Кој друг е роден во месецот кога и сте и вие исто така, можеби сте родени со некои дури и во ист ден! Иако тоа не ни значи апсолутно ништо во животот, секогаш е забавно да се види дека некои славни личности се родени во исто време со нас, дури и ако се случи да сме родени во ист ден … топ! Во кој знак се родени некои од најпопуларните славни личности и дали го делите месецот на раѓање со некоја кул фаца? Хороскопот е забавна работа ако не го ...

Уште едно вистинско есенско уживање! Денес ви споделуваме рецепт за колач кој може совршено да се вклопи во попладневните дружења со кафе. Благодарение на јаболкото, колачот е мек и сочен и може да се пече во секаков вид калап. Потребни состојки: 250 грама бело брашно 1 кесичка прашок за пециво прстофат сол 1 јајце 100 грама шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 200 милилитри јогурт 80 милилитри сончогледово масло 1 големо јаболко цимет (околу 1/3 ...

Аналитичката компанија NordPass објави листа на лозинки кои најмногу се користеле во изминатата година. Kога ќе ја видите листата, ќе сфатите дека луѓето навистина не се труделе многу да се заштитат. Погледнете ја топ 10 листата на најкористени лозинки во 2022 година: Покрај повторувањето на броевите, популарните термини за лозинка вклучуваат термини како „Оскари“, „Тиндер“, „Бетмен“ и други. Дали ја препознавате вашата лозинка во првите 10? ...

Тежок инцидент се случил во Маџари, на железничката станица. Медиумите јавуваат дека 17 годишна девојка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во ургентниот центар, откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз. Девојката е во свесна состојба и е на одделението КАРИЛ. Според Канал 5, деовојката била качена на еден од вагоните на железничката станица Маџари каде дошло до струен удар при што се ...

Претседателот на Екваторијална Гвинеја, Теодоро Обианг Нгуема Мбасого е реизбран на функцијата со 95 отсто од гласовите на изборите одржани на 20 ноември. Неговиот син и потпретседател на земјата, Теодоро Нгуема Обианг Манге, го објави тоа на Твитер. Засега западни медиуми не можат да потврдат дали тоа тврдење е веродостојно. Победата ќе му даде на 80-годишниот Објанг шести мандат на функцијата и ќе го зацврсти неговото место како шеф на ...

Додека светските медиуми пишуваат за Ивана Нол, таа истакнува дека Катар е треба да оди у пм. Ако некој успеа да привлече големо внимание од трибините на Мундијалот, тоа е таа. Ивана Кнол е атрактивна хрватска навивачка, која странските медиуми ја прогласија за најубава девојка во Катар. Таа се појави во тесен фустан кој ги истакна сите атрибути, додека длабокото деколте ја истакна нејзината бујна биста. Ивана се пофали со видео на кое се ...

Секој шести пар во Германија е неплоден, а трендот е во пораст. Кои се причините за неплодност? Кои се најчестите методи на лекување? Што е дозволено, а што е забрането во Германија? И во Германија сè почесто се користат медицински третмани за третман на неплодност: во 1997 година по лекување на неплодност се родени над 6.500 деца, а во 2020 година повеќе од 22.200. Неплодноста може да има различни причини. Кај мажите главно е последица на ...

Британските медиуми пренесуваат дека секој трет имигрант кој илегално го минува Ла Манш и стигнува на британска територија е Албанец, јави Топ чанел. – Бројот на баратели на азил кои добиваат поддршка финансирана од парите на британските даночни обврзници за првпат достигна 100.000. Тоа го покажуваат податоците на „ Home Office”, според кои ова е бројот на имигранти кои на крајот на септември добивале помош од владата, наспроти помалку од ...

TikTok е преплавен со видеа кои промовираат трендови кои тврдат дека го подобруваат здравјето. Пиењето вода исполнета со семе од чиа, консумирање сув протеин во прав и ставање лук на носот се само дел од видеата. Има и такви кои се занимаваат со трикови за слабеење, трикови за убавина, оние опасни, небезбедни и недокажани совети. Но, еден тренд за орална хигиена, познат како чистење на јазикот или стружење, всушност може да ја подобри ...

Домаќинките знаат колку е тешко и незгодно да се чистат радијаторите, а тоа е една од причините зошто секогаш ја одложуваме оваа работа. Имајќи предвид дека греењето неодамна започна, пожелно би било темелно да се исчистат. Првиот чекор во чистењето на радијаторот е правосмукалката, со што ќе се исчисти правот од, околу и под радијаторот. Може да помогне и фен, кој ќе ја турка прашината кон подот, а потоа едноставно ќе ја исчисти со ...

Неделниот хороскоп носи големи промени и многу можности на љубовен и деловен план. Астрологот Александра Бјељац предвидува што не чека до крајот на неделата. Оваа недела ги имаме Сонцето, Венера и Меркур во Стрелец. Се враќа оптимизмот и на многу работи ќе гледаме со други очи. Полни сме со ентузијазам и желба за авантура. Овен Работа: Време е да бидете мирни и мирни на ова поле. Оваа недела ви носи задоволство и стабилизација, како и можност ...

Во Киев од денеска се очекува обилен снег, дневната и ноќната температура ќе се спуштат под нулата, а милиони луѓе во градот и околината остануваат без струја и греење, пренесуваат тамошните медиуми. Мрежниот оператор Укренегро објави дека производителите на електрична енергија можат да покријат само три четвртини од потребите на потрошувачите, поради што се воведени ограничувања и исклучувања низ целата земја. Претседателот Володимир ...

Некои луѓе многу добро ги препознаваат своите емоции и наоѓаат начин навремено да се справат со нив. Други, пак, имаат тешкотии да ја надминат нервозата. Дали сте можеби еден од оние луѓе на кои им е тешко да се справат со непријатните чувства? Можеби се повлекувате во себе или се прејадувате? Можеби претпочитате да се втурнете во дигиталниот свет и безумно да губите часови на социјалните мрежи? Едноставна техника која ќе ви помогне да се ...

Мојата енергетска визија е да бидеме европски шампиони за производство на енергија од нашето македонско сонце. Први во регионот сме според енергетска трансформација и се позиционираме како иден зелен центар на Европа – изјави премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски на граѓанската трибина во Штип. Тој додаде дека само во изминатите десет месеци, колку што е неговиот мандат, се изградени 27 мегавати фотоволтаични централни. ...

Социјалната анксиозност може негативно да се одрази врз вашето секојдневие и да ви постави ограничувања кои пак можат да бидат пречка при остварување на вашите цели и идеи. Во продолжение прочитајте ја нашата листа со совети за справување со ова психолошко нарушување. Како да се справите со социјалната анксиозност? Соочете се со вашите стравови Ова е еден од најчестите, но и најкорисните совети што можете да го добиете во врска со социјалната ...

Денеска палентата се смета за здрава храна која треба да се јаде барем еднаш во неделата. Овој вид храна е богат со масти, прости шеќери и натриум, а ќе ви даде енергија за целиот ден. Палентата е оброк кој се подготвува брзо и лесно. Може да ја јадете за ручек или вечера. Одлично се комбинира со печурки, сирење, зеленчук, босилек и слично. На YouTube каналот на The Cooking Foodie го има најдобриот рецепт за совршена, кремаста палента со ...

Докторот и дерматолог Сенди Скотнички предупредува дека пречестото миење на телото од глава до пети со сапун и вода може да доведе до разни кожни проблеми, како што се егзема, сувост и други кожни болести. Наместо тоа, таа вели дека е доволно да се фокусирате само на одредени делови од телото – пазувите, препоните и стапалата. Со неа се согласува и докторката Робин Чуткан, која објаснува дека ако го измиете целото тело со сапун, можете да ги ...

Мини амерички палачинки во комбинација со освежителен фил и овошје – идеален рецепт за освежување во летните денови. Ако не сте од оние кои сакаат тешки, чоколадни десерти, овие мини такоси се како измислени за вас. Наместо класични такоси, направете мини американски палачинки, подгответе го филот и додадете овошје по желба. Потребни состојки За палачинки (околу 12 парчиња | може да направите и палачинки по свој рецепт): 200g брашно 2 лажици ...

Благодарение на еден пензиониран провалник, сега можете да научите како овие криминалци избираат куќи за грабеж и каде бараат вредни предмети. Откако ќе ги прочитате овие совети, можеби ќе сакате да ги примените колку што е можно побрзо. 1. Наместете двојно стакло на прозорците Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби Обичните прозорци може да се скршат лесно, а крадецот може да ги разбие при првиот обид. ...

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник од Велес со привремено престојувалиште во Куманово, кој е осомничен за кривично дело – Разбојништво од член 238 став 1 од Кривичниот законик. На 20 ноември, тој со употреба на сила од друг одзел туѓ подвижен предмет со намера противправно да го присвои. Додека оштетениот се движел сам по улица во алкохолизирана состојба, осомничениот го ...

