Naheulbeuk’s Dungeon Master e игра која ќе ви се допадне доколку сте фанови на уредување замок, управување со финансии и ефикасно бранење од херои. Играта ни доаѓа од Artefacts Studio, девелопери кои во 2020 година ја исфрлија критички признаената The Dungeon Of Naheulbeuk: The Amulet Of Chaos. Но, додека The Amulet of Chaos повеќе се фокусира на turn-based тактизирање, целта во Naheulbeuk’s Dungeon Master е да поставувате најразлични ѕидини, да ...

ChatGPT оваа недела го слави својот прв роденден, а како подарок, доби повеќе конкуренција! На 30 ноември пред точно една година OpenAI го пушти ChatGPT, во речиси истиот период оваа година Amazon ги најави Amazon Q и Titan Image Generator. Ова секако не е прва вештачка интелигенција конкурент на ChatGPT и Dall-E, но за дел од корисниците ќе биде супер интересна. Amazon Q Amazon Q е одговор на ChatGPT. За дел од девелоперите кои го користат AWS, ...

Evil Diary е исклучително кратка игра. И тоа е добра работа. Чедото на 9Ratones и Angelo Gamedev никако не сака да ви здосади. Поради тоа, играта ви нуди добра акција, забавни механики и одлична музика во времетраење од еден-до-два часа. Но, за тие два часа ќе посетите бројни ретро инспирирани локали, ќе се соочите со разнолики непријатели и ќе се наслушате heavy metal музика која би можела да стои раме-до-раме со великаните, како композиторот ...

Крајот на 2023 година полека се приближува и започнуваат објавите за најпопуларни содржини, видеа, апликации… Оваа година дел од компаниите не го дочекаа ниту декември за првите прегледи. Spotify беше прв со Wrapped 2023, а малку подоцна со листа најдобри апликации излезе Apple. Spotify Wrapped е преглед на годината низ музика. Корисниците кои почесто го користеле Spotify можат да отидат и да дознаат како им изгледала година музички. За разлика ...

Underline Ventures е романски фонд за ризичен капитал основан од Богдан Јордаче. Фондот дојде до дополнителни 10 милиони евра за инвестиции, и со тоа успешно ги „затворија“ планираните 20 милиони евра. Богдан Јордаче е познат во ИТ секторот, пред сè во Источна Европа. Најпрепознатлив е по How to Web конференцијата која со години се одржува во Букурешт, Романија. Работи како инвеститор од 2013 година. Фондот Underline Ventures го отвори во 2022 ...

Fusion Paradox е најновата игра на рускиот програмер Николај Усанчев. Николај може да се пофали со неколку интересни игри кои екпериментираат со механики од неколку жанрови. Во 2017 година, Николај ја објави шареноликата souls-like Crass Cutter, а, две години подоцна проба да ги заинтригира гејмерите со Nice Jumber – бесплатен, но крајно едноставен платформер. Охрабрен од релативно позитивните рецензии за првите две игри, Николај продолжи со ...

На отворањето на re:Invent конференцијата во Лас Вегас, Amazon го претстави својот одговор на ChatGPT, вештачката интелигенција Amazon Q. Првенствено наменет за корисниците на AWS, Q ќе им овозможи различни можности за зголемување на продуктивноста, решавање на проблеми и носење одлуки. Цената на месечната претплата за Q е иста како за ChatGPT Plus и изнесува 20 долари. Претплатниците ќе можат да побараат совети од типот „Како да креирам AWS ...

Don’t Nod е едно од нашите омилени девелоперски студиа. Основано во 2008 година, девелоперите првично нѐ импресионираа со Remember Me, а потоа целосно нѐ освоија со Life Is Strange серијалот. Градејќи силна репутација со нудење квалитетни АА наслови каде фокусот е на впечатлива приказна и свежи механики, Don’t Nod го зацементираа нивното место во индустријата и со наслови како Vampyr, Tell Me Why и Twin Mirror. Но, Jusant? Jusant е целосно ново ...

Google Drive без сомневање е еден од најпопуларните сервиси кои се користат за онлајн складирање на податоци. Оваа недела дел од корисниците на Google Drive пријавуваат загрижувачки вести: „Дел од нивните фајлови исчезнале“. Toa е сериозен проблем за сите, од обични домашни корисници кои го користат за бекап на документи и слики, до компании кои имаат посериозни бекапи во облакот. Грешката ја потврди и Google кој објави дека работат на ...

Судот во Подгорица објави дека се исполнети законските услови за екстрадиција на основачот на Terra и еден од најголемите крипто измамници До Квон (Квон До-Хјунг). Барања за екстрадиција на До Квон се пратени од САД и од Јужна Кореја. Црногорскиот министер за правда Андреј Миловиќ ќе треба да одлучи каде ќе го испрати. До Квон и неговиот соработник Хан Чанг-џун беа уапсени на аеродромот во Подгорица на 23 март оваа година. Двајцата со ...

Уште еден викенд пред нас и уште една можност за втурнување во нови наслови. Како за овој викенд, решивме да направиме нешто поразлично и наместо стандардниот предлог од три игри, внимателно одбравме по само една игра, едно DLC и едно демо, надевајќи се дека барем едно од тие три би можеле да проверите! DREDGE – The Pale Reach е кратко DLC со нова област и интересни новитети! Играта Dredge беше едно од најпријатните гејмерски задоволства кои ...

Една од придобивките на читателите кои ќе се решат да го поддржат IT.mk со 1337 премиум членство е и учество во рандом месечен giveaway, во кој доделуваме вредни подароци. Секој месец доделуваме по еден подарок, а изборот се врши на 15-ти во месецот кога се прави избор од листата на активни 1337 членови преку Random.org. Подарокот за овој месец е: Headphones Jabra Evolve 20 Ms Stereo W/Microphone,4999-823-109 Jabra Evolve 20 MS Stereo се ...

Последниве неколку месеци, имаме ексклузивни можности да се дружиме со бројни игри и да навлеземе во стотици уникатни светови каде секој од нив подлега на одредени правила кои се темелат на внимателно разработени механики. Но, некои светови знаат да бидат значително поимпресивни; некои светови целосно го потопуваат играчот во танцот на боите, впечатливиот дизајн и уникатните механики. Една таква игра е Worldless и покрај тоа што успејавме да ја ...

Вторпат во релативно краток период Cisco е во фокусот на вестите за сајбер безбедност. Безбедносниот тим на Cisco – Talos објави дека е забележана активна злоупотреба на „0-day“ пропуст. Потенцијалниот напад е забележан на 12 октомври, а безбедносните експерти подоцна заклучиле дека станува збор за непознат пропуст. Пропустот CVE-2023-20198 го зафаќа веб корисничкиот интерфејс за Cisco IOS XE софтверот, и е означен со највисока оценка за ...

„Може да ги зачувате сите ваши лозинки во една база на податоци. KeePass е опен сорс менаџер за лозинки.“ – ова е една од рекламите кои ги хостира Google и кој навидум водат до сервис кој ќе ни го олесни управувањето и помнењето на лозинки. За жал, наместо до вистински сервис, рекламата ги носи жртвите кои ќе ја отворат до малициозна страница. Страницата е речиси идентична копија на оригиналот и изгледа доволно легитимно да ги измами жртвите ...

Во време во кое голем дел од нас телевизиската содржина ја добиваат преку онлајн стрим, My90stv.com (и уште неколку) се временски машини за како телевизијата се гледаше во минатото. Носталгичниот проект е дело на Џои Като кои покрај технологијата работи и на избор на содржина. Ова го започнав од љубов. Моја цел е да го одржувам ажуриран колку што е можно повеќе. Сепак, оваа потрага може да одземе доста време (особено курирање на голема колекција ...

Две од најголемите светски технолошки компании ByteDance и Meta поднесоа приговори на одлуката на Европската Унија со која дел од нивните сервиси се означени како „gatekeeper“. Европската Унија преку Digital Markets Act (DMA) со оваа ознака се обидува да ги спречи големите компании да наметнат нефер услови за конкурентите и корисниците. ByteDance всушност има само една услуга на листата – друштвената мрежа за споделување на видеа TikTok. ...

Многумина пријатно се сеќаваат на златното дома на флиперските игри, особено во осумдесетите и деведесетите години на минатиот век. Во случај да сакате да искусите дел од таквата носталгија, неодамна излезе Irem Collection Volume 1. Image Fight и X-Multiply се одлични Shoot ‘Em Up! Колекцијата е достапна и за PS4 и за PS5. Од времето кое го поминавме дружејќи се со нив, можеме слободно да потврдиме дека се работи за стабилен порт кој одлично се ...

Како огромни фанови на TPS игри со шаренолика графика и roguelite елементи (како феноменалната Arcadegeddon!), особено мило ни беше да навлеземе во ArcRunner и да препознаеме ем одредени сличности ем целосно нови работи кои го прават насловот на Trickjump Games Ltd уникатно добар, особено доколку сте фанови на Cyberpunk тематиката. Пркосот на вештачката интелигенција Во ArcRunner навлегувате во футуристичката вселенска станица сами или со уште ...

PC Game Pass e одлична опција доколку сакате многу игри за малку пари. За 400 денари месечно можете да играте стотици игри, почнувајќи од невообичаени инди хитови, како From Space, па сѐ до ААА ултра познати наслови, како Starfield. Во оваа прилика на кратко би сакале да ве запознаеме со најновите 5 игри кои можат да се најдат преку услугата така што ќе понудиме краток опис и трејлер. Кои се најновите 5 игри кои можат да се играат на PC Game ...

OpenAI е компанија која што оваа година несомнено е во центарот на случувањата во ИТ индустријата а со оглед на напредокот на вештачката интелигенција, се чини дека фокусот ќе се задржи на OpenAI и во текот на 2024-та година. Компанијата која што пред само недела дена најави повеќе новости, поевтинување и подобрувања на своите AI модели и услуги, викендов се соочи со контроверзии откако неочекувано бордот го разреши главниот извршен директор и ...

Чангпенг Жао, познат и како „CZ“, основачот и извршен директор на Binance, поднесе оставка и ја призна вината за повеќекратните прекршувања изнесени од Министерството за правда и други американски агенции. Тој се изјасни како виновен пред федералниот суд во Сиетл во вторникот. Ричард Тенг, претходниот менаџер за глобални пазари на Binance, треба да стане нов извршен директор на компанијата, како што соопшти Жао во објавата на X во вторникот ...

До пред недела дена, за Earthlock технички и не можеше да се каже дека е серијал. Развојното студио Snowcastle Games имаа само една игра под појасот, со ветување за уште една; Earthlock 2 се очекува да изникне на март 2024 година. Но, ако Earthlock е RPG стратешка игра која позајмува трик-два од јапонските RPG алтернативи, неодамна излезената Ikonei Island: An Earthlock Adventure е релаксирачка симулација која позајмува трик-два од фармерските ...

Изминативе неколку години, софтверската компанија Singular значително го зголеми својот тим и одбележа големи успеси, вклучувајќи го и отворањето на новата канцеларија во Скопје, како и аквизицијата од страна на Flutter Entertainment Plc, светски познат лидер во онлајн спортско обложување и гејминг. Иако тимот во македонската канцеларија денес вклучува повеќе од 80 луѓе, при започнувањето со работа во 2013 имало само 4 вработени, а растот ...

Минатиот викенд можеби беше врнежлив, но овој се чини исклучително ветровит, што е само уште една шанса да се затвориме некаде каде што е топло и да поминеме впечатливи моменти со нашите омилени игри. Во оваа прилика, би сакале да ви го насочиме вниманието на три релативно нови, инди наслови. Игрите имаат едноставни, но забавни механики и, со малку среќа, барем една од овие три би можела да се најде на вашата листа од омилени наслови. Beyond ...

Додека сведочеше на антимонополско судење водено од Одделот за правда во Вашингтон, професорот Кевин Марфи од Универзитетот во Чикаго откри клучна бројка, која што предизвика видлива реакција од главниот парничар на Google, Џон Шмитлин. Оваа тукушто обелоденета бројка се однесува на договорот за поделба на приходите помеѓу Google и Apple, каде што беше откриено дека Apple добива 36% од приходите од рекламирање кои се прикажуваат при кога ...

Министерството за надворешни работи во Романија објави тендер за купување на алатка со вештачка интелигенција. Платформата треба да има можност во живо да ги следи случувањата на друштвените мрежи, да ги анализира и да помогне да се спречи ширењето на дезинформации. Но, анализирањето на активностите на друштвените мрежи нема да бидат единствена употреба на оваа алатка. Вештачката интелигенција треба да има способност за следење на инфлуенсери, ...

Учењето од далечина можеби е зад нас, но не и проектот ЕДУИНО. Осмислен и реализиран во екот на пандемијата, ЕДУИНО е онлајн платформа преку која и учениците и наставниците добиваат пристап до ресурси од најразличен карактер, почнувајќи со игри и активности, движејќи низ корисни материјали, и завршувајќи со цели лекции по најразлични предмети. Клучната цел на ЕДУИНО е Е-Училницата. Преку неа, доаѓате до пристап на материјали за: Со посетување на ...

Денес започна дводневната конференција „Градење на сајбер-отпорни организации“ иницирана од страна на Комитетот за дигитална трансформација при Американската стопанска комора во Северна Македонија (АмЧам). На конференцијата ќе учествуваат голем број експерти за сајбер безбедност и активни чинители во сферата на дигиталните трансформации од јавниот и приватниот сектор, со цел споделување знаење и најдобри практики во развојот на сајбер-отпорни ...

Наближуваат новогодишните празници и почнува да расте интересот за хардвер. Во периодот до „Black Friday“ секако најголем дел од вестите ќе бидат за големи попусти, но се надеваме дека ќе има вести и од хардвер индустријата, а и по некое ново парче хардвер. iPhone 15 ќе поддржува Qi2 безжично полнење Актуелната генерација на iPhone ќе биде дел од првите паметни телефони и уреди кои ќе го поддржуваат новиот Qi2 стандард за безжично полнење. Ова ...

Скопје

9ᴼ/9ᴼ
0.0
87%
1011

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.69
78%
1017

Софија

10ᴼ/10ᴼ
4.12
84%
1015

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
60%
1015

Љубљана

2ᴼ/0ᴼ
1.54
95%
1020

Атина

20ᴼ/16ᴼ
2.24
87%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
1.03
94%
1014

Подгорица

13ᴼ/10ᴼ
1.54
82%
1013
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $