Во периодот кога Горан Пандев настапуваше во Лацио, сите добро знаеме за неговиот проблем со претседателот на тој клуб, Клаудио Лотито. Како за потсетување на минатото, Горан Пандев влезе во конфликт со претседателот на клубот Лотито, поради тоа што за него доаѓаа интересни понуди, пред се задоволнителни за Лацио, но тие некако беа упорно одбивани а на Пандев не му се даваше шанса да излезе од клубот од Рим. Според сведоштвото на Горан Пандев, ...

Данил Медведев е изненаден од пораката односно изјавата на Карлос Алкараз, која ја даде за медиумите пред неколку дена. Младиот шпански тенисер порача дека повеќе посакувал Олимписко злато со репрезентацијата на Шпанија, повеќе од тоа да освои трофеј на Ролан Гарос или на друг гренд слем турнир. Рускиот тенисер се осврна во своето последно обраќање во медиумите токму на изјавата на Шпанецот. – Тој лудо стартуваше за негови години, стана ...

Фудбалскиот клуб Работнички попладнево се пофали со три нови имиња во своите редови и им ги презентира на своите миленици на социјалните мрежи. „Романтичарите“ во својот состав ги потврдија имињата на Сефа Кахраман, Али Регба, кој можеби е и најзвучното име, бидејки во минатото го носеше и дресот на втората екипа на Лестер и третото засилување е Емре Кадри. Освен што им посакаа добредојде на тројцата, од клубот од Дебар-маало нема информации за ...

Трикратниот освојувач на титула во Формула1, Макс Верстапен, од свој агол го искоментира трансферот на Луис Хамилтон во Ферари, кој според многумина е шокантен и неочекуван. Британскиот возач ќе ја одработи последната сезона во Мерцедес, пред да се пресели во Ферари од идната, каде има потпишано долгорочен договор кој ќе го однесе по некоја сезона во пензија. Целта на Хамилтон е јасна, откако стана веќе извесно дека Мерцедес и следните сезони ...

Микел Артета воопшто не ја крие желбата да го види Килиан Мбапе во дресот на Арсенал, но потенцфира дека нивната желба не се коси со идејата на францускиот фудбалер за нов клуб. Мбапе неодамна ги известил сопствениците на ПСЖ дека на лето заминува како бесплатен играч, откако ќе му истече договорот, а не сака да потпише нов договор. Тоа е секако голем удар врз сопствениците на клубот, кои претходно во него вложија 180 милиони евра само на ...

Фудбалерите на Интер Мајами го одиграа последниот натпревар од подготвителниот меч пред стартот на МЛС сезоната, против тим за кој сентиментално е врзан Лео Меси, Њуелс Олд Бојс. Мечот на стадионот во Мајами заврши со нерешен резултат 1:1, а евидентна беше пријателската ситуација меѓу двете екипи и дружбата на терен по натпреварот. Интер во пред-сезоната, успеа да добие само еден натпревар и тоа против најслабиот ривал, селекцијата на Хонг Конг, ...

Болоња ја исплати целосната сума на пари кои според договорот со Синиша Михајловиќ требаше да му ги исплатат на српскиот стратег, но поради неговата смрт, тоа остана „ад-акта“. Михајловиќ почина на 16 декември 2022 година, по долга и тешка борба со подлата болест, па Болоња мораше да најде алтернативен тренер, но не го заборави она што беше договорено со српскиот тренер. – Болоња ја уплати и последната плата на мојот сопруг до последниот ден од ...

Швајцарката Лара Гут-Бехрами денеска ја забелeжа четвртата победа во низа сезонава, на скратениот спуст во Кран Монтана во рамките на Светскиот куп (СК) во алпско скијање. За Гут- Бехрами тоа беше и четврта победа во Кран Монтана по што има предност од 105 поени пред Американката Микаела Шифрин во генералниот поредок и во трката за големиот „кристален глобус“ за севкупната победничка во СК. Таа, исто така, е блиску до триумф и во спуст, бидејќи ...

Најдобриот стрелец на Ливерпул, Мохамед Салах се опорави од повредата од пред еден месец на Купот на Африка со Египет, и подготвен е за игра на утрешното гостување кај Брентфорд. Ова на денешната прес-конференција го соопшти менаџерот на „црвените“ Јирген Клоп, кој потврди дека десниот бек Трент Александер-Арнолд, кој ја обнови повредата на коленото на мечот против Барнли, ќе пропушти неколку недели и нема да биде спремен за финалето во Лига ...

Утрешниот натпревар Арсенал – Манчестер јунајтед на стадионот „Емирати“ во женската Суперлига на Англија е распродаден и би можел да се одигра пред рекордна бројка публика. Актуелниот рекорд според посетеност во Суперлигата беше забележан на мечот Арсенал – Челси (4:1) на „Емирати“ на 10 декември, 59.042 луѓе. „Емирати“, домот на машката екипа на Арсенал, има капацитет од нешто повеќе од 60.000 луѓе. Фудбалерките на Арсенал домашните натпревари ...

Организаторот на завршниот турнир од Купот на Македонија во кошарка „Благоја Георгиевски Буштур„ КК Пелистер, забрани присуство на организирани навивачки групи на полуфиналната пресметка МЗТ Скопје – Работнички (денеска, 17 часот)! Оваа „казна“ се однесува на двете скопски екипи, чија пресметка со нетрпение ја чекаа сите вљубеници на кошарката во државата, и по се’ требаше да биде феноменален вовед пред саботното финале. -Апсолутно не ни е јасно ...

Во обид да избори пласман во ракометната елита следната година, екипата на скопски Металург донесе шест нови засилувања пред стартот на пролетната плеј-оф полуетапа што ќе стартува на 10 март. Како што објавија од клубот, нови имиња во Металург се Димитар Ристовски и Филип Фидановски кои доаѓаат од РК Скопје, и Драган Стефков од РК Голден Арт. Од суперлигашот РК Вардар Неготино во Металург доаѓа Христијан Крстаноски, а од РК Текстилец се ...

Менаџерот на Кристал палас, Рој Хоџсон е во стабилна состојба во болница, каде што беше пренесен вчера откако му се слоши за време на тимскиот тренинг. Хоџсон (76) ќе биде подложен на различни тестови откако вчера се почувствувал лошо и сериозно ги вознемирил играчите и луѓето во клубот. Тој нема да биде на клупата на клучниот натпревар, во понеделник против Евертон, а во Англија веќе се убедени дека неговиот последен натпревар на чело на ...

Шампионот во Формула 1 (Ф1) Ред Бул како последен од 10-те тима, учесници на Светското првенство (СП) го претстави болидот за новата сезона, и ги изненади сите со новиот дизајн. Ред Бул го дизајнираше новиот РБ20 болид донекаде по углед на контроверзниот Мерцедес В14, кој не успеа да постигне ниту една победа минатата сезона. Сепак,„Марка“ го нарече „најфутуристичкиот болид во Ф1“. Ред Бул минатата сезона победи на 21 од 22 трки, од кои 19 ...

МЗТ Скопје Аеродром – Работнички (17 часот) и Пелистер – Еуро Никел (19.30 ч.) се денешните полуфинални двојки во 32-то издание на Купот на Македонија во кошарка, „Благоја Георгиевски Буштур“ што се одржува во Битола, во салата „Боро Чурлевски“. Бранителот на трофејот, МЗТ Скопје во четвртфиналето очекувано го совлада Гостивар со 91:76, а Работнички беше подобар од ТФТ Моцарт, 75:68. -Сите го посакуваа полуфиналното дерби со МЗТ. Малку се ...

Кејтлин Кларк од Ајова на мечот против Мичичен, 106:89, во рамките на Универзитетската американска женска кошаркарска лига (НЦАА) постигна 49 поени што е личен и клупски рекорд (погоди девет тројки, плус 13 асистенции) и стана најефикасната во историјата на оваа лига со 3.569 поени. Сезонава на 25 натпревари, Кларк (22) постигнуваше во просек по 32,8 поени. Во текот на кариерата нејзиниот просек изнесува 28,3 поени по натпревар. Таа го собори ...

Играчот од средниот ред на Интер, Николо Барела ќе потпише нов договор со „нероаѕурите“. Според извори од клубот, новиот договор на 27-годишниот Италијанец ќе биде до летото 2029 година, а платата ќе му се зголеми од шест на седум милиони евра, плус бонуси. Во јануари, Барела одби да се пресели во Манчестер сити, откако добил отворена понуда од менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола. Барела му се приклучи на Интер од Калјари во септември 2020 година ...

Дури три репрезентации, Канада, Холандија и Норвешка го соборија седумгодишниот светски рекорд во машки екипен спринт на Светското првенство (СП) во брзо лизгање шт се одржува во канадскиот град Калгари. Најпрво Холанѓаните го соборија дотогашниот светски рекорд со време од 1.17:18 минути што го држеше Канада. Неполни три минути подоцна, веќе во следната трка Канаѓаните забележаа подобро време, 1.17:17 и си го вратија светскиот рекорд. Во истата ...

Њукасл доби лоши вести откако стана јасно дека Калум Вилсон ќе оди на операција и ќе паузира подолго време. Напаѓачот ќе мора да го оперира оштетениот пекторален мускул и ќе биде надвор од терените околу три месеци. Тој се повреди на натпреварот против Нотингем форест минатата сабота и првично се мислеше дека не е ништо сериозно, но подоцна се покажа дека повредата ќе мора хируршки да се третира. Вилсон ќе го пропушти поголемиот дел од остатокот ...

Загрепски Динамо го победи Бетис на гости во Севилја со 1:0, со голот на Бруно Петковиќ од пенал во 75. минута, во првиот осминафинален натпревар во Лигата на конференции (ЛК). За Динамо ова беше прва победа во Шпанија во клупската историја, со што стекна солидна предност пред реваншот во Загреб следниот четврток. Тренерот на Динамо, Сергеј Јакировиќ имаше многу персонални проблеми со одбраната пред гостувањето во Севилја, но неговиот тим одигра ...

Германецот Јирген Клинсман (59) е отпуштен од функцијата селектор на Јужна Кореја, по само 12 месеци. Тој беше назначен во февруари минатата година, со договор до крајот на Светското првенство (СП) 2026 година. Една од главните причини за отказот на Клинсман е поразот на Јужна Кореја во полуфиналето на Купот на Азија со што продолжи 64-годишното чекање на титулата. Исто така, имаше извештаи за тепачки меѓу врвни играчи. Капитенот Сон Хеунг-мин, ...

Легендарната американска скијачка Кетрин Ригби (54) го загуби животот во лавина на Косово и Метохија. Несреќата се случила во областа Орлово гнездо во Брезовица. Нејзиното име не беше споменато во извештајот и не беше потврдено дека таа е жртвата, но нејзините роднини на социјалните мрежи ја информираа јавноста дека се работи за Кетрин. Магазинот „Беккаунтри“ ѝ посвети текст, во кој уредникот Адам Хауард зборува за неа со одбрани зборови. ...

Молде, Олимпијакос и Штурм стекнаа предност по првите плејоф натпревари во Конференциската лига. Олимпијакос минимално славеше во дуелот со Ференцварош. Њединствениот гол го постигна Ел Каби во 83.минита. На клупата на Олимпијакос во Конференциската лига дебитираше Хосе Луис Мендилибар, кој минатата сезона со Севилја ја освои Лига Европа. Goal: El Kaabi | Olympiacos 1-0 Ferencvárospic.twitter.com/J2ljyfHwZP — FootColic (@FootColic) February 15, ...

Започна плејофот во Лига Европа. Спортинг Лисабон со една нога е во осминафиналето, Рома успеа да го преживее гостувањето во Ротердам кај Феенорд, Марсеј одигра нерешено со Шахтјор, а Галатасарај со гол во 91.минута ја победи Спарта Прага. Галатасарј во Истанбул два пати имаше предност против Спарта, но победата ја обезбеди дури во 01.минута со голот на Икарди. Двата тима мечот го завршија со фудбалер помалку. Галатасарај играше со десетмина од ...

Ватерполо репрезентациите на Италија и Хрватска ќе се борат за златниот медал на Светското првенство во Доха. Италија во полуфиналето ја победи Шпанија 8:6, а Хрватска во вистинска драма по 11:11, на пенали ја победи Франција со 6:5. Европскиот првак Шпанија потклекна пред гранитната одбрана на Италија, предводена од голманот Дел Лонго. Благодарение на неовите интервенции, Италија во финишот на првото полувреме дојде до недостижна предност 6:2. ...

Фудбалерот, Хари Мегваер, призна дека Манчестер Јунајтед не се сомневал во талентот на напаѓачот, Расмус Хојлунд. 21-годишниот Данец успеа да се запише во листата на стрелците на последните пет средби. -Беше очигледно каков талент има и сега навистина започнува да се подобрува. Знаевме дека ова ќе се случи бидејќи тој е исклучителен, – вели корпулентниот стопер. -Поради повреди во тимот, мораше да игра на секој натпревар. Сите гледаме дека знае ...

Првиот голгетер на ПСЖ, Килијан Мбапе, ќе си замине на крајот на сезоната, објави денеска Фабрицио Романо, кој одлично ги познава збиднувањата во светот на фудбалот. Брзоногиот напаѓач наводно, им стави до знаење на челниците на тимот дека нема да го продолжи договорот и дека ќе се активира во друг состав. Од претходно беше најавено дека Реал Мадрид е главниот кандидат да дојде до потписот на Мбапе кој има постигнато 128 голови за „светците“. ...

Екипите во Формула 1 започнаа да го одредуваат распоредот на возачите за предсезонски тестирања за новата сезона. Се ќе се случува од 21 до 23 февруари во Бахреин. Таму ќе има по две сесии – утринска и вечерна. Првиот тим што извести за работниот распоред на пилотите беше Хаас. Тоа ќе се одвива на следниов начин: Магнусен / Хулкенберг, Хулкенберг / Магнусен, Магнусен / Хулкенберг. Другите екипи допрва ќе направат шема по која ќе се појавуваат ...

Кошаркарите на Еуро Никел 2005 му се придружија на МЗТ Скопје во полуфиналето на Купот на Македонија откако остварија очекувана победа против дебитантот Чаир со 87-79. Двете екипи пружија солидна игра а пресуди финишот на мечот кога Кавадарчани успеаја да се одлепат во завршните секунди и да ја сочуваат предноста. Во редовите на Еуро Никел најпрецизен беше Мек Смит кој постигна 28 кошеви додека во редовите на Чаир се издвои Роби со 20 поени. ...

Заменик-комесарот на НБА лигата, Марк Тејтум, откри дека нема планови за проширување на најсилната лига на светов. „Пред да можеме да размислуваме за проширување, ќе треба да постигнеме колективен договор со играчите и да го финализираме договорот за телевизиските права“ – вели Тејтум, кој всушност ги пренесе зборовите на комесарот, Адам Силвер. – Порано или подоцна, природната еволуција на лигата ќе биде проширување и мислам дека ќе се вратиме ...

Скопје

25ᴼ/25ᴼ
1.03
57%
1018

Белград

28ᴼ/26ᴼ
0.51
64%
1017

Софија

21ᴼ/21ᴼ
0.51
64%
1020

Сараево

30ᴼ/30ᴼ
1.55
34%
1016

Љубљана

25ᴼ/21ᴼ
1.54
74%
1020

Атина

31ᴼ/30ᴼ
8.05
33%
1012

Тирана

26ᴼ/26ᴼ
1.54
61%
1016

Подгорица

29ᴼ/24ᴼ
2.57
57%
1016
Currency

61.5893

Currency

57.3396

Currency

72.9517

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733