Наташа Бересфорд (26) ја освои титулата Мис Лондон 2023 година за време на регионалните рунди на натпреварот за Мис Англија. Инаку, лондонскиот избор е првиот избор за убавина на светот на кој натпреварувачките не носат шминка. Нашата победила 18 други учеснички кои се натпреварувале во природно издание. Додека претходните години учесничките само морале да достават фотографии во природно издание, без шминка и филтери, оваа година од нив се ...

За едни е пример за самодоверба и убавина, за други е спорна нејзината телесна тежина од 95 киограми и тоа што толку гордо го истакнува својот изглед. Помеѓу пофалбите и критиките застана успешната манекенска кариера на Ешли Греам која присуствувала на вчерашната ревија на „Mugler“ на Модната недела во Париз. Дрескодот бил црната боја, и на пистата и во публиката, а иако колоритот бил класичен, прикажаните модели од колекцијата за пролет/лето ...

Пилешкото месо во сос од мед и лук е одлична идеја за вкусен и брз ручек. Потребни состојки: - 700 гр. пилешки гради - 2 лажици масло за јадење - 3 лажици мед - 3 лажици соја сос - 3 чешниња лук - сол и црн бибер - сусам, кикирики, магдонос (по желба) Начин на подготовка: 1. Загрејте го маслото за јадење во подлабока тава на среден оган. 2. Исечкајте го пилешкото месо на коцки и додајте сол и бибер, но внимавајте бидејќи соја сосот е доволно ...

Поранешната финска премиерка Сана Марин објави фотографии од Модната недела во Париз на социјалните мрежи и доби бројни комплименти на сметка на изгледот. Таа позирала во елегантен црн фустан и високи потпетици, а изгледот го надополнила со впечатлив црвен кармин, очила за сонце, црна чанта и минимален накит. „Поубава си од сите манекенки на Модната недела“, „Како од реклама“, „Дали си размислувала да се испробаш во светот на модата?“, се некои ...

Со доаѓање на есента не престанува шаренилото од бои, нијанси, слободата во нивното комбинирање и храброста во создавање на нов и смел изглед. Напротив, треба да продолжиме уште посмело во нови предизвици, самоуверено и храбро! Главниот фокус оваа есен во dm дрогериите се токму боите и поттикот да се задржи шаренилото со слоганот: „Мојот свет останува шарен. Храбро, разиграно, во боја”. Акцентот е на шаренилото од бои, храброста во креирање нов ...

Најпознатите грчки специјалитети се гиро и суфлаки, но дали сте слушнале за бујурди? Станува збор за мезе од оваа медитеранска земја, а во продолжение се наоѓа рецептот којшто се подготвува многу лесно. Состојки: - 200 грама фета сирење; - 50 грама кашкавал; - 1 домат; - 3 лажици маслиново масло; - Половина лажица оригано; - 1 феферонка. Подготовка: Вклучете ја рерната. Помал огноотпорен сад обложете го со алуминиумска фолија, па над неа ...

Најскапиот стан којшто моментално се наоѓа на пазарот во Стокхолм, чини 11 милиони евра. Станот со четири спални соби се наоѓа во историската зграда во Остермалм, богат кварт познат по своите бутици, одличните ресторани и восхитувачка архитектура. Станот со површина од 510 метри квадратни вклучува голема дневна соба и трпезарија, прекрасна библиотека, фитнес-центар, кино, кујна и вински подрум со контролирана температура кој може да собере 1.600 ...

Научниците Пјер Агостини, Ференц Крауц и Ан Л’Улие добиле Нобелова награда за физика во 2023-та година за користење светлосни импулси за проучување на однесување на електроните, во труд кој би можел да ги унапреди медицинската дијагностика и електроника, а Л’Улие е петта жена во историјата која ја добила престижната награда. Академијата соопштила дека трудот на ова трио на човештвото му дало нови алати за истражување на светот на електроните ...

„Windows 10“ е лансиран во 2015-та година како бесплатна надградба за сите „Windows 7/8“ корисници кои го направиле тоа во првата година од неговото дебитирање. По 29-ти јули 2016-та година таа понуда истече и „Windows 10“ наводно веќе не бил бесплатна надградба … освен што е. Иако од „Microsoft“ соопштија дека понудата за надградба е истечена, корисниците откриле дека и натаму можат бесплатно да се „надградат“ од „седмица“ на „Windows 10“. На ...

Воспалението на мочниот меур, познато и како циститис, е карактеристично за постудениот период од годината. Тоа е главно предизвикано од бактеријата Ешерихија коли, како и други ентеробактерии. Најчесто до ова заболување доаѓа при намален имунитет, а може да се пренесе и преку допир со површини заразени со бактериите, интимни односи, претходно разболување или земање на некои лекови, како и користење на одредени производи за нега на тело. ...

Веќе одамна е надминато прашањето за потребата од внесување колаген како додаток во исхраната. Она што се поставува како дилема е каков колаген ни е потребен? На пазарот се присутни различни колагенски производи со различна ефикасност и намена, па едни се за кожа, други за коски, трети за рскавица. Доаѓаат од различни производители со различна цена. Со цел да им помогнеме на своите читатели во изборот, нашата редакција направи мала анализа на ...

Модната комбинација на младата американска актерка Зендаја на црвениот тепих на ревијата на „Louis Vuitton“ во Париз ја однесе титулата „победничка“, откако актерката се погрижи сите погледи да бидат насочени кон неа. Актерката се појавила на претставувањето на новата колекција на брендот „Louis Vuitton“, носејќи бел фустан со двоен патент. Фустанот имал горен патент којшто бил повлечен до стомакот, додека долниот дел бил отворен до средината на ...

„Не ли може да се среди?“, „Зошто таа седа коса?“, „Ова се вика неугледен изглед“, се само дел од коментарите кои биле упатени кон познатата актерка која е една од ретките на јавната сцена што ги поддржува седите и гордо ги носи. Замислете, всушност нејзиниот „неугледен“ изглед ја освоил модната сцена во Париз, на големата модна манифестација на која биле присутни и Ева Лонгорија и Кендал Џенер. Тоа што на едните им пречи, ги воодушевило ...

Седумте најбарани атракции ги нарекле „новите светски чуда“. „All Clear“ од Велика Британија објавила мапа на светот на која наместо имињата од земјите ги наведува туристичките дестинации за кои туристите од странство најмногу се заинтересирани. Мапата е генерирана врз основа на податоци од Википедија, односно оние дестинации кои туристите (моменталните и идните) во една земја најмногу ги пребарувале на оваа онлајн енциклопедија во последните ...

Снемување на интернет би довело до верижни реакции, а последиците по човештвото би биле несогледливи. Иако нам интернетот не ние достапен долго време, во последните повеќе од 20 години изгледа дека целото човештво стана зависно од мрежата на сите мрежи. Сега ни се чини невозможно дека претходно сме можеле да живееме без „Google“, социјални мрежи и сите вести и информации секогаш ни се достапни и толку ги користиме што многумина развиле и ...

Последниот викенд од месецот септември мина во знакот на третата интернационална сезона на културно-забавната манифестација Skopje Fashion Festival во партнерство со Државна Лотарија, каде илјадниците гости и посетители имааа ретка можност на едно место да ги проследат ревиските претставувања на ексклузивни колекции со потпис на повеќе звучни имиња од земјата и регионот, проследени со музички и сценски настапи на популарни ѕвезди и млади таленти ...

Во неделата, во рамки на Модната недела во Париз своето шоу традиционално го одржа и козметичкиот бренд „L’Oreal“, а на пистата како и секоја година прошетаа славните убавици кои се заштитни лица на оваа куќа. Хелен Мирен, Кендал Џенер, Енди Мекдауел, Ева Лонгорија, Ел Фанинг се само некои од амбасадорките на „L’Oreal“, а тука е и прекрасната Ајшварија Рај која вчеравечер беше во центарот на вниманието. Познатата Индијка ретко се појавува во ...

Од октомври до декември трае сезоната на костени, омилената есенска намирница за многумина. Иако станува збор за јаткаст плод, неговата текстура се разликува од другите намирници од ова семејство бидејќи костенот има низок удел на масти, а висок удел на вода. Порција од 100 грама сирови костени обезбедува 170 калории, 2 грама протеини, 2,7 грама масти, 36,6 грама јаглехидрати, 7 грама шеќер, 500 милиграми калиум и 5,5 грама влакна. Здравствени ...

Кендал Џенер носела фустан изработен по мерка на кој рачно биле шиени стотици илјади кристали на Сваровски. Имено, со секој чекор таа како да ги хипнотизирала погледите на присутните. Во подножјето на Ајфеловата кула, првата октомвриска вечер беше одбележана со едно од најголемите модни случувања кое се исчекуваше годинава. На пистите на Модната недела во Париз прошетаа многу познати имиња и лица меѓу кои манекенки, актерки, пејачки. Денес ...

Доколку ви е потребен предлог за појадок или вечера, сластната пица-пита е идеален избор за љубителите на солени работи. Кога не знаете што би подготвиле за појадок или вечера, одличен избор е пицата-пита. Станува збор за брз и едноставен рецепт, од готови кори, а подготовката не може да не им успее дури ни на почетниците во кујна. Состојките веројатно веќе ги имате во фрижидер, а ќе ја подготвите брзо и без мака. Состојки: - 1 пакетче кори; - ...

Неверојатната количина на промени е производ од политиката на „Meta“ која решила пред да го направи овој модел, за се да се консултира со своите корисници. По неколку месеци одложување, „Meta“ конечно ги пушти во продажба новите паметни очила „Ray-Ban next generation“. Новата колекција паметни очила од самиот старт ги воодушеви сите. Сите перформанси се значајно подобри, а нивната е посебно интересна – и натаму чинат околу 280 евра, што е цена ...

Житарки со млеко или јогурт, овошно смуди, сендвич со намаз, сирење и шунка или варени јајца се само дел од намирниците со кои може да го започнете денот на здрав начин. Во прилог три идеи за појадок на кои вашите малечки не би се противеле бидејќи се навистина вкусни и богати со хранливи намирници. Овесна каша со смокви Состојки: 1 шолја топло млеко, ½ шолја овесни снегулки, банана, лажичка мед, 2 суви или свежи смокви и ½ јаболко. Овесните ...

Селена Гомез привлече големо внимание последните неколку дена во Париз, а странските медиуми како и нејзините фанови пишуваат дека пејачката никогаш не изгледала подобро. Селена одбрала неколку ефектни комбинации во кои се појавила во престолнината на модата. Пејачката била видно расположена и насмеана, спремно им позирала на фотографите и се фотографирала со фановите. Во Париз се дружела со своите пријатели Никола Пелц и Бруклин Бекам. ...

Овој тип на терапија го „ресетира“ имуниот систем и го спречува дополнително да го оштети нервниот систем. Целиот процес бара да се соберат матичните клетки од крвта на пациентот, а потоа да се замрзнат. По хемотерапијата, изменетите клетки се враќаат во телото на пациентот. Во една статија објавена статија објавена оваа недела во магазинот „Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry“, истражувачите во Шведска откриле дека третманот со ...

Скопскиот моден викенд го заврши своето 27-мо издание, оставајќи зад себе ехо од трансформативни дискусии, еклектични дизајни и иновативни одржливи концепти. Тридневниот настан, сместен во неконвенционален, и необично адаптиран амбиент на комплексот Урбан Гарден – Голден Арт, беше епицентар на иновативна мода и на значаен дијалог, позиционирајќи го Скопје како потврден претходник во промовирањето на свесната мода во регионот. Спој на уметност и ...

Британскиот магазин во својата репортажа ги издвоил сите туристички бисери во нашиот регион меѓу кои се наоѓа и Словенија. „Гардијан“ со посебно внимание пишува дека земјите во овој дел од Европа нудат исполнет и квалитетен одмор. Тие имаат спектакуларни краишта, диви места за капење, древни градови и пристапни цени. Во својата репортажа „Гардијан“ уште еднаш потврди дека Словенија е навистина најдобриот избор за одмор. Словенија е опишана ...

Меѓу т.н. голи фустани се и оние кои се креирани од коноп. Проѕирните модели на облека особено се предизвикувачки кога се дизајнирани да бидат тесни и притоа се носат без одреден дел долна облека. Познатиот модел Лори Харви носела една таква креација. Дали вие мислите дека ова е премногу предизвикувачки или не? Лори Харви и нејзиното момче Дамсон Идрис биле во познатиот ресторан „The Loulou“ во Париз. Уште на прв поглед било забележително дека ...

При склопувањето на нови познанства лесно може да се случи да трошиме скапоцено време и енергија на луѓе со кои не можеме да воспоставиме здрав и хармоничен однос. Затоа важно е од самиот почеток да обрнеме внимание на знаците кои ни говорат дека мажот има здрава енергија, а еве кои ги издвојува експертот за машко-женски односи, Џејк Вудард. Карактеристики кои треба да ги има мажот со здрава енергија: - јасна комуникација; - искажување почит; ...

Една од вашите секојдневни омилени навики всушност може да биде исклучително корисна за вашето здравје. После водата, кафето е најпопуларниот напиток во светот. Но, освен омилена навика, кафето на нашето тело му нуди многу повеќе. И, додека можеби знаете дека умереното консумирање кофеин го забрзува метаболизмот, го потиснува апетитот и се поврзува со намалување на телесните масти, она што можеби не сте го знаеле е дека вашиот омилен напиток е ...

Актерката Џенифер Анистон неодамна за медиумите открила кои работи секојдневно ги прави за да остане во топ-форма. Откако осамна на насловната страница на магазинот „CR Fashion Book“, нејзиното издание каде позира облечена само во црно сако привлече огромно внимание. Анистон токму за тој магазин открила што секојдневно прави за да го задржи својот досегашен изглед. Имено, таа истакнала дека следи четири правила. „Пијам многу вода, секојдневно ...

Скопје

12ᴼ/12ᴼ
0.51
62%
1024

Белград

18ᴼ/15ᴼ
4.12
59%
1017

Софија

12ᴼ/11ᴼ
3.09
66%
1025

Сараево

17ᴼ/17ᴼ
1.91
42%
1023

Љубљана

17ᴼ/14ᴼ
1.03
85%
1020

Атина

21ᴼ/16ᴼ
2.57
59%
1022

Тирана

16ᴼ/16ᴼ
0.51
82%
1023

Подгорица

17ᴼ/15ᴼ
0.0
63%
1023
Currency

61.4833

Currency

58.7371

Currency

70.9854

Currency

37.3628

Currency

42.8715

Currency

63.9129

Currency

8.16014

Currency

0.58992

Currency

0.3921

Currency

0.52441

Currency

2.13754

Currency

0.70648

Алуминиум

2 $

Кобалт

541 $

Никел

595096 $

Рутениум

24115 $

Калај

837311 $

Сребро

676 $

Злато

58670 $

Бакар

7 $

Паладиум

38242 $

Платина

28070 $

Родиум

131832 $

Цинк

82982 $