Проблемот со власта во Македонија е што знаат дека ова им е последно и се држат за столицата и бегаат од избори. Вакво епско, велам епско, затоа што ова е за епови, за приказни, бегање од избори, македонската демократија, ако сакате и регионалната балканска демократија ниту видела, ниту ќе види. Јас не гледам што има толку лошо, за било која политичка партија, да се измери на избори како стои, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар ...

Екипите на Јавното Претпријатие за одржување и заштита на Магистрални и Регионални патишта – Скопје, будно ја следат состојбата на сите патни правци и планински превои. Навремено се превземени превентивни мерки со опесочување на сите делници на кои се очекуваат ниски температури и врнежи од снег. „Воедно упатуваме апел до сите учесници во сообраќајот да носат и користат зимска опрема и да ја прилагодат брзината согласно условите на патот.“. ...

Ништо ново во врска со преговорите за можно проширување на парламентарното мнозинство. Ниедна од партиите не признава дека е разговарано за поделба на ресорите, иако ТВ21 од извори кои сакаат да останат анонимни дознава дека веќе на АА и се понудени неколку пакети со министерства и управи со кои АА ќе раководи доколку одлучи да стане дел од владата. Неофицијално се дознава дека АА на почетокот побарала 4 министерства а од владата и биле понудени ...

Попова Шапка е подготвена за новата зимска туристичка сезона. Иако снежните врнежи се недоволни за да се започне со скијање, лифтовите и ски-лифтовите се подготвени за почетокот на туристичката сезона, вели директорот на „Елем турс“ Адем Авзиу. -Како туристички центар подготвени сме за почеток на туристичката сезона 2022/2023 и само чекаме оптимални врнежи од снег за скијање и безбедност при скијање. Сите лифтови и ски-лифтови се подготвени и во ...

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро го осудува арогантниот однос на поранешниот министер за правда, Аднан Јашари, кој вчера побара од новинарката на „Фокус“ Фросина Факова-Серафиновиќ да избрише текст поврзан со полагањето правосуден испит од страна на синот на претседателот на Собранието Талат Џафери во 2015 година. Според јавно достапните информации може да се види дека во 2015 година министер за правда бил Аднан Јашари, па ...

Хрватската репрезентација од 17 часот ќе игра натпревар од второто коло од групната фаза на Светското првенство против Канада. Во пресрет на натпреварот, хрватскиот грб погрешно беше прикажан на канадската телевизија CBC. Имено, нивната верзија го има првото бело поле. Останатите знамиња и грбови на земјите од нашата група Ф се правилно прикажани. Истата телевизија во најавата за натпреварот објави дека „Канаѓаните го запреа најдобриот светски ...

МАРОКО ја победи Белгија со 2:0 во 2. коло од групата Ф со головите на Сабри во 73. и Абухлал во судиското надополнување. Натпреварот го прекина голот на Сабири, кој постигна гол од слободен удар по големата грешка на Куртоа. Со победа против Канада во последното коло Мароко ја минува групата, а Хрватска ќе мора да се грижи за исходот до последното коло во оваа група. По натпреварот, мароканските навивачи останаа да ги чистат трибините и ги ...

На Петтиот Конгрес на Зелената партија ДОМ, кој се одржа денеска во Александар палас во Скопје, за претседател на партијата повторно и едногласно е избрана досегашната лидерка, Маја Морачанин. Заблагодарувајќи се на довербата, Маја Морачанин нагласи дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање на сите општествени проблеми и прашања. Политиката на Зелената партија ДОМ не треба да се врзува само со ...

Во наредната недела ѕвездите ни подготвуваат многу возбудувања и пријатни искуства. Оваа недела полека влегуваме во декември, за многумина најубавиот месец во годината, па затоа дознајте кои хороскопски знаци најмногу ќе уживаат и ќе го живеете животот во потполност во наредните денови. Овен Околу себе ќе шири весело расположение, па ќе биде омилен во општеството. Тие ќе бидат постојано во движење, а излегувањето и трошењето време ќе бидат ...

Во вториот денешен натпревар на Светското првенство во Катар, Мароко ја победи Белгија со 2:0. Сабири во 73. минута и Абукхлал во 90+2. минута се стрелците на головите за мароканскиот национален тим. За Мароко ова е прва победа на Мундијалот по која значително се доближи до плејофот, додека Белгија ќе мора да брка победа во последното коло со Хрватска. Хрватите од 17 часот ќе се сретнат со Канада. Limbs. 🇲🇦 pic.twitter.com/4hOeIL7NlB — FIFA ...

Косовскиот премиер Албин Курти во својот говор на заедничката седница на парламентите на Албанија и на Косово, што се одржува во Тирана, чеситајќи го Денот на независнота рече дека треба да бидат заедно не само на празници. Тој додаде дека треба да се заборават непријателствата меѓу двете земји и дека треба да се „бориме заедно, не само политичарите, туку и целата нација“. Според него на секој успех на владите на Албанија, и претходните и ...

На 26.11.2022 во 19.15 часот во СВР Скопје од Итна медицинска помош било пријавено дека во село Љуботен, скопско има повредено лице од огнено оружје, кое со возило било однесено во Комплексот клиники “Мајка Тереза“. Од полициски службеници од СВР Скопје излезено било на местото на настанот и било утврдено дека станува збор за М.Љ.(31) од село Љуботен, кој, според првично пријавеното од лицата кои биле со него, Р.А. и М.А., биле заедно на лов во ...

Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со целосно блокирање во сите правци на крстосницата кај Мавровка, односно булеварот „Гоце Делчев“ и булеварот „Крсте Петков Мисирков“. Како што најави приватниот градски автобуски превозник „Слобода превоз“, блокирањето ќе биде со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица. – Не е исклучена можноста и не е потврдена информацијата дека на тој ден во утринските часови ...

Кога и да има дожд, водата за пиење во Струга е заматена. Стружани се жалат, велат дека редовно ги плаќаат сметките а мораат да купуваат вода, бидејќи во лето нема вода а на есен и во зима, се плашат да ја консумираат водата бидејќи е заматена. „Заматена е, не се пие воопшто. Страв ни е и купуваме, но во ова време на криза ние плаќаме високи сметки за вода а вода купуваме“. „Поради дождот е. Не, не, заматена е“. „Јас не пијам вода од чешма, ...

Ова е лекарот Ламбе Крстески. Пред три недели ја отворил гинеколошката ординација во Шуто Оризари. Околу 8000 жени од оваа општина цела година беа без матичен гинеколог. До сега вели дека имал околу 350 прегледи, но жените од оваа општина се уште не се информирани дека можат да се обратат во поликлиниката за преглед кај матичен гинеколог, вели тој. Пред камерата на ТВ21 Крстески вети дека ќе остане со пациентите од оваа општина до неговото ...

Премиерот Димитар Ковачевски го посети студентскиот дом „Гоце Делчев“. Според објавеното видео, Ковачевски ручаше гравче и риба со стидентите. „Студентите се иднината на оваа држава! Тие секогаш ќе имаат право да го искажат своето мислење, да бидат дел од процесот и да учествуваат во носењето на одлуките кои ги засегаат нив. Ние сме тука да ги слушнеме нивните ставови, да разговараме со нив и да носиме заеднички политики за подобрување на ...

Елмир Сејфулахи е родител на 3 годишно момче со цистична фиброза. Вели дека со месеци нема основна терапија за да се држи болеста под контрола. „Речиси 3-4 месеци нема основни лекови за контролирање на болеста, исто така преку комуникација со други родители но и со возрасни пациенти кои страдаат од оваа болест, слушаме дека има недостиг од Креон“, вели Елмир Сејфулахи. Поради немањето терапија, на пациентите со цистична фиброза може да им се ...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на првата официјална посета на Кралството Саудиска Арабија, оствари средба со министерот за надворешни работи, Неговото Височество Принц Фаисал бин Фархан Ал Сауд, што воедно претставува и прва средба на министри за надворешни работи од воспоставувањето дипломатски односи. На средбата беа разгледани билатералните односи меѓу двете земји, како и начините за нивно понатамошно унапредување, ...

Слаб снег наместа ќе провејува утре во утринските часови, но во текот на денот, како и во вторник ќе има преодно стабилизирање на времето. Нов влажен бран со локални врнежи од дожд, а на планините на запад од снег, се очекува во среда и четврток. Утринските температури ќе се движат од минус 5 до 3 степени, а дневните од 1 до 10 степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во Скопје времето утре ќе биде променливо облачно со сончеви ...

ВИДЕО од инфлуенсерката Бела Поч како ги движи усните и ја затресува главата кон хитот на британскиот рапер Мили Б „M To The B“ е најгледаното видео на TikTok досега. Објавен е во август 2020 година и во моментов има 731,9 милиони прегледи. Бела е американска пејачка со филипинско потекло, а на TikTok ја следат 92,4 милиони луѓе. Поч моментално е третата најследена личност на TikTok. Пред неа се тиктокерот Д’Амелио кој има 148,8 милиони ...

НЕКОИ луѓе изгледаат безопасно затоа што се љубезни и пријателски настроени, но зад нивната насмевка се кријат лоши намери. Тие не се грижат за вашите чувства и можат без двоумење да ви забијат нож во грб. Ова се хороскопските знаци кои најчесто се преправаат дека се искрени, но лесно би можеле да ве изневерат. Близнаци Близнаците се преправаат дека се искрени, невини и пријателски настроени, но во реалноста тие се зли суштества кои ќе ве ...

Костарика триумфираше попладнево над Јапонија со 1-0 (0-0) во рамки на воведниот натпревар од второто коло во групата Е на Светското првенство во Катар. Костарика, која во првото коло претрпе катастрофален пораз од Шпанија (7-0), ја забележа првата победа на Мундијалот со гол во финишот на натпреварот во Ал Рајан. Passion with a capital 🅿️#FIFAWorldCup | #Qatar2022 pic.twitter.com/YLTgupyKqI — FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) November 27, 2022 ...

Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ денеска на прес конференција посочи дека во првите 10 месеци од годинава, ги санираат последиците од светската економска криза со два пакети мерки вредни 760 милиони евра. „Резултатите се веќе видливи, во тешки услови успеавме да обезбедиме доволно храна, струја, енергенси, да ги подджиме граѓаните компаниите и да ја спасиме македонската економија. Секако дека има уште многу работа но врз основа на ...

За случајот со Онишченко треба да има одговорност на три нивоа на одговорност истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски одговарајќи на новинарско прашање во рамки на денешниот настан во хотел Хилтон организиран на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и шведската фондација, потенцирајќи дека тие три нова се кај директорот на АНБ, министерот за внатрешни работи и кај премиерот кои дозволија ваков скандал и ги нарушија безбедноста на ...

ЛИЧНО писмо на неодамна починатата англиска кралица Елизабета Втора. во саботата беше продаден на аукција во Германија за 8.300 евра, објавија организаторите. За купувачот се знае само дека се работи за жена која живее во странство. Писмото е продадено на аукција организирана од аукциската куќа Епи во Штутгарт. Беше адресирано на германската возачка Ета Плеш, родена како Марија Графин фон Вурмбранд-Штупах, чии коњи двапати победија на ...

МОЖЕБИ сме поблиску до решавање на уште една мистерија во универзумот – што претставуваат стотиците џиновски филаменти кои се протегаат низ центарот на Млечниот Пат. Имено, научниците за прв пат ги набљудувале овие долги магнетизирани нишки кои светат во радио бранови во други галаксии. Со оглед на тоа дека овие чудни нишки не се единствени само за Млечниот пат, сега на експертите ќе им биде полесно да ги откријат механизмите зад нивното ...

Јапонските навивачи го привлекоа вниманието на Светското првенство во Катар, но не поради гласната поддршка за својата репрезентација, туку затоа што останаа да го чистат стадионот по натпреварот. Многу луѓе се прашуваат зошто Јапонците остануваат некое време на стадионот по натпреварот и го собираат целото ѓубре околу себе, иако не мораат. Истото го прават и јапонските фудбалери со соблекувалната која ја оставаат целосно чиста и уредна. ...

Ние сме во ПРАВИЛОТО на Стрелец, огнен знак познат по својата авантуристичка природа. Овие луѓе се непоправливи оптимисти кои никогаш не губат надеж, дури и кога сè изгледа мрачно. Сите ги сакаат поради нивната позитивна енергија и добронамерност, па често се омилени во општеството. Доколку припаѓате на овој знак, дознајте што ве очекува следната година. Моментално сте во возбудлив период, кој ќе продолжи уште некое време. Следните неколку ...

Социјалистичката партија на Македонија изразува крајно несогласување од одлуката на македонските претставници во мешовита историска комисија да прифатат отворање на црковни прашања како тема на дискусија. Оваа неразумна одлука на ова откроирано работно тело претставува потврда на ирационалноста од неговото постоење како резултат на штетниот и антимакедонски билатерален договор со источниот сосед. Социјалистичката партија на Македонија ги ...

По повод 110-годишнината од независноста на Албанија, денеска во Собранието на Албанија во Тирана ќе се одржи заедничка свечена седница на албанскиот и на косовскиот Парламент. На почетокот на седницата пред пратениците ќе се обратат претседателката на Собранието на Албанија, Линдита Никола и претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца. По нив ќе зборуваат премиерите на Албанија и Косово, Еди Рама и Албин Курти, како и шефовите на ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

3ᴼ/1ᴼ
2.06
98%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
3.09
94%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
2.91
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
93%
1023

Атина

12ᴼ/8ᴼ
5.14
71%
1016

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
1.54
87%
1019

Подгорица

10ᴼ/5ᴼ
2.06
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Сребро

673 $/kg

Платина

30851 $/kg

Паладиум

59634 $/kg

Злато

54824 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Олово

436 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Цинк

602 $/kg

Калај

4617 $/kg

Никел

5346 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Кобалт

10546 $/kg