Уште не стартувана, а веќе е укината најавената авио линија од Скопје до грчкиот остров Крф, на која требаше од 1. јуни да лета грчкиот авиопревозник „Ејџијан ерлајнс“. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Од 1. јуни летови од Скопје до грчкиот остров Крф Како што објави спецјализираниот сајт за авиосообраќај exyuaviation.com, грчкиот авиопревозник ја запрел продажбата на билети за оваа линија. Требаше да има летови од Скопје до Крф двапати неделно, во вторник и ...

„Ниту силината на изборниот пораз не ги „заузда” владините функциононери во заминување во трошењето буџетски средства, одење на службен пат во странство, правење гала прослави… До 15 мај 2024 год. поминавме два викенди, три празнични неработни денови и еден изборен неработен ден. Колку потроши Владата во преостанатите седум работни денови, додека треба да се пакува за да ги испразни кабинетите?“. Вака се огласи заменик-министерката за економија ...

Биткоинот поскапе за 0,53 отсто на 61.710,57 евра денеска во 15:30 часот на најголемата светска берза за криптовалути Binance. Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 21,42 милијарди евра, што е значително повеќе од вчера. Инвеститорите се претежно оптимисти за понатамошниот раст на Биткоин. Текстот Биткоинот поскапе на 61.710 евра, инвеститорите се претежно оптимисти за понатамошниот раст е превземен од МАКФАКС. Би ...

8 луѓе кои се охрабриле да дадат отказ од работа и да го следат сонот – сега живеат среќно „Имам речиси 40 години, бев програмер и работев фронт-енд. Работата беше добра, но сфатив дека ме депримира. Пред 4 години си дадов отказ и се впуштив во фотографија“ Колку пати сте помислиле дека не сте задоволни од работата и дека ве влече нешто друго, но не се осудувате да се оставите без работа? Понекогаш е потребна многу голема храброст за овој ...

Повеќе од 5.000 граѓани од Македонија, Србија и од Албанија се изјасниле дека сакаат да работат во една од трите земји на Отворен Балкан преку системот за пријавување на слободниот пазар на труд. Колку од овие работници се пријавиле за работа во земјава не се знае бидејќи конкретна анализа ќе се прави на крајот на годинава. Бизнисмени велат дека преку оваа поволност веројатно има вработени во секторот земјоделие каде што во изминатите години ...

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ се намалува за 1,50 денари, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 1,00 денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе биде 83,00 денари, ЕУРОСУПЕР БС – 98 ќе се продава за 85,50, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 73,00, а Екстра лесното 1 (ЕЛ-1) за 72,50 денари за литар. За 0,306 денари ...

Од денеска, 20-ти мај, започнува едномесечниот караван на НЛБ Банка за финансиско советување за небанкарски продукти, кој Банката традиционално веќе четврта година по ред го организира во соработка со своите партнери Сава Осигурување, Триглав Осигурување Живот, Кроација Осигурување Живот, Генерали Инвестмент и Сава Пензиско Друштво. Караванот има за цел да им овозможи на клиентите подобра информираност, советување и едукација за осигурителните ...

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,27 % во однос на одлуката од 16.5.2024 година. Од 21.5.2024 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС - 95 83,00 (денари/литар) Моторен бензин ЕУРОСУПЕР ...

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,27 % во однос на одлуката од 16.5.2024 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 1,601%, кај дизелот за ...

Вчера на Водно се одржа најмасовна планинска трка во земјата и во регионот, „Sparkasse LIFE Прв до врв“. Рекорден број велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти, со планинарење, трчање и возење велосипед ја искачуваа планината и се натпреваруваа за освојување на врвот. Дванаесеттото издание на настанот, веќе втора година под покровителство на главниот спонзор Шпаркасе Банка АД Скопје – „Sparkasse LIFE Прв до врв“, ...

Цената на бакарот се искачи на своето највисоко ниво досега, продолжувајќи го повеќемесечниот раст. Фјучерсите на Лондонската берза за метали скокнаа за повеќе од 4% денеска на почетокот на тргувањето и достигна 11.500 долари за тон. Цената на фјучерсите за следните 3 месеци е 10.668 долари, а до крајот на годината 10.713 долари за тон. Инвеститорите, трговците и директорите во рударството со години предупредуваат дека светот се соочува со ...

Моментален резултат со долгорочен ефект нудат револуционерните филери на Синклер сега достапни во Клиника Жан Митрев. Дермалните филери Елансе и Маили и колагенската-стимулирачка инјекција Ланлума се најновиот медицински метод во корективната дермална естетика за подмладување на кожата. Филерите на Синклер во медицинската дерматологија се посебно препорачани заради нивното 2-во-1 дејство кое започнува со корекција на брчките, а потоа продолжува ...

Бимилк се вклучи во најмасовната еко акција „Генералка викенд“. Повеќе од 110 вработени на Битолска млекара со волонтерско вклучување ја чистеа околината на Битола на сите 9 локации во градот. Со ова Бимилк ја даде својата целосна поддршка на иницијативата за чиста животна средина и поттикнува поголема еколошка свесност и одговорност. „Генералка викенд“ како иницијатива за чистење на животната околина, се разви во најзначајната акција во ...

Џаред Кушнер, зетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп доби дозвола од српската влада за гради луксузен хотел на местото на поранешниот Сојузен секретаријат за национална одбрана (Генералштаб на ЈНА) во Белград. Српската влада го одобри договорот чија реализација ќе чини 500 милиони долари. Кушнер и неговите партнери планираат да изградат хотел, малопродажен простор и повеќе од 1.500 станбени единици. Одобрениот план вклучува ...

Во период кога бакарот достигнува рекордно високи цени на светските берзи, Македонија не може да се пофали со големо производство на овој значаен метал, иако земјава изобилува со него. Цената веќе надмина десет илјади долари за тон, особено поради високата побарувачка поттикната од европскиот план за зелена транзиција. Додека ЕУ стимулира производство на бакар, од друга страна, Македонија во моментов има само еден рудник за бакар „Бучим – Боров ...

Арбитражниот суд во Петроград ги замрзна средствата на неколку банки во Русија, меѓу кои и германската Дојче банк и Комерцбанк, откако поради санкциите пропадна планираната изградба на терминал кој го гарантираше Дојче банк. Постапката беше иницирана од RusChimAllianz, подружница на Газпром која управува со терминалот за ЛНГ на Балтичкото Море. Компанијата бара 239 милиони евра од Дојче банк, објави руската државна новинска агенција ТАСС. ...

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува за новите цени на горивата. Согласно последната одлука на РКЕ, цените на бензините и дизел горивото останаа непроменети. Ова се моменталните цени на горивата: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС - 95 84,50 (денари/литар) Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС - 98 86,50 (денари/литар) Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 74,00 (денари/литар) Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 73,50 (денари/литар) Мазут М-1 ...

Бизнис ММФ: Вештачката интелегенција ги погодува 40 отсто од работните места 19.05.2024г. Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд Кристалина Георгиева предупреди дека влијанието на вештачката интелегенција ќе се одрази на 40 отсто од работните места во светот. На неодамнешниот собир во Цирих, Георгиева ја изнесе оцената на ММФ дека вештачката интелегенција ќе влијае на 60 отсто од работните места во развиените економии и 40 отсто од работните ...

РЕС е најголем снабдувач со струја на слободниот пазар, објави Регулаторната комисија за енергетика. Во продолжение Ви проследуваме соопштение од компанијата РЕС ДООЕЛ, поврзано со податоците објавени во годишниот извештај на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги за 2023 година, кој е во прилог на оваа порака (соопштението се однесува за делот помеѓу 88-91 стр.) „РЕС е најголем снабдувач со струја на слободниот пазар и најголем дел ...

Добивај вести на Viber РЕС е најголем снабдувач со струја на слободниот пазар и најголем дел од стопанството добива електрична енергија од РЕС, објави Регулаторната комисија за енергетика. РЕС (RenewableEnergySupply) сам држи речиси една третина од пазарот, а останатиот дел го делат други 20 снабдувачи. Во 2023 година РЕС продал 609.771 MWh електрична енергија, или 28,84% од вкупната енергија на слободниот пазар, додека во снабдувањето на ...

Статуетка „Жена водилка“ ќе им биде доделена на 13 најуспешни менаџерки, од кои 10 се од земјава, а три од Србија и Хрватска. Манифестацијата која традиционално ја организира агенцијата „Марели“ ќе биде збогатена со настап на мецосопранот Александра Коцевска и придружникот на пијано, Глигор Гелебешев. Годинашни лауреатки се Катерина Бошевска – генерален директор на ЕОS Македонија и EOS Косово, Жанета Бадаровска Ѓорѓиевска – генерален менаџер на ...

Јапонскиот гигант „Toshiba“ ќе укине до 4.000 работни места во земјата, бидејќи индустрискиот конгломерат го засилува процесот на реструктуирање по промената на сопственоста, пишува „Reuters“. „Toshiba“ излезе на берза во септември со купување од 13 милијарди долари од конзорциум предводен од приватната компанија „Japan Industrial Partners (JIP)“. Со ова „Toshiba“ стави крај на цела деценија скандали и проблеми. Напорите на конзорциумот да ...

Граѓаните на своите кориснички профили од страна на Управата за јавни приходи (УЈП).ги добија пополнетите годишни даночни пријави за приходите за 2023 година. Пријавата треба да ја потврдите или доколку истата не ја прикажува точната слика за износот на остварен доход и платени даноци, да ја корегирате. За да ја проверите годишната даночна пријава се логирате на Вашиот кориснички профил. На Вашиот кориснички профил се регистрирате ОВДЕ. Доколку ...

Претседателот на Стопанската комора Бранко Азески денеска, по средбата со раководството на Македонија 2025, уште еднаш повика на обединување меѓу сите релевантни фактори во државата, но и на заедничко, практично делување за економски просперитет. Повторно укажа на потребата од подигнување на степенот на владеењето на правото и на пазарната економија, како и на запирање на сивата економија, но ја потенцира и важноста од подобрување на образовниот ...

В недела, на 19 мај годинава, по 12-ти пат ќе се одржи спортската манифестација „Sparkasse Life Прв до врв“ – најмасовното планинско искачување во регионот, во организација на здружението за спорт и рекреација „ПРВ ДО ВРВ“ и Шпаркасе Банка АД Скопје, како главен спонзор. На овој традиционален спортски настан на Водно ќе се натпреваруваат 4.000 велосипедисти, планинари и рекреативци, како и професионални спортисти во планинско трчање, планински и ...

Кина продаде рекордни 53,3 милијарди американски државни обврзници и други хартии од вредност во првиот квартал во обид да се диверзифицира од американските средства, покажуваат најновите податоци на американското Министерство за финансии. Кинеските инвестиции во САД повторно го привлекуваат вниманието на инвеститорите поради знаците дека тензиите меѓу најголемите светски економии може да се влошат. – Со оглед на тоа што Кина ги продава и двете ...

Бизнис Во ЕУ е намален бројот на претпријатијата во стечај 17.05.2024г. Бројот на прогласени стечаи во претпријатијата во Европската Унија во првиот крвартал годинава е намален за 0,8 отсто, во споредба со четвртиот квартал лани. Во истиот период, бројот на новорегистрирани претпријатија е зголемен за 1,6 отсто, објави Евростат. Во наведениот период бројот на стечаи најмногу е намален во трговијата за 3,3 отсто и во градежништвото за 1,2 отсто. ...

„Siemens“ известува за дополнително слабеење на побарувачката за фабрички производи за автоматизација во Кина, бидејќи продолжува да се оддалечува од производството на тешка опрема со продажба на својот бизнис со индустриски мотори за 3,5 милијарди евра. Во четвртокот, „Siemens“ ги задржа непроменетите изгледи за целата година, но ги намали упатствата за својата клучна единица за дигитални индустрии, велејќи дека приходите таму може да паднат за ...

Во исклучително мотивирачка и позитивна атмосфера и со стотици присутни се одржа првата забава HalkMatinèe што помина во знакот на поддршка на женската финансиска независност и рамноправност. „Three Kitchen & Bar“ беше местото што ги собра сите оние што ја поддржуваат идејата за поддршка на женското претприемништво и финансиската независност на жената. Пред присутните беа презентирани промотивниот пакет на Халкбанк наменет за жени ...

Владата пред заминување нè задолжи со нови речиси 35 милиони евра преку котација на двегодишна и петнаесетгодишна обврзница. Оваа информација ја соопшти Македонска берза. „Ве известуваме дека согласно поднесено барање од страна на Министерството за финансии за котација на државни обврзници, почнувајќи од 17.05.2024 година на Официјалниот пазар на подсегментот берзанска котација ќе бидат примени на котација државните обврзници“, се наведува во ...

Скопје

20ᴼ/20ᴼ
0.51
78%
1014

Белград

20ᴼ/19ᴼ
8.23
71%
1009

Софија

15ᴼ/13ᴼ
5.66
67%
1017

Сараево

17ᴼ/17ᴼ
4.43
72%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
1.03
91%
998

Атина

25ᴼ/21ᴼ
0.89
60%
1013

Тирана

22ᴼ/22ᴼ
0.0
78%
1010

Подгорица

21ᴼ/20ᴼ
0.51
68%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $