Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска оствари работна средба со амбасадорот Килијан Вaл, шеф на мисијата на ОБСЕ во Скопје. На состанокот се разговараше за состојбата во Уставниот суд од аспект на недостатокот на уште двајца судии, ресурсите со кои работи и располага Судот и важноста за остварување негова финансиска самостојност. На средбата стана збор и за надлежностите на Уставниот суд при одлучувањето за човековите слободи и ...

На сцената на Националната опера и балет на 7 декември 2023 со почеток во 20:00 часот концертно ќе биде изведена моќната „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф. Публиката ќе може да дојде и да ужива на средба со страста, љубовта и животните радости, како и вечниот сон за среќата, владетелка на светот. Диригент е Иван Еминовиќ, концерт-мајстор е Верица Ламбевска, а хор-мајстор е Јасмина Ѓорѓеска. Настапуваат: Наде Талевска, сопран; ...

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, за време на работната посета на просториите на Регионалниот центар за гранични работи Запад, кадешто оствари средба со раководствата на РЦ Запад, СВР Охрид и СВР Битола, по изјавата за медиумите, беше запрашан за коментар на изјавите на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за наводни пропусти во врска со истрагата за двојното убиство во Скопје и Велес. „Политиканството ...

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело – Помагање на сторител по извршено кривично дело од член 365 став 3 вв став 1 од Кривичниот законик. Во период од 01.12.2023 година до 03.12.2023 година осомничениот му помогнал на сторител да не биде откриен за две кривични дела – Грабнување од член 141 од Кривичниот законик, како и две убиства ...

Основното јавно обвинителство Скопје го изготви Барањето за екстрадиција од Република Турција на лице осомничено за две кривични дела – Грабнување од член 141 од Кривичниот законик, како и две убиства на свиреп начин (едно на малолетно лице и едно од користољубие) заедно казниви по член 123 став 3 од Кривичниот законик. Јавниот обвинител побара од надлежните власти во Република Турција екстрадиција на лицето за кое е распишана меѓународна ...

Запленети се 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници. Патникот кој патувал од Истанбул на влез се определил да помине на зелен канал каде што поминуваат лица кои немаат ништо за пријавување. Царинските службеници го селектирале за преглед, при што во личниот багаж му биле пронајдени девизни средства во износ од 60.600 евра. Согласно Законот за девизно ...

Владата на вечерашната седница ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за култура за пренесување на правото на реконструкција, доградба и надградба на објектот Универзална сала во Скопје, со што ова право се пренесува од Град Скопје, на Министерството за култура. Владата го задолжи Министерството за култура, по приемот на целокупната документација од Градот Скопје, да ја согледа проектно – техничката и финансиската документација за ...

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на приемот, што по повод 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу РС Македонија и Француската Република, се одржа вчеравечер во Скопје. Претседателот Пендаровски оцени дека воспоставувањето на дипломатските односи, во време на исклучителни политички и безбедносни турбуленции, беше дополнителна потврда за дефинитивното етаблирање на нашата држава во меѓународното семејство на ...

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на дводневниот Отворен Форум за антикорупција организиран од Македонскиот центар за меѓународна соработка, а во рамки на Програмата Граѓаните против корупцијата и Програмата Регионалната мрежа за антикорупција (СЕЛДИ). Посочувајќи дека како држава пред 20 години ја ратификувавме Конвенцијата против корупција на Обединетите Нации, во своето обраќање претседателот Пендаровски ...

Општина Центар ја отвори првата Енергетска канцеларија во нашата земја, со цел да ја поттикне енергетската транформација и транзиција во локалните самоуправи, но и пошироко на државно ниво. Во канцеларијата, сместена во Младинскиот центар ,,Матично’’, граѓаните и сите заинтересирани страни ќе можат да се информираат за можностите за енергетски инвестиции, да учат на темата зелена и праведна енергетска транзиција, или да остварат комуникација и ...

На 05.12.2023 во 06.30 часот во Штип, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Штип ги лишиле од слобода И.В.(34) од Штип и Л.М.(55) од Велес. При претрес во домот на И.В., извршен со судска наредба, во кој бил затекнат и Л.М., биле пронајдени и одземени кафеава прашкаста материја, кафеава грутчеста материја, бела прашкаста материја, предмети со остатоци од бела материја, дигитална вага и други предмети ...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Брисел, каде е во работна посета, на завршната сесија на скринингот на Северна Македонија, во контекст на важноста на меѓународната соработка која земјата ја има со партнерите од ЕУ и со земјите од регионот и пошироко, ја поздрави меѓународната поддршка која ја доби МВР на Северна Македонија во лишувањето од слобода на првоосомничениот за грозоморното и сурово убиство на ученичката Вања од Скопје. ...

Министерството за правда од надлежните турски власти побара Љупчо Палевски да биде задржан во притвор поради екстрадиција се до завршувањето на постапката. Очекуваме од Република Турција веднаш да постапи по нашето барање, информираат од Министерството за правда. “Министерството за правда денеска во 09:20 часот доби официјално известување од Интерпол, дека лицето Љупчо Палевски, баран со меѓународна потерница е лишен од слобода во Турција. ...

По повод Денот на Факултетот за музичка уметност, во Филхармонијата вечер од 20:00 часот ќе се одржи традиционалниот годишен свечен концерт на кој ќе настапат студенти од сите студиски насоки на ФМУ. Тие ќе изведат дела од: Шуплевски, Перт, Прокофјев, Глазунов, Пјацола, Даутовски и Костов. Ќе учествуваат мешаниот хор при ФМУ „Драган Шуплевски“, Симфонискиот оркестар на ФМУ, Камерниот оркестар „Солисти на ФМУ“, студенти од одделите за народни ...

Второто издание на циклусот „Од поинаков дискурс“ на Националната галерија на Македонија ќе биде отворено в четврток (7 декември) во 19:30 часот во Мултимедијалниот центар „Мала станица“. Второто издание како концепт го осмисли проф. д-р Иван Џепароски. На изложбата ќе бидат поставени 80-ина дела од богатата колекција на Националната галерија и од југословенската и од националната ризница на ремек-дела, меѓу кои и делата на: Иван Мештровиќ, ...

Во нашата држава има пораст на пријавени случаи на семејно насилство при што во 90% од случаите жените се жртви на ова насилство. Министерот за правда Кренар Лога присуствуваше на Регионалната конференција “Обединети против насилство – Доста е” која се одржа во Приштина. ,,Насилството спрема жените и девојчињата е меѓу најзастапените повреди на човековите права. Тоа не смее да биде приватна работа и мора да има соодветен кривично правен ...

„365 денови треба да се зборува за насилството, додека нашата „Сложувалка“ зборува овие 16 денови интензивно за сите видови на насилство со кои се соочува особено младата генерација. Нашата кампања е токму посветена на заедничкото постапување на сите учесници во превенцијата од насилството“ рече Тренчевска. Во Битола вечерва се одржа уште еден настан од кампањата „Сложувалка“ во организација на Министерството за труд и социјална политика, ...

На вчерашната прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека на територија на пријателска Турција е пронајден и лишен од слобода и главниот креатор, планер, координатор и директен извршител на неколкуте кривични дела поврзани со монструозното двојно убиство во Скопје и во Велес. Министерот Спасовски информираше дека е добиено и официјално известување од колегите од Турција, а пронаоѓањето соодветствуваше на ...

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, од кои четворица како соизвршители сториле две кривични дела – Грабнување од член 141 од Кривичниот законик, како и две убиства на свиреп начин (едно на малолетно лице и едно од користољубие) заедно казниви по член 123 став 3 од Кривичниот законик. Петтиот осомничен им помогнал при извршување на кривичното дело – Грабнување на малолетно лице. ...

Министерството за образование и наука изразува длабоко сочувство до семејството и блиските на трагично починатата Вања. Невино дете кое наместо да му се радува на животот, не по своја волја и вина, замина во вечноста, испраќајќи порака дека општеството и граѓаните мора повеќе да ги прифаќаат и да ги шират вистинските вредности за мир, толеранција, почитување и ненасилно однесување. Сочувство, но и јавна благодарност изразуваме до раководството ...

Секоја година на 5-ти декември во Меѓународното Движење на Црвен крст и Црвена полумесечина се одбележува Светскиот ден на волонтерството. На глобално ниво, во националните друштва на Црвен крст и Црвена полумесечина секоја година, над 16 милиони волонтери даваат активен придонес во подобрување на животот на ранливото население. Оваа година Црвениот крст на РСМ го одбележува Светскиот ден на волонтерството, 5-ти декември под мотото “Надеж” ...

Државната награда „Мето Јовановски“ за 2023 година се доделува на платформата за одржлив развој „Лице в лице“ и на хуманитарецот и основач на невладината организација „Донирај компјутер“, Борче Стаменов соопшти Министерството за култура. Наградата се доделува за највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на промоцијата, заштитата и унапредувањето на човековите права. Претседателка на Одборот е Александра Цветановска. Наградата ...

МАКЕДОНИЈА – Облачно, попладне и во текот на ноќта со локални врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Повеќе врнежи ќе има во втората половина од ноќта. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 11 степени. Времето и метеоролошки параметри за Скопје: Облачно и магливо, кон крајот на денот и во текот на ноќта со повремен дожд. T= 6 °C, P= 980 hPa, U= 80 %, V= 2 m/s. (Т- ...

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец ноември 2023 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната мрежа или преку електронско и мобилно банкарство од денеска, 05 декември 2023 година. Со цел ...

МВР најостро ги демантира шпекулациите кои денеска се проширија по одредени портали, локални телевизиски станици и социјалните мрежи за наводен спречен обид за грабнување на малолетно лице во училишен двор во општина Карбинци. Според официјалната пријава до полицијата: Денеска (05.12.2023) во 09.52 часот во СВР Штип од Основно училиште во Општина Карбинци е пријавено дека околу 09.30 часот во училишниот двор со патничко возило „голф“ дошло ...

Безмалку 2.000 граѓани, ученици и наставници, членови на граѓански здруженија и невладини организации, минатиот месец го посетија Собранието на Република Северна Македонија и ја искористија можноста да се запознаат со функционирањето и организацијата на законодавниот дом, да ги разгледаат најрепрезентативните простории и сали и да научат повеќе за историјата и за законодавниот процес. Парламентарниот институт во ноември 2023 година ...

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити присуствуваше на првата министерска конференција на 28. Конференција на страните на рамковната конвенција на ООН за климатски промени, што од 30 ноември до 12 декември се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Меџити, истакнува дека целта на овој министерски состанок, на кој присуствуваат над 100 земји од светот е унифицирање на активностите и пристапот на климатските промени на ...

“По 17 години повторно имаме редовни парламентарни избори. Последните редовни парламентарни избори во нашата држава биле во 2006 година. Тоа значи дека Владата успеала да креира дополнителна стабилност, извесност, предвидливост и почитување на редот и законите согласно највисоки демократски принципи. И тоа е голем чекор, по постоењето на заробената држава до пред само помалку од една декада”, изјави премиерот Димитар Ковачевски, по лидерската ...

Универзитетската професорка проф. д-р Рабије Мурати и филмскиот режисер Антонио Митрикески се добитници на државната награда „Св.Климент Охридски” за 2023 година, која се доделува како највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на РС Македонија. Универзитетската професорка ...

Oркестарот на Филхармонијата на 7 декември, од 20 часот ќе одржи концерт кој претставува возбудлива музичка одисеја во која класиката создава паралелна приказна на големото филмско платно. Концертот има наслов „Бесмртност“, а ќе прозвучат дела од големите класични мајстори Маскањи, Моцарт, Бетовен, Мусоргски, Штраус, Барток, Вагнер овековечени во филмските ремек-дела на браќата Коен, Скорсезе, Форман, Кјубрик, Аронофски, Копола… Диригент е ...

Скопје

4ᴼ/4ᴼ
3.09
70%
1019

Белград

1ᴼ/1ᴼ
1.03
96%
1017

Софија

1ᴼ/1ᴼ
2.57
79%
1019

Сараево

4ᴼ/4ᴼ
2.42
72%
1021

Љубљана

1ᴼ/-1ᴼ
0.51
93%
1018

Атина

12ᴼ/10ᴼ
6.26
57%
1013

Тирана

3ᴼ/3ᴼ
0.51
100%
1018

Подгорица

8ᴼ/7ᴼ
2.57
46%
1019
Currency

61.5196

Currency

56.9744

Currency

71.8207

Currency

37.4947

Currency

41.8949

Currency

65.0672

Currency

7.9948

Currency

0.61812

Currency

0.39597

Currency

0.52374

Currency

1.97147

Currency

0.68407

Алуминиум

2 $

Кобалт

546 $

Никел

514469 $

Рутениум

24115 $

Сребро

765 $

Злато

65252 $

Бакар

7 $

Паладиум

31465 $

Платина

29356 $

Родиум

141479 $

Цинк

77524 $