Ленин Јовановски, директор на приватната компанијата „Слобода превоз“, која учествува во јавниот превоз на Скопје, на Фејсбук објави видео снимка направена во автобус на ЈСП, на која се гледа дека возaчот му продава билет во готово, без да му издаде фискална сметка. „Велат, на лагата и се кратки нозете. Јас велам некому му е краток паметот, а долг јазикот. Ова е пракса во секој автобус на ЈСП, каде возачите од директорот на ЈСП се принудени ова ...

Алцхајмеровата болест е прогресивна болест на мозокот која се карактеризира со губење на меморијата и способностите за расудување, како и со промени во личноста. Со оглед на тоа дека е многу прогресивна, лекарите постојано работат на истражувања кои би им помогнале на луѓето барем донекаде да го намалат ризикот од болеста. Заедно со правилната исхрана и грижата за здравјето, научниците сега дошле до уште едно интересно откритие кое може да ...

Шефот на одделот за надворешна политика на Католичката црква, надбискупот Пол Ричард Галагер, изјави за „Медиасет“ дека Ватикан понудил да организира преговори меѓу Украина и Русија на нејзина територија. Тој истакнал дека Ватикан и Папата отсекогаш биле отворени за преговори од почетокот на војната, но дека „се уште не е добиен конкретен одговор“, објави украински Главком. Галагер објасни дека понудата останува на маса. „Сметаме дека е ...

Кинеската телевизија, која емитува фудбалски натпревари од Светското првенство, повеќе не прикажува снимки од толпата без маски, бидејќи таквите сцени ги налутија Кинезите кои повеќе не можат да ги толерираат ограничувањата наметнати против ширењето на коронавирусот. Во обид да избегне прикажување снимки од стадион полн со навивачи без заштитни маски, спортскиот канал CCTV, за време на преносот од натпреварот помеѓу Јапонија и Костарика, ги ...

„Недоволно тренирани, недоволно снабдени, и со амбивалентно водство, дузини Руси во регионот се смрзнуваат до смрт“, пишува „Форбс“, осврнувајќи се и на шокантните видеа на социјалните мрежи. Напоредно со известувањата од фронтот и снимките од социјалните мрежи кои потврдуваат дека голем број руски војници умираат од премрзнатост во Украина, се шират и шпекулации дека Путин има намера да спроведе нова мобилизација по новогодишните празници. ...

Малолетничка со изгореници по грбот и нозете била итно донесена во Ургентниот центар откако било пријавено дека добила струен удар од жиците поставени над вагон од воз. Во 13.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на железничка Станица-Маџари, над еден од вагоните, дошло до струен удар, при што со повреди се здобила 17 годишна малолетничка, соопштуваат од МВР. Девојчето е сместено на одделението КАРИЛ и е во свесна состојба. Од неофицијални ...

Високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел оценил дека „можно е војната во Украина да не заврши, да се одолговлекува како во Кореја (1953) и да има примирје и воспоставување линија на поделба“. Во дискусија во Центарот за меѓународни односи во Барселона (ЦИДОБ), Борељ рече дека „тоа би можело да биде излез од војната“, иако често се зборува за тоа кој би можел да победи. Според шпанскиот весник „Vanguardia“, тој истакнал дека би било неопходно ...

Скопската полиција информира дека ловец со прострелна рана во стомакот бил пренесен на комплексот клиники „Мајка Тереза“. – На 26.11.2022 во 19.15 часот во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во село Љуботен, скопско има повредено лице од огнено оружје, кое со возило било однесено во Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Од полициски службеници од СВР Скопје излезено било на местото на настанот и било утврдено дека станува збор ...

Фудбалската репрезентација на Мароко оствари изненадувачка победа над Белгија на Светското првенство во неделата, при што големата мароканска дијаспора во белгискиот главен град Брисел го следеше натпреварот во живо како поддршка на северноафриканската репрезентација. Сепак, по завршувањето на натпреварот, во Брисел избувнаа немири, a причинета е голема материјална штета. Police deploy water cannons in central Brussels amid clashes with Morocco ...

Високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел оценил дека „можно е војната во Украина да не заврши, да се одолговлекува како во Кореја (1953) и да има примирје и воспоставување линија на поделба“. Во дискусија во Центарот за меѓународни односи во Барселона (ЦИДОБ), Борељ рече дека „тоа би можело да биде излез од војната“, иако често се зборува за тоа кој би можел да победи. Според шпанскиот весник „Vanguardia“, тој истакнал дека би било неопходно ...

Сопственикот на Твитер, Илон Маск соопшти дека регистрациите на нови корисници на социјалната мрежа се на рекордно високо ниво и се зголемуваат и покрај масовниот егзодус на огласувачи и корисници. Огласувачите на Твитер, вклучително и големите компании како General Motors, Mondelez International, Volkswagen AG, го паузираа рекламирањето на платформата. Маск рече дека имало „голем пад на приходите“ од повлекувањето на огласувачите, обвинувајќи ...

„Не сум запознаен. Да бидам искрен, ова е нешто ново што ми го кажавте, така да прво ќе морам да проверам“. Ова го изјавил еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Оливер Вархеји, на прашањето дали знае за измените во Законот за политички партии, здруженија и фондации во Македонија, со кој ќе се доуредат условите врз основа на кои ќе може да се изврши регистрација. Еврокомесарот во интервју за „Bg on air“ истакнал дека се уште не ...

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди северозападната провинција Дузче во Турција, на околу 200 километри од Истанбул. Земјотресот се случил во 6 часот и 57 минути по локално време на длабочина од 9,52 километри, соопшти турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби. Засега нема информации за повредени. 🔔#Earthquake (#deprem) M2.7 occurred 8 km SW of #Düzce (#Turkey) 9 min ago (local ...

Шефот на украинската државна компанија за нуклеарна енергија Енергоатом денеска изјави дека постојат знаци дека руските сили се подготвуваат да ја напуштат нуклеарната централа Запорожје што ја зазедоа во март. „Во изминатите недели добивме информации дека има знаци дека можеби се подготвуваат да ја напуштат фабриката“, рече шефот на Енергоатом, Петро Котин, пренесуваат Ројтерс. Тој рече дека има многу голем број на информации во руските медиуми ...

Како одминува Светското првенство, така и навивачките во Катар стануваат се поопуштени и се повеќе се осмелуваат да ги истакнат своите атрибути и да се облекуваат попровокативно. Прва тоа го направи Ивана Кнол, најпознатата хрватска навивачка, која со своето провокативно деколте предизвика бурни реакции пред стадионот, но и во сите светски медиуми. Наскоро видовме и навивачки од други земји кои им пркосат на строгите правила на властите во ...

На вонредната седница одржана денеска италијанската Влада прогласи вонредна состојба по вчерашното невреме што предизвика катастрофално лизгање на земјиштето во одредени делови од земјата. Италијанската влада издвои два милиони евра за спасувачки услуги и обновување на јавните услуги. Владата ја изразува својата блискост со граѓаните, градоначалниците и градовите на островот Искија и им се заблагодарува на спасувачите кои трагаат по жртвите, се ...

Тракторист удрил во метална шипка по што починал на лице место, информираат од полицијата. Министерството за внатрешни работи соопшти дека на 26.11.2022 во 16.16 часот било пријавено дека на нива, атар на с.Моноспитово-струмичко, Ј.Ј.(63) додека извршувал земјоделски работи со трактор удрил во метална шипка од пластеник и притоа се здобил со повреди, по што починал на местото на настанот. Извршен бил увид од Јавен обвинител и увидна екипа од СВР ...

На Петтиот Конгрес на Зелената партија ДОМ, кој се одржа денеска во Александар палас во Скопје, за претседател на партијата повторно и едногласно е избрана досегашната лидерка, Маја Морачанин. Заблагодарувајќи се на довербата, Маја Морачанин нагласи дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање на сите општествени проблеми и прашања. -Политиката на Зелената партија ДОМ не треба да се врзува само ...

Москва не ја зема при срце Резолуцијата на Европскиот парламент со која Русија се третира како држава која го поддржува тероризмот, бидејќи таа не е правно обврзувачка, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков. – Европскиот парламент е тип на организација која со задоволство својата работа ја заснова на емоции, на емотивен пристап и за нас не е тајна дека таму во последните години има малку љубов за нас – рече Песков, а пренесува ...

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 28.11.2022 (понеделник) поради најавено одржување на протест со почеток во 07.00 часот, СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот на бул.“Гоце Делчев“ и бул.“Крсте Петков Мисирков“ и околните улици. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници. Како што беше претходно објавено, приватните превозници од „Слобода ...

Пристигна неделниот хороскоп за периодот од 28 ноември до 4 декември годинава, кој наведува дека трите најсреќни знаци во тој период ќе бидат Водолија, Бик и Вага. ОВЕН ЉУБОВ: Ќе ви изгледа како љубовта да е далеку од вас. За некои тоа ќе биде буквално бидејќи нивната сакана во моментот ќе биде отсутна. Ќе зајакнат копнежите, а со нив и чувството на осаменост. Некои ќе најдат мир во активирањето на својата имагинација и соништа. КАРИЕРА: ...

Јапонските навивачи ги освоија симпатиите на целиот свет со чистењето на трибините на стадионот по натпреварите на Светското првенство – но останува прашањето зошто го прават тоа? Јапонските навивачи го собираат ѓубрето дури и на натпревари на кои не игра нивната репрезентација, па „Ал Џезира“ реши да ги праша навивачите зошто го прават тоа. „Нашите срца се чисти, па трибините мора да бидат чисти. Тоа значи дека екипата ја достигна својата ...

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски сподели видео од неговата неодамнешна посета на студентскиот дом „Гоце Делчев“ каде што имал средба со неколку студенти. Тој порача дека студентите се иднината на оваа држава и дека секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. -Ние сме тука да ги слушнеме нивните ставови, да разговараме со нив и да носиме ...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на првата официјална посета на Кралството Саудиска Арабија, оствари средба со министерот за надворешни работи, Неговото Височество Принц Фаисал бин Фархан Ал Сауд, што воедно претставува и прва средба на министри за надворешни работи од воспоставувањето дипломатски односи. На средбата беа разгледани билатералните односи меѓу двете земји, како и начините за нивно понатамошно унапредување, ...

Договорот што ВМРО-ДПМНЕ денеска го спомнува се однесува на период од 18 месеци, односно ќе се покрива ископот на јаглен во текот на грејната сезона 2022/2022 и следната грејна сеозна, 2024/2025, велат од СДСМ како реакција на прес-конференцијата на Стевче Антовски од ВМРО-ДПМНЕ. Како што јавно објави и АД ЕСМ, потенцираат од СДСМ, сето тоа е со цел да не се случи завршување на Договорот во текот на грејна сезона. Според владеачката партија, ...

Во Киев падна снег, температурата денеска е околу нула Целзиусови степени, а милиони луѓе во главниот град на Украина и неговата околина се соочуваат со ограничувања во снабдувањето со електрична енергија и централно греење предизвикани од руските воздушни напади. Студеното време постепено ги зголемува енергетските потреби на потрошувачите, а се работи на поправка на погодените електроенергетски постројки, објави операторот Укренерго, пренесе ...

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ поднесе сет на закони и законски измени со кои предлагаме мерки за намалување на енергетската криза и економската сиромаштија. За жал не гледаме голема респонзивност и затоа најдобар начин да се реши оваа криза се брзи предвремени избори, најдоцна пролет 2023 година. Затоа што не смееме да заборавиме дека кризата ќе е малце подолга, и дека доаѓа уште потешка зима а тоа е зимата во 2023 година, изјави денеска ...

Приватните превозници утре со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица, ќе ја блокираат крстосницата кај Мавровка, односно булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“, поради долгот што не им исплатен од ЈСП Скопје. – Не е исклучена можноста и не е потврдена информацијата дека на тој ден во утринските часови според можеби поедини превозници да ги блокираат излезите односно влезовите на ЈСП-Скопје. Исто така времетраењето на ...

Премиерот на Албанија Еди Рама смета дека ќе има конечно признавање на Косово и дека за тоа нема долго да чека, пренесува „Репортери“. Во Тирана, на заедничката седница на собранието на привремените институции на Приштина и на Парламентот на Албанија, Рама рече дека верува оти наскоро ќе дојде до конечното признавање на Косово, пренесува „Клан Косово“. „Верувам дека Косово нема да чека толку долго колку што чека од прогласувањето на независноста ...

За време на овогодинешниот „црн петок“ американските граѓани потрошиле рекордни 9,12 милијарди долари, исклучиво на онлајн купување, покажуваат податоците на компанијата Adobe. Онлајн трошењето се зголеми за 2,3 отсто тој ден, пред се благодарение на потрошувачите кои чекаат попусти, соопшти филијалата на компанијата, „Adobe Analytics“. Самата „Adobe Analytics“, која ја мери е-трговијата со анализирање на трансакциите на веб-локациите, има ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
72%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg