Четврта година по ред, преку нејзиниот инстаграм профил кој е инспирација за многу мајки, Елена Гагиќ во соработка и со други мајки преку својата мисија на проектот „Да бидеме хумани“ подаруваат искрени насмевки и радост за новогодишните празници. Токму таа изминатите години како активистка на социјалните мрежи потикнаа многу граѓани и компании заедно да донираат за децата од социјално загрозените семејства да ја почувствуваат новогодишната ...

Украинската полиција сопрела обид за кражба на еден од муралите на Бенкси нацртан во предградијата на Киев, пренесува „Euronews“. “Во петокот, група на луѓе се обидоа да украдат мурал на Бенски. Тие го исекле делот од фасадата на куќата претходно уништена од руската војска“, изјавил градоначалникот на општината Гостомел, Олексиј Кулеба. Тој објавил и слики на социјалните мрежи на кои се гледа исечената фасада. На муралот било претставено лице со ...

Главна тема во муабетите на социјалните мрежи е смртта на Маја Јанеска (Маја Миа) од Охрид, Таа пред неколку дена беше во Македонија а повеќе од две децении живееше во Танзанија и Јужна Африка. Која е Јанеска Според информациите кои за нејзе можат да се најдат на нејзините профили на социјалните мрежи, на интернет и тие што ги сподели Универзитетот АУЕ-ФОН, каде пред неколку дена пред студентите држеше мотивациски говор, од Македонија во Африка ...

Со голем концерт ДНК ја заокружи приказната која ја пишува во изминатите 20 години. Вие сте дел од нас, вие сте дел од нашата приказна, и без вас ниту славењето на големиот јубилеј ниту нашето постоење воопшто, ќе беа возможни. Се вели, среќата е единствената работа што се множи кога се дели, а ние сме среќни што имаме пријатели како вас, среќни сме што имавме со кого да ја споделиме нашата љубов, емоции и музикаи среќни сме што бевте и сте до ...

Декември, музички започнува со еден концерт, кој ќе биде концертна промоција на еден нов албум. Никола Мицевски, извонредниот музичар, композитор, аранжер…човек кој моќно стои позади клавијатурата за најпознатите македонски музички ѕвезди, на нивните концерти и е дел од музичките записи на легендарните нивни песни, на 9 декември, петок со почеток во 20 часот на сцената од Големата сала на Центарот за култура, заедно со 15 врвни музичари, а ...

„Добар човек“ е нов сингл на „Суперхикс“. Заедно со синглот, „Суперхикс“ упатуваат апел и предлог до Министерството за здравство и сите останати релевантни установи да се субвенционираат сите антидепресиви и релаксирачко/смирувачки медикаменти. Синглот е снимен во студио ТРА ЛА ЛА (Мите Димовски), музиката, текстот и аранжманот се на „Суперхикс“. Видео анимацијата е авторско дело на младите Меланија Димоска и Александар Несторовски. ...

Преку фестивалот за краткометражни филмови „Balkans beyond borders“ љубителите на филмови во Атина, особено на краткометражните, во изминатите четири дена имаа можност да уживаат во проекции од повеќе земји, а синоќа беа прикажани македонски краткометражни филмови, јави дописничката на МИА од Атина. Фестивалот „Balkans beyond borders“ оваа година се одржа во Битола, а помалку од два месеци подоцна краткометражните филмови патуваа во Атина, ...

Изложбата на фотографии „Поради џезот“ под кураторство на Жига Коритник, беше првично поставена во 2017 година, во Галеријата на Цанкарјев дом во Љубљана. Станува збор за селекција од 33 дела, дел од богатата ризница фотографии на Оливер Белопета направени во период од 2009 до 2016 година, на различни локации и музички фестивали ширум светот. Изложбата, дополнета и повторно курирана од Жига Коритник, е реализирана во соработка со Младинскиот ...

Гледис Најт, ирскиот бенд „Ју-Ту“ денеска во Центарот Кенеди се меѓу уметниците кои добија награди за животни достигнувања. Актерот, режисер, продуцент и активист за човекови права Џорџ Клуни, композиторката и диригентка Тања Леон како и пејачката на христијанска музика Ејми Грант им се придружија на Најт и целиот состав на „Ју-Ту” на свеченоста за доделувањето на наградите во Центарот за изведувачки уметности „Џон Ф. Кенеди“. Организацијата ...

Светското првенство во 2026 година веројатно нема да користи формат со три селекции во една група.На турнирот, кој ќе се одржи во САД, Канада и Мексико, ќе учествуваат 48 селекции, а не 32. Поради ова, ФИФА треба да излезе со нов формат за Светското првенство. Во јануари 2017 година, кога Советот на ФИФА одлучи да ја прошири листата на учесници на Светското првенство, беше утврдено дека турнирот ќе има 16 групи, од кои секоја ќе вклучува по три ...

Кинеската мафија ги препродава билетите за четвртфиналниот натпревар на Светското првенство Холандија-Аргентина 2022 година пет пати поголема од номиналната вредност, објави „Мундо Депортиво“. Според шпанскиот весник, претставниците на кинеската мафија го користат фактот дека актуелното светско првенство би можело да биде последно за напаѓачот на Аргентина, Лионел Меси. Дилерите им нудат на заинтересираните за билети, последен пат да уживаат во ...

Најдобриот фудбалер на француската фудбалска репрезентација Килијан Мбапе проговори за целите за Светското првенство во 2022 година и за наградата „Златна тпка“. Запрашан дали сонот за Златната топка го мотивира на ова Светско првенство, Мбапе одговори: – Да бидам искрен, не. Мојата единствена цел е да го освојам Светското првенство. Ова е мојот сон, ова е мојот единствен сон. Затоа дојдов овде. Но, секако, ќе бидам среќен ако ја добијам ...

Голманот на српската репрезентација Предраг Рајковиќ пристигна во Белград пред остатокот од тимот. Го пречека сопругата Ана и веднаш гушнати заминаа во еден трговски центар во Белград. Предраг и Ана се држеа за рака, а многумина белграѓани кои налетаа на репрезентативецот го запреа, прашуваа за неговите впечатоци од Мундијалот и побараа да се фотографираат. Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со ...

Треба да се спречи создавање нова блоковска поделба во светот, слична на Студената војна, предупреди денеска германскиот канцелар Олаф Шолц во авторскиот текст за Форин аферс, истовремено испраќајќи апел за градење нови партнерства. Западот мора да застане во одбрана на демократските вредности и да ги заштити отворените општества, „но мора да го избегнеме и искушението повторно да го поделиме светот на блокови“, напиша Шолц. Ова значи вложување ...

Полицијата потврди дека познатата инфлуенсерка и мејк-ап артистка која потекнува од Македонија, Маја Јанеска, во петокот била пронајдена со прострелна рана во главата, пренесува ужноафриканскиот портал „News24“. Африканската полиција извршила увид на местото на несреќата и во оваа фаза органите на прогонот не го третираат случајот како сомнителен, но порталот тврди дека семејството и пријателите во изјава за „News24“ рекле дека не можат да ...

Најголемата партија во 48. бугарско Народно собрание – ГЕРБ-СДС го претстави за свој кандидат за премиер Николај Габровски, кој денеска го прими првиот истражувачки мандат од претседателот Румен Радев, јави дописникот на МИА од Софија. Габровски е началник на Клиниката за неврохирургија во најголемата болница за итни интервенции „Пирогов“ во Бугарија. Радев на Габровски му соопшти дека очекува во рок од седум дена да предложи состав за нова ...

Потврдување на клучното значење на стратешкото партнерство меѓу Европската Унија и Западен Балкан, како регион со јасна ЕУ перспектива е главната порака на Самитот ЕУ – Западен Балкан, кој што ќе се одржи утре во Тирана. Ова е прв самит меѓу ЕУ и Западен Балкан во една од шесте земји во регионот. Клучни теми на Самитот, како што е најавено, се заедничко справување со последиците од руската агресија врз Украина со фокус на негативните ефекти врз ...

Врховниот и Вишиот кривичен суд во Хрватска добија дојави за поставена бомба, а во тек е евакуација на вработените. Дојава наводно стигнал до Владата на Хрватска. -Добивме информации за можни експлозивни направи во неколку судови во градот. Во соработка со одговорните лица на институциите се утврдуваат сите околности, наведува загрепската полиција за Индекс.хр. Неколку стотици вработени во Општинскиот и Жупанискиот суд во Сплит се евакуирани од ...

Приватните автобуски превозници преку социјалните мрежи упатија извинување до граѓаните на Скопје за попреченото движење низ градот, откако изутрина од шест часот повторно протестираат со блокади на неколку важни сообраќајни точки во главниот град барајќи исплаќа на долгот што го побаруваат од Град Скопје. Слобода Превоз во име на сите приватни превозници се извинува до сите граѓани на Скопје кои денеска и се до решавање на проблемот ќе бидат ...

Блокадите на приватните превозници во Скопје продолжуваат сè додека не се седне на маса со градоначалничката Данела Арсовска и не се изнајде законски соодветно решение, информираше директорот на приватниот превозник „Слобода превоз“ Ленин Јовановски на денешната прес-конференција. Јовановски најави дека е можно и одредено проширување на протестите. Очекува и останатите институции да се вклучат во наоѓање решение за овој проблем. Не може ...

Вчера во 22.03 часот во СВР Битола било пријавено дека на ул.„Добривоје Радосавлевиќ“ во Битола, патничко возило „фолксваген голф“ со битолски регистарски ознаки, управувано од Е.Т.(28) од Битола, удрило во пешаците В.П.(54) и И.П.(52) од Битола. Во несреќата, В.П. се здобил со тешки телесни повреди, а И.П се здобила со телесни повреди, констатирани во Клиничка болница Битола. Увид извршила екипа на СВР Битола. Republika.mk - содржините, ...

Прашан за тоа дека нема реакција на институциите во однос на сообраќајниот прекршок на син на заменик министерот за внатрешни работи, Ковачевски побара новинарите да се држат до информациите што ги сподели МВР. -Ниту еден човек без разлика чиј син е не може да биде санкциониран различно од кој било друг граѓанин во државата, така што и министерот кажа дека се работело за приватно возило коешто го управувало одредено лице и кое ќе биде третирано ...

Издавачката куќа Антолог од Скопје во рамките на проектот СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја објави книгата: „ПЧЕЛНО СЕМЕЈСТВО“ ОД АЊА МУГЕРЛИ Книгата „Пчелно семејство“ е збирка од седум раскази. Секој расказ застапува одреден обред или обичај од словенечката традиција, кои во делото на Мугерли се вметнати во поинаков контекст или во современи рамки, така што добиваат нова улога и добиваат нова смисла. Централна тема на секој расказ е ...

На 10 декември 2022 со почеток во 20.00 часот на големата сцена на Националната опера и балет ќе се изведе балетската претстава во два чина „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус, во кореографија на Виктор Јаременко од Украина. Диригент на претставата е Иван Еминовиќ. Сценограф е Андреј Злобин, додека под костимографијата се потпишува Гана Ипатиева од Украина. За првпат во улогите на Китри и Базил ќе настапат Христина Наќевска и Балаж Лочеи (Унгарија). Во ...

Рокенрол мјузиклот „Архангелот над Скопје“, направен по музиката на македонскиот рок бенд „Архангел“ премиерно ќе се одигра на 24 декември, сабота, во Македонскиот народен театар (МНТ). Мјузиклот ќе започне во 20 часот. „Приказната зборува за животот на градот Скопје во периодот на неговото созревање од деведесетите години на минатиот век па сè до денес. Урбаниот скопски живот ќе се прикаже преку животот на транзиционите генерации кои сакаат да ...

Во рамките на манифестацијата „Есенски музички свечености“ утре, 06.12.2022 (вторник), ќе биде промовирана книгата „Љубов голема колку Скопје“ од Александра Тодоровиќ. Промоцијата ќе се одржи во Фоајето на Национална опера и балет, со почеток во 19:00 часот, а ќе ја промовира Зорица Црношија. Скопје е нашиот град. Приказна стара 2.200 години што треба да се раскажува и прераскажува. „Љубов голема колку Скопје“ е нова книга за деца и млади од ...

Поетските творби „Климент Охридски“, „Средновековен времеплов“ и „Чекорот на Св. Климент Охридски во мугрите на древниот Охрид“ се најдобрите три на ученичкиот литературен конкурс посветени на Свети Климент Охридски, што Општина Охрид го објави по повод патронот на градот – 8 декември. За најдобрите творби одлучувала жири комисијата во состав: Перчо Божиновски претседател и членови професорките Светлана Велкоска и Светлана Огненова. Жирито ...

Во фоајето на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, викендов беше отворена изложбата насловена „Ченто – биографија низ фотографии“, од прилепскиот автор Рубинчо Белчески, историчар – кустос. Тој на реализацијата на прокетот соработуваше со Јован Василески, историчар –кустос во НУ музеј „Д-р Никола Незлобински“, Струга. Пред повеќе од педесттина посетители, изложбата за отворенa ја прогласи Горан Цветкоски, директор на музејот од ...

Mалопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,66%. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 01.12.2022 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95, изнесува 83,00 ден/лит. ...

Откако не ја доби довербата на жителите на Градско, поранешниот градоначалник Роберт Бешовски сега се потпишува како Претседател на Управиот одбор на Агенција за катастар. Бешовски дипломирал на Катедрата на Факултетот за одбрана, па се поставува прашањето како ќе одлучува за катастарските услуги со неговата стручност. И додека народот не може да врзе крај со крај според новите катастарски услуги ако до сега за вадење Векторски податоци од ...

Скопје

7ᴼ/7ᴼ
0.51
93%
1024

Белград

6ᴼ/4ᴼ
4.63
82%
1018

Софија

5ᴼ/4ᴼ
2.57
88%
1027

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.68
85%
1027

Љубљана

8ᴼ/5ᴼ
1.54
93%
1015

Атина

14ᴼ/11ᴼ
2.06
79%
1024

Тирана

8ᴼ/8ᴼ
1.54
87%
1022

Подгорица

9ᴼ/7ᴼ
1.03
100%
1022

61.5723

58.4721

71.9391

39.852

43.4761

62.3743

8.32509

0.96568

0.43439

0.52526

3.13788

0.7176

Злато

55337 $/kg

Сребро

696 $/kg

Платина

31406 $/kg

Паладиум

60190 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Бакар

1745 $/kg

Алуминиум

503 $/kg

Цинк

633 $/kg

Кобалт

10546 $/kg

Никел

5915 $/kg

Олово

450 $/kg

Калај

4835 $/kg