Иако, на пример, „Vivo“ веќе претстави телефон со овој чип, тој е всушност премиум уред наменет за следната година. За време на презентацијата на чипот, „Qualcomm“ изјави дека многу компании ќе претстават телефон со овој процесор, но не прецизираа кои модели точно. Но, се појави листата на телефони кои дефинитивно ќе пристигнат со овој чип. „Snapdragon 8 Gen 2“ пристигна како наследник на минатогодишниот „Snapdragon 8 Gen 1“. Станува збор за чип ...

Модифициран американски воен хеликоптер Black Hawk изврши лет без екипаж меѓу планините за да доставува резерви на крв во симулирана мисија. Хеликоптерот цело време бил под контрола на компјутерот за летање и летал ниско и брзо низ долината, а на крајот ја поминал патеката долга 134 километри и успешно доставил залихи на крв. За време на вториот тест, тој демонстрирал кревање товар тежок повеќе од еден тон и докажал дека може да ги смени ...

Претставниците на Sony и Honda размислуваат да вградат конзола PlayStation 5 во нивниот претстоен електричен автономен автомобил фокусиран на забава. Во изјава за Financial Times, претседателот на заедничкиот проект меѓу Sony и Honda, Изуми Каваниши, рече дека технолошки е можно да се интегрира PS5 во автомобил. Компанијата Тесла започна со испорака на Model S и Model X со поголеми хоризонтални екрани минатата година и додаде графички чип AMD ...

Audible е добро позната платформа на Amazon преку која е можно лесно да се пронајдат и слушаат аудио книги, а се издвојува и по прилично квалитетната и колоритна понуда на аудио книги. Секако, можно е да се купуваат книги индивидуално или да се слушаат со неколку претплатнички модели. Со прилично богат каталог на аудио книги, Audible со текот на време се позиционираше како една од најдобро опремените платформи од тој тип. Сепак, дарежливата ...

Неодамна, компанијата realme ја претстави својата нова серија realme 10, која вклучува и две Pro варијанти, realme 10 Pro и 10 Pro+. Уредите дебитираа во Кина, но сега знаеме и кога ќе бидат објавени на меѓународно ниво. Компанијата ја подготвува глобалната премиера на овие Pro моделиу за 8 декември. Останува да видиме дали телефоните ќе имаат идентични спецификации со оние во Кина. Потсетуваме дека realme 10 Pro се базира на Snapdragon 695 ...

Новиот директор на социјалната мрежа Твитер Илон Маск (Елон Маск) објави дека оваа компанија ќе почне да наплаќа син беџ за 7,99 долари месечно. Во таа прилика, еден куп проверени корисници почнаа да се претставуваат како Елон Маск и работите станаа целосно хаотични. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици Интернет драмата оваа недела се врти околу тековната ...

Сопственикот на Twitter, Илон Маск, ја поддржа идејата за создавање „алтернативен телефон“, во случај Apple и Google да ја отстранат неговата платформа од Apple Store и Play Store. Тој ѝ одговори на објавата на конзервативната коментаторка Лиз Вилер дека треба „сам да направи свој уред, доколку има блокада“. „Секако, но се надевам дека нема да дојде до тоа. Ако нема друг избор, ќе направам алтернативен телефон“, напиша Маск. URL Маск неодамна ...

Најновиот хит на Nintendo за конзолата Switch е најголемото деби на компанијата на која било платформа, со 10 милиони продажби на глобално ниво само во првите три дена, пишува Bloomberg. Зад овој успех стојат два наслови – „Pokemon Scarlet“ и „Violet“, кои беа објавени истовремено на 18-ти ноември и продадени над 4 милиони единици во нивната родна Јапонија, каде што исто така поставија нов рекорд. Игрите се идентични без ликовите и дел од ...

ОВОЈ пат не е возач на BMW. Шегата на страна, марката и типот на автомобилот обично не се виновни за непромислените постапки на возачот. Во овој случај, виновникот бил зад воланот на стар Lexus IS. Дивеењето на 26-годишниот возач низ кружниот тек, каде извозел два круга со Lexus и ги запалил гумите додека „дрифтал“, го снимил случаен минувач, па полицијата од Вилтшир немала премногу проблем да се утврди кој бил зад воланот. Лексусот го управувал ...

За разлика од верзиите на рускиот пазар, овие се значително подобро опремени, а со тоа и цената. Лада Нива, како еден од најдолговечните, но и најкорисни теренци, се стекна со светска слава, а некои други Лада се на добар пат. ПРОЧИТАЈТЕ И: Како се произведуваат соларните панели? – Еве за колку време се враќа инвестицијата од 6.000 евра во фотоволтаици Во Јапонија, тие се толку за Nivi Travel, што неодамна беше понудено на пазарот. Сепак, за ...

Симулација на црна дупка во лабораторија може да открие повеќе информации за радијацијата која се испушта од вистинските црни дупки во вселената. Физичари направиле црна дупка во лабораторија и го набљудувале Хокинговото зрачење од неа. Хокинговото зрачење ги опишува честичките што се создаваат во квантните осцилации предизвикани од пробивањето на црната дупка во време-просторот. Според физичарите, ова може да им помогне да го објаснат односот ...

TechArt GTstreet R е базиран на Porsche 911, а планирано е да понуди вкупно 87 примероци (цените на модификациите почнуваат од 73.000 евра). На сликите, сепак, е посебен пример на GTstreet R што беше изложен на саемот во Манила и има надворешен изглед со уметнички дела на филипинскиот уметник Роналд Вентура. Вентура наслика портрет на лице на тигар заедно со светло жолти очи за да одговара на останатиот дел од надворешноста на автомобилот. Што ...

Работите во автомобилската индустрија брзо се менуваат, а доказ се мануелните менувачи и сопирачките, кои се повеќе исчезнуваат од производството со нови автомобили. Една нова студија на CarGurus во Велика Британија најдобро објаснува како функционира пазарот. Само 13 проценти од новите возила се нудат со рачна сопирачка, што значи дека само околу еден од десет нови автомобили е опремен со класична рачна сопирачка, а останатите имаат електрични ...

Илон Маск, извршен директор на Твитер, објави неколку слајдови на својот социјален профил во кои наведува дека регистрациите на нови корисници на платформата се на „историско високо ниво“. Преземањето на Твитер од страна на милијардерот и сопственик на Tesla и Space X беше проследено со отпуштања и одливи на персонал, со бегство на корисници на други платформи, динамика што предизвика некои стравувања од можен колапс на компанијата. Во табелите ...

По растегливите LCD панели, компанијата LG Display претстави уште еден новитет, а тоа е супер тенок звучник дизајниран така да е невидлив по инсталацијата во внатрешноста на автомобилот. Звучникот, наречен Thin Actuator Sound Solution, е развиен во соработка со неименувана „глобална аудио компанија“ и има за цел да ги замени традиционалните звучници во автомобилите. Системот ги нема вообичаените компоненти како намотки и магнети кои се наоѓаат ...

Администрацијата на Бајден го забрани увозот и продажбата на нова телекомуникациска опрема од кинеските компании Huawei Technologies и ZTE, бидејќи тие претставуваат „неприфатлив ризик“ за американската национална безбедност. Федералната комисија за комуникации во петокот соопшти дека донела конечни одлуки со кои се забранува продажба и увоз на опрема од кинескиот производител на опрема за надзор Daha Technologies, производителот на опрема за ...

Оваа социјална мрежа ќе користи различни бои за ознака на организации и поединци, рече Маск. „Златниот знак е за компаниите, сивиот за владите, а синиот за поединците, без разлика дали се познати или не. Болна мерка, но неопходна“, напиша најбогатиот човек на светот на Твитер. Сите проверени сметки ќе бидат рачно потврдени пред да се активира ознаката, додаде Маск. Компанијата ја суспендираше својата неодамна објавена услуга за претплата на сини ...

ХЕНРИ Форд рекол дека најдобар автомобил е нов автомобил. Дали е навистина така? Во последните неколку години, речиси сите производители ја проширија својата понуда на ниво каде што на уште подобрите познавачи на автомобили им е тешко да се снајдат. Доволно е да се спореди што понудија Mercedes и BMW пред десет години и што нудат денес. А кога станува збор за BMW, пораката што ни ја испраќаат сега звучи речиси неверојатно. Откако не ги поколебаа ...

Сем Бенкмен-Фрид, основачот на криптоменувачницата FTX се најде на насловната страница на Forbes и Fortune, најголемите бизнис списанија во светот. Колапсот на неговата крипто-империја ја отвори Пандорината кутија на сомнителни деловни практики, не само во неговите компании, туку и на целиот криптопазар. Криптовалутите се неодамнешен феномен и криптопазарот сè уште се развива, и сè на сè е речиси целосно нерегулиран. Регистрирани се компании, ...

Оваа оптичка илузија, наречена Проширена дупка, покажува црна елипса која постепено згаснува на рабовите. Се наоѓа во средината на белата површина со рамномерно распоредени црни точки. Иако елипсата е статична, огромното мнозинство на набљудувачи на илузијата имаат впечаток дека таа се шири или дека тие самите паѓаат во бездна или влегуваат во неосветлен тунел. This is a pretty cool illusion. Does the black hole look like it’s expanding to ...

Илон Маск одговори на шпекулациите дека Твитер би можел да биде отстранет од Apple Store поради „безбедносни“ грижи, сугерирајќи дека може да направи „алтернативен паметен телефон“ доколку тоа се случи. Како и секогаш со најбогатиот човек на светот, не е јасно дали се шегува или е сериозен. На крајот на краиштата, ова е човекот кој тврдеше дека ќе стави крај на гладот во светот и ќе го колонизира Марс. Да бидеме фер, тие работи сепак би можеле ...

Меѓународен тим на научници успеал да го врати во живот вирусот стар над 48.500 години и тие веруваат дека тоа е најстариот вирус кој некогаш бил оживеан, пишува во ноемвриското издание списанието Њу Сајантис. Античкиот вирус бил замрзнат во сибирскиот вечен мраз илјадници години. Тој е еден од вкупно седумте видови на вечен мраз вируси кои се оживеани по илјадници години. Најмладиот бил замрзнат пред 27.000 години, а најстариот, кој бил наречен ...

На патиштата во Сеул, главниот град на Јужна Кореја, започнаа да се користат автобуси без возачи кои ги произведе компанијата Хјундаи. Проектот е дел од експеримент со кој инженерите сакаат да помогнат луѓето да се чувствуваат удобно со автономни возила на улиците. Како што пренесуваат локалните медиуми овие автономни автобуси започнале да сообраќаат во квартот Јонгно-гу. Засега автобусите возат на релација помеѓу трговскиот центар Севун и ...

Американскиот милијардер Илон Маск (Илон Маск) денеска ќе започне со масовни отпуштања на Твитер, објави оваа компанија во е-пошта испратена до вработените. Ројтерс, Њујорк Тајмс и Вашингтон пост имале пристап до мејлот што го добиле вработените во оваа социјална мрежа. – Во обид да поставиме здрав пат за Твитер, во петок ќе поминеме низ тешкиот процес на намалување на нашата глобална работна сила – пишувало во мејлот што го добиле вработените ...

Тесла повлекува повеќе од 80.000 автомобили произведени во Кина и увезени во земјата од 2013 година поради проблеми со софтверот и безбедносните појаси, соопшти во петокот кинескиот пазарен регулатор. Американскиот производител на електрични автомобили повлече 67.698 возила Model S и X увезени во Кина помеѓу 2013 и 2020 година поради софтверски проблеми кои влијаат на системите за управување со батериите на возилата, пишува Ројтерс. Компанијата ...

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla повлекува 67.698 возила во Кина поради софтверски проблеми, објавија во петокот кинеските државни медиуми. „Кинеската управа за регулирање на пазарот објави дека повлекувањето ги вклучува возилата на Tesla Model S и Model X произведени помеѓу 25 септември 2013 година и 21 ноември 2020 година“, објави новинската агенција Sinhua. Највисокото кинеско набљудување на пазарот рече дека на овие ...

Со текот на времето, се појавија голем број студии кои покажуваат колку некои носечки уреди може да бидат корисни за дијагностицирање на болести. Најновото истражување го спроведоа научниците од клиниката Мајо, кои ја истражувале ECG функционалноста на Apple Watch, со фокус на срцевите абнормалности како што е дисфункција на левата комора. Честопати ова е проследено со конгестивна срцева слабост, која секако со себе носи низа непријатни ...

Иако слична функционалност е достапна веќе некое време преку платформите како Hootsuite и Buffer, многумина не сакаат да им дадат пристап до своите LinkedIn сметки поради стравот за приватноста на податоците Дека закажувањето на објави на LinkedIn се тестира веќе извесно време, открива објава на Twitter од осмиот месец оваа година. Сето тоа сега е потврдено од Мет Навара, консултант за социјални медиуми, кој вели дека ја гледа функцијата за ...

Ова е второ отповикување во исто толку дена за производителот на автомобили. Tesla повлекува повеќе од 321.000 возила поради софтверски проблем поради кој задните светла на некои автомобили не работат правилно. Производителот на автомобили ја објави акцијата во саботата во досие од Националната управа за сообраќај и безбедност (PDF). Повлекувањето ги опфаќа возилата Model 3 од 2023 година и моделите Y од 2020 до 2023 година, произведени за ...

Европската вселенска агенција планира оваа недела да одобри тригодишна студија за да утврди дали големите соларни фарми во вселената можат да бидат функционални и исплатливи на Земјата. Во следните три години, откако ќе биде прифатен планот, „вселенските шефови“ ќе истражуваат како безжично да пренесуваат електрична енергија од вселената до милиони домови на човечката планета. Крајната цел е да има џиновски сателити во орбитата, секој способен ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
2.06
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
98%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.12
72%
1015

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
1.54
49%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg