
5.66
65%
1015

Подгорица

7ᴼ/4ᴼ
7.2
33%
1019

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg