Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од железо. Без него, човековото тело не може да произведе хемоглобин што им е потребен на црвените крвни зрнца коишто носат кислород. Железото го има во секојдневната исхрана, но и во едноставни пијалаци. Додека некои напитоци (на пр. кафе, чај, газирани сокови) содржат соединенија што може да ја влошат слабокрвноста со блокирање на вносот на железо во крвта, други го подобруваат ...

Најдобриот снукер играч на сите времиња – Рони О’Саливен со моќна изјава му оддаде почит на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Познато е дека Рони го сака тенисот, а бидејќи легендата на снукерот Џими Вајт ја спореди неговата игра со Роџер Федерер, Рони мораше да реагира. „Федерер, Надал, Ѓоковиќ – отсекогаш сум сакал да ги гледам. Тие се тројца од најдобрите на сите времиња. За мене Ѓоковиќ е крал на сѐ. Без разлика дали сте фудбалер, играч на ...

Додека во 1950-тите години пушењето цигари било нешто кул и модерно и било дозвлено на сите јавни места и во затворени простории, десетина години подоцна почнале првите извештаи за тоа како пушењто предизвикува рак. А 60-ина години подоцна ова индустрија вредна милијарди долари е одговорна за голем дел под загадувањето во светот. Според една нова студија, аналитичарката Дебора Сај процени дека околу 25,7 милијарди долари годишно е глобалниот ...

– Хамас соопшти дека ќе ги продолжи преговорите за ослободување на нови заложници само по завршувањето на војната во Газа, пренесе ДПА. Салех ал-Арури, лидер на Хамас, денеска изјави дека меѓу преостанатите заложници има само мажи кои служеле во армијата и војници. Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, пак, изјави дека меѓу заложниците кои ги држи Хамас се уште има 15 жени и две деца. Минатата недела, Израел и Хамас за првпат се согласија ...

Тутунот мора да се откупувапо 10, а не по 5 евра за килограм како што нудат откупувачите. Рапидно се зголемени трошоците, намалено е производство, иако е квалитетно, но мора да се постигне исплатливоста. И за тутунарите, и за откупувачите и за државата, беше констатирано на трибината во Прилеп за тутунопроизводството што ја организираше Националната земјоделска мрежа. Трибината на повеќе тутунарски здруженија од земјава се одржа во прилепската ...

Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју објавено во емисијата “360 степени” емитувана на МТВ1 осврнувајќи се на македонско-бугарските односи и почетокот на преговорите изјави дека после доаѓањето на Ковачевски и Петков за премиери во Северна Македонија и Бугарија започнаа преговори низ кои бугарските барања исчезнаа и се сведоа само на едно – внесување на бугарското малцинство во Уставот. Амбасадорот во интервјуто изјави дека Македонија ...

Во интервју објавено во емисијата “360 степени” холандскиот амбасадор Коп изнесе низа критики за работата на судството и наведе дека Холандија инвестирала милиони во реформите, но дека резултатот не е задоволителен. Амбасадорот потенцираше дека состојбите во судството мора да се променат и дека тие се добри за граѓаните, но дека тоа може да не им одговара на некои интересни групи. Во интервјуто Коп се осврна и на почетокот на преговорите за ...

„Земјата навистина треба да сака да стане членка на ЕУ, навистина мора да е справи со корупцијата. Без тоа напредок во која било област е невозможен“ рече холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“. Тој додаде дека земјава треба да работи на зачувувањето на својата прореформска демократија, заштита на слободата на говорот, да ја зачува релативната независност на медиумите. „Без овие работи каков било напредок не ...

„Рамката е испреговарана, не може да се промени и ако г. Мицкоски вели дека по изборите ќе издејствува подобар договор не мислам дека тоа воопшто е реалистично, дури и возможно. Северна Македонија го има најдобриот договор што може да го добие“ рече холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“. Тој додаде дека со овој договор исчензаа сите останати барања на Бугарија и истакна дека тоа е добро и дека не верува оти ќе има нови ...

Откако го загуби своето место во Извршниот совет на Организацијата за забрана на хемиско оружје (OPCW), Русија не успеа да обезбеди реизбор во извршниот совет на агенцијата на ОН – Меѓународната поморска организација (ИМО). ИМО со седиште во Лондон е одговорен за регулирање на безбедноста на меѓународниот бродски превоз, спречување на загадувањето и управување со други прашања. Тој обединува 175 земји-членки. Русија, долгогодишен член на Советот ...

Хакери поврзани со Иран упаднаа во повеќе организации во САД, соопштија ФБИ, Агенцијата за заштита на животната средина, Агенцијата за кибер безбедност и инфраструктурна за безбедност (CISA) и израелската Национална кибер дирекција. Тие не кажаа колку организации биле хакирани, а во нападнатите институции се вклучени оние за „производство на енергија, храна, пијалаци и здравствена заштита“. Експертите за кибер безбедност велат дека иако нема ...

Во Струмица стапуваат на сила мерките за надминат праг на аерозагадување, бидејки два дена мерните станици покажуваат високи концентрации на ПМ10 честички повеќе од дозволеното, соопштија денеска од Министерството за животна средина и просторно планирање. Мерењата од станицата на МЖСПП покажале дека е надминат прагот на алармирање на суспендирани честички со големина до 10 микрограми на метар кубен кој согласно регулативата два последователни ...

Со жрепка вечерва во Хамбург е одреден составот на групите за Европското фудбалско првенство кое идната година ќе се одржи во Германија. Пласман на континенталниот турнир досега обезбедија 21 репрезентација, а преостанатите три ќе бидат познати по одигрувањето на плејофот во март. Група A: Германија, Унгарија, Шкотска, Швајцарија Група Б: Шпанија, Албанија, Хрватска, Италија Група Ц: Англија, Данска, Словенија, Србија Група Д: Франција, ...

На денешното Национално Собрание на Движењето „Обнова на ДП“ на побројното крило на албанската опозициска Демократска партија, за лидер е реизбран Сали Бериша, поранешен премиер и претседател на Албанија. Според Иви Косо, од изборната комисија, Бериша добил 938 гласови од 993 важечки гласачки ливчиња од вкупно илјада делегати. -Ќе победиме бидејќи сме во спасувачка мисија на Албанија. Ќе победиме бидејќи нашата кауза е праведна, рече меѓу ...

Локалните власти ја обезбедија областа околу една од двете кули од 12 век, кои станаа симбол на северниот италијански град Болоња, стравувајќи дека нејзиното навалување може да доведе до уривање. Градските власти вчера најавија работи вредни 4,3 милиони евра за поддршка на кулата Гарисенда, една од таканаречените Две кули што гледаат кон централна Болоња, и се инспирација за сликарите и поетите низ вековите. Работите ќе се изведуваат во текот на ...

Двегодишната Ајла Мекнаб од американската сојузна држава Кентаки стана најмладата членка на Менса, а постигна и Гинисов рекорд. Родителите на девојчето, Џејсон и Аманда, ја забележале способноста на Ајла да чита зборови наназад, по што забележале зборови напишани со шарени букви на играчките низ куќата, како и зборот „мачка“ до семејното милениче Бугер. Мекнабс контактирал со психолог кој ја тестирал интелигенцијата на девојчето, за кое направил ...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нема имунитет од кривични пријави за одлуките што ги донел додека бил во Белата куќа, пресуди судијката Тања Чаткан, отфрлајќи го барањето на Трамп за отфрлање на случајот. Специјалниот обвинител Џек Смит го обвини поранешниот претседател дека незаконски се обидел да го поништи изборниот пораз во 2020 година. – Без оглед на имунитетот што го има сегашниот претседател, САД имаат само еден врховен ...

Потпретседателката на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска заедно со членките и активистки на Форумот на жени на СДСМ во Битола, низ Широк сокак и Градскиот пазар поделија летоци со пораки и СОС телефонски линии во рамки на Кампањата 16 дена активизам против родовото насилство. „СДСМ со свои активности и оваа година придонесува во подигнување на свеста за насилството врз жените и одговорноста на секој ...

СДСМ е кола којашто вози во Вашингтон и Брисел, од друга страна кај ДПМНЕ што имате, имате кола направена од стиропор која што никој не би ја купил, рече денеска во одговор на новинарско прашање премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски во одговор на новинарско прашање. -Ако погледнете во годините наназад ние ветивме интеграција на државата во НАТО, испорачавме. Споредете го тоа со една кола која што ја гледате. Тоа е кола која што ве ...

Министерката за рударство и енергетика Дубравка Ѓедовиќ Хандановиќ најави дека Гасната интерконекција Србија-Бугарија за неколку дена ќе биде пуштена во пробна работа, јави дописникот на МИА од Белград. -Колегите од Министерството за рударство и енергетика веќе три недели се на терен, заедно со изведувачи и подизведувачи, да го следат навременото завршување на работите и исполнувањето на сите услови за да може гасоводот да биде пробно пуштен во ...

Во период од 27 ноември до 1ви декември 2023 година, се одржа билатералниот скрининг за Поглавјето 12-безбедност на храната, ветеринарна и фитосанитарна политика, помеѓу претставниците на надлежните органи на Република Северна Македонија и Европската комисија. На состанокот земаа учество претставници на Агенцијата за храна и ветеринарство, како институција носител на поглавјето, и претставници од Министерството за земјоделство, шуварство и ...

Ги повикувам домашните компании да го следат примерот на АТС АММО од Самоков, да се охрабрат и да ги реструктуираат своите произвдствени процеси, односно своите процеси да ги усоглаат со највисоките стандарди на НАТО-Алијансата што е услов за учество во тендерските постапки, порача вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи при денешната посета на наменската фабрика АТ АММО во Самоков кај Македонски Брод. Успешноста на фабриката е поттик ...

Земјотрес со прелиминарна јачина од 7,6 степени е регистриран денеска во морето кај филипинскиот остров Минданао и беше издадено предупредување за цунами. Земјотресот се случил во 22:37 часот по локално време (15:37 по средноевропско време) и бил на умерена длабочина од 32 километри под морското дно. Тихоокеанскиот центар за предупредување од цунами соопшти дека врз основа на јачината и локацијата, очекува бранови цунами да ги погодат ...

Вардар забележа попладнево гостинска победа од 1-0 над Македонија ЃП во воведниот натпревар од 17 коло во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Трите бодови со кои Вардар ја прекина серијата од четири порази на *црвено-црните* им ги донесе Милосавиќ, кој беше прецизен во 35 минута. Во преостанатите пет натпревари утре од истиот термин ќе играат Брегалница – Воска, Работнички – Брера, Шкупи – Шкендија, Силекс – Гостивар и Тиквеш – Струга. ...

Британската полиција обвини денеска 46 навивачи, во најголем број полски државјани, за предизвикување на инцидентите што се случија во четвртокот вечер во Бирмингем пред почетокот на натпреварот од фудбалската Лига на конференции меѓу Астон Вила и варшавска Легија. Петмина полицајци се повредени во немирите до кои дојде пред стадионот „Вила Парк“, објави попладнево полицијата. Вкупно 43 мажи ќе одговараат за нарушување на јавниот ред и мир, ...

Членови на фолклорната група „Копачка” денеска ја посетија Спомен собата на Дедо Митко, првиот ороводец на Копачката. Активноста се реализира по повод прославата на јубилејните 75 години од основањето на ЗФГ „Копачка” с. Драмче, Делчево и 20 години од донесувањето на Конвенцијата за заштита, афирмација и промоција на светското нематеријално културно наследство на УНЕСКО, но и навршувањето на девет години од впишувањето на орото „Копачката“ во ...

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го предупреди Израел дека неговата цел – „тотално уништување на Хамас“, палестинското исламистичко движење во Газа, треба да се „прецизира“, бидејќи постои ризик тоа да значи десет години војна. – Целосно уништување на Хамас, што е тоа? Дали некој мисли дека тоа е можно? Ако е така, војната ќе трае десет години. Мислам дека никој сериозно не знае како да ја дефинира таа цел. Затоа, таа цел треба да ...

Околу 117 влади на климатскиот самит КОП28 во Дубаи денеска ветија тројно зголемување на капацитетот за обновлива енергија во светот до 2030 година, во обид да се намали уделот на фосилните горива во глобалното производство на енергија. Оваа мерка е само една од низата објавени за време на денешниот самит чија цел е да го декарбонизира енергетскиот сектор, кој во моментов испушта околу три четвртини од глобално испуштениете стакленички гасови. ...

СДСМ како една општествено одговорна партија во текот на месец Октомври и во текот на месец Ноември организираше трибини за подгнување на свеста за машкото и женското здравје на коишто акцентот беше ставен на самото значење на превенцијата и кога да се јават на навремен преглед граѓаните и покрај тоа СДСМ превзема мерки и политики за заштита на здравјто на граѓаните. Караванот „Не чекај превенирај’’ се одржуваше во поголемите градови во ...

До крај на годината очекувам да го распишеме јавниот повик за изградба на третата фаза на пругата на Коридор 8, односно од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир. Исто така очекувам многу брзо пратениците да ги изгласаат законите за заем од меѓународните финансиски иснтитуции и со тоа да ја заокружуме финанисиската конструкција за изградба и на последниот дел од пругата. Секако за оваа фаза имаме обезбедено и грант средства, истакна ...

Скопје

9ᴼ/9ᴼ
0.51
87%
1012

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.17
76%
1018

Софија

10ᴼ/9ᴼ
4.63
88%
1014

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
62%
1016

Љубљана

2ᴼ/0ᴼ
1.54
96%
1022

Атина

21ᴼ/18ᴼ
2.24
83%
1016

Тирана

13ᴼ/13ᴼ
2.06
82%
1014

Подгорица

14ᴼ/10ᴼ
0.0
82%
1013
Currency

61.62

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $