Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова ангажирала тројца надворешни советници како дел од својот претседателски кабинет. Нивните имиња се уште не се објавени на официјалната интернет-страница на претседателката, иако помина повеќе од еден месец откако таа е на функцијата. На барање на БИРН, претседателскиот кабинет ги соопшти имињата на советниците. Сиљановска-Давкова го ангажирала Жидас Даскаловски, професор по управување со човечки и ...

Пред две лета, Српската православна црква (СПЦ) го призна постоењето на МПЦ и со томос ја изедначи на себе, ставајќи крај на повеќедеценискиот спор. Владееше уверување дека Вселенската патријаршија, со симнувањето на шизмата (отпадништво од црковната заедница) и српската црква со томосот, го расчистиле патот, православниот свет целосно да ги прифати Македонската православна црква и нејзините следбеници. Оттаму изненадување е благ збор за да се ...

Ги покриваат очите и низ кисела насмевка на совршен англиски велат „cringe“ сакајќи да објаснат некаква непријатност. Со израз на лицето што доловува гадење изговараат „brother ew“, а наместо „улав/а“, го користат терминот „delulu“ (од англиското „delusional“). Овие англиски зборови се дел од секојдневниот речник на тинејџерите или оние што се неколку години постари. Дел од изразиве поттекнуваат од филмови и од видеа каде што некој актер или ...

Чести доцнења на работа или на училиште, автобуси што не го следат возниот ред, гужви и турканици – вака изгледа скопскиот јавен превоз, кој на десетици илјади жители на главниот град им е единствен избор за да стигнат до посакуваната дестинација. БИРН сака да ги слушне вашите искуства со скопскиот јавен превоз, а целта на овој прашалник е да дознаеме кои се најпроблематичните линии, со какви проблеми се соочувате и колкумина од вас можеби веќе ...

Без никаква јавна дебата, а само врз основа на партиското изборно ветување, за помалку од 24 часа, во Собранието по скратена постапка беа изгласани измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа. Со нив ќе се формираат нови министерства, а некои ќе се спојат. На ваквиот брз потег на мандатарот Христијан Мицкоски, кој како пратеник e и предлагач на измените, веднаш реагираа од Платформата на граѓански организации за ...

Идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ планира предметите македонски јазик, историја, географија, музичка и ликовна уметност законски да ги заштити „од идно уништување или од своеволна ненаучна интерпретација“. Барем така е напишано во нивната партиска програма „Платформа 1198“. Во неа, овие предмети се наречени „предмети од национално значење“, но нема никакво објаснување што се подразбира под силните термини, како своеволна и ненаучна ...

Продолжува да се гради спорната 17-катница наречена „Рубик тауер“ близу Воената болница во Скопје, иако дел од надлежните и активистите се убедени дека пред повеќе од три месеци се создадоа нови услови поради кои треба да сопрат багерите и да стивнат дупчалките. Конзерваторскиот центар го поништи своето првично позитивно решение врз кое се базира градежната дозвола, а минатата недела објави ново и негативно мислење. Меѓутоа, Општина Карпош не ја ...

Етиката ретко e тема во јавноста, а уште помалку етиката во политиката, иако таа е лакмус тест за демократскиот стандард и за зрелоста на политичките актери во една држава. Форумот за разумни политики преку својот Извештај за изборната етика, што се објави денеска, го анализираше однесувањето на политичарите во предизборието токму од етички аспект. Извештајот покажа дека политичарите во јавните обраќања неретко користеле говор на омраза и лични ...

Во докторската канцеларија, додека закажувал операција, докторот од болница во внатрешноста на земјава, ја кажал својата тарифа. „100 евра… мора. За ножето“. Неколку месеци подоцна, била потребна уште една хируршка интервенција. Tриејќи со трите прсти на раката, овојпат докторот побарал 150 евра, пари што завршиле директно во неговиот џеб. Пациентот, кој со БИРН го сподели своето искуство, беше меѓу неколкуте стотици граѓани што одговорија на ...

Донесувањето на законските измени што ја регулираат работата на финансиските друштва го намали бројот на пријави кај народниот правобранител, но, според Насер Зибери, првиот човек во институцијата, сè уште има простор за злоупотреби. Правобранителот побарал целосно да се тргне можноста за електронско аплицирање за брзи кредити, бидејќи така најчесто се правеле злоупотреби со кражба на идентитетот, но ова барање не било прифатено. Задоволен е што ...

Тезата за поделба на медиумите на „наши“ и „ваши“ постојано лебди над македонската медиумска сцена, а голем дел од јавните гласила често се соочуваат со етикетирање дека се наклонети кон една или кон друга политичка опција. Овие етикети најчесто се лепат врз основа на известувањето, изборот на гости во емисиите или според други содржински критериуми. Но, има и ситуации кога медиумско-партиските спреги не се прашање на впечаток, туку стануваат ...

СДСМ е во потрага по целосен организациски ремонт и нов имиџ по најтешкиот изборен пораз што го доживеа партијата, со освоени одвај над 150 илјади гласови и 18 пратенички места. Овој процес почна со оставки на сите партиски функционери, на чело со лидерот Димитар Ковачевски. Се очекува, дел од овие функционери да се обидат да дојдат до лидерската позиција, верувајќи дека можат да ги донесат очекуваните промени. Потпретседателот во оставка, ...

Ефектот од стратешките тужби против учеството на јавноста, или ткн. SLAPP тужби, е застрашувачки, вели извршниот директор на Здружението на новинари на Македонија, Драган Секуловски. Тој во видео интервју за БИРН забележува дека овие тужби не се проблематични само за новинарите, кои се најчеста мета, туку и за целата јавност, бидејќи ѝ се ускратува правото да знае повеќе. „Бројките во Македонија се релативно ниски во споредба со другите земји во ...

„Може да поминам заедно со вас? Се плашам да одам долу сама“, ни рече една дваесетгодишна девојка додека се симнувавме по скалите на подземниот пешачки премин кај хотелот „Континентал“. Овој премин е изграден пред повеќе од 50 години и е замислен да функционира самоодржливо, односно со изнајмувањето или со продажбата на локалите во него да се покриваат трошоците за неговото одржување, а сопствениците да се грижат за хигиената и за светлото ...

Постизборната коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ е сè поверојатна, впрочем желба за тоа има на двете страни. Меѓутоа, неизвесно е што ќе договорат потенцијалните коалициски партнери околу темите за кои во предизборието имаа различни, па дури и спротивставени ставови, како што се внесувањето на бугарската етничка заедница во Уставот, замената на терминот „јазикот што го зборуваат 20 проценти од граѓаните“ во Уставот со „албански јазик“ и ...

Македонците и Босанците се најнезадоволни од состојбата во своите земји, покажува најновата анкета на ИРИ, во која се опфатени граѓаните на сите шест земји од Западен Балкан. Над 70 отсто од испитаниците во двете земји рекле дека работите се движат во погрешна насока. Единствената друга земја што се движи во погрешна насока, според 52 отсто од испитаниците, е Албанија. Тоа чувство на недоверба e особено доминантно во одговорите за довербата во ...

Сознанието дека многу девојчиња во Арачиново не одат на училиште за време на менструалниот циклус бидејќи немаат пари за влошки, било поразително за Наташа Доковска, основачка на организацијата „Новинари за човекови права“. До информацијата дошла сосема случајно, кога при посета на селото наишла на баба и нејзините внуки, кои седеле дома во време кога децата треба да бидат на училиште. „Нема како (да одат), имаат добиено“, бил одговорот од ...

Контурите на обемот на поразот на СДСМ се навестија уште по завршувањето на гласањето според невообичаено празното седиште на партијата и видливата отсутност на многу познати ликови. Иако светла допираа од сите прозорци на стаклената зграда, ниту во прес-салата, ниту во дворот немаше големи групи поддржувачи или членови. Сѐ до обраќањето на Димитар Ковачевски. Кога тој излезе на партиската говорница да го потврди историски најлошиот резултат за ...

„Три наспроти еден“. Со кого и да зборувавме во Белата палата вчера, сите го потенцираа изборниот резултат меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ од гласањето на парламентарните избори. Отсуствуваше вообичаената неизвесност во прес-центарот. Недостасуваа кусите анализи и прогнозите врз база на гласовите што партијата ги освоила во Чешиново, Сопиште или во избирачкото место каде што гласа лидерот на противничката партија. Селфи со претседателката | Фото: БИРН ...

Тенди, маси, кафиња и тивки, но расположени луѓе. Однадвор седиштето на движењето ЗНАМ на булеварот Климент Охридски во центарот на Скопје изгледа како кафуле. Само големиот неонски знак открива дека, сепак, станува збор за политичка организација. Од неговата јужна страна ѕирка билбордот со реклама на ВМРО-ДПМНЕ, од северната има билборд на ГРОМ, а преку улицата целиот ѕид на една зграда е покриен со кандидатите на СДСМ. Штабот е во средината, ...

Според првичните резултати од Државната изборна комисија, од обработени над 94 проценти од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ по седум години во опозиција се враќа на власт. Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освоила 59 мандати, СДСМ 18, ДУИ 19, коалицијата Вреди добила 13 пратенички мандати, Левица шест мандати, додека партијата ЗНАМ освои пет мандати. Кандидатката што ја поддржа ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова ќе биде првата претседателка на ...

Палета мерки за загадениот воздух, интензивно пошумување насекаде, решавање на горливото прашање со депониите, олеснувања за електрични возила, зелени субвенции за енергетски ефикасни домаќинства и јавни објекти и струја од обновливи извори. Овие се клучните ветувања од областа на животната средина на партиите што имаат најголеми шанси да влезат во Собранието, според резултатите на своите кандидати во првиот круг од претседателските избори. ...

Во партиските програми може да се прочитаат илјадници ветувања, за економски раст, за борба против корупцијата, за субвенции, за реформи во различни области. Но, никој не кажува како ќе се реализираат тие. Така е и со уставните измени за внесувањето на Бугарите во Уставот, што е услов за македонските европски интеграции. Тие што се обврзуваат на брзи уставни измени, немаат решение како би го обезбедиле потребното двотретинско мнозинство. Оние, ...

Речиси нема поголем трговски синџир во земјава, од супермаркети до специјализирани продавници што не го прославиле својот „роденден“ со доделување вредни подароци. За да ги добијат оние што ќе им го честитаат преку социјалните мрежи, ќе треба да пополнат формулар со сите основни податоци, понекогаш дури и со банкарските сметки. Овие лажни наградни игри со измислени роденденски прослави на познати фирми со препознатливи логоа се најчест вид обиди ...

Едни плашат гласачи со тоа дека ако дојдат другите ќе добијат заробени медиуми, други ветуваат нивна слобода, трети вадат стари идеи за десоросоизација, но повеќето од партиите се согласни дека на земјава ѝ требаат слободни медиуми, реформирана МРТВ и позадоволни медиумски работници. Барем таков е впечатокот од изборните програми со кои го бараат гласот на граѓаните на претстојните парламентарни избори. Четири од шесте најголеми партии и ...

Зголемена пензија за 5.000 денари или зимски регрес за пензионери од 6.000 денари? По 1.000 денари за секое прваче или од 250 до 750 евра за секое новородено дете? Или, можеби, бебешки пакет за новороденчиња, а 1.000 денари месечно за секое дете до 18 години? По 200 евра за прво вработување на младите до 26 години или ослободување од данок за нововработените до 29 години? Ова се само дел од ветувањата во предизборните програми на политичките ...

За ниските плати на новинарите, бизнис и политичките влијанија, потребата од внимателна регулација на порталите и за новинарите од внатрешноста, кои се во борба за егзистенција, во видеоинтервју за БИРН зборува Перо Момировски, новинар и активен член на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). Момировски, во интервјуто, говори и за важноста од синдикално здружување во новинарската фела. Повод за разговорот, освен 1 Мај, ...

Ветувања напишани со големи или здебелени букви и извичници. Кога изборните програми би биле преточени во политички говори на митинзите, токму деловите поврзани со корупција би биле изговорени со високи тонови. На овие парламентарни избори, шесте главни програми се напишани на над 700 страници. Половина од нив се на најголемите партиски играчи, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Ако од програмите се „исчистат“ наративите и кованиците како „нула корупција“, ...

Жени се носители само на три од вкупно 24 изборни листи на најголемите предизборни коалиции. Тие се на врвот на две од шесте листи на коалицијата предводена од СДСМ и на една од ВМРО-ДПМНЕ, додека во албанскиот блок жените се поместени дури на третото место. Нешто повисокиот просек од четвртина жени носителки, всушност, го креваат помалите партии, од кои повеќето имаат слаби шанси да влезат во парламентот. Додека првиот круг од претседателските ...

Ни најголемите оптимисти кај опозициската партија не предвидоа ваков убедлив резултат, веројатно исто како што и најпесимистичките сценарија на власта не предвидоа ваков пораз. ВМРО-ДПМНЕ очекуваше голем успех на нивната кандидатка за претседател Гордана Сиљановска Давкова, но не и двојна разлика ниту пак ваков драматичен пораз на Стево Пендаровски. Казната за владеењето на СДСМ му беше испорачана на Пендаровски, преку огромен пад на гласовите. ...

Скопје

36ᴼ/36ᴼ
2.06
28%
1016

Белград

36ᴼ/33ᴼ
3.6
40%
1015

Софија

32ᴼ/31ᴼ
2.57
31%
1019

Сараево

35ᴼ/35ᴼ
2.77
24%
1016

Љубљана

31ᴼ/30ᴼ
5.66
46%
1016

Атина

35ᴼ/33ᴼ
7.72
23%
1013

Тирана

34ᴼ/34ᴼ
2.57
41%
1016

Подгорица

35ᴼ/29ᴼ
2.06
23%
1015
Currency

61.6298

Currency

57.3887

Currency

72.8955

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733