Скопје/Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Државната изборна комисија (ДИК) на седницата која се одржа денеска го донесе Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и интернет портали кои ќе обезбедуваат платено политичко рекламирање на двата изборни процеси – парламентарните и претседателските избори, закажани за 24-ти април, односно 8-ми мај 2024 година. На истите, содржини за претендентите во изборниот процес ќе можат да објавуваат 37 ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – На 28-ми февруари 2024 година, во периодот од 09:00 до 15:00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени сообраќајни контроли. – Притоа, полициските службеници, затекнале и санкционирале 55 возачи кои управувале моторни возила со брзина поголема од дозволената од кои 26 во Охрид, 21 во Струга и по 4 во Кичево и Дебар, информираат од СВР Охрид. (Крај) извор: СВР Охрид фото: архива @OhridPress ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Општина Охрид ја објави ранг листата на добитници на стипендии за ученици и студенти за учебната 2023/2024 година. По претходно распишан Конкурс за доделување на стипендии за ученици од основните училишта во општина Охрид за учебната 2023-2024 година; Конкурс за доделување на стипендии за ученици од средните училишта во општина Охрид за учебната 2023-2024 година и Конкурс за доделување стипендии на редовни ...

Струга, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – ОВР Струга поднесе кривична пријава против 58-годишно лице од струшкото село Калишта и 53-годишен стружанец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. – Тие, на катарстарски парцели во Струга, бесправно, изградиле објекти за домување со деловени простори, што било констатирано од извршени инспекциски надзори, информираат од МВР. (Крај) извор: МВР фото: ОхридПрес ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 34-годишно лице од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени 10 кривични дела „тешка кражба“ и едно кривично дело „тешка кражба во обид“. – Тој, во периодот од 13-ти ноември 2023 до 21-ви февруари 2024 година, со употреба на сила и подесен алат, од станови и куќи на подрачје на Охрид одзел повеќе предмети. При претрес во домот, кој времено го користел, ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Делот од кружниот тек на пресекот од булевар „Туристичка“ со улицата „АСНОМ“ што беше оштетен поради санација на пукната цевка е поплочен со бекатон плочки како времено решение. По нашата неодамнешна објава, од Општина Охрид нѐ информираа дека ваков зафат не се преземал претходно затоа што коловозот на тој дел понирал. Со бекатон плочките привремено се санира состојбата, а како што најавија и претходно, ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – За разлика од месец јануари, периодов значително е намалена бројката на заболени од сезонски грип во Охрид. Минатата недела биле регистрирани само седум заболени, вели за Супер радио и OhridPress специјалист епидемиолог д-р Јованка Стурлакова Коровешоска. – Нагло падна бројката на заболени. И тие што се, се со лесна клиничка слика. Вирози можеби има но не е состојбата како што беше во месец јануари, рече ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Познатиот Dj Fisher го претстави синглот „Somebody (2024)“, заедно со познатиот продуцент Chris Lake. Песната всушност освежена верзија на познатиот хит „Somebody That I Used to Know“ во изведба на Gotye и Kimbra, класика која доби нов звук, совршен за подиумот за танцување. „Somebody That I Used to Know“, песна од 2011 година која живее и денес, има осум милијарди слушања на музичките платформи и се смета ...

Скопје, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Заклучно со синоќа до 20:00 часот, собрани се вкупно 52.733 потписи за кандидатите кои претендираат да влезат во изборната трка за претседател на државата. Засега, Максим Димитриевски, Бујар Османи и Арбен Таравари имаат собрано над 10.000 потписи. Кандидатката Билјана Ванковска, предложена од Левица е близу до влез во изборната трка, заклучно со вчера има собрано 9.085 потписи, а зад неа е Стевчо ...

Скопје, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Резултатот од изборите на 8-ми мај ќе биде почеток на вистински судири помеѓу Македнците и Албанците. Ваква скандалозна закана вчера испрати министерот за правда Кренар Лога, кој гостуваше во емиисијата „Интервју во Шења“ на ТВ Шења. – Мислам дека Алијанса за Албанците извлече добра лекција од локалните избори во Град Скопје и уште тогаш сфати дека не треба да соработува со ВМРО-ДПМНЕ. Затоа и дадовме ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Денеска во 12:00 часот во ОМУ „Методи Патче“ во Охрид ќе се одржи манифестацијата „Ликот и делото на Тоше Проески“. Настанот е во организација на училиштето и Спомен куќата „Тоше Проески“ од Крушево. Ќе настапат хорот и оркестарот од музичкото училиште со обработки на песни од богатиот опус на Проески. Присутните ќе погледнат и документарен филм за Тоше, а ќе бидат презентирани и фотографии и облека. Од ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Откако кон крајот на јануари започна санацијата на сидриштето „Билјанини извори“ во каналот „Студенчишта“, конкретно кај Центарот за обука на вода во Охрид, истата како да стагнира. Отстранети се дрвените делови од патеката кон каналот која беше во многу лоша состојба и скоро беше урната. Од она што може да се види на терен, започната е и санацијата на една од пристапните патеки. Неодамна објавивме дека ...

Вашингтон, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Калориите од половина литар газирани пијалаци се согоруваат со најмалку 6,5 километри трчање, покажуваат резултатите од ново истражување. Според научниците, поголем дел од луѓето не ги читаат етикетите на шишињата и не се информирани за калориите кои ги внесуваат во организмот. Тоа е особено важно за здравјето, и поради тоа експертите нудат друг начин да ги информираат корисниците колку физички вежби ќе ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Во текот на изминатото деноноќие охридските пожарникари интервенирале на три локации за гасење на пожари. – Регионалниот ЦУК Охрид информира за три пријавени и изгаснати пожари на отворено, , информираат утрово од Центарот за управување со кризи. Апелираат да не се пали вегетација на отворено, а појавата на пожар што побрзо да се пријавува на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК. (Крај) ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Од 20-ти мај 2023 година, на патниот правец „Државен пат А3, делница: Буково-Охрид, подделница Буково-влез во Охрид“ на сила е времен режим на сообраќај, информираат од Авто Мото Сојузот на Република Македонија (АМСМ). – Компанијата „Бион“ ДОО од Тетово изведува работи предвидени на објектот „Поставување на сообраќајна сигнализација и опрема на државен пат А3, делница Буково-Охрид, подделница Буково-влез во ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – ООУ „Ванчо Николески“ во селото Лескоец доби нова и комплетно опремена сензорна соба. Се очекува истата да придонесе за да се подобри совладувањето на наставните содржини и вклучување на сите деца во образовниот систем. Со тоа ќе се исполни уште една од образовните цели, а тоа е целосна инклузија во образованието. Свеченото отворање е закажано за денеска, четврток, 29-ти февруари 2024 година, во 17:00 ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Факултетот за туризам и угостителство (ФТУ) од Охрид започнува со кратки информативни online сесии за предностите на студирањето во Охрид, наменети за идните студенти. Дознајте повеќе за ФТУ Охрид и можностите да се студира во Охрид. Секој втор четврток во 12:00 часот почнувајќи од денеска, 29-ти февруари 2024 година приклучете се и дознајте: – Зошто ФТУ Охрид би бил ваш избор, – Што можете да студирате на ...

Скопје/Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Засилен пазарен и трудов инспекциски надзор во супермаркетите најави Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, со оглед на тоа што од утре престанува да важи мерката загарантирана цена со која беа замрзнати цените на најголемиот дел од прехрамбените производи. Додека граѓаните стравуваат од ценовен шок, Битиќи уверува дека тоа нема да се случи и дека секое нелогично покачување на цените од ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Православните христијани денес го одбележуваат празникот на Светите Дванаесет маченици кои пострадаа во времето на Диоклецијан. Првиот од нив, Памфил, презвитер на Црквата во Кесарија Палестинска, човек учен и благочестив, го исправи текстот на Новиот Завет од грешки на различни препишувачи; самиот ја препишуваше оваа спасоносна книга и им ја даваше на оние што сакаа. Вториот беше ѓаконот Валент, стар ...

Охрид, 29. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Денеска завршува шестата сезона на кампањата „Ги запознаваме ретките болести“, годинава во охридско-струшкиот регион, на Здружението на пациенти „Ретко е да си редок“ од Охрид, поддржано од Здружението за ретки болести „Живот со предизвици“ и стручниот лекарски колегиум. Кампањата имаше информативно-едукативен карактер и на неа работеа над 40 еминентни професори и доктори од Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ ...

Скопје/Охрид, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – За 22% повисоки плати за професорите, асистентите, административните и техничките лица од месец март, за вработените од државниот универзитет „Св. Крили и Методиј“ во Скопје, јави Тв24. Откако излезе во јавноста одлукатаз а покачувањето на вработените на УКИМ, и претставниците од Универзитетите од Штип, Тетово, Битола, Охрид и од „Мајка Тереза“ Скопје велат дека како синдикални претставници на јавни ...

Охрид, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Охридски боксери од клубот „Алексо Огненовски“ викендов ќе учествуваат на второто издание на Меѓународниот боксерски турнир „Арена куп 2024“ што ќе се одржи на 2. март во Скопје, во организација Боксерскиот клуб „Чаир“. Пријавени се 56 боксери од 14 клубови од Република Македонија, а борбите ќе се одржат во спортската сала „Борис Трајковски“ со почеток во 14:00 часот. – На „Арена куп“ се пријавени боксери ...

Лондон, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Според една студија објавена во Англија, лицата кои живеат со луѓе кои пушат во затворени простории е еквивалентно на живеење во затворен простор со многу загаден воздух. Опасностите од пасивното пушење се добро документирани. Центрите за контрола на болести и превенција (CDC) известуваат дека од 1964 година, 2,5 милиони непушачи починале како резултат на изложеност на пасивно пушење. Пасивното пушење ...

Скопје, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Пратениците денеска не дадоа зелено светло за пролонгирање на важноста на пасошите, по хаосот кој се создаде со стапувањето на сила на Договорот од Преспа, со кој по 12-ти февруари во употреба се само документите со новото име на државата. Од вкупно 100 пратеници, „за“ гласаа 46 пратеници, додека 54 гласаа „против“ предлогот на пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се продолжи важноста на пасошите со ...

Охрид, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Македонската туристичка метропола, градот Охрид, наскоро, преку Региониот центар за средно стручно образование и обука „Ванчо Питошески“, ќе влезе во друштвото на најдобрите од земјите на поранешната Југословенска федерација, но и Југоисточна Европа, кога е во прашање средното стручно образование на кадри во туризмот и угостителството. Имено, со разбирањето и помошта на Владата на Република Македонија, ...

Охрид, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Денеска, 28-ми февруари 2024 година, околу 10:00 часот е пријавено дека се поставени бомби во два деловни објекти, едно училиште, еден хотел и една такси компанија во Охрид. – СВР Охрид и припадници на Единицата за антитероризам при МВР презедоа мерки и извршија детални проверки на локациите, по што е констатирано дека се работи за лажни пријави. СВР Охрид, во координација со јавен обвинител, по целосно ...

Охрид, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 24-годишно лице од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори“. – На 21-ви мај 2023 година, во угостителски објект во Охрид, полициски службеници извршиле преглед на друго лице, при што пронашле кокаин, кој го набавил од пријавениот, ...

Охрид, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 67-годишно лице од охридското село Пештани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. – Тој, во својство на инвеститор, при изградба на хотелски комплекс на парцела во охридското село Елшани за што имал одобрение, извршил доградба на објектот за која немал соодветно одобрение издадено од надлежен орган, информираат од МВР. ...

Струга, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – На 27-ми февруари 2024 година, во 16:25 часот во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид, во тешка здравствена состојба е примена 52-годишна жена од Струга, која и покрај укажаната помош, по кратко време починала. – За настанот е известен јавен обвинител по чија наредба телото на починатат е предадено на семејството, информираат од СВР Охрид. (Крај) извор: СВР Охрид фото: ОхридПрес ...

Охрид, 28. февруари 2024 (ОХРИДПРЕС) – Во неколку деловни објекти во индустриската зона, како и во ОУ „Братство единство“ во Охрид, утрово се добиени лажни дојави на бомби. По дојавата, вработените од индустриската зона, лоцирана во близина на Градските гробишта, биле евакуирани, но за кратко продолжил работниот процес. Евакуирани биле и учениците во Основното општинско училиште „Братство единство“. Од СВР Охрид се преземени сите неопходни мерки ...

Скопје

13ᴼ/13ᴼ
4.63
67%
1016

Белград

13ᴼ/11ᴼ
5.66
66%
1014

Софија

11ᴼ/9ᴼ
4.63
69%
1019

Сараево

11ᴼ/11ᴼ
2.96
72%
1017

Љубљана

10ᴼ/7ᴼ
1.03
88%
1004

Атина

17ᴼ/14ᴼ
3.13
77%
1015

Тирана

14ᴼ/14ᴼ
3.6
72%
1010

Подгорица

16ᴼ/12ᴼ
0.51
67%
1010
Currency

61.5997

Currency

56.8457

Currency

71.9908

Currency

36.9104

Currency

41.8706

Currency

64.6946

Currency

7.89797

Currency

0.62075

Currency

0.3774

Currency

0.5257

Currency

1.82102

Currency

0.68561

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

550964 $

Рутениум

24115 $

Калај

26 $

Сребро

723 $

Злато

65459 $

Бакар

7 $

Паладиум

30168 $

Платина

28411 $

Родиум

141479 $

Цинк

76173 $