Дваесет и шестгодишен стружанец е тешко повреден откако со мотоцикл излетал од патот Струга-Дебар. „Вчера во 21.20 часот во ОВР Струга, пријавено е дека на регионалниот пат Струга-Дебар, во близина на Струга, мотоцикл „кавасаки” со струшки регистарски ознаки, управуван од В.М.(26) од Струга, излетал од патот. Во несреќата, мотоциклистот се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница во Струга“, информираат од МВР. Увид на ...

Тргувал со влијание и ветувал олеснителни околности во судска постапка па услугите си ги наплатил 10.000 евра. Криминалитсичката полицијата на МВР и Одделот за борба против организиран криминал, попладнево уапси судија на Врховен Судија. Неофицијално, станува збор за Наќе Георгиев, сомнежот е дека тој ветувал олеснителни мерки во судската постапка која се води против екс градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев кој беше повторно уапсен овој ...

СВР Тетово информира дека вчервечер (19 мај) во 23.50 часот во Добридол, полициски службеници од Полициското Одделение Галате ги лишиле од слобода 44-годишниот М.Д. од Добридол и 42-годишната Ј.Т. од Струмица, со привремен престој во Гостивар, затоа што околу 22.00 часот во домот на М.Д. го нарушиле јавниот ред и мир со меѓусебна физичка пресметка. Тие се задржани во полициска станица и против нив ќе следуваат соодветни поднесоци, извести ...

Надворешна канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Х.Г.(41) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „овозможување на употреба на наркотични дроги“ и „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“. На 14.04.2023, полициски службеници го затекнале пријавениот со уште едно лице при користење наркотични дроги, а при преглед на ...

Во загрижувачки развој на настаните, Основното јавно обвинителство Велес покрена правна постапка против жител на село Раштани, осомничен за семејно насилство. Поединецот е обвинет за загрозување на безбедноста, согласно член 144 од Кривичниот законик, по вознемирувачки инцидент со закани кон членови на семејството. Семејно насилство Осомничениот, додека бил вклучен во домашна расправија, наводно упатил сериозна закана по животот на неговиот ...

На 19.05.2024 во 23.20 часот на улица „Ирина Мирка Гинова“ во Охрид, полициски службеници од СВР Охрид лишија од слобода 36 годишно лице од Охрид. Тој бил затекнат при извршување кражба во продажен објект на истата улица, при што одзел повеќе производи. Одземеното е пронајдено и вратено на сопственикот. Лицето е здржано во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава, велат од СВР ...

Педесет и двегодишен Турчин е приведен вчера на Деве Баир. „Вчера во 16.30 часот на Граничниот премин Деве Баир, полициски службеници го лишиле од слобода У.Б.(52) од Република Турција, затоа што при извршена пасошка контрола било констатирано дека приложил фалсификувана меѓународна зелена карта за возилото кое го управувал“, информираат од МВР. Тој бил предаден на полициски службеници од Полициската станица Крива Паланка за понатамошна ...

35-годишен кумановец е тешко повреден откако со мултикултиватор се судрил со „голф“ на крстосница во Куманово. - На 19.05.2024 околу 20.10 часот во СВР Куманово било пријавено дека на крстосница од бул.„Октомвриска револуција“, ул.„Ѓорче Петров“ и ул.„Иво Лола Рибар“ во Куманово се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фолксваген голф“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ч.С.(63) и мотокултиватор управуван од Ф.С.(35), ...

20 часа - МИА - +1

Скопје, 19 мај 2024 (МИА) - На 18/19.05.2024 во периодот од 22.00 до 04.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени сообраќајни контроли. Притоа, полициските службеници затекнале 11 возачи кои управувале моторни возила под дејство на алкохол (Охрид-02, Струга-03, Кичево-05, Дебар-01). Тие, веднаш се исклучени од сообраќај, одземени им се возачките документи и поднесени им се соодветни платни налози. На 19.05.2024 во 02.15 часот ...

На 19.05.2024 во 22.00 часот во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода Б.С.(27) и Д.Д.(22), двајцата од Прилеп. -Тие биле затекнати при извршување на „тешка кражба“ од плац на правно лице од Прилеп. Притоа, тие физички нападнале полициски службеник кој не бил на работа, а го пријавил настанот, информира МВР. Тие биле задржани во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе следува соодветна ...

Едно лице го загуби животот, а друго е повредено откако се здобиле со повреди при извршување работни задачи во хотел во Штип. Од МВР денеска информираат дека во 16:24 часот во штипската полиција е пријавено дека во хотел, при извршување на работни задачи, со тешки телесни повреди се здобиле В.П.(71) и Т.О.(56), двајцата од Штип. -Тие биле пренесени во Клиничка болница Штип, каде што В.П. им подлегнал на повредите. Увид извршиле полициски ...

На 18.05.2024 во 21.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на регионален пат за ХЕЦ Козјак, скопско, се случила сообраќајна несреќа помеѓу товарно возило „ивеко“ со скопски регистарски ознаки, управувано од К.М.(42) од с.Дражилово, општина Сопиште и мотокултиватор управуван од Н.С.(35) од с.Батинци, скопско. -Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот од мотокултиваторот Р.Б.(57) од с.Батинци, возачот Н.С. се здобил со ...

Во Полициска станица Гостивар денеска во 02:40 часот била пријавена сообраќајна несреќа на ул.„Илинденска“ во Гостивар. Сообраќајката се случила помеѓу патничко возило „ауди“ со национална ознака на Чешка Република, управувано од Г.Н.(32) од Гостивар и патничко возило „фолксваген голф“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од А.И.(25) од Житоше, прилепско, по што удриле во три паркирани патнички возила „сеат“, „цитроен“ и „фолксваген“. -Во ...

На 19.05.2024 во 00.20 часот на ул. „Охридска“ во Битола, полициски службеници од СВР Битола лишиле од слобода 36 годишник од Битола. Тој бил баран по централна потерница врз основа на наредба од Основен Суд Битола за издржување казна затвор од една година за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“ по член 215 од Кривичниот законик. Лицето било спроведено во ...

Седум лица се повредени во тешката сообраќајна несреќа која синоќа се случи на улица „Водњанска“, пред влезот на Клиничкиот центар. Од МВР денеска излегоа со подетални информации за сообраќајката во која учествувале четири автомобили, од кои два биле паркирани. -Сообраќајната несреќа се случила помеѓу автомобил „БМВ“ со скопски регистарски ознаки управуван од М.М.(45) од Скопје, автомобил „Ауди“ со скопски регистарски ознаки управуван од ...

Тешка сообраќајна несреќа вечерва се случи на булеварот „Мајка Тереза“, пред влезот на Клиничкиот центар. Според информациите на Курир од терен, во несреќата учествувале неколку возила. Неофицијално, судирот се случил меѓу два автомобили, по што оштетени биле и паркирани возила. Првично и неофицијално, неколку лица се пожалиле на полесни повреди, но засега нема официјална потврда. Од МВР за Курир првично потврдија дека е пријавена сообраќајна ...

Во делчевското село Вирче пронајдена е стара неексплодирана граната. Случајот е пријавен од жител на селото кој експлозивната направа ја пронашол во својот двор. -Во Пoлициската станица Делчево, А.М.(60) од с.Вирче, делчевско, на 17.05.2024 во 19.50 часот пријавил дека при извршување градежни работи во неговиот двор пронашол една стара неексплодирана граната, се вели во информацијата од делчевската полиција. Гранатата по извршениот увид била ...

Трагедија во Охрид почина деветмесечно машко бебе Трагедија во Охрид почина деветмесечно машко бебе.Во текот на вчерашниот ден во раните утрински часови било донесено во Итната медицинска помош во бесознание но веднаш потоа било препратено во оделението за анестезиологија во општата болница во Охрид за докторите да пробаат негова реанимација но и покрај нивните обиди не успеале бебето да го вратат во живот.Настанот го потврди оортпаролот на ...

На 18.05.2024 во 01.00 часот во СВР Битола било пријавено дека на ул. „8 Септември“ во Битола се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „опел“ со битолски регистарски ознаки, управувано од 54 годишник од село Долно Српци, битолско и патничко возило „хјундаи“ со битолски регистарски ознаки, управувано од 57 годишник од Битола. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на „хјундаи“, констатирани во Клиничка болница ...

На 18.05.2024 во 00.35 часот во Полициската станица Велес, Д.Д.(38) од Велес пријавила дека на улица „Љубљанска“ во Велес била касната од куче скитник. На 17.05.2024 во 23.10 часот во ОВР Гостивар, Х.Ш.А.(38) од Гостивар пријавила дека на улица ,,Живко Брајковски” во Гостивар, нејзиниот малолетен син бил каснат од куче скитник. На 17.05.2024 во 17.20 часот во Полициска станица Гази Баба во Скопје, М.А.(44) од Скопје пријавил дека на ...

Вчера во 12.20 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода Љ.Ѓ.(46) од Струмица. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени кафеава прашкаста материја, црна прашкаста материја, марихуана, бела прашкаста материја, бела грутчеста материја и други предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривично дело. Лицето било задржано во полициска станица и по целосно ...

Полицијата уапси велешанец кој се барал за затворска казна поради кражба на струја. - На 17.05.2024 во 16.00 часот во Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода лице Е.Р (44) од Велес. Тој бил баран по централна потерница врз основа на судска наредба за издржување на затворска казна за сторено кривично дело „кражба на електрична енергија, топлинска енергија или природен гас“ по член 235-а од Кривичниот законик, известија од ...

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во координација со Одделот за криминалистичка полиција поднесе кривична пријава против И. М. (41) од село Буковиќ, општина Сарај, аналитичар во СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела измама по член 247 од Кривичниот законик, а Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка. Како што информира ...

Вкупно 123 мерки се изречени во текот на вчерашниот ден на територија на Град Скопје во контролите во областа на сообраќајот. Како што информираат од МВР, 21 санкција е за возење без возачка дозвола, девет мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), седум санкции за користење мобилен телефон при возење. Изречени се пет мерки за некористење сигурносен појас, пет санкции за возење под дејство на алкохол… Од полицијата известуваат дека ...

44-годишник од Велес се повредеил на работното место. - На 16.05.2024 во 13.04 часот во СВР Скопје, од Комплекс клиники „Мајка Тереза“ Скопје било пријавено дека кај нив со тешка телесна повреда бил донесен З.Ѓ.(44) од Велес. Според пријавеното, тој се здобил со повредата при извршување работни задачи во приватна фирма на подрачјето на Ѓорче Петров, информираа од полицијата. Полициски службеници од СВР Скопје излегле на местото, а за настанот ...

На 16.05.2024 година во 12.30 часот, 76-годишна прилепчанка во Подрачниот управен суд Прилеп пријавила дека и биле одземени 380.000 денари. Оваа телефонска измама ја извршил човек кој се претставувал како полициски инспектор и вклучувал измислена приказна за сообраќајна несреќа. Телефонска измама и деталите Според извештајот, инцидентот започнал на 15 мај 2024 година, кога жртвата добила телефонски повик од човек кој тврдел дека е полициски ...

Едно лице се здобило со тешки телесни повреди откако српско возило излетало од автопатот Неготино – Демир Капија, информираат попладнево од Секторот за внатрешни работи – Велес. – Изутринава во 05.20 часот било пријавено дека на автопатот Неготино – Демир Капија, патничко возило „рено“ со српски национални ознаки, управувано од А.Ц., на возраст од 47 години од Република Србија, излетало од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил ...

Македонската јавност не знае многу за екстрадираниот Бесим Красниќи кој од утрово е во главниот град на Македонија. 44 годишниот Бесим Красниќи утрово е екстрадиран од Косово во Македонија, потврдија од Министерството за внатрешни работи. „Страв и трепет во скопско“ Агим Красниќи, Бесим Красниќи, Сехат Рамадани и Фадиљ Точи биле уапсени во Урошевац. Станува збор за луѓе од кондовската група која долго време беше страв и трепет во скопско. Треба ...

Денеска (17.05.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал – Сектор за криминалистички истраги – Единица за недозволена трговија со дрога до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против три лица од Кавадарци и Неготино, поради постоење на основи на сомнение дека сториле кривичното дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни ...

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека денеска полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР и Единицата за интервентна полиција на СВР Скопје го завршија процесот на екстрадиција од Косово во Република Северна Македонија на Бесим Красниќи (44), кој се бараше со меѓународна потерница по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување на казна затвор за сторени кривични дела разбојништво, ...

Скопје

20ᴼ/20ᴼ
2.06
73%
1014

Белград

20ᴼ/20ᴼ
8.23
67%
1009

Софија

19ᴼ/15ᴼ
6.69
63%
1019

Сараево

18ᴼ/18ᴼ
4.17
67%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
3.09
92%
998

Атина

27ᴼ/22ᴼ
1.34
56%
1013

Тирана

24ᴼ/24ᴼ
1.03
69%
1009

Подгорица

22ᴼ/22ᴼ
0.0
64%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $