Загатка што прво ќе ве збуни, па ќе ве насмее – ќе се сетите на одговорот? Оваа загатка прво ќе ве збуни, а кога ќе го видите одговорот сигурно ќе се насмеете. Ќе се сетите ли што е одговорот на прашањето? Одговорот е на следната страна... Би можело да ве интересира: Загатка за умни глави – ќе се сетите ли од прва на одговорот? Загатка која ќе ви го помачи мозокот ако логиката не ви е силна страна. Кој е то... Народна гатанка, чиј одговор ...

5 хороскопски знаци кои се најлоши партнери за љубовна врска Иако Рибите се личности кои вистински се грижат за партнерот и неговите емоции, нивната неодлучност може да ги направи одбивни во очите на многумина. За да бидете среќни со некоја личност, треба да бидете компатибилни. Истовремено, треба да сте подготвени да ги прифатите вашите лоши карактеристики, да правите компромис, а некогаш и да направите промени во вашето однесување за да ја ...

„Беше пијан“: Жени откриваат зошто одбиле понуда за брак од нивните (поранешни) дечковци „Кога ме побара за жена, испаничив и му реков не. По неколку денови повторно ме побара и во брак сме веќе десет години“. Некои девојки едвај чекаат нивниот сакан да ги побара жена. Штом се среќни во врската и се сигурни дека сакаат целиот живот да го поминат со овој партнер, оваа желба е сосема нормална. Но, од разни причини, некогаш запросувањето значи ...

Искрени исповеди на луѓе: „Што би направил/а поинаку во моите 20-ти години?“ Не влегувајте директно во сериозни врски, запознајте повеќе луѓе и флертувајте повеќе. Не се фокусирајте премногу на кариера или пари, фокусирајте се повеќе на искуства, хоби и патувања. 20-тите се години кога растеме и созреваме, правивме грешки, но и учиме од нив. Така и инфлуенсерката @mimozaeverywhere која кога наполни 30 години се замисли за сите работи што ги ...

Брз викенд десерт: Брауни колачиња со цели лешници Готови се за половина час, а овие брауни колачиња брзо ќе ви станат омилен десерт. Можете да ги комбинирате со разни состојки, а не треба да бидете врвен слаткар за да ги подготвите. Брауни колачињата може да стојат до 3 дена на собна температура. Имаат блага крцкава кора, а внатре се меки и сочни, идеални за послужување со кафе или чај. Освен лешници можете да додадете и суво грозје или ...

Најлошите модерни трендови за уредување за кои сигурно ќе зажалите, според дизајнери на ентериер Кафеавата боја може да му даде топлина на просторот, но ако претерате, собата ќе изгледа многу мрачно – кои други модерни трендови за уредување е најдобро да ги избегнувате? Годинава видовме разни трендови за уредување и додека повеќето изгледаат добро, дел од нив сепак не се најпрактични и брзо застаруваат. За Insider, неколку дизајнери ...

Психолог споделува 3 трикови за полесно заспивање кога сте возбудени или под стрес „Потребно ви е да се чувствувате безбедно за да можете да заспиете“ – појаснува психологот Дејв Рабин. Тој открива 3 едноставни трикови што би можеле да ви помогнат полесно да заспиете кога сте под стрес или сте премногу возбудени. Колкупати ви се случило да сакате да заспиете, но не можете затоа што сте премногу возбудени или загрижени за нешто? Дејв Рабин е ...

Кои се омилените методи за детоксикација на организмот на познатите дами? Гвинет Палтроу го прочистува организмот со консумирање многу овошје и зеленчук, додека Џенифер Анистон ужива во смути направено од свеж зеленчук – кои се детокс методите на познатите дами? „Чистењето“ на организмот, попознато како детоксикација или детокс, е популарен тренд кој се користи насекаде. Служи за исфрлање на штетните материи и токсини кои се таложат во ...

4 романи од Винка Саздова, кои ќе ви ја растреперат душата Младата публика, која е сè позастапена во читателските кругови, сведочи за убавината и посебната енергија што ја нудат романите на Винка Саздова, која несосмнено има свое парче душа споделено во секој еден од нејзините романи. Двапати прогласена за најчитан автор, а освен тоа, доказ за нејзината успешност како писател е и тоа што нејзините книги се објавени во над 35 изданија. Во ...

Ники Минаж и Карди Би се степаа на Модната недела во Њујорк: Најголемите ривалства во светот на познатите Парис Хилтон го исмеваше задникот на Ким Кардашијан, додека Канје Вест ја навреди Тејлор Свифт во негова песна, откако ѝ го прекина говорот на доделувањето на VMA – кои се најголемите ривалства во светот на познатите? Како и обичните луѓе, и познатите се расправаат едни со други. Но, поради нивниот статус, за овие кавги дознава целата ...

„Одбила милиони за секс снимка“ - Каде е денес асистентката на Дејвид Бекам, со која тој наводно имал афера? „Знае како да задоволи жена. Не се плаши од женското тело и е љубовник кој внимава на партнерката“ – со овие зборови, Ребека Лус го опиша Дејвид Бекам, во интервјуата во кои тврдеше дека тие двајца имале афера. Каде е денес најпознатата љубовница на фудбалерот? Важат за еден од најскладните познати парови, но Дејвид и Викторија Бекам ...

8 познати дами кои отворено зборуваа за проблемите и предизвиците кои ги носи бременоста Мараја Кери вели дека си го мразела телото по бременоста, па дури и се срамела од сопругот, додека Ен Хатавеј е згрозена од личните прашања што сите им ги поставуваат на бремените жени. Сите зборуваат за тоа каков благослов е бременоста, но само жените кои родиле се свесни дека бременоста е и огромен предизвик. Неретко луѓето забораваат дека додека се ...

15 актери што мораа да си го променат личниот опис за филмски улоги (фото) Некои од овие актери нема шанси да ги препознаете сѐ додека не прочитате дека тие играле во филмот, а и тогаш ќе погледнете уште еднаш затоа што не можете да им верувате на сопствените очи. Костимите, шминката и визуелните ефекти прават чуда. Во некои филмови на актерите толку многу им бил променет изгледот што нема шанси да ги препознаете сѐ додека не видите за кои ...

Мажите се шминкаат, на партнерката ѝ дозволуваат секс со друг: Факти за африканското племе Водабе Фула Ако мажот е неплоден, тој може да побара од соплеменикот да ја оплоди неговата сопруга, а во некои случаи, мажите ќе им дозволат на своите жени да имаат сексуални односи со поубави мажи за да можат да имаат позгодни деца. Кога станува збор за воспоставување врски, племето Водабе Фула верува дека одговорноста е на мажот да го привлече ...

Девојка (22) има целосно седа коса: „Се чувствувам помоќно откако престанав да се фарбам“ „Се срамев кога на 16 години ми се појавија првите седи влакна, а затоа што родителите не ми даваа да ja фарбам косата, ги корнев од корен“ – со овие зборови ја започнува својата приказна оваа девојка која на 22 години одлучила косата да ја носи целосно седа. Лорин Колдвел (22) од Шкотска, започнала да забележува седи влакна кога имала само 16 години, а ...

Третата сезона на Twingo Cup заврши со двоен триумф на Марко Блажевски Третата сезона на единствениот тркачки куп во Македонија, Twingo Cup што се одржува во организација на АКК Рено Спорт Скопје и со огромна помош на Аутомотив Груп заврши со двоен триумф на Марко Блажевски кој успеа да ја освои титулата за 2022 година. На патеката Серес во Грција се одржаа последните две трки од вкупно деветте колку што имаше сезонава. Тоа беше директен ...

Не консумира алкохол, вежба секое утро: Што прави Ким Кардашијан за да изгледа толку добро на 42 години? Ким Кардашијан долго време важи за една од најубавите жени во светот. На 42 години, таа ги има сите причини да се чувствува подобро од кога било. Но, која е тајната за младешката енергија и сјајот на Ким? На 42 години, Ким Кардашијан изгледа мошне добро и ретко кој би можел да ја погоди нејзината возраст. Ријалити ѕвездата води добра ...

4 хороскопски знаци кои не се заинтересирани за сериозна врска или брак (и повеќе сакаат авантури) Водолиите имаат многу соништа и цели кои се надеваат дека ќе ги остварат, а сметаат дека сериозната врска може да биде пречка во ова. Па, настојуваат да бидат сингл. Некои хороскопски знаци едвај чекаат да го почнат заедничкиот живот со партнерот којшто го сакаат. Но, некои хороскопски знаци не покажуваат интерес за сериозни врски, уште помалку ...

Мудра приказна: „Што ќе направиш ако имаш останато 365 денови од животот?“ Ова се 29.200 бонбони. Тоа што може да забележиш е дека еден ден претставува една бонбона, а вкупниот број е просечниот број на денови кои ќе ги живееш. Ако си среќен, ќе имаш многу повеќе бонбони во животот, нажалост, некои многу помалку, но просечно гледано, ова е времето кое го имаш во животот. Првата бонбона е денот на твоето раѓање. Најважниот ден за тебе и ...

„Аплицирај за работа - лесни пари со 2 часа работа на ден“ - зошто се залетуваме? Сите сакаат брзи пари со малку работа. Секој гледа да се снајде за да направи паричка плус, некој бара втора работа за да врзе крај со крај. Приказни еден тон. Од нереализирани ликови што седат дома до луѓе со факултетски дипломи, кои фаќаат прашина, бидејќи парите се поголеми со „нелегални“ активности, па се до мамини и татини синчиња, кои седнуваат на ...

Што сè е бесплатно за жителите на Обединетите Арапски Емирати? Жителите на Обединетите Арапски Емирати не плаќаат данок на приход, без разлика колку пари заработуваат - што друго е бесплатно за жителите на оваа земја? Обединетите Арапски Емирати, понекогаш едноставно наречени Емирати, се федерација од седум емирати: Абу Даби, Дубаи, Шарџа, Рас ел Хајма, Аџман, Ум ел Кајван и Фуџејра. Пејзажот на земјата се состои главно од рамнини со чакал и ...

Оргазмите стануваат послаби и уште 8 вагинални промени по породувањето Речиси секоја жена барем еднаш во животот размислувала за тоа какви промени може да очекува на своето тело откако ќе стане мајка, а секако дека на прво место се размислувањата поврзани со промената на половиот орган и чувството за време на секс. Според сознанијата, по бременоста вагината би требало да се врати во првобитната форма и облик со тоа што се работи за орган што ...

Слатко 4-месечно девојче има бујна и бушава руса коса поради редок синдром: „Изгледа како глуварче“ (фото) 4-месечната Арла се родила со многу коса, а веќе има бушава фризура за која мајка ѝ вели дека никако не може да ја среди. Најверојатно бушавата коса е предизвикана од редок синдром, но мајката вели дека уште чекаат потврда од лекарите. Повеќето деца се раѓаат без или со многу малку коса, а потребно е време пред да почне да им расте ...

Aнастасија Ражнатовиќ, Ана Николиќ: Најскапите чанти на српските пејачки Ана Николиќ за Chanel чанта потроши вртоглави 8.800 долари, додека пак Сара Јо беше „поскромна“ при изборот, па се одлучи за Gucci чанта од 695 долари. Кои им се омилените брендирани чанти на српските пејачки? Српските пејачки постојано имаат настапи и работни ангажмани, па и одлична заработувачка од која неретко сакаат да се почестат некое вредно парче од светските ...

Квиз: Погодете го името на популарните специјалитети од земјите ширум светот од една фотографија Дали ги знаете популарните специјалитети од земјите ширум светот, како рамен, донер или фонду? Можете ли да ги познаете од фотографија? Ако сте гурман кој сака да ужива во разни вкусови, веруваме дека лесно можете да познаете специјалитети од други земји само од фотографија. Во продолжение следат 10 фотографии од специјалитети од ширум светот, а ...

„Неверојатно е што сѐ може да направи заљубена жена“: Цитати од „Илјада и една ноќ“ кои се морален водич во современиот свет Познати владетели, бајковити пејзажи и незаборавни хероини кои ги обземат сите ваши сетила - а потоа исчезнуваат со првата зора, за да оживеат кога Месечината повторно ќе доминира на небото. Со сите овие епитети и метафори пркоси една од најчитаните книги во историјата на човештвото – „Илјада и една ноќ“. Станува збор ...

По италијански рецепт: Потпечени фусили со моцарела и доматен сос Кога немате идеја како да ги подготвите тестенините, побарајте италијански рецепт. Овие потпечени фусили ќе им се допаднат на сите што сакаат повеќе видови сирења и оброци без месо. Ако ви е здодеано постојано да подготвувате тестенини со болоњезе сос или со бешамел, сигурно овој нов начин на подготвка ќе ви се допадне. Дополнително, одлични се ако сакате да подготвите оброк ...

Пејзажот е формиран пред милиони години - 10 факти за волшебната Кападокија Кападокија се наоѓа на надморска височина од над 1.000 метри, а нејзиниот пејзаж бил формиран од ерозија по вулканска ерупција – неколку забавни факти за можеби најпопуларната туристичка атракција во Турција кои веројатно не сте ги знаеле. Во срцето на Анадолија, Турција, лежи историски предел кој со години непрекинато ги воодушевува посетителите ширум целиот свет. ...

„Најдов парфем на ZARA што е совршена копија на мојот омилен скап парфем“ „Мирисот е идентичен, не ми се верува“ – вели оваа девојка на социјалните мрежи. Погледнете за кои два парфеми се работи. Освен што може да купите елегантна облека по пристапни цени, се чини дека ZARA ги освојува девојките и со своите парфеми што се достапни за секого, а мирисаат слично со голем број од скапите оригинали. Така на ТикТок, девојките споделуваат видеа од ...

Смешни и чудни модни трендови од 2000-тите кои ги гледавме дури и на црвениот тепих Се сеќавате ли на минијатурното болеро со многу кратки, смешни ракави, или многу широките колани? Кои се најчудните трендови од раните 2000-ти според вас? Модните трендови од почетокот на 2000-тите се дефинитивно едни од најчудните. Иако дел од трендовите од овој период повторно се вратија на модната сцена, некои се толку смешни, што тешко дека некогаш ...

Скопје

3ᴼ/3ᴼ
1.54
87%
1023

Белград

2ᴼ/1ᴼ
2.57
99%
1023

Софија

1ᴼ/0ᴼ
1.03
95%
1002

Сараево

5ᴼ/5ᴼ
3.7
81%
1026

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
0.51
93%
1022

Атина

12ᴼ/8ᴼ
4.47
71%
1015

Тирана

0ᴼ/0ᴼ
1.03
86%
1019

Подгорица

9ᴼ/6ᴼ
3.6
53%
1021

61.615

59.2093

71.4952

39.7768

44.2017

62.5656

8.2528

0.97867

0.42558

0.52565

3.17954

0.72498

Злато

54656 $/kg

Сребро

665 $/kg

Платина

30723 $/kg

Паладиум

58967 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

419850 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Алуминиум

480 $/kg

Бакар

1636 $/kg

Никел

5206 $/kg

Олово

433 $/kg

Калај

4617 $/kg

Цинк

600 $/kg

Кобалт

10546 $/kg