Началникот на Генералштабот на иранската армија, генерал-мајор Мохамад Багери, назначи делегација за истрага на случајот со хеликоптерската несреќа во која беше иранскиот претседател Ебрахим Раиси. Истрагата, која веќе започна на местото на инцидентот, ја води генерал Али Абдула, а резултатите ќе бидат објавени по истрагата, пренесува ИРНА. Како што беше претходно објавено, се верува дека причина за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше ...

Доцна синоќа по наредба на судија на претходна постапка извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавни обвинители Иџет Мемети во Тетово, како и претрес во службените простории на Советот на јавни обвинители. Има сомненија дека Мемети заедно со судијата Наке Горгиев имал влијание злоупотребувајќи ја позицијата член на Советот на јавни обвинители во случајот барање на мито за олеснителни околности за екс градоначалникот кој е во притвор ...

Насловот на денешната колумна е стара изрека од времето на решавање на меѓунационалните , етничките и религиски, територијални спорови, како и за освојување на престолот со сабја, јатаган, кубур и буздован. Таа изрека воедно е и желба која се упатува на соборците и собраќата по оружје кога веќе нешто мора да ги поткачи од наброените оружја барем да ги размине гангрената да не се распаднат во страшни болки. Одамна е одминато времето на јатагани ...

Американскиот Стејт департмент изрази разочарување поради затворањето на шесте филијали на српската „Банка поштенска штедилница“ на северот на Косово од страна на косовската полиција, истакнувајќи дека „оваа акција не беше координирана со меѓународните партнери“ и дека придонесува за зголемување на тензиите во областа. Портпарол на Стејт департментот, во изјава за Гласот на Америка што ја пренесуваат медиумите во Приштина, оцени дека вчерашната ...

Иранците се собраа на погребната поворка на претседателот Раиси во северозападниот град Табриз, главниот град на провинцијата Источен Азербејџан. Неговото тело подоцна ќе биде пренесено во Техеран. Во несреќата загинаа и иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан и уште седум други лица. اولین تصاویر از تابوت حامل شهید رئیسی و شهید موسوی pic.twitter.com/mXjkFLDMh8 — خبرگزاری ایرنا (@IRNA_1313) May 21, 2024 Иранските медиуми ...

Почитувани читатели, во денешнава колумна посветена на стечајот на Еуростандард банка, сакам да го потенцирам мојот приод, како треба да се справиме со општественото зло во форма на организиран криминал и корупција. На многумина од вас им е јасно дека стечајот на Еуростандард банка беше направен со умисла за уништување на банката. За тоа пишував и ќе пишувам, бидејќи повеќе од јасно е дека во стечајната маса на Еуростандард банка има средства ...

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата „борба против неказнивоста“, во врска со повикот на обвинителот на МКС за издавање налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас. „Франција го поддржува Меѓународниот кривичен суд, неговата независност и борбата против неказнивоста во сите ситуации“, се вели во соопштението. Се додава осуда на „антисемитските масакри“ ...

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за службите на Русија. „Во моментов имаме девет осомничени уапсени и обвинети за извршени акти на саботажа во Полска, директно во име на руските служби“, изјави Туск за телевизијата ТВН24. Меѓу наводните злосторства се палење и тепање, а Полска соработува со други земји во истрагата, вклучувајќи ги Литванија, Латвија и Шведска. Меѓу наводните ...

Австралискиот премиер Ентони Албанезе денеска повика да се стави крај на затворањето и гонењето на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, откако му беше одобрена нова жалба против неговата екстрадиција во САД. Високиот суд на Велика Британија му дозволи на Асанж да поднесе жалба на неговата екстрадиција, спречувајќи ги напорите на Вашингтон да му се суди на 52-годишниот Австралиец обвинет за оддавање американски воени тајни. По одлуката, ...

Погребните ритуали за иранскиот претседател, министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан и другите кои загинаа во хеликоптерската несреќа ќе се одржат денеска во Табриз, главниот град на Источен Азербејџан. Телото на Раиси подоцна ќе биде пренесено во Техеран, пред да биде погребано во неговиот роден град Машхад во североисточниот дел на Иран. Според извештаите на иранската новинска агенција Тасним, по меморијалната церемонија во ...

Косовската полиција соопшти дека во вчерашната акција на северот на земјата, каде што беа затворени шест единици на финансиската институција „Банка поштенска штедилница“, се запленети „околу 1.600.000 евра, околу 74.700.000 динари, околу 19.500 франци, околу 13.800 американски долари, околу 40 австралиски долари“, јави дописникот на МИА од Приштина. Во врска со случајот, министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља објави дека ...

Претседателот на НР Кина Си Џинпинг упати честитка до Гордана Силјановска-Давкова по повод нејзиниот избор за претседател на Република Северна Македонија, пренесува кинеската новинска агенџција Ксинхуа. Кина и Северна Македонија одржуваат длабоко традиционално пријателство, вели кинескиот претседател во честитката, додавајќи дека во последните години, практичната соработка меѓу двете земји постигна солиден напредок и донесе придобивки за двата ...

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, наместа со услови за појава на краткотрајно невреме. Како што информираат од УХМР, ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец најизразен долж Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 23 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје ќе ...

Сите држави што ги ратификувале статутите на Меѓународниот кривичен суд (МКС) се должни да ги спроведуваат неговите одлуки, порача високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел во врска со повикот на обвинителот на МКС да издаде налог за апсење на лидерите на Израел и Хамас. „Мандатот на МКС, како независна меѓународна институција, е да ги процесуира најтешките злосторства според меѓународното ...

Германија оцени дека барањата на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) за издавање налози за апсење на лидерите на Израел и Хамас под сомнение дека извршиле воени злосторства даваат „лажен впечаток на еквивалентност“. „Истовременото поднесување налог за апсење на лидерот на Хамас од една страна и двајца израелски функционери од друга страна даде лажен впечаток на еквивалентност“, се вели во соопштението на портпаролот на германското ...

Претседателот на Демократско Движење, Изет Меџити, вечерва гостувајќи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, рече да треба да избира меѓу Никола Груевски и Зоран Заев, би го избрал Заев. Одговарајќи на прозивките на Блерим Беџети за “огнената група” и улогата на Меџити, тој рече дека во 2016 имало две групи во ДУИ. Едната била да се продолжи со Груевски на која припаѓал и Беџети, а другата, која ја предводел Меџити била да се прави влада со ...

Пред утрешното прегласување за парламентарните избори во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6, денеска гласаат болни и изнемоштени лица, затвореници како и лицата сместени во домовите за вонсемејна грижа. Право на глас во овие избирачки места имаат вкупно 4 521 гласач. Прегласување ќе се спроведе на избирачките места 2101 во Желино,1194 и 1202 во Крушево, 1272 во Охрид, 1470 и 1470/1 во Долнени, како и во 1844 во Струга. Во ...

На вечерашната итна седница Судскиот совет донесе одлука за одземање на имунитетот на врховниот судија Наке Георгиев, а членовите на Советот го одобрија и барањето за притвор на судијата. Исто така донесена е одлука и за времено оддалечување од судиската функција. -Судскиот совет на Република Северна Македонија на 487-та итна нејавна седница одржана на ден 21.05.2024 година расправаше и одлучуваше по барање на Основен кривичен суд Скопје за ...

Судскиот совет, вечерва на полноќ, на итна седница, ќе решава по две прашања за уапсениот врховен судија Наке Георгиев, за мито. Дали да му го одземе имунитетот и дали ќе дозволи да му биде одреден притвор? -Расправа и одлучување по барање на Основен кривичен суд Скопје за одземање на имунитет на судија и за одобрување на притвор на судија, велат од Судски совет за дневниот ред на вечерашната итна седница Фокус Судскиот совет може да му го ...

Судскиот совет за вечерва на полноќ закажа итна седница на која ќе одлучува за имунитетот на врховниот судија Наке Герогиев кој денеска беше уапсен поради сомненија за примање поткуп. На седницата, како што е наведено во соопштението објавено на веб-страницата на Советот, ќе се „расправа и одлучува по барање на Основниот кривичен суд Скопје за одземање на имунитет на судија и за одобрување на притвор“. Имено, за имунитетот на судиите е задолжено ...

Ако по утрото се познава денот, не очекува невреме. Додуше, денот се позна и по непосредната политичка историја, низ која консеквентноста на актуелните победници, низ потезите, оддамна е јасна и очигледна. Дури, и научно евидентирана, а согласно на севкупниот “минат труд” од ударите зададени врз и така кревката демократијата. Посебно, референтна е секако епизодата на заокружувањето на авторитаризмот преку егзекватурите на ВМРО-ДУИ ( 2006-2017) ...

Американскиот врв денеска излезе со остра осуда на одлуката на Меѓународниот кривичен суд за издавање налог за апсење на високи службени лица на Израел. Државениот секретар Ентони Блинкен ја стави под знак прашање „легитимноста и кредибилтетот на истрагата“ на МКС и оценувајќи ја како „срамна“ ја отфрли одлуката соопштена денеска од главниот обвинител на МКС Карим Хан дека побарал налог за апсење на високи службени лица на Израел, меѓу кои и ...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за првпат се огласи по информацијата дека по него ќе биде распишана потерница за злосторства за време на војната против Хамас. Обвинителството на Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска ја објави одлуката за барање за налози за апсење на водачите на Хамас Јахја Синвар, Мухамед Деиф и Исмаил Ханије поради сомнение дека извршиле воени злосторства и злосторства против човештвото, вклучително и земање ...

Македонската ознака во моменталните околности станува моќно средство на економската дипломатија. Навистина ми е жал кога слушам врвни грчки производители на вино во нашата земја да ни кажуваат дека постојат вина што се појавуваат како македонски и некои клиенти од странство кога говорат за македонски вина да ја имаат на ум Северна Македонија, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Солун, јави дописничката на МИА од Атина. Во говорот на ...

Мајк Зафировски, еден од најпроминентните претставници на македонската дијаспора, пред се познат како врвен извршен директор во некои од најголемите американски и мултинационални корпорации, за „360 степени“ зборува и за едно од најчувствителните прашања во поновата историја на земјата – Договорот од Преспа „Ако на двете страни има некакво незадоволство, вообичано тоа значи дека тоа е најдобриот договор што можел да се добие. Се прашувам, ако ...

Српскиот претседател Александар Вучиќ допатува во Њујорк каде на 23 мај ќе присуствува на седницата на Генералното собрание на ОН каде ќе се разгледува предлогот-резолуцијата за Сребреница. Во делегацијата со Вучиќ е и министерот за надворешни работи на Србија Марко Ѓуриќ. Пред заминувањето за Њујорк и учеството на седницата на Генералното собрание на ОН, Вучиќ утрово присуствуваше на богослужба на српскиот патријарх Порфирије. – Одам во Њујорк ...

Мајкл Коен, некогашниот личен адвокат на Доналд Трамп и клучен сведок на обвинителството, се враќа денеска да сведочи на судењето на поранешниот американски претседател. Трамп е првиот претседател на САД кој некогаш се соочил со кривична пријава, и судијата предложи завршница на судењето идната недела. Коен е соочен со уште неколку часа прашања од адвокатот на одбраната, и уште една серија распити од обвинителството. Претходното судско рочиште ...

Додека членовите на израелскиот парламент повторно се состануваат по пауза од шест недели, попладнево пред зградата на Кнесетот во Ерусалим се собраа илјадници антивладини демонстранти од цел Израел. Полицијата постави два реда барикади кои ги делат демонстрантите од Кнесетот, а присутните извикуваа слогани против премиерот Бенјамин Нетанјаху и неговата влада, пишува Тајмс оф Израел. „Биби (прекарот на Нетанјаху) е опасност за постоењето на ...

Поранешниот министер за надворешни работи и дипломат Срѓан Керим, зборувајќи за заклетвата на шефицата на државата Гордана Сиљановска Давкова, рече дека „претседател на држава кој полага заклетва пред својот Парламент, пред своите граѓани и пред својот народ не може да направи гаф кога го изговара името на државата Македонија“, посочувајќи дека пораката што таа сакала да ја упати била внатрешно-политичка односно кон мнозинствотот граѓани што ...

Коалицијата предводена од ДУИ, Европски фронт не исклучува ниту еден од демократските начини да се спасат од опозиција, односно да се изборат до крај да бидат дел од владината коалиција. Иако преговорите за Влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ се во тек, ДУИ и натаму смета дека овој сооднос не е во ред за формирање Влада, односно победникот мора да коалицира со победникот. Скендер Реџепи Зејди, вели дека постојат демократски механизми за да ги ...

Скопје

21ᴼ/21ᴼ
2.57
68%
1014

Белград

22ᴼ/20ᴼ
9.26
63%
1009

Софија

17ᴼ/15ᴼ
8.75
63%
1017

Сараево

20ᴼ/20ᴼ
3.96
65%
1015

Љубљана

17ᴼ/15ᴼ
2.06
91%
998

Атина

29ᴼ/23ᴼ
1.79
50%
1013

Тирана

25ᴼ/25ᴼ
1.03
61%
1009

Подгорица

24ᴼ/22ᴼ
0.51
68%
1010
Currency

61.6028

Currency

56.707

Currency

72.0983

Currency

37.8738

Currency

41.6703

Currency

62.3593

Currency

7.8382

Currency

0.62605

Currency

0.36331

Currency

0.52588

Currency

1.76019

Currency

0.68074

Алуминиум

2 $

Иридиум

155948 $

Кобалт

530 $

Никел

603086 $

Рутениум

24115 $

Калај

32 $

Сребро

871 $

Злато

74540 $

Бакар

9 $

Паладиум

30767 $

Платина

30886 $

Родиум

151607 $

Цинк

92926 $