Пејачката Рита Ора, која е родена во Приштина, ќе биде дел од марките на Филателијата на Поштата на Косово. Поштенска марка со нејзиниот лик е пуштена во промет денеска, на 26 ноември, поточно нејзиниот роденден. -Повеќе од десет години на врвот на меѓународната музичка и рап сцена, таа ја користеше секоја прилика да ја промовира својата родна земја Косово, како и целиот албански народ преку својата слава, се вели во соопштението на Пошта ...

За разлика од европските земји, Турција влегува во зимата без никакви енергетски проблеми, изјави денес претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган. „Додека европските земји размислуваат како ќе презимат поради енергетската криза, ние влегуваме во зимата мирни“, рече Ердоган, пренесе ТАС С. Покрај тоа, тој ја повтори намерата на Анкара да добие пченица од Русиа за да ја преработи во брашно и бесплатно да ја испрати во сиромашните земји. ...

Тригодишно момче заедно со неговото 11 месечно братче биле пронајдени во стан во Бронкс со повеќе убоди во пределот на вратот и телото, по што биле пренесени во болница, но за жал повредите биле претешки и лекарите не можеле да ги спаси, пишуваат американските медиуми. Нивната 24-годишна мајка била однесена во полиција, а потоа пренесена во болница откако, како што пренесуваат медиумите, чудно се однесувала. Мајката не е уапсена, а таткото на ...

Скопјанец бил уапсен синоќа околу 1 часот по полноќ. -На ул.„Втора Македонска бригада“ во Скопје, на паркинг пред спортска сала, од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје бил лишен од слобода Н.Ј.(47) од Скопје, затоа тоа што кај него биле пронајдени и одземени прашкаста материја и пиштол „берета“ за кој не поседувал дозвола, информира МВР. По документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна ...

Синот на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, Адам Кадиров, носи часовник вреден речиси 1,5 милиони долари. Часовникот Audemars Piquet од колекцијата Royal Oak, виден на раката на Адам Кадиров, беше идентификуван од страна на истражителот на Антикорупциската агенција Олег Јемељанов. Часовникот е обложен со дијаманти. Претходно Рамзан Кадиров во медиумите објави дека неговите малолетни синови Ахмат, Ели и Адам биле испратени на делови на фронтот ...

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун повторно зборуваше придружуван од својата ќерка и јавно објави дека главната цел на неговата земја е да стане најмоќната нуклеарна сила во светот. Оваа изјава беше дадена на церемонијата за промоција на офицерите вклучени во неодамнешното лансирање на интерконтиненталната балистичка ракета Хвасонг-17, кога тој присуствуваше на лансирањето на таа ракета на 18 ноември. „Изградбата на нуклеарна сила служи за ...

На Инстаграм настана вистински хаос кога луѓето забележаа дека се избришани сите објави на пејачката Џенифер Лопез. Латино дивата профилната слика ја замени со црна позадина, а многумина беа загрижени. Иако луѓето мислеа дека некој и го хакнал профилот или дека нешто се случило, Лопез откри за што се работи. вака изгледаше профилот на Џенифер Лопез Лопез ги затвори социјалните мрежи на 24 часа за да ја објави својата голема вест, објавувањето ...

Подгответе штрудла со нутела и лешници за вистинско уживање со секој залак. Состојки: 1 квасец 250 мл. вода 250 мл. млеко 2 лажички сол 250 гр. путер или маргарин 3 жолчки 900 гр. брашно 300 гр. нутела 150 гр. лешници Подготовка: Квасецот ставете го да стаса. Во сад истурете го квасецот, додадете ги жолчките, растопениот путер, солта и млаката вода, па постепено додавајте го брашното и замесете меко тесто. Оставете го тестото да стаса, ...

Честопати се чини дека луѓето ја бараат љубовта и стануваат очајни доколку не успеат да ја пронајдат. Сепак, дали знаевте дека е поверојатно да ја пронајдете кога најмалку очекувате? Еве зошто е тоа така. Наместо да ја барате, оставете ја љубовта да ве пронајде вас! Престанете да ги оценувате новите познанства како „потенцијални“ партнери Никој не сака да чувствува дека го оценуваат како потенцијален животен партнер, особено на првиот ...

Понекогаш, вашето ментално расположение може во голема мера да зависи од енергијата во вашиот дом. Фенг шуи, древната кинеска уметност за уредување на просторот, се состои од одредени правила и упатства за воспоставување на поволен проток на енергија во домот. Во продолжение прочитајте кои 5 работи треба да ги направите во вашиот дом за тој да биде исполнет со повеќе среќа и позитивни вибрации во 2023 година. Фенг шуи совети: Што треба да ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
1.54
93%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

10ᴼ/6ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg