Пократки денови, студено, темно … во зима обично ни паѓа расположението. Но, некои од нас развиваат и вистинска сезонска депресија. Како да се препознае и што да се направи? Додека да трепнеш, поминал денот. Ова често ни се случува во студениот, мрачен зимски период. Се чувствуваме уморни, исцрпени и безволни. А како што се ближи крајот на годината и доаѓа време за ретроспектива, тоа сме позамислени и помеланхолични – не фаќа „зимскиот блуз“. ...

Главната управа за разузнавање на Украина извести дека украинските партизани убиле неколку руски војници, уништиле непријателски танкер и онеспособиле воена опрема. „На 1 декември 2023 година за време на ручек на влезот во окупираниот Мелитопољ беше извршен неочекуван и успешен напад. Одмаздничката акција против непријателот се случи на авенијата Богдан Хмељнички бр. 115“, соопштија од Главната управа за разузнавање. На ова место руските војници ...

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд. Претпладне ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, кој од пладне ќе го промени правецот во северен и долж Повардарието повремено ќе засилува. Како што соопштија од УХМР, минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 10 до 16 степени. Во Скопје претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од ...

Во експлозија на бомба за време на католичка миса во образовна институција во градот Марави на југот на Филипините, четири лица загинаа, а неколку луѓе се ранети Филипинските власти денеска ја подигнаа состојбата на готовност на безбедносните служби на највисоко ниво. -Најостро го осудувам бесмисленото грозоморно злосторство извршено од странски терористи. Екстремистите кои вршат насилство врз невините секогаш ќе ги сметаме за непријатели на ...

Едно лице загина, а друго е повредено откако вооружен маж нападна минувачи во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин. – Полицијата штотуку уапси напаѓач кој нападна минувачи во Париз, околу кејот Гренел. Париската противпожарна бригада пронашла едно мртво и едно повредено лице. Избегнувајте го просторот – напиша министерот на мрежата Х. Според информации на BFMTV, маж нападнал со нож случаен минувач на ...

Германката Мишел Кобке (29) се заљубила во авионот Боинг 737-800 и сака да се омажи за него. Тоа тоа го објави уште во 2019 година, кога Мирор ја објави нејзината приказна, но до ден денес не е познато дали навистина се „омажила“ за авионот. Тогаш го смислила прекарот „ Шатц“ (богатство) за нејзиниот сакан авион . – Последен пат бев во врска во 2011 година, но таму немаше љубов. Шатц е мојата единствена љубов. Тоа е најдобрата врска што сум ја ...

Среде нов скандал, кој го создаде новинарот Омид Скоби со својата нова книга, под лупа се следи секој потег на членовите на британското кралско семејство. Сепак, тие не обрнуваат внимание на тоа, барем не јавно, исполнувајќи ги сите обврски што им се во календарот. А меѓу нив е и средбата со идната шведска кралица, принцезата Викторија и нејзиниот сопруг, принцот Даниел, кои пристигнаа да ги посетат Кејт Мидлтон и принцот Вилијам. Нивното ...

Само неколку дена откако беше претставен како прељубник и како неверен сопруг кој се впуштил во афера со таткото на неговата сопруга, Џунино Вирџилио конечно се огласил и се обидел да објасни што го навело да падне во прегратките на Едиелсон Оливеира – човекот чија ќерка е негова жена. Пред камерата на бразилските новинари тој се прикажа како жртва и ја опиша својата врска како токсична. „Ми дојде преку глава од неговите постојани закани. Кога ...

Израел се повлече од преговорите за примирје со Хамас, соопшти кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Израел го отповика својот тим на преговарачи од Катар откако „дојде во ќорсокак во преговорите“, се вели во соопштението објавено од кабинетот на премиерот Нетанјаху. „Терористичката организација Хамас не го исполни својот дел од договорот, кој вклучуваше враќање на сите жени и деца држени како заложници, во согласност со списокот испратен ...

Меланија Трамп, сопругата на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, по долго време беше видена во јавноста на комеморацијата во чест на поранешната прва дама Розалин Картер, која неодамна почина. Сопругата на Трамп се појави во друштво на сегашната прва дама, Џил Бајден и поранешните први дами на Соединетите Американски Држави, Мишел Обама, Хилари Клинтон и Лора Буш. Нејзиниот изглед предизвика многу негативни коментари на ...

Познатиот перуански фудбалер Паоло Гереро (39) има крајно бурен љубовен живот. Искусниот ас кој зад себе има исклучително успешна фудбалска кариера отсекогаш важеше за голем заводник, па често беше во центарот на вниманието поради романтичните врски со бројни атрактивни девојки. Посебно е интересен податокот колку различни жени родиле негови деца. Гереро беше во врска со Алондра Гарсија Миро, се шпекулираше дека размислуваат за брак, а потоа ...

Серијата „Moj rodjak sa sela“ беше многу популарна во времето кога се емитуваше, а доживеа и голем број репризи, поради што многумина се прашуваа каде се сега актерите од споменатата серија. Многумина уживаа во авантурите на семејството Малешевиќ, а вниманието на сите посебно го привлече актерот кој го игра Драган, сопругата на Малиша и снаа на Драган, Сузана Лакиќ. Таа ги освои гледачите со својата непосредност и јасните ставови кои ги ...

Џеф Безос предупреди дека се наѕира рецесија во САД и ги советуваше потрошувачите и бизнисите да чуваат готовина во случај да дојде до катастрофален пад. „Економијата не изгледа одлично во моментов. Работите се забавуваат, гледате отпуштања во многу, многу сектори во економијата. Речиси е сигурно дека ако во моментов не сме во рецесија, веројатно наскоро ќе бидеме во рецесија“, рече Безос. Безос препорача американските домаќинства да го одложат ...

Кој е вистинскиот нарачател на ликвидацијата – сè уште не се знае. На 15 јануари 2000 година пред „Интерконтинентал“ околу 17 часот застанале два автомобила. Од „опел калибрата“ излегле Драган Николиќ Гаги и Милан Ѓуричиќ Мики кои и’ биле од претходно познати на полицијата. Од второто возило голф излегол Зоран Николиќ, како и Доброслав Гавриќ, припадник на Втората чета на првиот баталјон на белградската полициска бригада. Зоран останал на ...

Официјалната церемонија за извлекување на ЕВРО се одвиваше со необичности. Во преносот на извлекувањето на топката во Хамбург повремено се слушаа звуци од порно филмови. Во ждрепката учествуваа десет фудбалски великани, а некои луѓе заедно со водителките останаа вчудоневидени бидејќи за време на ждрепката се слушаа несоодветни звуци. Пред сè, изненадени беа Давид Силва и Брајан Лаудруп. Ова не е првпат ждрепката во светот на фудбалот да биде ...

Славољуб Јеремиќ (63) од селото Рожанци кај Бараево е законски осуден пред Апелациониот суд во Белград на 14 години затвор, една година помалку од првостепената пресуда, бидејќи на 12 мај минатата година ја заклал својата сосетка Снежана Ѓуричиќ (67). Убиецот со нож ја масакрирал пензионираната учителка, а потоа ја запалил доградбата до нејзината куќа. Наводно, затоа што Снежана одбила да му плати 3.000 евра за теренска работа на нејзиниот имот. ...

Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала го погоди островот Минданао на Филипините, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунами да ги погоди Филипините и Јапонија, пренесува Ројтерс. Американскиот географски институт процени дека земјотресот бил со јачина од 7,6 степени и длабочина од 32 километри. Филипинската сеизмолошка агенција ...

Палестинците кои се преселија на југот на Појасот Газа, на предлог на израелската армија која им порача да се евакуираат на југ поради нападот на северот на Газа, сега велат дека по израелското бомбардирање на југот немаат каде да бегаат, објави Ројтерс. Градот Кан Јунис е во фокусот на израелските воздушни напади и артилериски оган, во нова фаза од војната, откако борбите беа обновени во петокот по прекинот на огнот. Во исто време, Салех ...

Шефот на американската сајбер команда, генерал Пол Накасоне, тврди дека акциите на Русија и Кина претставуваат главна закана за безбедноста на западната хемисфера. – Вистинската долгорочна закана е деструктивното влијание на Кина и Русија. Размислете за дипломатските информации, военото и економското влијание што двете земји го имаат на западната хемисфера. Нашата национална безбедност, нашата национална благосостојба, нашиот национален ...

Холивудскиот актер Арнолд Шварценегер се изјасни против, како што рече, варварскиот и неиспровоциран напад на Хамас врз Израел и се сретна со преживеаните и нивните семејства. Поранешниот гувернер на Калифорнија го осуди масакрот на невини цивили на 7 октомври, велејќи дека не личи на ништо што тој некогаш го видел и понудил поддршка за Израел, објави ТМZ. Шварценегер се сретна со членовите на семејствата на израелските заложници кои сè уште ги ...

Михаел Балак ќе остане запаметен како еден од најголемите губитници во историјата на фудбалот, а неговиот живот го следеа бројни скандали, но и огромна трагедија. На големата сцена се појави во дресот на Баер Леверкузен, а потоа остави длабока трага во Баерн Минхен и Челзи, како и во германската репрезентација, но колку и да играше, го следеше несреќа. На почетокот на кариерата, во 2001 година, Балак имаше сезона на порази кога со Леверкузен за ...

Во новите израелски напади во Појасот Газа загина и петмесечно бебе. Телото на петмесечното палестинско бебе по име Мухамед Хани Ал Захар било донесено во болницата Ал Акса. Телото на бебето го донеле мајката на Асмахан, Атија Ал-Захар и дедото Атија Абу Амра по израелските воздушни напади на крајот на хуманитарната пауза во Деир Ал-Балах. Најмалку 32 Палестинци загинаа, а десетици се повредени кога Израел продолжи со нападите во различни ...

Владата на Нов Зеланд ќе ги забрани мобилните телефони во училиштата поради загрижувачкиот пад на писменоста на учениците, најави конзервативниот премиер Кристофер Лаксон. Училиштата во Нов Зеланд до неодамна беа меѓу најдобрите во светот, но нивоата на читање и пишување паднаа, поради што има сè повеќе референци за образовна криза. – Ќе ги забраниме телефоните во училиштата. Сакаме нашите деца да учат од нашите наставници – рече премиерот ...

– Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, вчера изјави дека Европската комисија сака да изнуди влез на Украина во Европската унија (ЕУ) без да ги процени последиците. „Комисијата на ЕУ не ја направи својата домашна задача. Сакаат да изнудат влез на Украина во ЕУ без да ги проценат последиците по европските даночни обврзници и земјоделците“, рече Орбан во неделната радио програма. Во својата изјава Орбан истакна: „Ова е глупост! Комисијата би ...

Синоќа се покажа дека односите меѓу Чарлс и Хари завршиле без надеж за помирување поради судир во кралската трка. Еден час пред кралот да им се обрати на светските лидери за состојбата, Би-Би-Си го именуваше како еден од двајцата членови на кралското семејство за кои се вели дека ја прашале Меган за бојата на кожата на синот Арчи, кој го доби од бракот со Хари. Неодамна многу се зборуваше за расизмот во кралското семејство и за дискриминацијата ...

Камерите го снимија моментот кога разорен земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала ги погоди Филипините денеска, предизвикувајќи предупредување за цунами. При првиот удар, регистриран на длабочина од само десет километри, сè почна да се тресе. Граѓаните велат дека земјотресот долго траел и бил исклучително силен. Во некои делови од земјава снема струја, а сè уште се чекаат информации за штети и можни жртви. Сега на социјалните ...

Премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски го запозна новиот помошник државен секретар на САД Џејмс О’Брајан со најновите внатрешно-политички случувања во Северна Македонија и надворешнополитичките приоритети, соопшти Владата. Како што се наведува во соопштението, Ковачевски се сретна со О’Брајан во рамки на работната посета на Париз, а тоа беше прва средба на премиерот на Северна Македонија со новоименуваниот помошник државен секретар ...

– Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го извести американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Израел ќе воспостави тампон зона во рамките на Газа, објавија израелски извори. Израелскиот јавен емитер КАН цитираше израелски функционер кој рекол дека Нетанјаху на Блинкен му рекол дека израелската војска ќе воспостави „тампон зона во рамките на Газа“. Во веста што ја објави КАН се наведува дека Нетанјаху му рекол на Блинкен дека Израел ќе ...

Жена чии иницијали се С.В.(50) денеска починала во Велика Обарска, на подрачјето на Бјелина, како последица на тешки повреди на главата и мозокот, а за ова е осомничен нејзиниот син М.В.(18), кој исто така е уапсен. Ова го потврди Окружното јавно обвинителство на Бјелина. Како што додаваат, откако жената починала од повредите нанесени со секира, младиот маж и го запалил телото. – Од тешка повреда на главата и мозокот починала женско лице со ...

– Хакери поврзани со Иран упаднаа во повеќе организации во САД, соопштија ФБИ, Агенцијата за заштита на животната средина, Агенцијата за кибер безбедност и инфраструктурна за безбедност (CISA) и израелската Национална кибер дирекција. Тие не кажаа колку организации биле хакирани, а во нападнатите институции се вклучени оние за „производство на енергија, храна, пијалаци и здравствена заштита“. Експертите за кибер безбедност велат дека иако нема ...

Скопје

9ᴼ/9ᴼ
0.0
87%
1011

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.69
78%
1017

Софија

10ᴼ/10ᴼ
4.12
84%
1015

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
60%
1015

Љубљана

2ᴼ/0ᴼ
1.54
95%
1020

Атина

20ᴼ/16ᴼ
2.24
87%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
1.03
94%
1014

Подгорица

13ᴼ/10ᴼ
1.54
82%
1013
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $