Еурофарм Пелистер – Пролет (32:21) Ракометарите на Еурофарм Пелистер во Битола лесно ја победија екипата на Пролет која ја предводеше тренерот Александар Јовиќ, во натпревар од групата “Б“, преку голема голема надмоќност и ја впишаа дванаесеттата победа оваа сезона. Пролет беше рамноправен противник само во воведните десет минути, а потоа следуваше целосна доминација на шампионот, на полувреме заврши 18:12.“Пелистерци“ со ист стил продолжија и ...

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Битола денес со марш по Широк Сокак се приклучи во кампањата “Активизам против насилство врз жените и девојчињата“, заеедно со Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ Демир Хисар, Ресен, Новаци, Могила.Во маршот на Унијата на жени се приклучија и градоначалникот на Битола – Тони Коњановски, пратеничкиот од Битола во парламентот – Олга Лозановска и Силвана Ангелевска, претсефателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ – Пеце Милевски, ...

Победа – Пелистер 0:2 (о:1) Во рамките на 14. коло од Втората фудбалска лига на Македонија во Прилеп се одифра пелагониското дерби помеѓу Пелистер од Битола и домаќинот Победа. Победник е Пелистер кој со нови три бода ја продолжува борбата за пласман во Првата лига. Пелистер поведе 0:1 со голот на Бојан Спиркоски во 40. минута, а Јованчо Трајковски во 74. минута ги постави конечните 0:2. Пелистер со овие три нови бода се наоѓа на третото место ...

Граѓанската иницијатива “Зелен Баир“ од Битола заедно со невладината организација “ЦЕРИ“ од Битола, утре, недела, на 3 декември, од 11:00 до 13:00 ја организира петтата по ред акција за пошумување на ридот над “Баир“, над месноста Кркардаш. -Во овогодинешната акција ќе треба да засадиме повеќе од 800 зимзелени садници од црн бор и помошта од сите битолчани ни е повеќе од потребна. Зборно место за вклучување во акцијата е платото над црквата ...

Синоќа пред полна сала публика, во Центарот за култура од Битола, Битолскиот дувачки оркестар го одржа големиот концерт насловен “LATIN JAZZ GROOVES -Big Band Edition“. Битолскиот дувачки оркестар настапи под диригентстви на Марјан Бакресвски.На репертоарот имаа голем број на популарни светски хитови меѓу кои и македонски евергрини во латино ритам.Покрај во изедбите на дувачкиот оркестар битолската публика уживаше во изведбите на Бојан Стојков, ...

Од д-р Васил Чипуровски добиваме и стручни медицински информации за многу интернистички заболувања и нивно откривање и понатамошно третирање. За истите постои голема заинтересираност. Овој пат д-р Васил Чипуровски зборува за хроничен панкреатитис, за што вели: -Хроничен панкреатитис е хроничнен инфламаторен процес на панкреасот кој се карактеризира со иреверзибилни морфолошки промени. Хроничниот панкреатитис е два пати почест кај мажите во ...

На 01.12.2023 во 21.30 часот, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп привеле 53 годишник од Прилеп. При преглед на автобус со битолски регистарски ознаки, кој сообраќал на релација Скопје – Битола, со кој патувал приведениот, во неговата торба биле пронајдени 45 шишенца со метадон. По документирање на настанот ќе следува соодветна пријава. На 01.12.2023 во 16.06 часот во СВР Битола било пријавено дека на ул. „Борис Буџевски“ настанал ...

Денес, сабота, 2 декември, во Битола според прогнозите на метеоролозите на Управата за хидрометеоролошки работи, времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и релативно топло. Ќе дува умерен ветер од јужен правец. Температурата во Битола до 18 степени. Утре, недела, 3 декември, во Битола времето ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд. Претпладне ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец, од пладне ќе го промени ...

Сите екипи на ЈКП Водовод“ од Битола се на терен на улицата “Стив Наумов“ во центарот на Битола каде има голем дефект на главна водоводна цевка Ф-600.-Сите екипи се на терен и работат на санирање на големиот дефект на главна цевка, која е главна артерија на Битола во водоснадувањето. Гледате тука се сите екипи, се работи, тука е градоначалникот Тони Коњановски, на самото место. Според она што е сработено до сега битолчани кои немаат ...

Во Државното музичко училиште во Битола, во новот објект, беше спроведена симулација на пожар во објектот.Се започна со дојавата за пожарот во противпожарната единица во Битола, кои дојдоа на самото место по неколку минути, а во меѓувреме започна евакуацијата на учениците од училниците.“Брзата помош“ која дојде во рекордно време ги згрижи повредените и им даде прва помош, го транспортира до здравствената установа.На настанот присуствуваа сите ...

ЈКП “Водовод“ од Битола ги известува граѓаните дека при изведба на градежни активности, од страна нa изведувачот “Стентон Градба“, предизвикан е дефект на водоводната мрежа на ул. “Стив Наумов“ (потег од ул. “Климент Охридски“ до ул. “Нико Фундали“). Екипите на ЈКП “Водовод“ – Битола се на терен и работат на побрзо отстранување на дефектот. Поради дефектот кој што настана на ул. “Стив Наумов“, со прекинато водоснабдување ќе бидат корисниците од ...

Ни доаѓаат празници… зимските празници и слави. Велат дека не случајно во овие зимски месеци кога нама доволно сонце и светлина, уште многу одамна започнале традиции на слави, на некој начин да се надминат негативните чувства на т.н зимска депресивност. Со вкусна храна и слатките задоволства кои влијаат позитивно на расположението.Кафе слаткарниците “ГТ“ подготвено за празниците кои ни се ближат. Слатки изненадувања за периодот кој доаѓа. Голем ...

Киелце – Еурофарм Пелистер 35:25 Екипата на Еурофарм Пелистер од Битола остана без бодови во Лигата на шампионите и по девет одиграни натпревари, загуби на гости кај Киелце, во Полска, со резултата 35:25. Во салата во Килеце беа и битолските навивачи дел од навивачката група “Чкембари“. “Пелистерци“ во отворањето на натпреварот имаа 3:3, а Киелце дојде до 6:3, а потоа и до 9:5. Еурофарм Пелистер намали на 15:12 во 25. минута, но на полувреме ...

Во просториите на НУ „Завод и музеј“ – Битола се одржува работилницата насловена како: „Музеите кои значат – Постојани музејски поставки и работа со посетители“. Оваа работилница е прва од ваков вид која се одржува кај нас и има за цел да стави акцент на постојаните музејски поставки како еден од главните ресурси со кои располагаат музеите и основна комуникациска алатка со која тие комуницираат со публиката.На работилницаат покрај стручните ...

Денес во Офицерски дома во Битола за одржа јавна панел дискусија со слоган “Заштити се! “ Зборувај гласно! со која Општина Битола, уште еднаш потврди дека локаната самоурава води посебна грижа за родовиот аспект во имплементацијата на програмите, како и за еднаквите можности на сите граѓани, и активно се вклучи во Кампањата која се спроведува на глобално ниво. На јавната панел дискусија со слоган “Заштити се! “ Зборувај гласно! како говорници ...

Во Македонското научно друштво Битола беше промовирана книгата “Идејните основи на борбата за македонска национална држава 1941-1944“ на авторот проф. д-р Александар Литовски од Институтот за национална историја.Претседателката на МНД Битола прпф. д-р Невена Груевска ја позрави идејата промоцијата на највоната книга да биде во нивните простории и рече дека станува збор за вредно издание на авторот Литовски, кој е член на МНД Битола во ...

Денес националниот парк “Пелистер“ од Битола одбележува 75 години од прогласувањето за прв национален парк во поранешна Југославија. Одбележувањето со отворање на изложбата на “Убавините на Пелистер“ од Петар Ставрев, која е поставена во фоајето на Центарот за култура од Битола.На одбележувањето на денот на националниот парк “Пелистер“ директорот на националниот парк Пелистер, Малиќ Шемшедини рече:-Во соработка со вработените и господинот се ...

Во денешно време, поради намалената физичка активност кај луѓето, доаѓа до задржување на отровите во телото и таложење на масти, кои едноставно го деформираат телото и прават деструкција на самата физичка форма на луѓето. Со правилна и балансирана исхрана можеме да постигнеме телесна форма, која дава олеснителни околности на нашето тело. Поради многу непроверени информации во пракса, многумина прават грешка и се придржуваат кон одредени диети ...

Еурофарм Пелистер од Битола денес во Полска, со почеток во 20,45 часот, ќе игра против екипата на Киелце каде ќе се обидат да го освојат првиот бод во Лигата на шампиони, но тоа нема да биде ни малку лесно, со оглед на противникот кој го имаат. Тренерот Бранислав Ангеловски вели дека играат пред европски гигант против кого не им треба посебна мотивација. -Екипата на Киелце е составена од голем број на индивидуалци, кои прават огромна слика на ...

Денес, четрвток, 30 ноември, во Битола, според прогнозите на метеоролозите на Управата за хидрометеоролошки работи, времето ќе биде променливо облачно. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата во Битола до 12 степени. Утре, петок, 1 декември, во Битола времето ќе биде наутро со услови за појава на магла во котлините. Преку денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. ...

Вечерва во Центарот за култура во Битола се одржа едукативна трибина во рамките на караванот “Не чекај, превенирај!“ која предизвика големинтерес, полна сала и одлична атмосфера. На трибината присутна беше министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска, заменик престедателот на СДСМ – Сања Лукаревски, директоторт на агенцијата за спорт и млади – Наумче Мојсовски, хирургот Владимир Рендевски, советници, членови на СДСМ и симпатизари, ...

Капитенот на Еурофарм Пелистер од Битола Жарко Пешевски, зборуваше на официјалната прес конференција која се одржа во прес центарот на клубот во спортдката сала во Битола, пред да отпатуваа за Полска, каде утре ќе го играат вториот натпревар во група од Лигата на Шампиони. Пешевски се осврна на македонските ракометари во тимот од Битола и нивната одговорност на натпреварот против Киелце, кој ќе се игра утре, четврток од 20:45 часот, при тоа ...

Излезе од печат Списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и издаваштво „Современи дијалози“ бр. 13 за 2023 година со прилози од вкупно 75 автори и 8 ликовни уметници од земјата и од странство. Читателите можат да прочитаат поезија од: Николина Андонова Шопова, Ристо Василевски, Љубинка Донева, Владо Јаневски, Весна Мундишевска Велјановска, Раде Силјан, Веле Смилевски, Емилија Тодорова, Лулзим Хазири и Ивица Челиковиќ; проза од: ...

Денес, среда, 29 ноември, во Битола според прогнозите на метеоролозите на Управата за хидрометеоролошки работи, времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец. Температурата во Битола до 9 степени. Утре, четврток, 30 ноември, во Битола времето ќе биде променливо облачно, претпладне со можна појава на магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата во Битола до 12 степени. ...

Борис Гушевски, редовен студент во втора година на Техничкиот факултет во Битола е новиот лидер на студентите на Универзитетот “Св. Климент Охридски“ од Битола. Тој е избран со тајно гласање на конститутивната седница на Универзитетското студентско собрание на УКЛО. На седницата што се одржа денес во СИЦ, избрани се и членови на органите на УСС УКЛО и делегирани се претставници од студентите во органите и телата на Универзитетот: Ректорската ...

Добра информираност, стратешка подготвеност и активна вклученост на сите засегнати страни, почнувајќи оддолу нагоре, односно од граѓаните и локалната самоуправа, е неопходна за успешно спроведување на процесот на Праведна транзиција, потенцираше Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, на денешната панел дискусија на тема: „Ангажманот на управувачките структури и засегнатите страни за праведна транзиција“, која во организација на ...

На 28.11.2023 на ул. “Македонска фаланга“ во Битола, полициски службеници од СВР Битола лишиле од слобода 19 годишник од село Канино, битолско, затоа што кај него биле пронајдени и одземени марихуана и пиротехнички средства. По целосно документирање на настанот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава. На 27.11.2023 во 19.30 часот на ул. „Стрчин“ во Битола, полициски службеници од СВР Битола лишиле од слобода две лица на возраст од 24 и ...

После 10 модули на кои предаваа повеќе од 20 обучувачи во Битола забрши “Политичката акдемија 2023“ која ја организира Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Битола, која започна на 24 0ктомври 2023 година. Претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Битола, Мартин Ивановски за организацијата рече: -УМС Битола има потенцијал и изграден капацитет, а ВМРО ДПМНЕ и практично покажува дека младите се сериозни носители на промените и тие ...

На овогодинешниот 23 ти по ред детски музички фестивал “Тра-ла-ла“ настапија 14 мали слатки ѕвездички исполнувајќи весели дестки песнички, кои секогаш блеснуваат музички ѕвездичкии, млади таленти.Меѓу учесниците и оваа година малата Ника Лубура која настапи со песничката “На модна писта” на авторот Кристијан Габровски.Харизматичната Ника блесна на сцената со забележителен стилски настап и кореографија. Таа со својот оптимизам и позитивна ...

На овогодинешниот 23 ти по ред детски музички фестивал “Тра-ла-ла“ настапија 14 мали слатки ѕвездички исполнувајќи весели дестки песнички, кои секогаш блеснуваат музички ѕвездичкии, млади таленти.Меѓу учесниците и оваа година малата Ника Либура која настапи со песничката “На модна писта” на авторот Кристијан Габровски.Харизматичната Ника блесна на сцената со забележителен стилски настап и кореографија. Таа со својот оптимизам и позитивна ...

Скопје

9ᴼ/9ᴼ
0.51
87%
1012

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.17
76%
1018

Софија

10ᴼ/9ᴼ
4.63
88%
1014

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
62%
1016

Љубљана

2ᴼ/0ᴼ
1.54
96%
1022

Атина

21ᴼ/18ᴼ
2.24
83%
1016

Тирана

13ᴼ/13ᴼ
2.06
82%
1014

Подгорица

14ᴼ/10ᴼ
0.0
82%
1013
Currency

61.62

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $