Успешно комбинирајќи игриви механики со бројни музички нумери, првата Beat Hazard ги освои гејмерите во 2010 година. Насловот нудеше невообичаен и ретко виден начин за поразлично доживување на вашите омилени песни. После скоро деценија-и-пол, првата игра и понатаму ужива во 95% позитивни рецензии. Втората Beat Hazard се појави девет години подоцна и успее да ја суптилно размрда формулата со интересни новитети за акционо преслушување на музичките ...

Иако сме големи фанови на тркачки игри, никогаш не сме биле премногу добри во нив. Голем дел од игрите реалистично го симулираат тркањето и најмало невнимание може да резултира во изгубенo прво – или наредните три – места. Horizon Chase 2 посебно ни се допадна потоа тоа што нуди максимално акркадно искуство каде мајсторски ви се потпомогнува за време на кривините, без да се загрози огромното чувство на брзина. Како резултат, на вас се остава ...

По една година Runway ML ја претстави новата генерација на вештачка интелигенција за генерирање на видео. Стартапот ја претстави Gen-3 Alpha верзијата на Runway која ќе биде првa во серијата модели кои компанијата ги тренираше на нова инфраструктура креиранa за масовно мулти-модално тренирање, пишува Runway во објавата. Генерирањето на видео содржина од промпт е најновото поле за натпревар на вештачката интелигенција. Runway ML е една од првите ...

Интеграцијата на вештачката интелигенција (ВИ) во различни индустрии е тема на огромен интерес и дискусија во последниве години. Во овој поглед, ни банкарскиот сектор не е исклучок. ВИ нуди ветување за брзо извршување на операциите, обезбедување персонализирани услуги и подобрување на севкупната ефикасност. Сепак, како што беше дискутирано за време на Money Motion 2024 од страна на експерти од индустријата, имплементацијата на оваа технологија ...

Нов викенд, нови (демо) игри со кои би можеле да се дружите! Skopje ’83, од Dark-1 За викендот кој е пред нас ви препорачуваме да го проверите демото на талентираното македонско студио Dark-1. Оваа развојно студио направи огромни фанови од нас уште во 2018 година, кога бевме апсолутно одушевени од Odium to the Core. Не штедевме пофални зборови во нашата рецензија, а и со задоволство поразговаравме околу играта преку нашето интервју. Две години ...

Текстот е дел од иницијативата “.mk стартап на месецот” нa IT.mk и Startup Macedonia во кој профилираме по еден .мк стартап на пат кон успехот. .мк стартап на месецот [јуни, 2024]: Што е Vidict? Од хоби до градење на стартап За Перо Ѓузелов, видеото отсекогаш преставувало хоби и нешто со тој го пополнува своето слободно време. Доаѓајќи од ИТ сферата и имајќи долгогодишно искуство во работата со разни ИТ и телекомуникациски компании како ...

Податоци за 2.444.587 регистрирани возила и 1.195.052 сопственици на овие возила на крајот на мај „протекоа“ во Хрватска. Како што вообичаено се случува во регионот, периодот помина во надмудрувања и обвинувања за тоа кој е виновен за протекувањето на податоците. Хрватското министерство за внатрешни работи и Центарот за возила се обвинуваат за тоа од каде се протечени податоците. Покрај компаниите за осигурување на возилата, единствен кој има ...

Survival играта на Gaddy Games развојното студио моментно има 90% позитивни рецензии. Високата оценка за оваа sandbox игра се должи на долго-годишна и неуморна посвета. Имено, по нешто повеќе од три-годишен ран пристап на Steam, 1.0 верзијата за PC излезе во 2018 година. Сега, се чини дека е време и „конзолашите“ да ја истражуваат непријателски-настроена планета, да градат одбранбени механизни и да користат физички закони за издвојување победа. ...

Група студенти од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) за потребите на предметот Медиуми и комуникации спроведоа анонимна анкета за информатичката писменост во време на социјални мрежи. Социјалните мрежи се дел од нашето секојдневие или нашето секојдневние е дел од социјалните мрежи? Ова беше мотивот за спроведување на оваа анкета која имаше за цел да го провери нивото на информатичката писменост на младите во ...

По неколку демо сесии и внимателно следење на развојот, чедото на CampFire Studio – Soulmask конечно излезе како дел од раниот пристап на Steam. Уште во првите две недели, играта стана етикетирана како забавен хибрив помеѓу Ark и Palworld, но не од визуелна, туку од функционална гледна точка. Како survival игра со комплексни RPG механики, стратешко планирање, и градење, Soulmask ви дозволува значително да го смените огромниот, отворен свет. ...

Како некои кои со огромно задоволство го следеа, играа и преигруваа Prince of Persia серијалот, со огромно нетрпение ја очекувавме следната авантура со принцот. Иако се работи за помалку амбициозен проект, особено кога ќе се спореди со претходните игри, The Rogue Prince of Persia сепак успева да понуди огромна забава во мало пакување. Развојното студио Evil Empire позајмува, морернизира и прилагодува сѐ што ги правеше претходните игри од ...

Петар Ниновски, основачот на Бреинстер, лидерска компанија по број на вработени студенти, верува дека треба да се објави војна против инкрементализмот во високото образование: „На формалното образование му се потребни храбри чекори, а не мали подобрувања. Факултетите треба да покажат дрскост и смелост. Ако факултетите сакаат да понудат образование што ќе ги подготви студентите за тоа што ги чека во иднината, тие треба да преземат радикални ...

Развојното студио Caracal Games конечно ја ифрли супериорната верзија Downward: Enhanced Edition и на Nintendo Switch, PS5 и Xbox. Позајмувајќи трик-два од Mirror’s Edge, овој паркор наслов во прво лице е сместен во пост-апокалиптичен свет кој вдомува средновековни рушевини, мистериозна приказна и предизвикувачки загатки. Разрушена од низа постапокалиптични настани, планетата Земја станува еден вид предизвикувачка игралиште низ кое може да ...

На првиот ден од Solveo’s InnovateX Festival 2024, лидерите во индустријата ја истакнаа клучната улога на дигиталната трансформација и стратешките иновации кои се клучни за поттикнување на растот на бизнисот. Првиот панел се фокусираше на искуства и размислувања поврзани за користење технологии како што е вештачката интелигенција. Со ваквите технологии се овозможува лесно, но ефикасно прилагодување, како и брзо менување на динамичниот бизнис ...

По неколку изгубени битки со удолнината за влез во гаражата и неколку повредени ретровизори, луѓето од софтверската компанија CodeChem решаваат дека ова место во зградата каде што се нивните канцеларии, сепак не било судено за автомобили. Така, во изминатите речиси две години, овој простор прераснува во нешто сосема поразлично и денес тоа е место кое обединува голем број ИТ ентузијасти од најразлични сфери на индустријата. За тоа каква е ...

Благодарение на саемот за информатичка технологија – Computex, кој се одржува во Тајпеј, оваа недела имаме податоци за куп хардвер. Од Nvidia и AMD, па до помалите производители, сите имаат да покажат нешто ново. AMD ги претстави Ryzen AI 9 HX 370 и Ryzen AI 9 365 Ryzen AI 9 HX 370 и Ryzen AI 9 365 се два нови процесори со фокус на генеративна вештачка интелигенција од AMD. Новите чипови, од процесор до интегрирана графичка и NPU, се изработени ...

Секоја надела е добра недела за гејминг! Во чест на ова, копавме широко и длабоко за да ви препорачаме дали да се посветите на одредена игра или пак целосна да ја заобиколите. Len’s Island e солидна survival игра во која ќе истражувате, преживувате, градите и борите. Сместена во огромен отворен и шаренолик свет, Len’s Island ќе ви дозволи да навлезете во забавни битки засновани на акционен RPG систем, како и на комплексно процесирање ресурси, ...

Сериозен безбедносен пропуст во TikTok им овозможува на напаѓачите да се здобијат со контрола врз профилите на корисниците. За активирање на пропустот не е потребно никакво инсталирање на софтвер, па дури ниту отворање на некој линк, жртвата единствено треба да отвори DM. Пропустот без премногу детали го потврди и TikTok. „Нашиот безбедносен тим е свесен за потенцијалниот пропуст кој таргетира повеќе профили на брендови и јавни личности. ...

Astor: Blade of the Monolith е една од игрите кои со месеци ги следевме внимателно. Играта не заинтригира до тој степен да едноставно моравме да го контактираме развојното студио C2 Game Studio и да поразговараме за одредени аспекти поврзани со играта. Недела дена како играта е излезена, но дали успева да ги оправда нашите очекувања? Да! И, не… Во пресрет на судбината! Astor: Blade of the Monolith е солидна и крајно симпатична инди игра со епска ...

По неколку одложувања, Broken Roads конечно излезе на 10 април. За играта на развојното студио Drop Bear Bytes се очекуваше многу, дури и се одеше до тој степен да се често етикетираше како австралиска верзија и тејк на Fallout серијалот. Но, одредени багови и лоши дизајнерски одлуки не успеаја да ја прикажат играта во позитивно светло, поставувајќи ја на Steam со само 44% позитивни рецензии. Најновото надополнување за Broken Roads, кое излезе ...

IT.mk беше недостапен изминативе 49 часа поради проблеми со датацентарот каде што се серверите. Поради отсутност неделава на дел од тимот исто така не можевме навремено да ги активираме и тековните бекап процедури и миграции. Генерално проблемот можеше да биде надминат многу побрзо, но за жал нереспонзивноста и непрофесионалноста од вработените во датацентарот во Германија го искомплицира ова несакано искуство максимално. Се извинуваме за ...

Relic Odyssey : Ruins Of Xantao не чини ни седум евра, а сепак успева да ги заинтригира играчите со детално дизајнираниот свет, бројните непријатели и арсеналот од различни оружја. Неисполиран драгоцен камен Сега-за-сега, ќе наидете на солидна забава доколку навлезете во научно-фантастичниот универзум. Покрај наразлични оружја, ќе можете да користите и дополнителна опрема, како технолошко-напредни ракавици. Со овие avarite ракавици, можете да ја ...

Гејмерските ветерани сигурно имаат пријатни спомени поврзани со Heroes of Might and Magic, особено со првите три игри кои беа задолжителна лектира во деведесеттите години на минатиот век. Како игра која е директно инспирирана од тој серијал, Songs of Conquest успешно вдахнува нов живот во turn-based tactics жанрот и ги импресионира бројните фанови со преубава ретро-инспирирана графика, но модерни гејмплеј елементи кои одново ја редефинираат ...

Направена како идеја за да го врати човечкиот момент во како, што посочуваат основачите, премногу дигитализираниот свет, платформата Linkup e новитет на македонската технолошка сцена. Дело на младите штипјани Тодор Дрваров, Иле Ѓоргиевски, Даниел Веселинов и Марија Митевска, платформата на кориснците им нуди можност за да креираат персонализиран профил со интереси, преку кој потоа тие ќе можат да пронајдат настани и групи кои им се допаѓаат. Во ...

За 10 јуни се подготвува најновиот Steam Next Fest – настан преку кој се прикажуваат стотици и стотици демо верзии за најразлични идни игри. Во пресрет на самиот настан, би сакале да изделиме две игри кои сигурно ќе ги претстават нивните наслови во одредени игриви состојби. За среќа, доколку сакате да проверите уникатен bullet hell-shooter или пак да се исплашите како да ќе нема утре, за овие две игри веќе има демо верзии! Project Tower е sci-fi ...

Google поради превид собирал аудио гласови од деца, ги објавувал патувањата и адресите на корисниците на нивната услуга за споделување на превоз, и дел од препораките на YouTube доаѓаат врз база на избришан историјат на изгледани видеа. Ова е само дел од илјадници пропусти за приватноста на корисниците до кои дојде 404 Media. Пропустите се запишани во интерна база на податоци која била за внатрешна употреба во Google. Во базата се запишани ...

Нов викенд пред нас и нови предлози за тоа што би можеле да одиграте. За оваа прилика одбравме 3 нови игри кои можеби (не) би требало да ги проверите. Но, знаете што би можеле да проверите? Нашиот нов мега ГИВАВЕЈ! ОГРОМЕН ГИВАВЕЈ – ОСТАНАА УШТЕ 36 КОПИИ ЗА STUFFED! Доколку го посетите следниот линк, ќе можете да прочитате за нашиот најнов гивавеј каде ја подаруваме играта на TheGamePublisher.com и Waving Bear Studio – Stuffed! Предлог #1 – ...

Кинескиот технолошки гигант Alibaba планира да го прошири својот облак со нови податочни центри во клучните азиски маркети. Покрај проширувањето на облакот, компанијата планира и посериозно да инвестира во доменот на вештачката интелигенција. „Во текот на следната деценија, ниту една индустрија нема да биде отпорна на влијанието од вештачката интелигенција“, изјавија од управниот одбор на компанијата За 2023 година, компанијата пријави 8% раст ...

Генерацијата која што е родена со електронски уред во рака или попозната како Gen Z преферира совети од LLM модели како ChatGPT наместо од своите менаџери. Причина за ова е недостатокот на поддршка од нивните менаџери во однос на развојот на сопствената кариера. Една неодамнешна студија спроведена од страна на фирмата за кариерен развој Intoo сугерира дека токсичните работни средини и ограничените можности за напредок во организацијата се ...

Со 584 гласа за и само 3 гласа против, Европскиот парламент ги донесе новите правила за правото на сервис. Правилата ќе овозможат полесен сервис на расипаните уреди, дури и на оние уреди за кои гаранцијата е истечена. „Договорот за правото на поправка е важен чекор за да се обезбедиме дека поправката на производите ќе биде лесен, евтин и атрактивен избор за потрошувачите. Ова е клучно за транзицијата на Европа кон зелена и циркуларна економија, ...

Скопје

24ᴼ/24ᴼ
0.51
61%
1019

Белград

27ᴼ/25ᴼ
0.51
66%
1017

Софија

21ᴼ/21ᴼ
0.51
64%
1020

Сараево

28ᴼ/28ᴼ
0.61
37%
1016

Љубљана

25ᴼ/21ᴼ
1.54
76%
1020

Атина

31ᴼ/30ᴼ
5.81
35%
1012

Тирана

24ᴼ/24ᴼ
1.03
69%
1016

Подгорица

27ᴼ/24ᴼ
2.57
57%
1016
Currency

61.5893

Currency

57.3396

Currency

72.9517

Currency

38.2804

Currency

41.8371

Currency

64.7867

Currency

7.90494

Currency

0.68496

Currency

0.36346

Currency

0.52635

Currency

1.76191

Currency

0.68733