Коментарот на Ѓорчев следи откако О’Брајан, помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, пред два дена во интервју за „360 Степени’ прашан за ставот на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени рече дека „ако велат – имам подобра понуда, но нема сега да ви кажам што е – тоа е личност од која не би купиле автомобил“ Изјавата на помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан не значи повик да не се гласа за ВМРО-ДПМНЕ, ...

Премиерот Димитар Ковачевски направи паралела, тврдејќи дека автомобилот СДСМ вози на релација Вашингон и Брисел, а ВМРО-ДПМНЕ е автомобол од стиропор. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пак, тврди дека СДСМ е зарибан автомобил Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, прашан за ставот на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени рече „ако велат – имам подобра понуда, но нема сега да ви кажам што е – тоа е личност од која не би купиле автомобил ...

Како најзагадени градови во Македонија во последните 48 часа се Кочани, Струмица, Гевгелија, Кавадарци, Тетово. Апелираме до медиуимите, да не потпаѓаат на лажните вести и нечесните политички агенди на ВМРО-ДПМНЕ, туку барем по три пати да ја проверуваат точноста на информациите кои доаѓаат од оваа партиска кујна, соопштија од Кабинетот за односи со јавност при Град Скопје Неразбирлива е за нас потребата од пласирање на сензационалистичката лага ...

Тргнувајќи од важноста на Коридор 8 како дел од европската транспортна мрежа, изградбата на оваа пруга е предуслов за одржлив економски развој не само за нашата земја, туку и за целиот регион, смета министерот за транспорт и врски До крајот на годината очекувам да го распишеме јавниот повик за изградба на третата фаза на пругата на Коридор 8, односно од Крива Паланка до граничниот премин Деве Баир. Ова денеска го истакна министерот за транспорт ...

Премиерот потенцираше дека нема ја коментира изјавата на О’Брајан, туку само ќе ја потври и затоа смета дека она што го има од страна на Владата, коалиционите партнери, ЕУ е практично начинот на кој Северна Македонија ќе продолжи кон интеграциите и до 2030 Нема да ја коментирам изјавата на О’Брајан, но ќе ја потврдам. Кога некој ви нуди нешто што не сте виделе и врз основа на тоа сака да го добие вашето внимание и вашиот глас, тогаш тоа е една ...

Четири видови дронови наскоро ќе почнат да се произведуваат во Северна Македонија, најави премиерот Димитар Ковачевски, по посетата на фабриката „АТС АММО“ во Самоков. Дроновите ќе бидат според НАТО стандардите, а ќе имаат повеќе намени. „Ќе се започне со сериско производство на четири видови на дронови кои ќе бидат опремени со вештачка интелигенција, кои што ќе имаат висок дострел, кои ќе имаат соодветна носивост да бидат опремени со соодветна ...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека полицијата привела пет лица во врска со исчезнувањето на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје. Тој во интерес на истрагата одби да открива повеќе детали и потенцира дека интензивно се работи на расчистување на случајот. „Синоќа доцна во ноќта се работеше исто така интензивно, имаме приведено 5 лица и обезбедено едно возило со коишто се продолжува понатаму работењето. Тоа е нешто плус ...

Од страна на власта набавен е систем за следење на комуникациите, преку кој имаат можност за пристап до буквално целиот интернет сообраќај во државата, на било кој уред, на било кој телефон, на било кој оператор, на било кое лице – приватно или службено, како и можност за пристап до било кој уред, односно телефон со т.н. малициозен софтвер, обвини пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев. Тој вели дека за „Големиот брат“, односно нелегалното ...

Амбасадорот на Холандија е критичен кон власта, но има порака и до опозицијата за уставните промени Амбасадорот на Кралството Холандија, Дирк Јан Коп, кој е познат во јавноста по тоа што знае да го напушти дипломатскиот речник и да биде исклучително директен, во интервјуто за „360 степени“ образложува на што се должи остриот тон во неговите настапи во последната година и половина. Според него, во овој период земјата не само што не оди напред во ...

Тоа што Ковачевски не се откажува од техничката влада значи дека ДУИ му забрани да се откаже од идејата оваа техничка влада да има премиер од криминализираната ДУИ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ, откаде велат дека ова е само потврда на фактот дека и со оваа влада управува ДУИ со подизведувач СДС. „Колата за која збори Таче му зариба, зошто наместо горивото изразено во милиони евра во тендери, наместо во народниот резервоар течеше во приватните џебови на ...

Од она што може да се види во јавноста преку изјавите на политичките партии, не постои консензуално решение за нејзино укинување сега на краток рок пред одржување на изборите, меѓутоа секако постои расположение да биде укината со важност од следните избори, порача Ковачевски Премиерот Димитар Ковачевски очекува лидерската средба најавена за понеделник да биде конструктивна и да има договор за датум кога би се одржале редовни парламентарни ...

Решението не е дефинитивно потврдено од партнерите во власта, но е најизвесната варијанта во овој момент на маса, додава изворот на ,,360 степени”. Со него би се постигнал баланс во распределбата на врвните функции во власта и ДУИ не би имала и премиер и претседател на парламентот во исто време Талат Џафери од ДУИ да биде премиер на техничката влада сто дена пред избори, а Јован Мутрески од СДСМ – нов претседател на Собранието. Ова, според извор ...

Градоначалниците на ДПМНЕ земаат 1.500 евра плата, а удираат по џебот на граѓаните со поголеми сметки за данок на имот и до 300%, но и за ѓубретарина, вода и комунални услуги, обвинуваат од СДСМ. Од партијата велат дека во Општина Ѓорче Петров сметките за комунални услуги се зголемени за 300%, а во Општина Бутел за 150%. „Додека земаат 1 500 евра плата, градоначалниците на ДПМНЕ им наплаќаат поскапи комунални услуги, вода и паркинг на граѓаните ...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николоски вели дека од тројцата кандидати за Комесар за човекови права на Европа, побарал почитување на правата на Македонците во Бугарија и Грција, за време Комисијата за правни прашања и човекови права на Парламентарното собрание на Советот на Европа во Париз. Тој вели дека својата поддршка ќе ја даде за кандидатот кој меѓу другото, ќе се заложи за спроведување на пресудите кои се поврзани ...

Наместо да постапи согласно одредбите на Законот за општа управна постапка, Општина Центар после приемот на Записникот поднесува директно тужба до Управен Суд, со други зборови Општина Центар ја (саботира) прекинува постапката – велат од Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам (ДИГУ), со кој раководи Фатмир Арифи, кадар на ДУИ Наводите на ДИГУ дека Општина Центар со тужба сама ја саботирала постапката ги оценуваме како несериозни и ...

Воздухот во Скопје е меѓу најзагадените во светот, а според онлајн платформата „Ај-кју-ер“ утринава главниот град е меѓу првите 20 на листата. Според податоците објавени на веб-страницата во 10 часот, индексот на загаденост изнесува 95 и Скопје е рангирано на 17 место. Според податоците, во воздухот е измерена значителна количина на ПМ 2,5 честички, односно шест пати над дозволената граница според стандардите на Светската здравствена ...

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и релативно топло. УХМР известува дека ќе дува умерен, наместа засилен ветер над 60 километри на час од јужен правец, што ќе услови понатамошно топење на снежната покривка на планините. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10, а максималната ќе достигне од 14 до 19 степени. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и релативно топло. Ќе дува ...

Мечката во која удрило возилото била повредена, на почетокот безмалку неподвижна, а потоа со ограничени движења. Околу еден час подоцна почнала да се движи и постепено се оддалечила од местото на несреќата, се вели во соопштението од ЦУК Млада мечка вечерва е удрена од автомобил на локалниот пат Тетово – село Непроштено. Според информациите од Центарот за управување со кризи (ЦУК), кога младата мечка го минувала патот со неа биле и дна ...

„Логиката вели дека во конкретниот случај со лидерот на ВМРО – ДПМНЕ тие се сигурни дека нема да победи и нема да формира Влада и затоа даваат вака остри и незапамтени изјави во 30 години постоење на Македонија“, пишува Јакимовски на Фејсбук Волку „тврда“ изјава, дури и навредувачка, од еден дипломат не е изговорена дури и кога Груевски беше изложен на огромен меѓународен притисок, сепак бираа зборови. Ова е мислењето на лидерот на ГРОМ и ...

„И како што многумина претставници на ЕУ и амбасадори на земји членки на ЕУ кажаа за уставните измени, не постои друг начин. Мислам дека останува на домашните актери на политичката сцена во нашата држава, да ја донесат финалната одлука“, вели Петровска Единствениот начин за продолжување на патот кон Европската Унија се уставните измени, а со тоа дополнително ќе се зацврсти македонскиот идентитет, вели министерката за одбрана Славјанка Петровска. ...

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија во интервју за „360 степени“ рече дека не треба да му се верува на некој што вели дека има подобра понуда, а не ја кажува, ниту кажува зошто би ја прифатиле другите „Подготвени сме веднаш по формирањето на новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ да седнеме со бугарската влада и како соседи да разговараме за реалноста и за фактите поврзани со реалноста“, се вели во ставот на ВМРО-ДПМНЕ ...

„Се надевам дека екипите на ЕВН ќе можат сетирањето да го направат во најбрз можен рок зашто се работи за нешто што мора дистрибутерот да го направи на терен. Тие имаат екипи, имаат знаење и стручност, се работи за реномирана австриска компанија и сметам дека тоа ќе го направат на задоволството на граѓаните“, вели премиерот Премиерот Димитар Ковачевски не очекува зголемување на цената на електричната енергија, особено за 90 проценти од граѓаните ...

Покрај казната затвор, поранешниот генерален секретар, според пресудата, ќе треба да ја надомести и штетата нанесена на Буџетот на државата во износ од 71 338 336 денари или околу 1 1 150 000 евра, што е за околу 300 000 евра помалку од сумата што за надомест на штета ја бараше државното правобранителство. Штетата Зеќири треба да ја надомести во рок од шест месеци од правосилноста на пресудата „Мислам дека одлуката е неоснована. Ќе ја обжалиме ...

И покрај енергетската криза, посочи Пендаровски, решени сме да ја постигнеме оваа цел до крајот на деценијата. Северна Македонија беше првата европска пилот земја избрана за програмата за забрзана транзиција на јаглен од страна на Фондот за климатски инвестиции Северна Македонија, сместена во еден од најранливите климатски региони во светот, Медитеранот, е мала земја со големи климатски амбиции, цел е да ги намалиме за 82 отсто нето емисиите на ...

Актуелниот претседавач со Организацијата им честита на Малта и на идниот претседавач, малтешкиот министер за надворешни работи Иан Борг, и им заблагодари за преземањето на одговорноста за продолжувањрето на исклучително важната мисија на ОБСЕ во овие, како што кажа, предизвикувачки времиња ОБСЕ е спасена – порача попладнево министерот за надвошрени работи и актуелен претседавач со Организацијата, Бујар Османи. Тој на завршната прес-конференција ...

Адвокатот на обвинетиот за нападот на Пендиков, пак, по завршување на рочиштето кажа дека во целиот случај е вмешана политиката. Тој тврди дека не се работи за напад поради национално чувство бидејќи, како што рече, семејството на обвинетиот добило орден од бугарски министер за надворешни работи за укажана помош при спасување на бугарските државјани во бродската несреќа во Охрид Секретарот на зграснатиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, ...

За прашањата поврзани со претседавањето со Организацијата за следната година, постојаниот претставник на САД во ОБСЕ информираше дека е постигнат договор за претседавачот за наредната година и за продолжување на мандатите на првите луѓе на институциите во рамки на ОБСЕ Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ поради воената агресија врз Украина, порача постојаниот претставник на САД во ОБСЕ, амбасадорот Мајкл Карпентер, говорејќи на денешната ...

Преку изјавата, земјите упатија повик за акција до сите земји-членки на ОБСЕ, да се придружат во зголемувањето на напорите да се залагаат за слободата на медиумите и родовата еднаквост во регионот на ОБСЕ Речиси три четвртини од новинарките искусуваат родово базирано насилство на интернет во текот на нивната работа. Со зголемени заеднички напорим кои ќе се осврнат на безбедноста на новинарките, и онлајн и офлајн, како приоритет ќе биде ставено ...

Листата на кандидати сега ќе биде испратена до Собранието и се очекува да се најде на првата наредна пленарна седница. За новиот состав на ДКСК да биде усвоен, за него потребно е да гласаат 41 од вкупно 61 пратеник во парламентот, односно усвојување со просто мнозинство Откако беше утрврдена од страна на Комисијата за селекција, ранг-листата на кандидати за претседател и членови на идниот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата ...

Искористени, според министерот Спасовски, се сите можни капацитети кои се однесуваат на јавната безбедност во рамките на потрагата. Во таа насока, посочи тој, подигнати биле снимки од преку 50 камери од места каде што ги имало, односно биле поставени, а во целосна функција е и системот „Сејфсити“ (Безбеден град), каде, исто така, се преземаат низа на мерки. Министерот најави и преземање на мерки против сите оние кои на профили на социјалните ...

Скопје

8ᴼ/8ᴼ
0.51
100%
1011

Белград

1ᴼ/1ᴼ
6.69
76%
1017

Софија

10ᴼ/10ᴼ
2.57
82%
1015

Сараево

6ᴼ/6ᴼ
7.45
60%
1015

Љубљана

1ᴼ/0ᴼ
1.03
96%
1020

Атина

20ᴼ/16ᴼ
2.68
87%
1016

Тирана

11ᴼ/11ᴼ
1.03
94%
1014

Подгорица

13ᴼ/10ᴼ
1.03
82%
1013
Currency

61.6112

Currency

56.5607

Currency

71.8263

Currency

37.709

Currency

41.8983

Currency

65.0071

Currency

7.99806

Currency

0.62001

Currency

0.38525

Currency

0.52554

Currency

1.95599

Currency

0.67966

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

535450 $

Рутениум

24115 $

Сребро

818 $

Злато

66591 $

Бакар

7 $

Паладиум

32333 $

Платина

30032 $

Родиум

143086 $

Цинк

79273 $