По трите порази по ред, МЗТ Скопје се израдува на триумф во јадранската лига, македонскиот тим одигра одличен тимски меч, дури седум кошаркари имаа двоцифрен број на поени. Мега водеше во најголемиот дел од првата четвртина, но МЗТ Скопје го сврте резултатот и дојде до предност. Голема и неизвесна беше борбата во вторите десет минути, на одморот се замина со предност на македонскиот тим од 40-38. До крајот на мечот МЗТ Скопје го држеше ...

Во второто коло на Мундијалот во Катар, Шпанија и Германија одиграа борбено и возбудливо дерби со повеќе шанси и два гола, победник немаше. Првпат мрежата беше затресена во 40. минута кога Ридигер погоди, но неговиот гол беше поништен поради офсајд. Во 54. минута во игра влезе Алваро Мората, а само осум минути подоцна тој по асистенција од Алба донесе водство за Шпанија од 1-0. И германскиот селектор одговори со ставање на класичен напаѓач. ...

Јасин Буну, кој е попознат како Боно, беше најавен во стартниот состав на Мароко против Белгија, голманот стоеше покрај соиграчите кога се интонираше химната, но кога „црвените ѓаволи“ по десетина минути игра го го упатија првиот шут кон голот, се забележа дека помеѓу стативите не е Боно, туку Монир „Мунир“ Ел Каџуи. Сите беа зачудени откако не се појави информација за оваа доцна промена во составот. АС објави дека голманот имал проблеми со ...

А завчеравечер во СВР Скопје од Итната медицинска помош било пријавено дека во село Љуботен, скопско има повредено лице од огнено оружје, кое со возило било однесено во Комплексот клиники „Мајка Тереза". Полицијата утврдила дека станува збор за 31 годишен маж од Љуботен, кој, според првично пријавеното од лицата кои биле со него, биле заедно на лов. Според пријавеното, повредениот останал сам во викенд куќа и во еден момент, двајцата другари ...

Како што пренесуваат медиумите, толпата ја гаѓала полицијата со камења, ги уништила автомобилите во близина, искршила излози, а запалени се и голем број електрични трицикли. Непосредно пред крајот на натпреварот, неколку десетици луѓе, меѓу кои некои со качулки, излегоа во центарот на Брисел „барајќи пресметка со полицијата“, загрозувајќи го јавниот ред и безбедност, соопшти полицијата. Some of the many young Morocco’ fans in Brussels are ...

Лео Меси ја одбработува последната година од договорот со ПСЖ и се очекува по крајот на мундијалот во Катар да донесе одлука за својата иднина. Се верува дека „светците“ сакаат да го задржат, Барселона исто така крои планови да го врати на Камп Ноу, а Интер Мајами се обидува да им ги помати сметките на европските гиганти. Како што пренесува Тајмс, Лео Меси е многу блиску до договор со Интер Мајами и ќе стане најплатениот фудбалер во историјата ...

Инцидентите почнаа на трибините кога еден навивач на Алтај фрли факел кај навивачите на Гецтепе. После тоа еден домашен фан втрча во теренот, го извади корнер знаменцето и удри силно по голманот на Алтај. Мечот беше прекинат во 22. минута, информациите засега велат дека тој ќе продолжи друг ден од 20. минута. Goztepe vs Altay in Turkey was interrupted after a fan attacked the Altay goalkeeper with the corner flag… 😧pic.twitter.com/ylfsSKmrxM — ...

Натпреварот почна шокантно за Хрватска, по само 68 секунди игра Дејвис донесе водство за Канада од 1-0. Тоа беше прв погодок за Канаѓаните на Светските првенства. Но, Хрватска брзо се созема, во 36. минута Крамариќ по асистенција од Перишиќ постигна гол за израмнување на 1-1. Само осум минути подоцна Ливаја постигна гол за комплетен пресврт и водство на Хрватска од 2-1, со тој резултат се замина на полувремето. Во 70. минута Крмариќ ...

Портпаролот на рускиот претседател истакнува дека резолуцијата не е правно обврзувачка. „Европскиот парламент е тип на организација која сака да ја заснова својата работа на емоции, на емотивен пристап и за нас не е тајна дека таму последниве години има малку љубов за нас“, рече Песков, а пренесе ТАСС. Во опширното интервју за телевизијата Русија-1, на кое се повикува ТАСС, тој рече дека ситуацијата во Европскиот парламент во моментов е таква ...

Заблагодарувајќи се на довербата, Морачанин нагласила дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање на сите општествени проблеми и прашања, информираат од партијата. „Политиката на Зелената партија ДОМ не треба да се врзува само со еколошките теми и климата, туку и со почитувањето на човековите права, социјалните права, недискриминацијата, како и со политиките за развој на зелената економија“, ...

Италијанската влада издвои два милиони евра за спасувачките служби и за обновување на јавните услуги. Владата ја изразува својата блискост со граѓаните, градоначалниците и градовите на островот Искија и им се заблагодарува на спасувачите кои трагаат по жртвите, се наведува во изјавата на италијанската премиерка Џорџа Мелони, пренесе АП. Префектот на Неапол, Клаудио Паломба, потврди дека во свлечиштето со наноси од кал и одрони, што се превртело ...

Министерството за внатрешни работи информира дека поради најавено одржување на протест, утре со почеток во 07:00 часот, СВР Скопје ќе превземе мерки за посебен режим на сообраќајот на бул.„Гоце Делчев" и бул.„Крсте Петков Мисирков" и околните улици. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници. Претходно денеска приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз за утре најавија протест со ...

Шкендија врза четири натпревари по ред без победа, по поразот во минатото коло од Струга, денеска одиграа само 0-0 против Тиквеш. За разлика од нив, Шкупи го држи чекорот со Струга, денеска тие со 6-0 победија на гостувањето кај Победа. Хамиди даде два гола, по еднаш погодија Трпановски, Цефас, Кевен и Алварез. Работнички со голови на Рушевиќ во 26. минута и автогол на Мишевски само две минути подоцна, дојде до победа од 2-0 над Македонија ...

Ковачевски објави видео на Фејсбук со кое порача дека студентите се иднината на државата и нема да бидат оставени сами. „Студентите се наши деца и тие имаат право на глас. Студентите се иднината на оваа држава.Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. Ние сме тука да ги слушнеме нивните ставови, да разговараме со нив и да носиме заеднички ...

Таа се решила на овој чекор поради насилното задушување на народните немири предизвикани од смртта на младата иранка Махса Амини во притвор на полицијата за морал. Видеото од изјавата на Фарида Морадкани, инженер чиј покоен татко бил истакнат опозиционер и шура на Хамнеи, беше широко споделена на интернет откако опозициската новинска агенција ХРАНА објави дека Морадкани била уапсена на 23 ноември, пренесува Ројтерс. „О, слободни луѓе, бидете со ...

Уште една европска земја доживеа непланиран резултат, Белгија беше фаворит против Мароко, но со наведната глава го напуштија теренот. Мароко постигна гол уште во судиското продолжение од првото полувреме, но тој погодок на Зијеш беше поништен поради офсајд. 0-0 беше се до 73. минута кога Сабири од слободен удар од речси невозможна ситуација му даде гол на Куртоа и донесе водство за Мароко од 1-0. Голот оди на душата на голманот на Белгија. ...

РЕС во моментот снабдува околу 190 компании исклучиво од приватниот сектор, кои се меѓу главните носители на економскиот живот на државата. Референтната листа на РЕС содржи компании од телекомуникациите, прехранбената индустрија, метало-преработувачката индустрија, странските инвестиции во слободните економски зони, компании од услужната дејност, банкарскиот сектор... Клиенти на РЕС можат да посведочат дека компанијата за снабдување со ...

„Украинското раководство не смее да ги започне преговорите. Сакаат да ја срушат Европа со еден удар, за преку Русија да се приближат до Кина. Се разбира, со разбивање на Русија“, рече тој, според ТАСС. На почетокот на оваа недела, Лукашенко зборуваше за потребата да се преговара за мир, но дека Украина, Полска и САД, треба да бидат „прикажани во вистинското светло“. „Америка, која владее со Полска се плаши само од една работа, нуклеарен конфликт ...

„Не е исклучена можноста и не е потврдена информацијата дека на тој ден во утринските часови според, можеби, поедини превозници да ги блокиранаат излезите односно влезовите на ЈСП-Скопје. Исто така времетраењето на протестот не е утврдено и се планира да трае до исполнување на барањата кои ако брзо не се решат во наредните денови ќе се прошири и на други делови од сообраќајниците во Скопје“, посочуваат од „Слобода превоз". Во рамките на своите ...

Како што напиша на Телеграм, тие планираат напади врз енергетските објекти во Украина. „Следната недела би можела да биде многу тешка“, напиша Арахамија на Телеграм. Тој додаде дека надлежните власти разработуваат различни сценарија за тој случај, пренесува украинската новинска агенција Интерфакс. Одржани се многу обуки, разработени се акциите на експертите за енергетика и критична инфраструктура, секој знае што да прави. Се подготвуваме. ...

„Тарафот" е трет роман на авторот Петар Трајков по објавените „Орбело" (2010) и „Дојрански договор" (2021). Објавил и две публицистички книги и повеќе текстови. „Тарафот" е роман од жанрот на историска фикција кој обработува долг временски континуитет на промени и мачни процеси за нашиот народ прикажан низ приказната на едно семејство низ пет генерации. Романот изобилува со многу информации за околните времиња во кои се опстојувало, детални ...

Германија ќе може малку полесно да дише во пресрет на пресметката со Шпанија откако Костарика ја совлада Јапонија со 0-1. „Самураите“ беа подобар противник, напаѓаа постојано, упатија дури 14 удари, но сето тоа беше џабе. Костарика се бранеше и трпеливо ја чеаше својата шанса која им се укажа во 81. минута и единствениот удар во рамките на голот, заврши во мрежата. По една грешка на дефанзивата на Јапонија, Фулер од работ на шеснаесетникот ...

Иницијативата со активен придонес и учество е на почесниот член на Одборот и поранешен кум Љупче Николовски. „На јужните падини на Водно во месноста Говрлевска Краста каде што со години собираат бадникови гранчиња што ги делат пред Соборниот Храм Свети Климент Охридски на 6-ти јануари во пресрет на Бадник и големиот Христијански празник Божик, со помош на луѓето од Општина Сопиште, стручни совети и помош од Коле Василевски од земјоделскиот ...

Сите лица кои се заинтересирани ги повикуваме да се обратат до ЕСМ Продажба за информација како тече процесот и постапката, пред да даваат јавни изјави. Исто така, апелираме на одговорност кај медиумите, односно согласно правилата за известување, да побараат податок и од ЕСМ Продажба, пред да пренесуваат во јавноста критички ставови на лица кои не поседуваат податоци за вистинската состојба, велат од ЕСМ Продажба. „Субвенционираното снабдување ...

Во овие времиња кога сите ги чувствуваат последиците од светската енергетска криза и недостатокот на енергенси, со навремени мерки и почитување на препораките, овозможуваме безбедно и непречено снабдување со електрична енергија, соопштија од Министерството. „Ова е само уште еден доказ дека мерките носат резултати. Секој може да даде придонес кон стабилноста во снабдувањето со електрична енергија и тоа директно зависи и од нашето поединечно ...

„Со овие операции, чекор по чекор, ние сме решени да го направиме секој сантиметар од нашата земја безбеден, почнувајќи веднаш зад границите“, рече Ердоган. Покрај операцијата во Сирија и Ирак, Ердоган говореше и за енергетската ситуација во Европа и Турција. Тој истакна дека додека европските земји се прашуваат како ќе ја преживеат зимата поради енергетската криза, Турција со олеснување влегува во зимата. На 20 ноември Турција започна воздушни ...

„Секако дека не е лесно во услови на кризи од секаков тип, да се држи чекорот со планираните инвестиции, но со упорност, посветеност и труд на АД МЕПСО и на изведувачот на проектот Далекувод од Загреб, во рок се завршени активностите на 400 kV полиња од ТС Битола 2 до ТС Мелити Грција, oд ТС Битола 2- ТС Скопје 4,oд ТС Битола 2- ТС Дуброво, oд ТС Битола 2- ТЕЦ Битола (Блок 3) и трафо полето ТР.1 ТС Битола 2-400/110кV. Со овој процес на ...

„Гаучосите“ синоќа ризикуваа срамна елиминација, доколку загубеа од Мексико, мундијалот во Катар за нив ќе беше завршен. Па не случјано, Аргентинците со многу емоции го доживеаја натпреварот, и им падна камен од срце кога Лео Меси прецизно биеше од врвот на шеснаесетникот во 64. минута и го скрши отпорот на противникот. На клупата паднаа и солзи, Пабло Аимар почна да плаче по водството од 1-0. Лео Меси во неколку наврати има кажано дека ...

Мојсова-Чепишевска напоменува дека процесот на отворање лекторати по македонски јазик, литература и култура во странство е комплексен – не е потребно само залагање од УКИМ, туку и интерес од странските универзитети и клучно, дипломатски залагања и финансиска поддршка. Како што вели, потребна е национална стратегија во која секој ќе го заврши својот дел од обврските за афирмацијата и развојот на македонистиката во светот. „Ние, во нашите ...

Од министерството за здравство (МЗ) посочуваат дека во координација со здравствените установи изготвен е план и дадени се насоки до сите јавни здравствени установи, со цел рационализирање на сметките и трошоците за оваа намена, но истовремено, како што велат, грижата за пациентите и обезбедувањето здравствена заштита останува врвен приоритет на Министерството за здравство и јавните здравствени установи. Досега, како што наведуваат, 24 ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
72%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg