Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на прашање од пратеникот Димитар Апасиев му цитираше дефиниција за тоа што е паранонија. Апасиев пак му возврати со цитат од антички филозоф и му се заблагодари за дијагнозата која му ја дал. Ова дојде откако Апасиев упати прашање до премиерот: „Дали Македонија односно безбедносните служби го користат шпионскиот софтвер ‘Пегасус’ кој од неодамна има извештај во ЕУ дека го користеле 14 земји членки и кој ...

Шефот на државата Стево Пендаровски одговори на обвинувањата на Милков. Во интервју за Топ Тема, кое ќе се емитува утре, му возвраќа дека „тој не ја познава историјата, бидејќи дека на Голи оток не се одело зашто некој бил Македонец или Бугарин, туку дали си за Тито или за Сталин“. На обвинувањата на Милков дека македонскиот претседател ги прикрива политиките на државата за дискриминација на македонските Бугари, Пендаровски со одговор: Дајте ...

Врнежите од дожд присутни во западниот дел од земјава изминатите неколку дена, придонесоа водотеците во овој регион драстично да пораснат, а заситеноста на почвата придонесе речните корита да бидат речиси полни. Најголемата река во Кичевско-Бродскиот регион, Треска, деновиве го зголеми водостојот, но престанокот на врнежите овозможи намалување на нивото на реката со тенденција на натамошно опаѓање во деновите кои што претстојат, информираа од ...

Советот на амбасадори смета дека итно треба да се смират емоциите, да се промислува државнички и да се делува трезвено, бидејќи до решение може да се дојде само низ преговори помеѓу двете дипломатски служби, соопшти денеска Советот во врска со, како што оценува, растечките тензии во македонско-бугарските односи, кои ескалираат до посериозни размери по непосакуваните инциденти во Охрид, но и со серијата нетолерантни ставови на високи бугарски ...

На рочиштето за супервештачењето за случајот „Ласарци“ денеска во Кривичниот суд во Скопје, четворица вештаци околу пет часа одговараа на прашања од јавниот обвинител Дарко Јакимовски, кои беа проследени со реакции и негодувања од бранителите на обвинетите. Судијката Диана Груевска Илиевска, денешното рочиштето го прекина, поради, како што рече „немање соодветни услови за работа и начин на комуникација кој не е соодветен за во судница“. ...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска се сретна со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, при што разговараа за задачите и обврските кои ги имаме да ги завршиме оваа година поврзани со процесот на евроинтеграција. Како што соопшти СЕП, успешно и брзо да ги направиме реформите, било едно од барањата на еврокомесарот Вархеји и со политичкото обединување околу евроинтегративниот процес и успешните ...

На земјите-членки на ЕУ им е кажано дека Унијата има законско овластување привремено да користи најмалку 33,8 милијарди евра од замрзнатите средства на Руската централна банка за да помогне во обновата на Украина, објави денеска Блумберг повикувајќи се на неименувани извори. Изворите посочуваат дека Правната служба на Советот на ЕУ им соопштила на амбасадорите на Унијата дека тоа е законски изводливо, се додека имотот не е експроприран и доколку ...

Снежна бура го зафати југоисточниот дел на американската сојузна држава Мичиген. Висината на снегот на места е поголема од 20 сантиметри и предизвикува потешкотии во секојдневието во тој крај. Најавено е дека невремето ќе продолжи, така што може да има и прекин на наставата во училиштата во регионот. Предупредувањето за зимска бура издадено од Националната метеоролошка служба сега е на сила за окрузите Вејн, Ленави, Ваштенау, Макомб, Оукланд, ...

Формирање на Инспекторат за македонски јазик чија цел ќе биде дејствување на терен и подигнување на свеста за важноста од правилната употреба, задолжително лекторирање, изработка на Национална стратегија за македонскиот јазик, но и стипендии за студентите се дел од новините кои се предвидени во новиот Закон за употребата на македонскиот јазик. Предлог-законот за употребата на македонскиот јазик го изготвија Министерството за култура и Советот за ...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска порача дека Врховниот суд треба што поскоро да одлучи да го врати во прв степен предметот за случувањата во Собранието од 27 април. На новинарско прашање дали ќе го поддржат предлогот од неколку адвокати за делумна или целосна амнестија за лицата осудени за случувањата од 27 април, Мицкоски потенцираше дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ за 27 април е јасен, односно, како што рече, луѓето се обвинети ...

Косовскиот премиер, Албин Курти, денеска изјави дека меѓусебното признавање треба да биде во центарот на француско-германскиот план за нормализација на односите меѓу Косово и Србија. – Во центарот на Договорот треба да биде взаемното признавање, бидејќи само така можеме целосно да ги нормализираме односите меѓу Косово и Србија – изјави Курти пред новинарите по отворањето на Меѓународната конференција за кибер-безбедност во Приштина. Курти ...

Би било добро да покажеме минимална апстиненција во однос на правниот контекст, бидејќи прашањето е комплексно, да оставиме истрагата и надлежните органи да го решат прашањето кое треба да добие правна разврска – рече денеска министерот за правда Никола Тупанчески одговарајќи на пратеничко прашање од пратеникот Антонио Милошоски во врска со синоќешната негова изјава поврзана со инцидентот во Охрид на една дебатна емисија дека некои претставници ...

Македонија ги почна пристапните преговори со ЕУ на 19 јули, минатата година и во моментов во тек е билатералниот скрининг кој успешно се одвива и треба да заврши на крајот од годинава. За да продолжи втората фаза од пристапните преговори услов се уставните измени и секако прогрес во реформите. Според извори од ЕУ, ова е обврска која произвелегува од билатералните разговори на земјата со Бугарија за вклучување на бугарската заедница во Уставот. ...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска од собраниската говорница изрази жалење за последните активности од страна на официјална Софија. Ја нагласи потребата од деескалација на односите и апелираше да се продолжи ладнокрвно и внимателно. – Мора да ставиме крај на таквите провокации, но секогаш да имаме предвид дека се тоа групи заинтересирани да ги киднапираат односите поради многу други причини, вклучувајќи и трети страни. И ние и ...

Министерството за надворешни работи смета дека последните активности на официјална Софија не се во согласност со договорената практика за унапредување на меѓусебните односи. Повлекувањето на бугарскиот амбасадор од земјава, според МНР, е неоснован и непоткрепен чекор со валидни аргументи. – Министерството за надворешни вработи со внимание ги следи изјавите и активностите кои доаѓаат од Република Бугарија и со жалење констатира дека последните ...

Ја уверувам македонската јавност дека Министерството за внатрешни работи ќе направи се согласно сите закони, согласно Уставот чествувањето на 4 февруари – роденденот на Гоце Делчев, да биде на достоинствен и мирен начин и ќе биде гарантирана безбедноста на сите граѓани во државата, нагласи премиерот Димитар Ковачевски од собраниската говорница одговарајќи на прашање од пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница. Одговарајќи ...

Кремљ денеска ја осуди „директната вмешаност“ на Западот во конфликтот во Украина, по најавата за испорака на десетици европски и американски тенкови за Киев. – Од европските престолнини и од Вашингтон постојано пристигнуваат декларации дека испраќањето на различни системи за оружје, вклучително и тенкови, во Украина во никој случај не значи вмешаност на тие земји или НАТО во непријателствата што се случуваат во Украина. Категорично не се ...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за Скај Њуз изјави дека не е заинтересиран за средба со Владимир Путин за мировни преговори, велејќи дека рускиот претседател е „никој“. – Разговори би биле можни само ако Русија ги повлече своите војници, ја признае својата грешка и има нова влада во Москва, изјави Зеленски за британската телевизија Скај њуз. – Само тогаш би биле можни разговори, потенцираше шефот на украинската држава. ...

Евроамбасадорот Дејвид Гир ја осуди изјавата на бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски во врска со територијалните претензии и ја оцени како неприфатлива. Во врска со неодамнешните изјави на европратеникот Џамбаски за територијални претензии, амбасадорот Гир потсети дека и Европскиот парламент и бугарското МНР се оградија од овие изјави. Тој подвлече дека таквите тврдења не ја претставуваат и не можат да ја претставуваат ЕУ. За вчерашните ...

Против 60-годишен скопјанец Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за кривични дела тешка телесна повреда од член 131 став 1 и противправно лишување од член 140 став 1 од Кривичниот законик. На 23 јануари, во неговиот дом, осомничениот повикал на кафе ја повикал оштетената жена и почнал да ја допира. Кога таа го одбила и му кажала да ги тргне рацете од неа, осомничениот почнал физички да ја напаѓа и да ја удира со тупаници и клоци ...

Група уметници се собраа да простестираат пред бараките на Град Скопје во знак на, како што велат, поддршка на Младинскиот културен центар. Групата бара новиот директор да не биде избран според статутот на МКЦ, кој предвидува да биде лице коешто e вработено во МКЦ, и изборот да биде со конкурс. Тие велат дека протестираат поради намалувањето на програмскиот буџет за МКЦ од страна на Градот. Според нив, буџетот кој изнесувал 8,4 милиони денари во ...

Таканаречениот француско-германски план е документ на ЕУ поддржан од Соединетите Американски Држави, а има цел „да ги утврди принципите на процесот на нормализација на односите меѓу Србија и Косово“. А дали некој ќе ги праша за мислење директно засегнатите страни? Предлогот на ЕУ за нормализација на односите на релацијата Белград – Приштина ставен на маса Продолжува интензивната дипломатска активност на САД и на Европската Унија на релацијата ...

Владата на денешната седница го задолжи Министерството за економија да го спроведе Планот за негова реорганизација кој, меѓу другото, предвидува спојување на Државниот пазарен инспекторат со Државниот инспекторат за техничка инспекција и формирање единствена институција од типот на инспекциски надзор, подредена на Министерството за економија – Државен пазарен и технички инспекторат. Според овој пример, предвидени се спојувања и на Фондот за ...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, на билатералната средба со бугарскиот европратеник и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук, рече дека соработката и меѓусебната почит како модели за успех подеднакво се нужни и за земјите-членки на ЕУ и за земјите кои се на пат да станат членки на ЕУ, информираат од Секретаријатот за европски прашања. – Меѓусебното почитување и уважување изградено врз европски ...

На Украина ѝ треба итно репрограмирање на долгот или, пак, грантови наместо заеми. Во спротивно, со силните пари што ЕУ ги вшприцува во Украина, без некој соодветен план и ред, експертите истакнуваат дека Унијата ја води Украина во тешка должничка криза! На Украина ѝ треба отпис на долгот. За жал, истакнуваат познавачите, ЕУ само сака Украина да продолжи да се задолжува! На економски опустошената Украина ѝ требаат договори за задолжувањата од ЕУ ...

Зголемените тензии по нападот врз Христијан Пендиков во Охрид, што доведоа до дипломатски мерки, но и провокации и закани од Софија, укажуваат на ново влошување на односите помеѓу Македонија и Бугарија. Властите во Софија вчера го повлекоа бугарскиот амбасадор од земјава и најавија можно запирање на меѓувладините проекти, откако во Комисијата за надворешни работи беа сослушани техничкиот министер за надворешни работи Николај Милков и бугарскиот ...

Не е точна информацијата дека на МКЦ му се скратени 90 проценти од буџетот. Средставата доделени од Градот Скопје за МКЦ не се скратени, а програмата која самите луѓе од МКЦ ја направија е одобрена од Градот и во ниту еден момент и по ниту една ставка нема да се менува. Но, нема да дозволиме МКЦ некој да го користи како „параван“ за да го скрие сопственото манипулативно однесување, изјави градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска. Таа на ...

Руски воен брод вооружен со напредни хиперсонични ракети ја заврши вежбата во Атлантскиот Океан пред заедничките поморски вежби со кинеската и јужноафриканската морнарица закажани за следниот месец, соопшти руското Министерство за одбрана. Руската фрегата „Адмирал Горшков“, вооружена со хиперсонични ракети Циркон, вежбаше „симулација на ракетен напад против непријателска површинска цел“, изјави командантот на бродот Игор Крокмал. Вежбата, која ...

В сабота, 28 јануари, со почеток од 18:30 часот во во Културно информативниот центар – Скопје („Сала Империјал 2“) ќе се одржи промоцијата на „Ведра“, книга за деца од Јулијана Величковска, илустрирана од Марио Каев. Книгата ќе ја претстави проф. д-р Весна Мојсова-Чепишевска, а читањето ќе биде проследено и со авторската музика на Јован Јовановски, компонирана специјално за ова издание, што претставува две во едно: сликовница и аудиокнига. ...

Монографијата „Македонија, Горна Река – село Кичиница, историски видувања и записи“ од Драган Попоски-Стојнин ги претставува историското минато и милениумскиот континуитет на опстојување на Македонците Горенореканското село Кичиница се наоѓа јужно на триесетина километри од Гостивар, во пазувите на планината Бистра, на неколку километри од регионалниот пат Маврови Анови, с. Маврово. Дека е прекрасно место за живеење и престој потврдува и доктор ...

Скопје

1ᴼ/1ᴼ
0.51
87%
1009

Белград

0ᴼ/-1ᴼ
3.09
99%
1009

Софија

0ᴼ/-1ᴼ
1.54
96%
1009

Сараево

0ᴼ/0ᴼ
1.51
100%
1011

Љубљана

-2ᴼ/-2ᴼ
1.54
86%
1014

Атина

10ᴼ/8ᴼ
1.34
93%
1004

Тирана

5ᴼ/5ᴼ
1.03
87%
1004

Подгорица

7ᴼ/5ᴼ
5.14
52%
1007

61.5431

56.5828

70.0495

40.2043

42.423

61.3604

8.34124

0.81689

0.43445

0.52402

3.009

0.69345

Злато

60043 $/kg

Сребро

743 $/kg

Платина

31928 $/kg

Паладиум

53291 $/kg

Иридиум

189710 $/kg

Родиум

384085 $/kg

Рутениум

23325 $/kg

Олово

444 $/kg

Алуминиум

535 $/kg

Бакар

1933 $/kg

Никел

5957 $/kg

Калај

6241 $/kg

Цинк

719 $/kg

Кобалт

9942 $/kg