Утрово со експлозив бил разнесен банкомат во скопската населба Бутел, дознава „Локално“. Инцидентот се случил кај „Алпи“ на улица „Христијан Тодоровски-Карпош“. Полицијата е на терен и во моментов се врши увид на местото на настанот. Пред повеќе од шест месеци се случи сличен напад кога вооружени лица со пиштол му се заканиле на обезбедувањето на деловен објект во Топанско Поле, а потоа поставиле експлозив на четири банкомати лоцирани во ...

Овен 21.3.- 20.4. Роднините или соработниците би можеле да бидат нерасположени и да ви го нарушат мирот овие денови. Обидете се да се дистанцирате колку што можете повеќе. ЉУБОВ Комуникацијата со пријателите или семејството нема да ви биде лесна. Ќе биде подобро со партнерот. РАБОТА Склони сте да се сомневате во сопствените цели и амбиции. ЗДРАВЈЕ Добро. Бик 21.4.-21.5. Ова е идеален ден да се посветите на читање, учење… Не губете време мрзејќи ...

Денеска во 14 часот, вработените во Македонска филхармонија ќе протестираат пред Владата, бидејќи се уште не е променета одлуката за просторно сместување на втора институција во објектот наменски изграден за единствениот симфониски оркестар во земјата. “Пред неколку недели побаравме средба со премиерот, но, од Владата ниту одговорија на нашето барање, ниту пак се заложија за промена на штетната одлука.” Денеска, вработените ќе протестираат со ...

Претпладне сончево со умерена облачност, а попладне особено во западниот и северниот дел ќе биде нестабилно со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на краткотрајно невреме. Во Скопје претпладне сончево со умерена облачност, а попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Денес и утре во попладневните часови особено во западниот и ...

Православната црква и нејзините верници денеска го одбележуваат денот посветен на преподобниот Дивногорски Симеон. Постојат неколку обичаи за кои се верува дека денес им носат среќа на луѓето. Според еден од нив, денес немажените девојки треба да направат венец од цвеќе и да го пуштат во река или поток. Се верува дека до крајот на годината ќе најдат сродна душа и ќе се омажат. Исто така, ѓубрето денеска треба три пати да се изнесува од дома, за ...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за темата за формирање на пакт за национално единство. „Се чини дека Владата нема никаков план, ниту пак говори за тоа. Од друга страна имаме премиер кој е уценет. Имаме премиер кој ДУИ го држи во заложништво, а токму тие се вистинските газди во владата, газди на криминалот и господари на туѓите судбини“, ...

Градоначалникот на Општина Тетово и лидер на Движењето Беса Биљал Касами истакна дека нивната цел и целта на опозициската коалиција која ја градат, е лидерот на ДУИ, Али Ахмети да оди дома. „Ние работиме со целата структура на Движење Беса, широката опозициска коалиција која ја градиме, ДУИ да ја испратиме во опозиција. Нема врска со бојкот, ние сме кажале дека Али Ахмети треба да оди дома бидејќи доста беше во политиката“, вели Биљал Касами. ...

Хаосот во Западна Србија се уште не престанува, а по речиси сите градови и општини силно невреме го зафати и Косјериќ. Поради големото количество вода се излеаја поројни потоци и притоки на реката Скрапеж. „Невремето што во текот на денот ја зафати нашата општина создаде сериозни проблеми. Месната заедница Браиловиќи е во катастрофална состојба, водата навлезе во 20-тина домаќинства, за среќа нема загрозени лица. Дежурни и припадници на ...

Главна цел на земјите од Западен Балкан е членство во Европската Унија, изјави денеска Дритан Абазовиќ, премиер на црногорската влада во технички мандат и координатор на Министерството за надворешни работи. Абазовиќ ова го изјави во Будва, каде е домаќин на шефови на дипломатии и високи претставници на земјите учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ). На состанокот, кој претставува еден од завршните настани во рамките на ...

Билетите за претстојниот натпревар на македонската фудбалска репрезентација во квалификациите за ЕУРО2024 против Украина од денеска се пуштени во продажба, објави Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ). Влезниците за гостувањето на Украина на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, на 16 јуни, се продаваат по цена од 300 и 400 денари. Навивачите ќе можат да купат влезници на билетарницата на Арената како и преку продажната мрежа на ...

Кампањата за претстојните парламентарни избори во Црна Гора го достигнува својот зенит во прилично демократска и тивка атмосфера, што е невообичаено, ако се земе во предвид досегашната практика на „виење знамиња“, кревање тензии и размена на остри зборови. Партиите помалку се расправаат и директно им се обраќаат на граѓаните, а некои од нив, како Движењето за промени (ПзП), освен што ветуваат подобрување на животниот стандард, нудат и нешто ...

Актерот, кој глумеше во акциониот трилер од 1971 година „Ванишинг точка“ и серијата Петрочели, почина на 11 мај, но веста за неговата смрт само што беше објавена, пишува Variety. Во култниот трилер Vanishing Point, кој се смета за еден од најважните американски акциони филмови од седумдесеттите, Њуман глумеше виетнамски ветеран и поранешен полицаец и поранешен тркач и зависник од брзина, кој, наоѓајќи се во незавидна финансиска ситуација, доби ...

Медицинската сестра Ружица Матлиеска преку социјалните мрежи го сподели горкото искуство во интерното одделение на струшката болница поради кое се решила за отказ. Таа открива со какви закани, малтретирање и навреди од менаџерката на болницата се соочувала, и покрај тоа што работните задачи ги извршувала максимално професионално. Додава дека не е чудно тоа што квалитетниот персонал ги напушта работните места. Сакам да им се заблагодарам на ...

Со логото на ДУИ и патриотски песни, денеска и Огнената група ја прослави 21 годишнината од основањето на партијата. Тие пред Домот на култура во Тетово упатија критики до актуелната власт, а посочија и дека нивниот јазик е најстариот јазик во Европа. „Ние не зборуваме јазик на 20%, ние го зборуваме најстариот јазик во Европа, албанскиот јазик, и како можеме да реагираме кога ни велат од партијата дека не е време албанскиот јазик да стои и гордо ...

Имено, по истражувањето на мистериозните филаменти лоцирани во центарот на нашата галаксија, научниците открија уште една ваква необична група, овојпат распоредена по галактичката рамнина и насочена кон галактичкиот центар. Магнетизираните филаменти се веројатно остатоци од исфрлањето од супермасивната црна дупка Strelac A* (Sterelac A*) која има интеракција со околниот гас пред неколку милиони години, рече астрофизичарот Фархад Јусеф-Задех од ...

Демократската унија за интеграција денеска ја одбележа 21-годишнината од основањето со панел дебата насловена „Европски фронт“, на која освен претседателот на партијата Али Ахмети, зборуваа и поранешната министерка за одбрана Радмила Шекеринска, професорот Петар Арсовски, поранешниот амбасадор Нано Ружин, поранешната градоначалничка на Тетово, Теута Арифи и други. Ахмети во обраќањето истакна дека треба да ги направиме уставните измени, а за да ...

Каснувањето од комарец може да биде навистина иритирачко, но постојат голем број на ефективни природни „ослободувачи“ за чешање, а зошто воопшто да дозволите да ве каснуваат. Направете ја оваа евтина смеса и ќе можете да работите во градината, да шетате во природа, да спиете… Состојките на овој репелент ги има во секое домаќинство бидејќи се користат секојдневно. Рецепт за средство против комарци Растително масло по избор (маслиново, бадемово, ...

ЕУ побара од компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги Гугл и Фејсбук, „веднаш“ да започнат со означување на содржината произведена од вештачката интелигенција (ВИ). Во исто време, Брисел го предупреди Твитер дека ќе се соочи со санкции доколку не ги почитува новите закони за дигитални содржини кои стапуваат на сила на 25 август ширум ЕУ, пишува Гардијан. ЕУ дополнително побара од Facebook и другите платформи да инвестираат повеќе во ...

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, на својот официјален Инстаграм профил објави фотографија во пресрет на поројните дождови кои беа најавени на територијата на Белград. Претседателот Вучиќ ја сподели својата фотографија и покажа како го поминува дождливото попладне. Имено, на фотографијата е претседателот во лежерна облека – во тренерка покрај фудбалски гол во дворот. – Речиси е пороен дожд, а јас како да се подготвувам да ...

Утринава Охрид се разбуди со стотици еко торби поставени на разни локации низ градот. Целта на оваа герила акција од страна на СУП Клуб Охрид е да ја подигнат свеста за намалување на пластика за еднократна употреба на еден симболичен начин, воедно и да ја започнат акцијата за чистење на отпад од плажите која ќе трае до 21 јуни. Првиот ден од летото 21 јуни, кој е и прогласен за Ден на Охридско Езеро, ќе биде обележан со една голема Супер Чистка ...

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги врачи инженерските прстени на 12 најуспешни дипломирани студенти од македонските факултети што негуваат инженерски дисциплини. Манифестацијата „Инженерски прстен“, која традиционално е под покровителство на претседателот на државата, а во организација на Инженерската институција на Македонија и на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, се одржа во претседателскиот Кабинет. Претседателот ...

Внуката на кралот го роди своето второ дете со сопругот Џек Бруксбанк на 30 мај, а момчето го доби името Ернест Џорџ Рони, објави Би-Би-Си. „Оги веќе сака да биде поголем брат“, напиша принцезата. Таа сподели слика на која Ернест носи плетена сино-бела капа додека спие во корпа. Евгенија (32) е ќерка на војводата од Јорк и Сара, војвотката од Јорк, и е внука на покојната британска кралица Елизабета Втора. Најновиот член на кралското семејство, ...

На социјалната мрежа TikTok се појави видео на кое се гледа свиња врзана за ограда на паркингот на градската полиција Мркоњиќ. Иако паркинг просторот во повеќето случаи е резервиран за автомобили, овој пат беше нешто поинаку, пишува Независне. Имено, животното кое неподвижно лежи врзано за оградата на паркингот брзо го привлече вниманието на граѓаните на Мркоњиќ Град. Кој и зошто го оставил ова животно на ова место не е познато. ...

Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс влегува во трката за републиканска претседателска номинација во 2024 година, се вели во денешното барање до Федералната изборна комисија (FEC). Пенс (63) ќе ја започне кампањата во Ајова во среда, изјавија три извори за Ројтерс минатата недела. Тој се дистанцира од Трамп Пенс ќе се спротивстави на Доналд Трамп, кому некогаш лојално му служеше, но одби да го поддржи кога поранешниот претседател се ...

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија (сурогат јаболковина) во областа Улјановск, во западна Русија, соопшти денеска регионалниот гувернер Алексеј Руских. Според неговите зборови, симптоми на труење имале 35 лица, од кои 16 починале, а останатите добиваат лекарска помош, пренесува Известија. Руских изјавил дека биле отруени од пијалокот „Мистер сидер“, кој се произведувал во Самарскиот регион. Тој рече и дека во тек е заплената ...

СВР Тетово ги информира жителите на Полошкиот регион дека деновиве ќе се извршуваат вежби на полицајците на отворено за користење на огнено оружје. Предвидени се вежби на подрачјето и на Тетово и на Гостивар. Секторот за внатрешни работи Тетово на 7, 8 и 9 јуни во стрелачкиот центар „Еребино“ ќе врши боево гаѓање, што секоја година се врши со припадници на тетовската полиција, информираше денес СВР Тетово. Според информацијата на СВР Тетово исто ...

Судот во Хонг Конг денеска ја прифати жалбата на наградуваната новинарка Бао Чои и ја поништи нејзината пресуда во врска со истражувањето за документарен филм. Највисокиот суд во Хонг Конг, автономна кинеска територија, едногласно пресуди во корист на слободата на медиумите, што не е често случај во Кина. Бао Чои беше прогласена за виновна во април 2021 година за заблуда на властите, бидејќи побарала информации за сопствениците на возилата што ...

Украина потврди дека спроведува „офанзивни акции“ на делови од фронтот и рече дека постигнала напредок во близина на разурнатиот источен град Бахмут, истовремено минимизирајќи го обемот на нападот што Москва тврди дека го одбил. „Одбранбената операција (на Украина) вклучува контраофанзивни акции. Затоа, спроведуваме офанзивни дејствија во некои сектори“, рече заменик-министерката за одбрана на Украина Хана Малиар преку Телеграма. „Секторот ...

Од 1 јули почнува етапното реновирање на основното училиште „Владислав Рибникар“ каде момче (13) на 3 мај изврши масакр при што уби девет ученици и чувар, а од Педагошкиот колеџ на училиштето најавија дека ќе продолжи да се негува споменот на жртвите. – Наградите од различни области ќе ги носат имињата на нашите невини жртви, исто како што беа најдобри во различни области. Освен нивните родители, најдобро ги познаваме нашите паднати соборци и ...

Од 1 јули ќе започне етапното реновирање на ОУ „Владислав Рибникар“ каде момче (13) на 3 мај изврши масакр при што уби девет ученици и еден чувар, а Педагошкиот колеџ на училиштето најави дека ќе продолжи. да се негува споменот на жртвите. – Наградите од различни области ќе ги носат имињата на нашите невини жртви, исто како што беа најдобри во различни области. Освен нивните родители, најдобро ги познаваме нашите паднати соборци и ученици, ги ...

Скопје

18ᴼ/18ᴼ
0.0
68%
1017

Белград

19ᴼ/16ᴼ
2.06
92%
1014

Софија

15ᴼ/15ᴼ
5.66
63%
1019

Сараево

16ᴼ/16ᴼ
4.21
73%
1018

Љубљана

18ᴼ/14ᴼ
2.06
94%
1017

Атина

24ᴼ/22ᴼ
4.12
49%
1014

Тирана

19ᴼ/19ᴼ
1.03
88%
1015

Подгорица

20ᴼ/18ᴼ
1.54
60%
1015

61.5731

57.5858

71.5239

38.4501

42.9573

63.4647

8.08914

0.70736

0.4134

0.52499

2.57584

0.6975

Злато

61388 $/kg

Сребро

739 $/kg

Платина

32740 $/kg

Паладиум

45556 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

202150 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

418 $/kg

Алуминиум

458 $/kg

Бакар

1709 $/kg

Никел

4273 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

479 $/kg

Кобалт

6894 $/kg