Под мотото „Знаеме што сме, но не знаеме што можеме да бидеме“, од денеска до 26 мај во Кочани ќе се одржи 61. Драмски аматерски фестивал на Македонија (ДАФ). На свеченото отворање ќе гостува Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес со претставата „Вечера за глупаци“. Покрај тоа, во конкуренција за наградите, на овогодишната фестивалска програма љубителите на театарот ќе може да ги проследат претставите на десетина домашни и ...

Уметницата Марија Павловска е награденa со меѓународната награда „Леонардо да Винчи, Злато/Специјално издание за 2024 година“ што ја доделува италијанската фондација „Ефето арте“ (Effetto Arte Fondazione). Станува збор за меѓународно признание за делото кое влијае на глобалната уметничка сцена. „Наградата е признание за оние што го издигнуваат нашето постоење на повисоко ниво со убавината или инспирацијата на нивниот креативен талент. Се ...

Многу луѓе на почетокот на годината најавуваат дека ќе започнат со тренинзи пред почетокот на летото за да изгледаат одлично и да бидат во добра форма на плажа. Иако кај некои е така и почнуваат да тренираат веќе во првите месеци од годината, родените во овие два хороскопски знаци секогаш најавуваат дека ќе почнат да вежбаат со цел да изгледаат одлично во текот на летото, но тоа никогаш не го прават. Скорпија Иако се познати како одлучен и ...

Кучињата ги гледаат боите, но не на ист начин како луѓето. Додека луѓето имаат три типа конуси во очите (рецептори за боја) кои им овозможуваат да видат широк опсег на бои, кучињата имаат само два вида конуси. Ова ги прави дихромати, што значи дека го гледаат светот во ограничен спектар на бои. Кучињата можат да гледаат нијанси на сина и жолта, но тешко ја препознаваат црвената и зелената боја. За нив овие бои изгледаат како различни нијанси на ...

Според извештаите, компанијата од Купертино планира нова верзија на својот тракер AirTag. Марк Гурман, новинар и аналитичар на екосистемот на Apple, во својот најнов извештај тврди дека Apple планира верзија на својот популарен тракер AirTag за следната година. Наследникот се очекува во средината на следната година и ќе спроведе подобрувања во чипсетот и следењето на локацијата. Поминаа три години откако AirTag првпат се појави на пазарот, а ...

TikTok корисник откри во една неодамнешна објава дека нејзиното семејство со недели ја исмејувало мачката Сума затоа што постојано гледала во ѕидот, додека не ја откриле причината зошто го прави тоа. Имено, Сумо цели денови гледал во ѕидовите, а кога неговите сопственици конечно решиле да истражат зошто го прави ова, откриле дека во куќата имаат глувци. „Сумо не може да решава загатки, но барем може да открие глувци“, се пошегувал неговиот ...

Односите се чувствителни и сложени и сите повремено се соочуваме со моменти кога работите не излегуваат како што сме замислиле. Секој човек различно реагира на стресни ситуации и недоразбирања, а некои од нас се посклони кон радикални решенија кога се соочуваат со предизвици. Раскинувањето не е секогаш првиот избор, но за некои луѓе може да изгледа како најлесниот излез кога се чувствуваат заробени или несигурни. Подолу ќе истражиме кои ...

Киви – популарно овошје кое многу луѓе сакаат да го јадат како ужина или да го додаваат во салати и богати и хранливи појадоци. Ова овошје е многу здраво, а диететичарите издвоија неколку причини зошто ова овошје треба да биде на нашето мени секој ден, но секој ден. Редовното консумирање киви влијае на целокупното здравје, како и на имунолошкиот систем, срцето и варењето. Еве зошто. Подобрување на имунолошкиот систем Диететичарот Алекс Турнбул ...

Според новото истражување, кетогената или кето диетата предизвикува акумулација на оштетени клетки во органите на глувците, што укажува дека овој начин на исхрана може да го забрза стареењето на органите, зголемувајќи го ризикот од срцеви заболувања. Неодамна, сè повеќе луѓе, со цел да изгубат тежина, експериментираат со кето диетата, при која во телото се внесуваат мал дел од јаглени хидрати, но голем дел од мастите. Имајќи предвид дека ...

Дали ни недостасува време или едноставно не сме тип на личност која редовно појадува, па вообичаено пиеме кафе на празен стомак – но сето тоа води до фразата: Тоа е лошо за цревата. Сепак, добрата вест е дека пиењето кафе на празен стомак не е инхерентно лошо за нас, а нашиот стомак обично може да се прилагоди за да се заштити. Но, тоа може да предизвика одредена непријатност. Кофеинот ја зголемува киселоста во желудникот д-р. Сохи објаснува ...

Во светот се познати околу 20.000 видови пчели и сите неуморно ги опрашуваат цветните растенија – и дивите и оние што се користат за човечка исхрана. Пчелите се на списокот на најважните опрашувачи и доколку се доведе во прашање нивниот опстанок, тоа не само што би го загрозило растителниот и животинскиот биодиверзитет, туку и постоењето на луѓе. Според Обединетите нации (ОН), над 75 отсто од светските култури зависат од опрашувачите, додека ...

Новата хибридна инклузивна сликовница на кирилско писмо и на Брајова азбука во издание на „Арс Ламина“, „Шарени ириси“, ќе биде промовирана на денес во 19 часот, во „Литература.мк“ во „Дајмонд мол“. Промоцијата ќе се одржи во рамките на првото издание на „Видик“ – новиот фестивал за литература и општа култура. Ова издание на „Арс Ламина“ е со текст на Јована Матевска Атанасова и акварелни илустрации на Симонида Филипова Китановска, кои длабоко и ...

Овен Овни, вашата решителност и енергија ќе бидат препознаени на работа. Преземете иницијатива и постигнувајте цели. Покажете ѝ на саканата личност колку тоа ви значи. Малите гестови на внимание значително ќе ја зајакнат вашата врска. Денеска фокусирајте се на балансирање на физичката активност и одморот. Правилната исхрана дополнително ќе ви помогне да ја одржите енергијата. Бик Бикови, се појавуваат можности за напредување на работа. Бидете ...

Компанијата Coca-Cola слави 30-годишнина во Албанија и донесе нови иновации во пакувањето на омилениот пијалок. Новото пакување го изработи премиерот Еди Рама. Рама сподели со следбениците на социјалните мрежи фотографија од настанот на Кока Кола по повод годишнината, а дизајнот на новите лименки е негово дело. Рама напиша: „Сега навистина ќе излегувам од вашите фрижидери, прославуваме 30-годишнина на Кока-Кола со нови дизајни кои се мое дело! ...

Во време кога почитувањето на човековите права, особено правата на жените и на маргинализраните заедници, се главна тема во земјите од Европа, па и во светот, поради се посилните антиродови движења, се осврнуваме на состојбата со човековите права во земјава, гледана низ призмата на Извешатојот на ЕК за земјава објавен на веб страната на „Kvinna till Kvinna Foundation“ на 10 ти април. Иако Извештај на Европската Комисија за Северна Македонија во ...

Во малиот салон на галеријата „Ко-Ра“ во Скопје утревечер 20 часот ќе биде отворена изложбата „Македонска мисла“ на м-р Славица Танеска. Самостојната изложба „Македонска мисла“ на која се претставени 20-ина дела, го афирмира македонскиот јазик и кирилското писмо преку народни поговорки. Во денешното време има многу парчиња облека со написи на неа, но редок е случајот тоа да е со кирилично писмо и на македонски јазик, вели авторката. -Преку овие ...

Здружението „Љубители на класична музика“ Скопје ,по 16-ти пат организира Свечен концерт по повод Светскиот ден на хармониката, вечерва во 20 часот во Музејот на македонската борба во Скопје. Ќе настапат реномирани уметници од земјава, како и студенти од класата на професорката Зорица Каракутовска од Факултетот за музичка уметност Скопје. Покрај солистичките точки, на концертот ќе настапат и хармоникашки камерни ансамби, како и камерни ансамбли ...

Во време кога почитувањето на човековите права, особено правата на жените и на маргинализраните заедници, се главна тема во земјите од Европа, па и во светот, поради се посилните антиродови движења, се осврнуваме на состојбата со човековите права во земјава, гледана низ призмата на Извешатојот на ЕК за земјава објавен пред само неколку недели. Иако Извештај на Европската Комисија за Северна Македонија во делот на родовата еднаквост, правата на ...

Денес светот го одбележува Светскиот ден на пчелите. Се слави секоја година на 20 мај, на роденденот на Антон Јанша од Словенија, кој се смета за основоположникот на модерното пчеларство. Предлогот за воведување на Меѓународен ден на пчелата бил даден од страна на Словенија и бил едногласно прифатен на Генералното собрание на ООН на 20 декември 2017 година „со цел да се потсети на важноста на опрашувачите, загрозеноста на нивниот опстанок и ...

Некои сопственици на iPhone известуваат дека по ажурирањето на нивните телефони на iOS 17.5, избришаните фотографии, вклучително и прилично стари фајлови, повторно се појавуваат во нивните телефони. Корисниците велат дека старите фотографии се појавуваат во нивните албуми по ажурирањето на iOS, а тие би требало трајно да се отстранат по 30 дена од бришењето. Еден корисник тврди дека фотографии што ги избришал пред неколку години се вратиле на ...

Во холот на Универзитетска библиотека “Св. Климент Охридски”-Битола, e поставена изложба на 30 фотографии на планинарот Бобан Китановски. Изложбата е поттикната од проектот ,,Предизвик 12 Врвови”, идеја на планинарското друштво Трансверзалец-Скопје. Овој проект се одржува веќе осум и пол години и неговата цел е да се планинари на помалку познати планини во Македонија, а воедно да се искачат и некои нивни врвови. Секој месец се искачува по еден ...

На 22 мај во 19:30 часот во Галерија „Драгутин Аврамовски-Гуте“, Факултет за ликовни уметности во објектот Сули ан во Старата скопска чаршија, по 37 ми пат ќе биде отворена изложба на студентска графика-„Драгутин Аврамовски-Гуте“. Изложбата е во организација на Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, Катедрата по графика и трансмедиумски практики и Фондацијата „Драгутин Аврамовски-Гуте.“ На отворањето ...

Комичната опера „РИТА“од Гаетано Доницети, во изведба на Национална опера и балет, на 6- ти јуни од 20 часот ќе биде изведена во Големата сала во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. „Рита“ е приказна за младата и убава Рита, вплеткана во сплетките и интригите на брачните недоразбирања со комичен и среќен завршеток. Диригент на операта е Бисера Чадловска, режисер Трајко Јордановски, а ќе настапат солистите Ана Ројдева, Јане ...

На 23 мај во 20 часот во Националната галерија Чифте Амам, ќе биде отворена ретроспективната изложба на Драган Верговски-Алпи, истакнат советник конзерватор и уметник. Неговото уметничко патување е длабоко обликувано од неговите ментори и од различните стилови на модерната уметност. Неговите школски и студентски години се обележани со богато образовно искуство, почнувајќи од Средното уметничко училиште во Скопје, под раководство на професорот ...

Во сабота на 1 јуни од 18 часот, во населбата Железара ќе се одржи првото издание на фестивалот Комшилоок. Се работи за мултимедијален уметнички проект кој има за цел да ја децентрализира културата во Скопје, правејќи подвизи да ги анимира урбаните решенија низ градот, воедно негувајќи го чувството на заедништво. Во склоп на фестивалот ќе биде прикажано делото „Панталони“, Крсто Глигорјадис, кое е едно моќно истражување на улогата на човекот во ...

На 22 мај во Фоајето на НУ Центар за култура Битола, во 19:30, сите љубители на фотографијата ќе можат да ја погледнат изложбата на фотографии Монодиоптрија . Изложбата се состои од 30 фотографии кои ги визуелизираат емоциите и суштината на ликовите толкувани од 25 актери, во монодрамите одиграни на сцените на фестивалот во изминатите години. Оваа изложба е увертира во 25-тото издание на International Monodrama Festival-Bitola. Изложбата е ...

„МакеДокс“ е во потрага по шестата генерација на Докуникулци на возраст од 14 до 18 години кои сакаат да бидат дел од едногодишната работилница за креативен документарен филм. Повикот е отворен до 15 јуни 2024, a резултатите ќе бидат објавени до 20 јуни 2024 година. Работилницата ќе биде распоредена во четири сесии и ќе се случува во следниот период: Јули 2024 (5 дена во природа), август 2024 (8 дена на филмскиот фестивал „МакеДокс“) и 5-7 ...

Долгоочекуваната ГТА-6 ќе излезе околу мај наредната година. Иако последната „Grand Theft Auto“ игра беше издадена пред 11 години, многу луѓе со возбуда ја чекаат новата. Рокстар се познати по нивните светски титлови како „LA Noire“, „Red Dead Redemption“, „Grand Theft Auto“ серијалот итн.. „Take-Two Interactive“, ќерка компанија на„Rockstar Games“,објави дека се ближи датумот на издавање на најновата ГТА игра. Интересот за ГТА 6 е огромен: ...

Вчера во КПЦ Јадро во склоп на „Сакура“- Фестивалот за Јапонска култура, се одржа работилница за цртање манга- стрипови или графички романи кои потекнуваат од Јапонија. Тања Вукобрат на присутните им ги презентираше најспецифичните анимирани ликови кои доаѓаат од манга стриповите, како и различните стилови и начини како може да се осмислат и креираат овие ликови. Манга ликовите се различни од останатите стрип ликови и токму таа различност ги ...

Последниот ден на Литера помина во знакот на две работилници за деца и тоа со двете реномирани илустраторки, Наташа Андонова и Наталија Лукомска, како и со работилница со Ена Абјаниќ Чаусидис која за најмалите подготви соодветни активности. Со перформансот на учениците од средното интернационално училиште Мариф, „Јас сум човек“ завршија настаните кои беа предвидени за годинешното издание на Литера и на крајот од фестивалот традиционално беа ...

Скопје

20ᴼ/20ᴼ
0.51
78%
1014

Белград

20ᴼ/19ᴼ
8.23
71%
1009

Софија

15ᴼ/13ᴼ
5.66
67%
1017

Сараево

17ᴼ/17ᴼ
4.43
72%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
1.03
91%
998

Атина

25ᴼ/21ᴼ
0.89
60%
1013

Тирана

22ᴼ/22ᴼ
0.0
78%
1010

Подгорица

21ᴼ/20ᴼ
0.51
68%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $