Ковачевски, кога веќе лажно оддаваш почит на тој со кој правиш пазар со Бугарите, внимавај на изборот на делегацијата што ја водиш, вели Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ. “Ова не е првпат првиот ви вицепремиер Артан Груби да не се поклонува при оддавање почит. Не е важно што со тоа ве понижува вас кои сте со него во делегација, туку што Вие како негов претпоставен дозволувате да го понижува најсветлиот лик од македонската историја. Ковачевски, во ...

Тензично на границата „Деве Баир“. Дел од граѓаните од Бугарија кои се уште се заглавени на граничниот премин со пцости кон македонските полицајци сакаат да ја преминат границата. И покрај обидите на полицијата да ја смири ситуацијата, бугарите не престануваат со недоличното однесување. Поради падот на системот на нашиот граничен преин од МВР информираа дека селективно ќе се пропуштаат само итните случаи. Поврзани вести преку ознаки: топ ...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во магазинот „360 степени”, во однос на предлог законот за целосна амнестија на сите осудени од 27 април, поднесен денеска од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, потенцираше дека е апсолутно против таков закон. – Неказнивоста може да предизвика нови проблеми. Се сеќавате на 24 декември 2012 година кога од страна на државата, преку злоупотреба на полицијата беа исфрлени и пратеници и новинари од ...

Стотици полицајци, неколку точки за преглед и проверка, претреси на чанти. Вака изгледа влезот во црквата Свети Спас утрово. Пристапот е ограничен. Настанот е од висок ризик. Центарот на Скопје го надлетуваат и хеликоптери. Прславата за 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев ќе тече под строги протоколи и со акредитации. Македонски, но и бугарска делегација ќе оддадат почит на великанот во црквата Свети Спас. ...

Променливо облачно со повремени врнежи, на планините и на повисоките места од снег, а во пониските од дожд и снег. Попладне ќе почне да дува засилен северозападен ветер кој ќе се задржи и во текот на ноќта кога на повеќе места ќе биде силен (над 80 км/час, а на планините и над 90 км/час), а тоа ќе предизвика нагло опаѓање на температурата кон недела. Минималната температура ќе биде во интервал од -5 до 1, а максималната ќе достигне од 3 до 12 ...

„Во пресрет на 4-ти февруари, денот на раѓањето на Таткото на македонската нација – Гоце Делчев, официјална делегација на Левица, предводена од претседателот проф. Димитар Апасиев, за прв пат во политичката историја на независна Македонија, го посети градот Кукуш (Егејска Македонија) – родното место на овој апостол на македонското револуционерно движење. Во стариот дел на градот, каде што се претпоставува дека некогаш се наоѓала родната куќа ...

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,98% во однос на одлуката од 1.2.2023 година. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,00 ден/лит. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1), се намалува за 2,00 ден/лит и сега ќе изнесува 78,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР ...

На 02.02.2023 околу 18.30 часот на паркинг простор пред трговски центар на подрачје на Аеродром, полициски службеници од Одделението за криминалистички работи при ЕВР Аеродром и Драчево ги лишиле од слобода Г.Г.(43) и М.М.(40), двајцата од Скопје. Тие се сомничат дека во периодот од 15.00 до 18.00 часот одзеле три влезни врати од две згради на бул.„АСНОМ“. Во службен разговор во полициска станица тие ги признале делата, а одземените предмети ...

Денеска (03.02.2023) во 01.00 часот на подрачјето на Центар, полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го лишиле од слобода С.С.(28) од Скопје, затоа што кај него била пронајдена и одземена бела прашкаста материја. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 02.02.2023 во 19.40 часот на подрачјето на Драчево, полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР ...

Пишува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски за порталот „Фокус“. Отсуството на државна стратегија ја доведе Македонија до точка на студена војна со Бугарија. Згора на тоа блокирани сеевропските интеграции и e поставена во позиција се што Бугарија бара да биде потпишано и прифатено од страна на владата на СДСM и ДУИ. И не се само уставните измени во прашање, исто како што и договорот со Бугарија за добрососедство не беше првата ...

На 02.02.2023 околу 18.00 часот на улица „Браќа Ѓиновски“ во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар, со судска наредба, го привеле 49-годишниот Ш.А.Г. од гостиварска Долна Бањица. Тој бил баран по потерница за издржување затворска казна од една година и шест месеци. Лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Затвор Идризово во Скопје за издржување на казната. Поврзани вести преку ...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упатува апел до граѓаните по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев: „Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 Февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев. Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на македонскиот народ! Институциите работат и се прибираат информации кои значат дека ова ...

Процесот на евроинтеграција носи конкретни придобивки за државата и за граѓаните, унапредување на инфраструктурата, развој на економијата, раст на стандардот, вели СДСМ „Европската комисија преку повикот за инвестициски грантови ни одобри уште три проекти, во вредност од над 50 милиони евра. Средствата се наменети за спроведување на Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан и опфаќаат реновирање на шест хидроцентрали, изградба на ...

Министерот за здравство Беким Сали вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека платите на лекарите во Македонија не се лоши. Тој вели дека според стандардот, тие се добри. „Платите на лекарите во Македонија не се лоши. Според стандардот на државата, платите се добри. Има и такви лекари што бегаат за повеќе пари, но кога ќе имаме поорганизирани институции, лекарите нема да бегаат. Апсурдно е да си задоволен кога како доктор ...

Ставот на европските институции во однос на правата на Бугарите во Република Северна Македонија ќе стане јасен во следниот извештај за напредокот на Скопје. Ова во „Денот почнува“ за бугарсата БНТ го изјави Петар Колев, кој беше меѓу претставниците на македонските Бугари примени од комесарот за проширување Оливер Вархеи во Брисел. За бугарските организации во Македонија е важно што дијалогот започна не само со бугарските, туку и со европските ...

Пратениците на Собранието на Србија денеска во 11:00 часот ќе ја продолжат расправата за косовското прашање. На дневен ред на вонредната седница е и владиниот „Извештај за преговарачкиот процес со институциите на привремената самоуправа во Приштина, од 1 септември 2022 година до 15 јануари 2023 година“. На вчерашната седница, на која присуствуваше и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше презентиран Извештајот за преговарачкиот ...

Полицијата во Германија, Холандија и Белгија пребарала 16 локации и уапсила 9 лица како дел од операцијата против криминална група специјализирана за минирање на банкомати. Повеќе од 5 милиони евра се украдени од расипани машини во три германски покраини од ноември 2021 година. Сторителите патувале од Холандија и по експлозиите заедно со пленот во автомобил го напуштиле местото на злосторството. Германските власти посочија дека материјалната ...

Во текот на вчерашниот ден (02.02.2023) во периодот од 06.00 до 16.00 часот на територијата на Република Северна Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици. При контролата констатирани се 41 сообраќаен прекршок. Сообраќајните контроли за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите да ги почитуваме ...

Арсовска со поддршка на СДС, Левица и ДУИ поставува директори кои ги користат позициите за испумпување на милиони преку тендери, вели ВМРО-ДПМНЕ „Само 4 дена откако Марјанчо Митовски е поставен за директор на ЈП Водовод и канализација од страна на Данела Арсовска, во Централниот регистар е регистрирана фирмата „Кликмедиа 101“, оваа фирма ќе се јави како добитник на тендерот на ова јавно претпријатие за одржување на системот за електронска ...

Американскиот претседател Џо Бајден апелираше на единство, во говорот што го одржа на традиционалниот молитвен појадок во Вашингтон. „Во нашата политика и во нашите животи премногу често се гледаме како противници, а не како конкуренти. Се гледаме како непријатели, а не како соседи. Колку и да се тешки времињата, ако погледнеме поблиску можеме да ја видиме силата и решителноста што долго време ја дефинираа Америка – рече Бајден, пренесува АП. ...

Пендаровски и Ковачевски ги девалвираат институциите, првин кажаа дека странски агентури шират антимакедонска пропаганда, сега ги кријат, тие работат за агентурни мрежи, вели ВМРО-ДПМНЕ „Недозволиво е Пендаровски и Ковачевски да молчат, откако самиот Пендаровски по Советот за безбедност, дека странски агентури негативно влијаат на односите со Бугарија, ширејќи говор на омраза и негација за македонската нација, јазик и историја. Кои странски ...

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, и вчера имаше средби со граѓаните. Меѓу присутните беа и потпретседателот на Владата Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, пратеникот Бедри Фазлиу и претседателот на огранокот на ДУИ во Желино, Емир Сулејмани. Ахмети пред присутните, ДУИ ја претстави како „крвта на затворените, мртвите Албанци“. „Ајде вечерва да разговараме и да видиме што сме направиле, ...

Неспособните локални власти на ВМРО-ДПМНЕ и шпицниот градоначалник Христијан Мицкоски со задолжувања на општините на грбот на граѓаните товарат милионски долгови, вели СДСМ „Иако пред година и половина наследија полни општински каси, градоначалниците на Аеродром, Бутел, Гази Баба, Прилеп преку обврзници ќе ги задолжат своите граѓани за над 16 милиони евра. Општинските обврзници може да ги купи секој, па и големи компании, а тоа носи ризик од ...

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Врнежи од снег има во Делчево, Дебар, Ѓавато и Буково, но во моментов не претставува пречка за одвивање на сообраќајот. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената ...

На барање на познатиот македонски сликар Илија Пенушлиски, неговото дело „Галичник“ е симнато од поставката во бугарскиот Културно-информативен центар во Скопје и вратено во колекцијата на Ликовната колонија „Галичник“. Воедно, бугарскиот културен центар, на инсистирање на Пенушлиски, го избриша и неговото име, кое беше на излогот меѓу повеќето македонски и бугарски уметници кои се дел од изложбата „Заедно“. Ваквото повлекување на делото на ...

Денеска слаб локален снег претежно на североистокот од земјата, а преку денот ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност, прогнозираат од УХРМ. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец, кој долж Повардарието повремено ќе засилува. Утринските температури се движат од минус 2 до 4 степни, додека максималните дневни ќе бидат во респонот од 1 до 10 Целзиусови степени. Во Скопје и околината денеска ќе биде променливо облачно со ...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, во неговото гостување во „Патот кон“ на ТВ Алсат, истакна дека овој пратенички состав нема мандат за менување на Уставот и затоа е легитимно и најдобро, за вакви прашања да се оди на избори. „Овој пратенички состав, овие пратеници никогаш не излегле пред граѓаните и да го кажат сето ова дека треба да се промени Уставот, дека треба да се прифати тој француско-бугарски предлог, дека кочница ќе ...

Поради најавениот настан за организирано чествување на раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев на 04.02.2023 (сабота) во црквата „Св. Спас“ во Скопје, Секторот за внатрешни работи Скопје ќе преземе засилени активности и мерки за подигнување на безбедноста околу местото на одржување на настанот, при што ќе се преземат мерки за посебен режим на сообраќајот. Притоа, од вчера за сообраќај е затворена ул.„Самоилова“, на потегот од ...

ЕВН известува дека поради технички интервенции во електро дистрибутивната мрежа, денеска (петок), без електрична енергија ќе останат следните корисници: – Во период од 11,00 до 13,00ч. дел од ул. Хо Ши Мин од бр. 300 до 318 о. Бутел; – Во период од 08,30 до 10,30ч. дел од ул. Хо Ши Мин од бр. 276 до 285 о. Бутел; – Во период од 09,00 до 12,00ч. с. Крушопек о. Сарај; – Во период од 10,30 до 14,30ч. ул. Фјодор Достоевски и ул. Ацо Шопов о. ...

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (01.02.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 156 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина седум санкции, 12 мерки за возење без возачка дозвола, 15 санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло). Изречени се четири мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, седум санкции за вградени ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
3.09
56%
1017

Белград

1ᴼ/0ᴼ
7.72
62%
1022

Софија

1ᴼ/0ᴼ
8.23
70%
1015

Сараево

3ᴼ/3ᴼ
8.38
68%
1014

Љубљана

4ᴼ/0ᴼ
3.09
61%
1028

Атина

11ᴼ/7ᴼ
0.45
70%
1010

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
5.66
65%
1015

Подгорица

7ᴼ/4ᴼ
9.77
31%
1020

61.5865

56.9008

68.591

39.3924

42.4269

61.445

8.39827

0.80543

0.43374

0.52502

3.02284

0.69194

Злато

58267 $/kg

Сребро

701 $/kg

Платина

30820 $/kg

Паладиум

52017 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

377865 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

436 $/kg

Алуминиум

530 $/kg

Бакар

1838 $/kg

Никел

6092 $/kg

Калај

6019 $/kg

Цинк

663 $/kg

Кобалт

8436 $/kg