Во буџетот за 2023 година обезбедивме пари, ќе има нов раст на пензиите и платите, рече претседателот Димитар Ковачевски на трибината на СДСМ вечерва во Тетово. „Во буџетот за 2023 година обезбедивме пари за нов раст на пензиите и платите. Да, ќе растат пензиите и ќе расте и минималната плата. Со новата методологија што заедно ја договоривме новото зголемување е во март 2023 година. Пензиите ќе бидат зголемени вкупно 16 % за време на една ...

За три дена поевтина струја ќе добиваат училиштата, прехранбениот сектор, јавни претпријатија за водоснабдување но и други субјекти кои се пријавија на повикот во АД ЕСМ од 1ви декември да добиваат субвенционирана струја. Досега од 1820 пријави, верификувани се повеќе од 1000, а другите се уште се проверуваат. Од ЕСМ велат непречено се одвива процесот за снабдување со поевтина електрична енергија и сите пријавени кои ги исполнуваат условите ќе ...

Ако поминете покрај Технолошко-индустриската развојна зона Скопје, ќе забележите големи табли на кои пишува – „Бараме работници“. Пред неколку години, над 1.000 граѓани конкурираа за 100 вработувања во оваа област, па дури младите бараа и врски за интервју. Сега фирмите се тие кои бараат работници и ги намалуваат критериумите за вработување. Но, повторно ќе бидат потребни повеќе од 4 илјади работници за 3 години. Од Агенцијата за вработување ...

ИН 2022 – Инженерски натпревар 27.11.2022 • Информации Дали си личност што сака да решава проблеми ама никогаш не си имал можност да ги реализираш твоите идеи? Дали сакаш да ја покажеш твојата иновативност? Ако се пронаоѓаш себеси и сакаш повеќе да ги развиеш твоите тимски способности тогаш треба да учествуваш на ИН! ИН (Инженерски натпревар) е настан организиран од БЕСТ Скопје преку кој студентите од УКИМ може да ја покажат својата ...

– Процесот за снабдување со поевтина електрична енергија за клучните субјекти по одлуката на Владата се одвива непречено и без никаков застој, и сите пријавени кои исполнуваат услови ќе добијат електрична енергија од ЕСМ Продажба од 1 декември, соопштија од компанијата. ЕСМ Продажба, како што посочуваат, ги отфрла неоснованите изјави од страна на одредени претставници од стопански асоцијации во кои без аргументи и надвор од вистината се ...

Процесот за снабдување со поевтина електрична енергија за клучните субјекти по одлуката на Владата тече непречено и без никаков застој, и сите пријавени кои исполнуваат услови ќе добијат електрична енергија од ЕСМ Продажба од 1 декември. „ЕСМ Продажба ги отфрла неоснованите изјави од страна на одредени претставници од стопански асоцијации во кои без аргументи и надвор од вистината се критикува процесот и се изнесуваат паушални оценки дека истиот ...

Виетнамскиот производител на електрични возила VinFast објави дека ја испратил првата пратка од 999 возила во САД. Во првата пратка ќе бидат испорачани 999 возила бидејќи таа бројка се смета за среќна во Виетнам, објаснија од VinFast. Првите автомобили треба да им бидат испорачани на клиентите до крајот на декември, соопштија од компанијата. Некои од теренците VF 8 одат во американската компанија за изнајмување автомобили Autonomy, но повеќето ...

Согласно одлуката на Советот на ЕУ за приклучување на Хрватска кон евро-зоната на 1 јануари 2023 година, хрватската куна ќе биде официјално парично средство заклучно со 31 декември 2022 година. Имајќи предвид дека хрватската куна е дел од Курсната листа на Народната банка на Република Северна Македонија, средниот курс за денарот во однос на хрватската куна ќе се објавува заклучно со Курсната листа којашто ќе биде формирана на 30 декември и која ...

Снабдувачот со електрична енергија РЕС (Reneweble Energy Supply), единствен на пазарот нуди фиксни цени на електричната енергија, како и најниски берзански цени за домашните и за странските фирми во земјата. РЕС во моментот снабдува околу 190 компании исклучиво од приватниот сектор, кои се меѓу главните носители на економскиот живот на државата. Референтната листа на РЕС содржи компании од телекомуникациите, прехранбената индустија, ...

Русија се искачи на четвртото место меѓу најголемите светски економии во однос на девизните резерви. Во првите девет месеци од годината, сопственоста на Русија, вклучително и оние замрзнати од Запад поради санкциите поврзани со Украина, се зголемија на 540 милијарди долари, покажуваат податоците на Централната банка. Ова ѝ овозможи на Русија да ја смени Индија, која го зазема четвртото место од минатото лето. Индиското девизно салдо на крајот на ...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Штип ја посети фабриката за масло „Брилијант” чие производство е рестартирано од страна на АД „Витаминка”. Во овој период на тешка економска криза домашните капацитети за производство на основни прехранбени производи меѓу кои и маслото за јадење, се ставени во полн капацитет, а мерките кои што беа донесени од Владата имаат за цел да се избегнат ценовните шокови и да се заштитат граѓаните. Во продолжение е ...

Цената на маслото за јадење е намалена за 40 денари, а цената на репроматеријалите мируваат, истакна генералниот извршен директор на „Витаминка”, Сашо Наумоски при денешната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија на фабриката „Брилијант” во Штип, која е дел од групацијата на „Витаминка”. – Цената е падната за скоро 40 денари и ние се трудиме и понатака цената да ја намалиме и да ја донесеме, ако е можно да дојде до ...

Денеска сум на средба со овоштарите од преспанскиот регион, разговаравме за актуелната состојба на откупот и пласманот на конзумното и индустриското јаболко од овој регион, информира Цветан Трипуновски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција. Она што можам да го потенцирам и сакам да ја информирам јавноста е дека овоштарите упатија сериозна критика до актуелната власт за повеќе проблеми кои се наталожени од изминативе години од ...

Текстилната индустрија го користи топлото време во Бангладеш: во селото Батик, во регионот на Нарајангањ, штофови обоени во весели бои се сушат на сонце во просек по четири часа, за потоа да бидат преработени во облека која се продава низ цел свет. Околу 80 проценти од извозот на Бангладеш е извоз на текстил. Текстилната индустрија е важен економски фактор во земјата. Нејзиниот удел во брутодомашниот производ изнасува повеќе од 10 проценти. ...

Оваа криза покажа колку е важно да се има силно стопанство и силно домашно производство, но покажа и колку е важна енергетската независност и енергетска транзиција. На дело ја гледате енергетска трансформација каде со нашето сонце се позиционираме како иден зелен центар на Европа, рече премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, вечерва на трибината „Силно и одлучно кон иднината” во Тетово. – На овој начин обезбедуваме зелена, еколошка ...

Во прилог се заклучоците и пораките кои беа донесени на Конференцијата – „Македонската економија во двоен шок – Каде се движиме?” во организација на М6 Едукативниот центар како дел од програмата М6 Чекор напред. На конференцијата присуствуваа над 70 учесници – претставници од Владата, државните институции, лидери на политички партии, амбасадори, стопански комори и претставници од бизнис секторот. На настанот беа поканети сите релевантни ...

За време на викендов се очекува пад на температурите, додека од недела ќе има и врнежи од снег. Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека врнежите од дожд во недела попладне и во вечерните часови ќе бидат пообилни дури, а на некои места ќе се формира и снежна покривка. Од „Македонија пат“ постигнале договор за двегодишен откуп на индустриска сол во износ од околу 3 и пол милиони евра. Директорот тврди дека ако нема потреба, ќе нема да ...

Проблеми со обезбедување на потребната документација, но и крајна неинформираност на субјектите е причината поради која голем дел од училиштата, јавните водоснабдувачки претпријатија и фирми од прехранбениот сектор не побарале да ја користат мерката – субвенционирана струја. На повикот, како што информираа вчера надлежните, се пријавиле 233 од вкупно 471 основно и средно училиште, 50 од вкупно 70 водоснабдувачки претпријатија и 233 од ...

Компанијата „ТехноАлпин“, која ќе биде стратешки партнер за развој на ски-центарот Попова Шапка, е светски лидер во производството на топови за вештачки снег, со годишна заработка од повеќе од 100 милиони евра. Компанијата, како што може да се види на нејзината веб-страница, вложила 6 милиони евра во иновации, а има 16 подружници во 13 земји во кои работат 600 лица. Таа има 2.400 клиенти во 55 земји, главно скијачки-центри. Во Италија оваа ...

Компаниите растат ако има родова еднаквост на работното место Во организација на Филип Морис Тутунски Комбинат Прилеп Д. О. О. Скопје, како членка на Алијансата за родова еднаквост при Асоцијацијата за е-трговија, во просториите на компанијата се одржа настан посветен на иницијативата која се стреми да придонесе за еднакви можности, еднаква застапеност и еднакво вреднување на трудот, и преку промовирање на важноста на родовата еднаквост, ...

Деновиве започна со работа новиот портал на Македoнско кредитно биро Мој.МКБ чијашто цел е да понуди целосни финансиски извештаи и информации потребни за нашата бизнис-заедница. Дали ова е вистинско време за нов бизнис-почеток? Дали оваа фирма може да биде иден партнер во бизнисот? Може ли иднината да се темели само на кажан збор? И на крајот, може ли да се пронајдат информации за финансиските обврски на фирмите со кои може да се соработува? ...

И во услови на силно изразена динамичност на девизните пазари, Комерцијална банка им обезбеди врвна услуга на своите клиенти, поради што по 12. пат е прогласена за „Најдобра FX банка во Северна Македонија“ од угледниот меѓународен магазин „Global Finance“. Магазинот, со седиште во Њујорк, ја награди Комерцијална банка за најдобар давател на услуги од областа на девизните пазари во Република Северна Македонија за 2023 година. Изборот за ...

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) е меѓу учесниците на 28. издание на саемската манифестација Internacional travel show TT WARSAW, во рамки на активностите за промоција на македонските туристички дестинации и зголемување на бројот на туристи од полскиот туристички пазар. На саемот учествуваат повеќе од 50 држави и 450 изложувачи, 130 туроператори и 20 000 посетители кои сакаат да одберат атрактивна дестинација за нивниот ...

Еко иницијатива за намалување на електронскиот отпад и обнова на зелените површини Во март годинава, Македонски Телеком ја започна еко-иницијативата „Заедно за заштита на животната средина“ за намалување на електронскиот отпад и обнова на зелените површини. Компанијата се обврза да направи вистинска разлика: да ги намали штетните влијанија од електронскиот отпад и да ги обнови шумите во регионите погодени од големите пожари. Заедно со ...

Купуваjте на рати за Black Friday, плаќајте од 2023 со Diners Club! Најголемиот шопинг ден во годината, Black Friady e тука, а Diners Club ги нуди најдобрите услови за плаќање и дополнителни придобивки за своите членови. Сите Diners Club трансакции на рати, направени од 25 до 27 ноември, членовите на Diners Club ќе можат да ги плаќаат одложено, од 2023. Овој Black Friday со Diners Club ќе можете да купувате на рати и рати без камата во ...

Дури 300 компании учествуваа во проектот #РамкаЗаПомош, со кој НЛБ Групацијата бараше одржливи решенија за предизвиците на иднината. Меѓу нив, жирито од прво ниво најнапред избра 10 финалисти од секој пазар каде што работат нашите банкарски членови, а меѓународното стручно жири потоа ги избра тројцата најдобри меѓу нив. НЛБ Групацијата подготви спонзорски средства во износ од 100.000 евра за тројцата регионални победници (најдобриот проект ќе ...

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, денеска ја повика Европа да го одржи единството против војната во Русија и значително да ја ограничи цената на руската нафта. Тој изрази благодарност до колегите од Полска и од балтичките земји за нивните „сосема разумни предлози, да се ограничи цената на 30 долари за барел”. – Тоа е многу подобра идеја – додаде украинскиот претседател. Членките на ЕУ во средата не постигнаа договор за ограничување на ...

Јелена Спасова е назначена за генерален директор на Занаетчиската комора, соопштија денеска од Комората. За генерален директор Спасова вчера ја именувал Управниот одбор на Занаетчиска комора (ЗКРСМ). Во изјавата за МИА, таа вели дека ќе се залага за реализација на социјалните, економските цели на коморите и ќе ги застапува интересите на членовите пред надлежните институции. Да ги поврземе традицијата, развојот и истражувањето на занаетчиството ...

Комората на трговски друштва за геодетски работи при Сојузот на стопански комори бара итна ревизија на новите тарифници на Агенцијата за катастар на недвижности (АКН) што стапија во сила на 19. месецов, а со кои, како што велат од Комората, услугите за добивање одредени податоци се поскапени за 100, 200, па и за 500 отсто, на товар на геодетските друштва, нотарите, адвокатите и граѓаните кои користат катастарски услуги. Бараат итна средба со ...

„СДСМ лаже кога вели дека јавниот долг е висок поради долгови од минатото. Да беше така јавниот долг немаше да биде променет. Реалната слика е дека СДСМ во овој мандат ја задолжи Македонија колку сите влади заедно од независноста до денес“ – изјави денеска Љупчо Пренџов, пратеник на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ – Кога Зоран Заев стана премиер, на 1 јуни 2017та година, јавниот долг изнесуваше 4,7 милијарди ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

3ᴼ/1ᴼ
2.06
98%
1023

Софија

2ᴼ/0ᴼ
2.06
95%
1003

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.6
79%
1026

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
1.03
93%
1023

Атина

12ᴼ/8ᴼ
5.14
71%
1016

Тирана

1ᴼ/1ᴼ
0.51
93%
1019

Подгорица

10ᴼ/6ᴼ
2.06
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Сребро

673 $/kg

Платина

30851 $/kg

Паладиум

59634 $/kg

Злато

54824 $/kg

Родиум

416740 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Олово

436 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Цинк

602 $/kg

Калај

4617 $/kg

Никел

5346 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Кобалт

10546 $/kg